muchomurka muchomurka komentáře u knih

Když dá husa huse pusu Když dá husa huse pusu Robin Král

Většina básniček byla fajn, některé se mi ale nelíbily. A už vůbec se mi nelíbily ilustrace. I Bambulky nějak neoslovily. A možná než klasické rozkládací leporelo by slušelo básničkám klasické knižní vydání.

25.07.2024 3 z 5

Nápad se mi líbil, ale tak nějak to provedení pokulhává. Spousta zajímavých žen s ještě zajímavějšími osudy je skvělé téma. Ale opravdu každý osud vepsat na jednu stránku nestačí. Bylo to hrozně moc zkratkovité, osekané a člověk se vlastně nic moc nedozvěděl.
Citáty jednostlivých osobností se mi líbily, ale chtělo by to, aby někdo zauvažoval nad barvou textu, protože kolikrát kvůli pozadí byly nečitelné.
Ilustrace - zajímavý nápad, že ilustrace pokaždé nakreslil někdo jiný. Některé byly skvělé, ale u některých jsem se až bála. A osobnosti jsem si musela googlit, protože obrázek byl až tak moc umělecký, že mi nic neřekl.
Také by mě zajímalo, jak byly ženy vybírány, na základě jakých kritérií. Protože některé zařazené tam byly až navíc a jiné, které tam nebyly vůbec, by si zasložily tam být.

22.07.2024 3 z 5

Nok a knedlíček: Básně o baštění Nok a knedlíček: Básně o baštění Bogdan Trojak

Mně se to nějak moc nelíbilo. Některé básničky byly vtipné, ale jiné hrozně na sílu. Oceňuji závěr s pointou. Ale jinak průměrná knížka, o které za chvíli budu jen matně tušit, že jsem ji četla. Ani Bambulka z knihy nebyla nadšená.

21.07.2024 3 z 5

Otolína ve škole Otolína ve škole Chris Riddell

Předchozí díl byl o fous lepší, byl více svižný a vtipný. Ale ani tady to nebylo špatné. A opět ty skvělé ilustrace.
Ale teda pořád jsem čekala, co se vyklube z Cecílie, jestli bude taková nafoukaná a jen Otolíně bude trvat, než na to přijde. Ale ono zjevně ne. A proč ne? Bylo to prima čtení a doufám, že vyjdou i další díly.

20.07.2024 4 z 5

Otolína a žlutá kočka Otolína a žlutá kočka Chris Riddell

Tohle bylo dobré. Zhltly jsme knížku s Bambulkou na jedno posezení. Příběh byl svěží, vtipný, dobře odsýpal. Napnuté jsme byly. A všechno dokreslovaly skvělé ilustrace. Čtení jsme si moc užily, tak jsme se rovnou vrhly na další díl.

20.07.2024 4 z 5

Hurá, nosím brýle Hurá, nosím brýle Helena Haraštová

Pro děti adekvátně obsahové o zraku a brýlých. Ale přeci jen mi tam něco chybělo, asi nějaká informace, nevím. Bambulka si ji nechala přečíst a jednou stačilo.

20.07.2024 3 z 5

Ztracená města Ztracená města Matthew Reilly

(SPOILER) Knihy Matthewa Reillyho patří k mým nejoblíbenějším. A tato série je zatím skvělá celá. Líbí se mi ta jedna velká akce, náhody a štěstí, které Westovi Jr. a jeho týmu přejí. Ač zde to bylo trochu méně a více rozvláčné, i když autor se s tím nepáral a zrušil kus Londýna, Benátek, New Yorku, přesto jsem si to užila a ten konec už byl to, co jsem od knihy fakt chtěla. No ale ten konec? Jako... Kde je další díl? Já ho nutně potřebuji. Tedy oba dva další díly. Chci vědět, jak to celé dopadne.
Líbí se mi, že autor propojil příběhy s Westem s těmi o Strašákovi. A tady se ještě objevil Knight, který měl skvělé hlášky a postřehy. Tak snad nebudeme moc dlouho čekat na pokračování.

19.07.2024 4 z 5

Odvážní kamarádi Odvážní kamarádi Renata Kaminská

Bambulka byla s příběhy a knihou celkem spokojená, ale já vůbec. Ilustrace ušly, ale ty příběhy byly děsné. Nepokrytě poučovaly, což mi bylo proti srsti. Ano, poučení a navedení na správnou cestu jsou fajn, ale tady to bylo taaak na sílu.
A nevím, kdo to vymyslel, ale bílé písmo v černém podkresu bylo na čtení velmi velmi nepříjemné.
Celkově se za mě kniha nepovedla po všech stranách. Jsem ráda, že ji máme jen půjčenou z knihovny.

18.07.2024 1 z 5

Nota bene: Bezmála 100 latinských hesel a několik řeckých k tomu Nota bene: Bezmála 100 latinských hesel a několik řeckých k tomu Zuzanna Kisielewska

Další knížka, kterou si přidávám na seznam "koupit". Čtivě napsaná, plná zajímavostí o latinských citátech, zasazené do historického kontextu, ale vůbec ne nudně.

18.07.2024 4 z 5

Modrý drak Modrý drak Sandra Dražilová Zlámalová

(SPOILER) Ten nápad je skvělý. Zpracování hrozné. Špatně se to četlo, bylo to takové plytké. Když se někdo na něco zeptal, odpověď v podstatě nedostal, nebo na něco jiného. Když šli například za Slovíky s potřebou dozvědět se co nejvíce o Kazislovících, tak se o nich nakonec moc nemluvilo a otázky zůstaly nezodpovězené.
Když jsem se po dočtení ptala Bambulky, co na knihu říká, tak jsem se dozvěděla, že byla málo akční a hodně se v ní opakovalo a to je nudné.
Ilustrace ušly, ale některé postavy byly až děsivé, za což mohlo zobrazení očí. Měly takový zlý výraz.

