Stíny v létě

Městský stát Saraykeht představuje osvícenou baštu míru a pokroku v jinak drsném světě. Klíčem k jeho moci jsou andat – přízraky připoutané k básníkům, svým stvořitelům. Ohromné bohatství láká do městských přístavů obchodníky z nejvzdálenějších končin. Rušný pouliční život kypí stovkami jazyků a dialektů, cizinci rozmanitých ras a kultur plní pokladnice drahokamy a zlatem. Každé přání, jakkoli exotické a nezvyklé, může být uspokojeno ve vyhlášených domech potěšení. Přesto je zářivá metropole jen krůček od svého zániku. Galtská říše, mocný soused ze západu, si touží podrobit všechny okolní země. Svobodná města byla díky přízrakům vždy až příliš silná, nyní se však objevila možná slabina. Pokud se podaří odstranit jednoho z básníků, jím spoutaný duch unikne a Saraykeht padne. V nezvyklé roli tělesného strážce se do složité sítě intrik čirou náhodou zaplete Otah, prostý dělník se složitou minulostí. Záhy zjišťuje, že na něm závisí nejen osud celého města, ale i všech jeho blízkých. Ovšem v Saraykehtu, sídle moci a intrik, má každý svá tajemství. Ukazuje se, že cena, kterou je nutné zaplatit za záchranu, může být vyšší, než si kdokoli dokáže představit. A přitom Galtové nejsou největším nebezpečím, kterému město musí čelit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26751/kvartet-vysoke-ceny-stiny-v-lete-yS9-26751.jpg 3.735

Kvartet vysoké ceny (1.)

A Shadow in Summer (2006)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Weezing
12.07.2017

Jedná se o originální dílo, které se do značné míry vymyká obvyklým schématům fantasy příběhů.

Hlavním plusem této knihy je neoddiskutovatelně uvěřitelná a propracovaná charakterizace postav. Obecně se jedná o dobré lidi, s jejichž morálními zásadami by se většina čtenářů ztotožnila. Následně jsou ale postaveni před těžká rozhodnutí, které jejich morální kompas podrobí těžkým zkouškám, kdy není vždy jednoduché říct, která možnost je ta "správná". To někdy i postaví protagonisty proti sobě navzájem. Právě tyto nuance v morálce postav se mi velice líbily, protože stejně jako v reálném světě většinou proti sobě nestojí hodná a zlá strana, ale spíše lidé s odlišnými zkušenostmi v odlišném prostředím, kteří se na problém dívají z jiného úhlu pohledu.

Ve světě Kvartetu vysoké ceny máme dvě oblasti: na straně jedné jsou tradicionalistické městké státy Khaiem a na druhé straně je pokroková a expanzivní Galtská říše. Jediné co Khaiem chrání před obsazením Galtskou říší je moc jejích básníků. Básnící jsou učenci, kteří jsou schopní spoutat "myšlenkové koncepty" (nazývané andaty) a přimět je, aby konaly jejich vůli. Díky těmto andatům mohou státy Khaiem zabránit jejich obsazení Galtskou říší.

Příkladem andatu je například andat Odstranění-části-která-pokračuje (zvaný zkráceně Bez-semen), který umí například přimět ženu k potratu nebo odstranit semena ze surové bavlny. Tato moc je v zásadě neomezená, takže stejně jako umí odstranit jedno semeno, tak jich může najednou odtranit tisíce či miliony a to na jakoukoliv vzdálenost. Na andatu Bez-semen je do velké míry i založena ekonomika městkého státu Saraykeht, který je středisko obchodu s bavlnou (odstraňování semen z bavlny je zdlouhavá práce a Bez-semen to umí udělat okamžitě). Spoutání takového andatu básníkem má ale svou cenu. Andat je v zásadě otrokem básníka, musí vykonat vše co mu básník nařídí, ale jinak se jedná o autonomní bytost, která se přirozeně snaží osvobodit. Jediným způsobem jak se osvobodit je smrt básníka, který daný andat spoutal. Pokud se andat osvobodí, tak spoutat daný andat znovu je mnohem těžšší. V této knize sledujeme básníka Hešaje a andat Bez-semen, kteří jsou uzavřeni v neustálém koloběhu nenávisti a oddanosti. Dobře to vystihl andat Bez-semen: "Někdy tahá ruka za loutku, někdy loutka za ruku, ale šnůrky vedou oběma směry".

Co zde naopak nenajdete jsou akční scény. Nejsou zde žádné bitvy, či souboje. Stejně tak magie, i když její koncept je velmi zajímavý, neslouží k boji nebo vyřešení problémů postav, ale spíše jako součást premisy příběhu. To ale neznamená, že by kniha byla nudná nebo pomalá. Po celou dobu se něco děje, postavy se snaží aktivně vyřešit svoje problémy a děj postupuje stabilně vpřed. Knihu jsem si opravdu užil.

Siwas
19.05.2013

Dobrá letní horká atmosféra, uvěřitelné postavy, ale něco mi chybělo. Možná má kniha smůlu, že jsem po ní sáhla v období, kdy jsem narazila na spoustu skvělých knih, takže se neubráním porovnávání. Neměla jsem z toho ten skvělý pocit, že ve mně přečtení Stínů v létě něco zanechalo, něco, co si budu dlouho pamatovat. Doufám, že druhý díl bude lepší, autorův styl psaní se mi vcelku líbil a byla by to škoda. Jiné knihy v edici Moderní díla fantasy jsou podle mého názoru lepší a tahle za nimi kousek pokulhává.