Moiseiwitsch Moiseiwitsch komentáře u knih

Palacký: Čech, Rakušan, Evropan Palacký: Čech, Rakušan, Evropan Jiří Morava

Kvalitní biografie - stručnější než Kořalka, přesto čtivá a přínosná.

Česká společnost 1848-1918 Česká společnost 1848-1918 Otto Urban

Na svou dobu hodně zásadní publikace - plná faktů. Není tam samozřejmě dnešním pohledem vše, ale je tam toho více, než je člověk schopen pojmout při četbě. Četba je to brutální - skoro bych řekl postrach všech studentů historie :)

11.01.2020 4 z 5

Kapitalismus a česká společnost: k otázkám formování české společnosti v 19. století Kapitalismus a česká společnost: k otázkám formování české společnosti v 19. století Otto Urban

Jedna z nejzajímavějších historických knih, které jsem k danému období četl.

11.01.2020 5 z 5

Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Josef Polišenský

Čtenářsky méně příznivé, originální zpracování tématu kombinující širší pohled se sondou do regionu.

Bílá Hora Bílá Hora Josef Pekař

Opět kvalitní historické dílo, s jehož závěry nesouhlasím :)

Kniha o Kosti Kniha o Kosti Josef Pekař

Rozhodně zatím nejpůsobivější Pekařovo dílo, které jsem přelouskal. Doporučuji navštívit hrad a okolí osobně. Pekař prošel moře archiválií, aby tuto knihu sepsal a povedlo se mu to nadmíru dobře - je to takový pokus o mikrohistorii - dle mého soudu zdařilý.

Sedláci si dělají, co chtějí Sedláci si dělají, co chtějí Jaroslav Čechura

Hodně kvalitní syntetizující studie Jaroslava Čechury z oblasti hospodářských a sociálních dějin, i když s některými závěry nesouhlasím :)

Král diplomat Král diplomat Jiří Spěváček

Jediný Spěváček, který je berný a dá se číst!!!

Karel IV. Karel IV. Jiří Spěváček

Po faktografické stránce naprostá bomba. Čtenářsky naprosto otřesné a nepřívětivé. Věřím, že Spěváček byl velkým znalcem Lucemburků, ale Karel se mu nepovedl a i další monumenty - Václav IV. a asi i Jan Lucemburský (ten hutnější) na tom budou podobně.

Století posledních Přemyslovců Století posledních Přemyslovců Josef Žemlička

Po faktografické stránce nelze co vytknout, Autor své Přemyslovce v řadě dalších děl rozvádí na mnoha set stranách. Toto je stručnější a základní seznámení s významným obdobím našich dějin.

11.01.2020 4 z 5

Přehled dějin Československa I/2 [1526 až 1848] Přehled dějin Československa I/2 [1526 až 1848] kolektiv autorů

slabinou tohoto přehledu je, že je doveden pouze do roku 1848 - jinak stále nepřekonaný, ať si říká kdo chce co chce

11.01.2020 5 z 5

Přehled dějin Československa I/1 [do r. 1526] Přehled dějin Československa I/1 [do r. 1526] kolektiv autorů

Bohužel dosud nepřekonaný přehled našich dějin

11.01.2020 5 z 5

Dějiny venkovského lidu v Čechách v době předhusitské II. Dějiny venkovského lidu v Čechách v době předhusitské II. František Graus

Řekl bych o něco slabší než první díl.

11.01.2020 4 z 5

Dějiny venkovského lidu v Čechách v době předhusitské I. Dějiny venkovského lidu v Čechách v době předhusitské I. František Graus

Dějiny těch dole. Hodně kritizované, na svou dobu přelomové dílo. Z literatury hosp. dějin středověku rozhodně jedna z nejzajímavějších publikací.

11.01.2020 5 z 5

Husitská revoluce : studie historicko-sociologická Husitská revoluce : studie historicko-sociologická Jan Slavík

Jedna z nejzajímavějších knih o husitství!!! Slavíkovo dílo by mělo být vydáváno opětovně jako Kalandra...

11.01.2020 5 z 5

Vznik českého národa : úvod do českých dějin. I, Národ v době družinné Vznik českého národa : úvod do českých dějin. I, Národ v době družinné Jan Slavík

Historizující sociologie - velice originální kniha o počátcích českých středověkých dějin. Hodně dobře se mi četla, což není rozhodně u historických knih samozřejmé.

11.01.2020 5 z 5

Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Dušan Třeštík

Kniha mě zaujala. S řadou autorových tezí by jistě mnozí archeologové či odborníci na období VM asi měli problém. Přesto se jedná o zajímavou knížku.

11.01.2020 4 z 5

Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Dušan Třeštík

Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem o středověkých dějinách četl. Plná historických faktů, zajímavých postřehů i domněnek a pozoruhodných spekulací.

Mýty kmene Čechů Mýty kmene Čechů Dušan Třeštík

Velice originální kniha Dušana Třeštíka. V historické literatuře výjimečná.

Kdy umírá vojevůdce Kdy umírá vojevůdce Miroslav Ivanov

Jedna z lepších historických knih Miroslava Ivanova. Shrnující syntetizující životopis Jana Žižky. Na svou dobu kvalitní dílo, které zajímavým způsobem porovnává předchozí historickou produkci věnovanou našemu největšímu vojevůdci. Část závěrů, ke kterým autor dochází je více spekulativní než historicky podložená např., že Žižkovu smrt zavinila jeho špinavost resp. to, že příliš neholdoval hygieně.