13.07.2024 2 z 5

Případ děsivého stínu Případ děsivého stínu Kristina Ohlsson

Pro dospělého to byl jednodušší příběh, ale to mu nic neubírá na čtivosti a i napětí. Pro děti skvělé, Bambulka byla napnutá a zvědavá, jak to dopadne. Knížka se jí moc líbila. A všechno dokreslují opravdu hezké ilustrace. Ty jsem si užívala.

12.07.2024 4 z 5

Od jeskyně ke katedrále Od jeskyně ke katedrále Ondřej Šefců

Za mě to bylo příliš stručné. Přijde mi, jak kdybych se nic nedozvěděla. Asi bych i oželela ten komiks, který byl vtipný tak ve dvou případech, a radši se dozvěděla něco víc z architektury. Takto to byly náhodně vybrané nějaké prvky, proč zrovna autor vybral tohle a ne něco jiného? Proč třeba novodobé dějiny architektury jsou shrnuty velmi velmi krátce a spousta je toho opomenuta? Škoda, mohlo to být fakt dobré.

11.07.2024 3 z 5

Roční období naší matky přírody Roční období naší matky přírody Lucy Brownridge

Koupila jsem si ji o Vánocích. Jen tak, na blind. Lehce prolistovala v knihkupectví a moc se mi tehdy líbila. Je taková snová, malebná. A přesto mi v ní něco chybí. Možná proto, že jsem před ní četla Atlas obscura pro děti, který mě uchvátil. A tahle knížka je mu něčím dost podobná.

11.07.2024 4 z 5

Eliška není strašidlo Eliška není strašidlo Simona Smatana Čechová

Ten příběh s takovým silným poselstvím je krásný. Ale já si nemůžu pomoct, zase to hrozně moc kazily ilustrace. Věřím, že kdyby byly hezčí (lepší slovo mě nenapadá), více pro děti, tak by knížka měla úspěch. Takto se mi do ní moc nechtělo. A to by byla škoda, protože ten příběh stojí za to.

11.07.2024 3 z 5

Úžasná semínka Úžasná semínka Ewa Podleś

Zajímavý nápad, krásně zpracovaný. Ilustrace se mi moc líbily. A tolik informací k semínkům jsem dohromady snad nikdy nečetla. A hlavně Bambulce se knížka také moc líbila.

11.07.2024 4 z 5

Záhada tajného přístavu Záhada tajného přístavu Enid Blyton

(SPOILER) Mně se zatím líbil ze všech dílů nejméně. Ale Bambulka i muž byli spokojení. Napnutí až do konce. Ale co se mi moc líbilo, že Barney našel svého tátu. :)

07.07.2024 3 z 5

Odklop okénko: Vesmír Odklop okénko: Vesmír Giuseppe Brillante

Spousta zajímavých informací o vesmíru a oblíbená odklápěcí okénka knížku pozvedla. Bambulku knížka bavila. Já mám výhrady k ilustracím - jsou pěkné, jen ty stránky jsou takové nezaplněné. Jasně, ne všude to lze, ale tam kde ano, je to takové poloprázdné. Což je škoda. Za mě to prostě není Svojtka. Ale Bambulka tohle neřešila a byla spokojená.

04.07.2024 3 z 5

Na obloze plné zvuků Na obloze plné zvuků Luna Scortegagna

Dlouho jsem si na ni dělala zálusk. A když byla v akci, tak jsem ji konečně koupila. A jsem moc ráda, že jsem si počkala na výraznou cenu, protože koupit ji za plnou, to by mě hodně mrzelo.
Ilustrace jsou naprosto boží, ale příběh, nebo spíše text dost pokulhává. Pointa byla dobrá a vtipná, ale ten text to úplně zabil.
Co se týče zvuků - byly nápadité, ale oproti zvukovým knihám od Svojtky bylo jen na stránce obrázek zvuku, kde se stránky dotknout. Dospělému to nevadí, ale pro malé děti to je k ničemu. U Svojtky je spouštěč zvuku na dotek jiný, lze dotekem na stránce celkem jednoduše najít.
Také měkké stránky nejsou úplně ideální pro malé děti. Trochu pevnější by byly vhodnější, zvlášť když je kniha takto krátká.
Celkově hodnotím průměrně, protože jsou lepší knihy se zvuky a to vč. příběhu.

04.07.2024 3 z 5

Co s odpadem? Co s odpadem? Gerda Raidt

Naprosto skvělá kniha, která se dotýká velmi palčivého tématu. Měla by být povinnou četbou pro všechny. Při jejím čtení jsem cítila úzkost a marnost, ale to je dobře. Škoda jen, že pořád tolik lidí není schopno to přijmout, natož aby přišly velké změny k lepšímu. Musíme zatím každý přispět svou malou troškou.
Doporučuji i pro menší děti, Bambulka vydržela poslouchat a dost ji to zajímalo, ptala se, hledala řešení. A i dospělého to donutí se zamyslet a doufám, že i jednat a něco změnit.

04.07.2024 5 z 5

David Hecl: Mluví k vám kapitán David Hecl: Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Děkuji kapitáne. Bylo to zajímavé, čtivé, obohacující. Co mě překvapilo, bylo, kolik toho kapitán musí vědět nejen o létání, ale také o fyzice letadla a všech souvisejících jevů, o počasí a mnohém dalším. Klobouk dolů.

03.07.2024 4 z 5