Zrada v zimě

Zrada v zimě https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76734/bmid_kvartet-vysoke-ceny-zrada-v-zime-eJQ-76734.jpg 4 38 7

Kvartet vysoké ceny série

< 2. díl

Stíny v létě byly vynikajícím, originálním a podmanivým debutem, nyní však přichází ještě silnější pokračování, tragédie tak temná, osobní a plná násilí, že se až blíží klasickým divadelním dramatům. Jako chlapce vyhnali Otaha od jeho rodiny, vládnoucího rodu městského státu Machi. O mnoho let později byl svědkem i součástí převratných událostí, které změnily svět. Přesto se do rodného města dosud nikdy nevrátil. Nyní, když jeho otec – khai (neboli vládce) Machi – umírá a nejstarší bratr byl zavražděn, si Otah uvědomuje, že se do Machi vrátit musí, z důvodů, které ani jemu samotnému nejsou docela jasné. Tradice určuje, že se synové umírajícího khaie mají navzájem pobít, aby zůstal pouze jeden, jenž se stane otcovým nástupcem. Jenže v Machi se přihodilo ještě něco horšího. Rozpínavá Galtská říše se spojila s kýmsi ve městě, aby vládnoucí rod svrhla. Vina pak padne na Otaha, dlouho ztraceného bratra s velmi zjevným motivem k vraždě. Se stejně delikátními nuancemi a dovedností, s níž Abraham stvořil svůj úvodní román, vytváří i nyní mistrovské dílo plné nezvyklé magie, napínavý příběh milostné zrady a machiavelistických intrik.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

A Betrayal in Winter , 2007

ludek.n
01.03.2024 4 z 5

Starý khai Machi umírá a na jeho místo se derou jeho synové v bratrovražedném boji, kterému není žádná podlost cizí. Možná ale tam, kde se tři perou, čtvrtý se směje, a tak se ztracený syn Otah po letech vrací domů, aby přijal výzvu, která ohrožuje nejen jeho život, ale i životy všech, kdo jsou blízcí jeho srdci. Děj druhého pokračování Kvartetu vysoké ceny poskočil o čtrnáct let kupředu a zanechal za sebou jedno padlé město a pár zmařených nadějí. Zrada v zimě navazuje na svého předchůdce stejně bohatýrským, mnohovrstevným a nikam nespěchajícím stylem, kterému nicméně poněkud ubylo na laskavosti, rozjímavém duchu a lidskosti. Přiostření kůlů je znát na každém kroku. Znakování a vzájemnou úctu nahradil nůž v zádech, mocenské intriky a bezcitné vybíjení příslušníků vládnoucího rodu. Dějová osa je zahuštěnější a napínavější, ztratilo se ale ono epické kouzlo letního Saraykehtu a bohabojnost lidí, kteří v něm žili. Ne že by s v Saraykehtu nenašly odpudivé typy, ale Machi je v tomhle ohledu dalece překonalo. Těžko tu k němu zahoříte láskou či sympatiemi, jsou krutí a chladní jako zima snášející se na jejich domy. Mnoho radostných a optimistických okamžiků Zrada v zimě nenabízí a její temnota je až depresivní. Přesto je to čtení, které hlodá, zadírá se pod kůži, útočí na smysly a málokoho nechá spát, proto je mi nesmírně líto, že zbylé dva díly zůstaly pohřbené ve stolech překladatelů...

Hakkon
06.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Táto kniha je Shakespearovský banger, kde posledných 100 strán človek prečíta na jeden nádych. Ak centrom Tieňov v lete boli idey o unáhlených rozhodnutiach v rozkvete mladosti, druhý diel ide ešte o čosi ďalej. Abrahámove postavy za tých 15 rokov, čo sme ich napisledy videli, vyrástli: sú múdrejšie, v niektorých smeroch silnejší, v iných slabší a ich srdcia sú opotrebované a zvyknuté na bolesť. Stali sa veci, ktorých sme neboli svedkami – Maati sa stále snaží spomenúť si na pocit svojho syna v náručí; na Otahovom tele je špirálovité tetovanie; začiatky manželského znamenia z východných ostrovov. A Idaan je úplne geniálnou tragickou postavou, ktorou by neopovrhla ani Antigona. Opisy, dejisko, politika reže tempo ako Verstapen zákruty a naozaj ide často do tuhého. Do toho padne debata s knihovníkom alebo andatom a človek sa niekedy až zamyslí čo je zmyslom života. Fakt geniálne a je obrovská škoda, že toto nebolo doprekladané ako kompletná séria v češtine. 4,5/5

Lálin59
10.12.2021 4 z 5

Stejně jako první část je to super čtení. Naprostý souhlas s tonysojka, způsob vyprávění je sice rozvláčný, ale vůbec to není na škodu. Naopak. Velmi dobře prokreslené postavy i děj. Tleskám.

lampernaqui
02.07.2021 3 z 5

V pokračování se setkáváme se známými postavami, jen od poslední stránky uteklo několik let. Autor upustil od neustálého znakování a tento prvek ( i když originální) odsunul do pozadí a je už snesitelný. Pokud se Vám líbil první díl, tak druhý Vás nezklame. Nese se ve stejném pomalém duchu. Nic akčního rozhodně nečekejte. Jen je škoda, že cyklus není v češtině uzavřen.

tonysojka
22.04.2020 4 z 5

Jsem rád že jsem knihy četl a nevyhnul jsem se jim.Mě se ta pomalost vyprávění líbila,stejně jako prostředí a až neuvěřitelná přesnost chování postav. Tento díl byl akčnější než minulý a ta trocha romantiky mu neuškodila. Za mě nezapomenutelné a obě knihy určitě patří mezi mistrovská díla fantasy.

CharlesWard
24.02.2019 1 z 5

Prý moderní díla fantasy. Kniha je poměrně dost zmatená, bez znalosti předchozího dílu se vlastně nemáte šanci chytit a situaci nějak zvlášť nenapomáhají ani špatně zapomatovatelná a zvláštní jména všech postav. Knize se raději vyhněte obloukem

Svářeč
02.01.2018 3 z 5

O něco horší než jednička. Děj se nese víceméně ve stejném duchu jako Stíny v létě, tedy žádná akce, spousta intrik, hodně se řeší vztahy mezi postavami, atd. V jedničce se mi to líbilo, nicméně zde - přinejmenším v první polovině - jsou děj, veškeré popisy, dialogy a rozhovory tak nemožně roztahané, že už jsem se opravdu chvílemi nudil a musel se do čtení nutit. V druhé polovině se příběh naštěstí rozjede a těch 150 stran se dá přečíst na jeden zátah, přesto na jazyku zůstává pachuť po úmorné první půlce. Navíc stejně jako u prvního dílu zopakuji: ten systém nejrůznějších gest a postojů není dobrý nápad... Skutečně bych si radši přečetl, jak se hrdina pobaveně usmál, než že poskládal gesto pobavení. Podle nejrůznějších zahraničních kritik je druhý díl Kvartetu vysoké ceny lepší než první. Dovolím si nesouhlasit. Zrada v zimě je dobrou knihou, na vynikající Stíny v létě ale určitě nemá. 60%

Daniel Abraham
americká, 1969
2012  89%Hra o trůny #1 (komiks)
2014  75%Hon na lovce
2015  76%Dračí cesta