Kniha o Kosti

Kniha o Kosti https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71486/bmid_kniha-o-kosti-659b29ffb0c4b.jpg 4 15 5

Kniha o Kosti je třídílná historická monografie o kosteckém panství. Podklady pro knihu čerpal autor z archivu rodu Černínů v Jindřichově Hradci. První díl popisuje dějiny Kostecka v období od roku 1637, kdy Černínové Kost koupili, až zhruba do poloviny 19. století. Druhý díl se věnuje podrobně ekonomickým vztahům společnosti 17.–19. století a jejich konkrétního odrazu na Kostecku. Třetí díl, podrobněji rozebírající některé události na kosteckém panství, autor nedokončil.... celý text

rickiwolf
06.09.2021

Kdybych knihu hodnotil, jakože historická díla, která přečtu nehodnotím, dal bych vysokou známku. Autor totiž zpracoval mnoho archivního materiálu, díky němuž jsme měli možnost sledovat poměry na zámku Kosti a v jeho panství. Zásluhou jeho snahy si můžeme vytvořit obrázek z hospodaření v ranném novověku na určitém dominiu.

engelbert
31.05.2020 5 z 5

Za knížkou vidím obrovské množství piplavé práce, kterou bohužel málokdo dokáže ocenit. Nic lepšího k objasnění feudálních vztahů mezi panstvem a poddanými jsem nečetl. Mám však dojem, že dnes to málokoho zajímá.

Buchtolap
04.02.2020 3 z 5

Pro mě vcelku nezáživné čtení. Trošku chytlavější mi přišly poslední 4 kapitoly z první části že všech tří. Díky bohu jsem víc číst nemusela. Ale kdybych si mohla vybrat, zda číst či nečíst, vyberu si druhou možnost a raději se kouknu na historii Kosti přímo na stránky hradu...

Moiseiwitsch
11.01.2020 5 z 5

Rozhodně zatím nejpůsobivější Pekařovo dílo, které jsem přelouskal. Doporučuji navštívit hrad a okolí osobně. Pekař prošel moře archiválií, aby tuto knihu sepsal a povedlo se mu to nadmíru dobře - je to takový pokus o mikrohistorii - dle mého soudu zdařilý.

Mikino00
25.10.2015 5 z 5

Přečetl jsem jen první díl ze dvou, který by se dal nazvat životem na zámku. Pekař ve své nadčasové knize umě kombinuje různé druhy pramenů (korespondence, hospodářské záznamy, soudní agendu, aj.) a vytváří ucelený pohled na život na hradu Kost (případně zámku Humprecht) a na osoby bezprostředně spjaté s hradem. Je to vlastně jakési vyprávění, velice čtivé, o vrchnosti, osudech panství za třicetileté války a nakonec i o samotném hradu.

Josef Pekař
česká, 1870 - 1937