NEGR NEGR komentáře u knih

Obratník Kozoroha Obratník Kozoroha Henry Miller

Autorova snad nejpestřejší kniha - autobiografie (práce i prasárny), humor, sáhodlouhá surrealistická pasáž, úvahy...
Moc nechápu nízké hodnocení této knihy; Miller nejspíš patří mezi ty autory, které část čtenářů miluje a druhá část nenávidí.
Jeho postoje k životu a ke světu jsou natolik specifické, že jedni se s nimi nutně musí ztotožnit a druzí je odsoudí coby postoje zločinné.

17.08.2013 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Spíše dynamit než kniha.

Poznámka pro Nico: Ano, některé Millerovy knihy jsou si navzájem podobné, ale mě naopak překvapila jejich pestrost: někde se porno tříská s úvahami (Sexus), jinde je hodně surrealismu (Obratník Kozoroha), pak jsou tu ale i knihy spíše cestopisné (KOLOS Z MARUSSI, Klimatizovaná noční můra), kde vulgarismy ani erotiku nenajdete (to ani ve většině esejí), stejně tak v alegorickém příběhu o klaunovi (Úsměv pod provazovým žebříkem), který narozdíl od Obratníku Raka zná málokdo.

17.08.2013 3 z 5

Démon zblízka: Biografie Henry Millera Démon zblízka: Biografie Henry Millera Erica Jong

Jedna z mála knih, která nám odhaluje alespoň zčásti PRAVOU tvář Henryho Millera. I přes mizerný český překlad (odvolávám se na knihu Překlad a překládání, konkrétně na část napsanou J. Zehnalovou) si povšimneme paralel mezi ním a autorkou, jejíž vztah k Millerovi snad ani nemůže být ambivalentnější.

17.08.2013 4 z 5

Tři novely Tři novely Filip Topol

Musím se přiznat, že "Zápisky milencovy" je jedním z mála dílek, při jejichž čtení mi na mysli vytanul Rimbaud.

17.08.2013 4 z 5

Marsyas čili Na okraj literatury Marsyas čili Na okraj literatury Karel Čapek

Když nic jiného přečtěte si alespoň "Chválu řeči české".

I filosof může psát srozumitelně.

17.08.2013 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

"Člověk musí život jaksi zahodit, aby pochopil jeho cenu."

15.08.2013 5 z 5

Ecce homo Ecce homo Friedrich Nietzsche

Kdo jiný by měl mít právo pojmenovat kapitoly své knihy "Proč jsem tak chytrý", "Proč píšu tak dobré knihy" nebo "Proč jsem osudem" než Nietzsche?:)

15.08.2013 4 z 5

Stylistická cvičení Stylistická cvičení Raymond Queneau

A nejlepší na tom je, že kniha má pointu.

Sexus Sexus Henry Miller

Jedna z nejrozporuplnějších knih vůbec - vhodná pro masturbátory i myslitele. Doporučuji všem, koho zajímá mužská menstruace a další specialitky.

14.08.2013 4 z 5

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Není to tak zlý; boj proti "psychickým upírům"; nietzschovost.

14.08.2013 3 z 5

Satori v Paříži Satori v Paříži Jack Kerouac

Jeden z nejslabších Kerouaců. Však už byl taky na konci - většinu času trávil chlastáním; čím byl slavnější, tím hůř psal.
AVŠAK za zamyšlení rozhodně stojí např.: "...vymyšlené příběhy a pohádky o tom, co by se stalo, KDYBY, jsou pro děti a dospělé kretény, co se bojí číst o sobě v knize, právě tak jako by se báli podívat na sebe do zrcadla, když jim není dobře, když utrpěli úraz nebo jsou po flámu nebo chudí duchem."
satori=pecka do tejla
hindské slovíčko GALADHARAGARGITAGHOSHASUSVARANAKSHATRARAGASANKUSUMITABHIGNA

14.08.2013 1 z 5

Beránek Beránek Lenka Procházková

...aneb jak to bylo s Ježíšem doopravdy. Žádné zázraky, žádné nadpřirozeno. Nohy pevně na zemi.

14.08.2013 5 z 5

Poezie jako mýtus, svědectví a hra Poezie jako mýtus, svědectví a hra Oskar Mainx

Tuto velmi výstižnou (ač přespříliš akademickou) knihu jsem ocenil především z toho důvodu, že obsahuje dosud nevydané Bondyho juvenilie.

Z důvěrného deníku Z důvěrného deníku Henri-Frédéric Amiel

Klíčové slovo: discouragement. O osobě, která při plném vědomí nevyužije svůj potenciál.

Dárek pro Tebe Dárek pro Tebe Jana J. Sýkorová

60% za hravost a neotřelost.

14.08.2013 3 z 5

Vize Codyho Vize Codyho Jack Kerouac

Budeme-li brát "Vize Codyho" jako román, prostě jako normální knížku, tak neobstojí; příliš popisná, plochá, mnohdy až nudná (pomineme-li pár kresbiček a hlavně experimentální pasáž - přepis magnetofonových nahrávek zhuleneckých keců - tuto část doporučuji). Ovšem jako kronika, generační záznam doby, je tato kniha nepřekonatelná, nadmíru komplexní. Jak jsem již naznačil, chyběla mi tu především myšlenková hloubka - mám ve zvyku si z knih pořizovat výpisky nebo části textu zaškrtávat, a zde nebylo téměř třeba.

14.08.2013 2 z 5

Překlad a překládání Překlad a překládání Dagmar Knittlová

Jedinečná příručka pro všechny překladatele-začátečníky; přestože překlad jako takový se naučit nedá, tato kniha může předestřít určité zákonitosti a dodat odvahu.

Eseje Eseje Henry Miller

Velmi, velmi pestrá kniha, soubor spíše stanovisek a názorů než objektivních pravd, i tak ale nesmírně hluboká záležitost. "Rolí umělce ve společnosti je v lidech oživovat primitivní, anarchické instinkty, které jsme obětovali kvůli iluzi života v pohodlí."

Klimatizovaná noční můra Klimatizovaná noční můra Henry Miller

Autor píše o možnosti, že by se Amerika (pokud bude nesobecká), mohla stát "policajtem světa". A hle, dnes je to tu... Ovšem ta nesobeckost?

Děti mrtvol Děti mrtvol Igor Indruch

Spíše než za knihu jako takovou dílo považuji za potenciál knihy; je nadmíru neučesaná. Její autor je znám především jako překladatel, který překládal mj. Henryho Millera a to je, zdá se, dost znát. Knize nelze upřít značnou výstižnost a myšlenkovou hloubku.

13.08.2013 4 z 5