MP17 MP17 komentáře u knih

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha mě ze začátku docela chytla, byly naznačeny zajímavé dějové linky a moje zvědavost byla v očekávání dechberoucího čtení. Bohužel ale, poté, co potomci hlavních hrdinů také vstoupí do světa dospělých, stává se kniha předvídatelnou, někdy až otravně vulgární a hlavně těžko uvěřitelnou. Jak to zde uvedla AlenaV, opravdu mi to připadalo jako taková oplzlá verze TV seriálu Vyprávěj. Pro tuto knihu opravdu platí úsloví "méně je někdy více", ve více směrech.

03.03.2016 2 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Pořád kvalitní zážitek a knížka skoro nešla odložit, ale přesto už se vkrádají jemné pochybnosti, hlavně co se originality zápletky týká. Jak zde uvádí jiný hodnotitel, opravdu by to chtělo víc kaprála Jaroše, je to suverénně nejzajímavější postava z celé trojice.

28.11.2015 4 z 5

Rytíři temné pověsti Rytíři temné pověsti David Gemmell

Můj tajný tip mezi Gemmellovými knihami. Originální příběh, charismatickými postavami, které by samy utáhly celý příběh, autor až nehorázně plýtvá, ale přece je tu jeden, který vyčnívá nade všemi a nejen v této knize, ale i nade všemi v celém Gemmellově díle - Manannan, pro mě osobně po všech stránkách dokonalý hrdina skrz naskrz sympatický.

09.02.2015 5 z 5

Mizející zvířata Mizející zvířata * antologie

Sbírka opravdu mimořádných fotografií v jedné knize. Jak již název napovídá, jedná se o výběr více, či méně, ohrožených druhů zvířat.

08.02.2015 5 z 5

Za pohádkou kolem světa Za pohádkou kolem světa Vítězslav Kocourek

Jeden ze symbolů mého dětství. Kresby Heleny Zmatlíkové mě fascinovaly a silně podněcovaly mou fantazii.

05.02.2015 5 z 5

Čenda a spol. Čenda a spol. Vojtěch Steklač

První polovina knihy (kluci sami doma o prázdninách) postupem času trošku ztratí dech, nicméně druhá půlka knihy (příběhy celé party) vše spolehlivě zachrání.

05.02.2015 4 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Kapitalismus tady dostal pořádně na frak! Tento Neználek už není rozhodně pro malé děti, ale ty větší určitě bude bavit. Jen té propagandě nesmí podlehnout v reálném životě.

04.02.2015 4 z 5

Akce Heydrich - Příliš mnoho otazníků... Akce Heydrich - Příliš mnoho otazníků... Karel Sýs

Co čekat od bývalého(?) komunisty? Tendenčně psaná kniha, autor víceméně popisuje všeobecně známá fakta, která doplňuje vlastními konspiračními teoriemi. Jednou přečíst a dost.

04.02.2015 1 z 5

Půlnoční palác Půlnoční palác Carlos Ruiz Zafón

Mé první setkání s tímto autorem a opravdu nedopadlo dobře. Úvod knihy jakž takž, ale poté, co jsem vytušil rozuzlení knihy už v její první čtvrtině, stalo se pro mě čtení jejího zbytku skoro až otravným (i když samozřejmě ne jen kvůli tomu). Pokud bych měl použit filmovou terminologii pro označování úrovně jednotlivých snímků, tak by tato kniha lavírovala někde na pomezí B a C. Příběh není kdovíjak strhující, postavy nevýrazné, nikterak sympatické a hlavní záporák naprosto bez aury. Dávám do bazaru.

03.02.2015 1 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Nemohu si pomoci, ale Hradba západu je asi nejslabší kniha, kterou jsem od Ďura četl. Napětí a dobrodružství bylo oboje upozaděno natahovaným válčením a to prostě není můj šálek čaje. Z hlediska edukativního hodnotím knihu pozitivně, ve slovenských dějinách mám mezery a Hradba západu mě docela motivovala, abych si vše porovnal s reálnými podklady, nicméně chytlavost nebyla taková jako u předchozích dílů.

07.11.2020 3 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Na můj vkus je Škvorecký moc vulgární, ale jako zrcadlo doby funguje kniha velmi dobře.

11.09.2020 3 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Listoval jsem touto knihou ve školce, hodně mi toho tenkrát dala.

05.11.2019 5 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Autor na sebe roubuje několik dějových linek, dokonce i napříč časem, ale i tak je to bohužel málo. Knihu jsem dokonce po několika kapitolách odložil a vrátil se k ní přibližně za rok. A ani na druhý pokus to nebylo úplně ono a do četby jsem se vyloženě nutil. Coby duchařina to obstojí, jako detektivka však vůbec.

20.10.2019 2 z 5

Dcera Železné ruky Dcera Železné ruky David Gemmell

Opět horalové, opět boj proti cizozemcům, ale oproti Rigantské sérii je to o poznání slabší. Příběh nemá moc hloubku a přehlednost, výprava pro korunu je opravdu už vaření z vody, chybí výrazné a charismatické postavy. Knihu jsem četl s přestávkou několik týdnů, to se mi u jiných Gemmellovek ještě nestalo, většinou bylo za pár dní hotovo.

01.03.2019

Bouřlivák Bouřlivák David Gemmell

Do poloviny knihy se jede opět ve strhujícím tempu, co ale propukne ten velký konflikt a autor se věnuje hlavně válčení a bitvám, jde to mírně dolů, ovšem samozřejmě nikdy tak, aby to zavánělo nudou. Je zajímavé (a ne vždy úplně příjemné) odkrývat historii některých důležitých postav a zároveň sledovat jejich změny, myšlenkové tápání a zoufalství při tom, jak se zachovat v zájmu vyššího dobra.

29.12.2018 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Dle hodnocení ostatních jsem očekával trochu něco jiného, ale zklamaný nejsem. Je fakt, že při indispozici hlavní postavy to vyšetřování prostě jinak pojmout nelze.
A jedna malá zajímavost - nevím proč, bylo to spíš instinktivní, ale vraha jsem uhodl prakticky ihned, co se jeho postava objevila na scéně.

24.12.2016

Poznáme je podle stop Poznáme je podle stop Miroslav Bouchner

Velmi podrobná, ale přitom i přehledná publikace, nahlížející na zvířecí říši trochu jinak, než je běžné. Nejde jenom o stopy jako takové, jak by se mohlo dle názvu zdát, jedná se vlastně o všechny faktory, podle kterých můžeme daný druh v přírodě identifikovat - trus, vývržky, zbytky po konzumaci, nebo i metody stavby hnízdiště u ptáků. Pro mě osobně velmi přínosná kniha, kterou jsem za mé dětství prolistoval opravdu nesčetněkrát.

20.12.2016 5 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Podobné jako "Amnézie", velké očekávání, ale nakonec nic moc. Vlastně mě nikdy ani pořádně nemrazilo, nedostavilo se žádné napětí ani obavy a to mi prostě u takového literární žánru velmi chybí. Začínám se podezřívat, že mi nějak nesedí, když tento žánr píší ženy, zkusím si na to udělat nějaký vlastní průzkum :)

19.11.2016 3 z 5

Já ho vypátrám sám Já ho vypátrám sám Bohumil Říha

Obrázky jsou lepší textu. Opravdu, přes slibný úvod do slibně napínavého děje, vše bohužel následně vyšumí a vlastně se v knize vůbec nic nestane. Je tu dost zbytečných pasáží, které s příběhem samotným vlastně vůbec nesouvisí a dost to zdržuje. Stačilo přečíst jednou.

19.10.2016 3 z 5

Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni - Stázina Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni - Stázina Václav Čtvrtek (p)

Možná bych dal plný počet, ale přesně jak píše Vivi - záliba Čtvrtka v obskurních archaismech dělá knihu o dost hůř čitelnou, zejména když se má číst nahlas dětem.

Ale naštěstí to není tak strašné jako u Vančury.

07.04.2016 4 z 5