modranka modranka komentáře u knih

Vánoční bouře Vánoční bouře Christine Merrill

Príbeh s použitím Ducha Vianoc. Čo mi však nešlo do palice, bol fakt, prečo sa dedinčania búrili proti fabrikantovi, ktorý im prišiel ponúknuť prácu.... Mám radšej realistickejšie príbehy a keď už ducharčina, tak nech to má aspoň logický základ. Napriek tomu si nenechajte tento príbeh ujsť.

10.04.2018 3 z 5

Tajemný sir Argus Tajemný sir Argus Hannah Howell

Myslím, že autorka vôbec nezvládla fantasy ani ducharčinu, o ktorú sa tu pokúšala. Prvé dve kapitoly boli skôr komédiou opísanou z nejakého akčného filmu. Príbeh absolútne nesedel z logického hľadiska a pri čítaní ma napadla kacírska myšlienka, či toto je smer súčasnej literatúry vytvoriť z čitateľov totálne bezduché tvory, ktoré vôbec nebude zaujímať, či má zmysel mať zdravý rozum. A nielenže nesedela logika ale totálne zlyhala psychológia a správanie literárnych postáv. Jednu hviezdičku dávam aspoň za snahu preložiť príbeh.
A teraz niečo k vydavateľovi: obálka je totálne nevkusná - vymeňte grafika! A keď už sa púšťate do nejakej série, pokračujte postupne a nie že vydáte 1. a potom 4. časť. Takáto vydavateľská činnosť popiera vašu profesionalitu.

29.03.2018 1 z 5

Šlechtična z pomezí Šlechtična z pomezí Amanda Scott (p)

Pre mňa trochu nudné, ale čítajte! To, že ja som autorke neprišla na chuť, neznamená, že vám sa nemôže páčiť.

26.03.2018 3 z 5

Odložená svatební noc Odložená svatební noc Mary Brendan

Zaujímavý príbeh ľúbostnej dvojice, ktorá musí prekonať odmietnutie, miernu dávku žiarlivosti, opätovné zblíženie a samozrejme pretrvávajúcu lásku. Príbeh je napísaný pútovo, len mi trochu vadilo, že uvedená dáma si pomýlila storočie, lebo začiatkom 19. storočia pochybujem, že by si dovolila správať sa tak, ako to opísala autorke. No, ale nejako rebelku spracovať musela, no nie?! A možno aj také dámy boli, ale zas pochybujem, že by ju spoločnosť akceptovala. Nuž, ale to už je na svedomí každej autorky. Čítajte! Na zimný večer ako stvorené.

20.03.2018 5 z 5

Prostopášný manžel Prostopášný manžel Sophia James

Príbeh o tom, ak sa do mladého manželstva (nech už vzniklo akýmkoľvek spôsobom) zasahujú starší bratia... V samotnom príbehu vystupuje hodne postáv, ktoré sem prenikli z predchádzajúcich troch častí - ktoré doteraz neboli vydané. Dejovo to však nevadí. Pokojne čítajte aj tak. Ale nemôžem povedať, že by som si k hlavným hrdinom vytvorila nejaké sympatie. Na môj vkus Taylen dostal hodne nakladačky, až som sa divila, že nebol z neho invalid. Trochu mi vadila scéna, keď na plese smotánky si niekto prinesie železnú tyč a iného hosťa zmláti... To mi pripadalo ako vytrhnuté z dnešného akčného filmu.

14.03.2018 3 z 5

Útěk slečny Winthorpeové Útěk slečny Winthorpeové Christine Merrill

Rozkošný príbeh, kedy roztopašný manžel zistí, čo je to žiarlivosť. Text sa čítal veľmi dobre, dialógy inteligentné, autorka tu postavila morálku vysokej spoločnosti kontra meštianka. Nemala som čo vytknúť, teda u mňa 5*

13.03.2018 5 z 5

Jizvy zrady Jizvy zrady Sophia James

Prvá časť série o bývalých špiónoch... celkom sa to dalo čítať, ale trochu ma rušilo to skákanie z minulosti do prítomnosti....

12.03.2018 3 z 5

Frajerova vzpoura Frajerova vzpoura Bronwyn Scott (p)

Táto romanca - zdôrazňujem romanca - sa mi veľmi ťažko komentuje. V prvom rade ma autorka unudila príručkou šermu (no, kto má rád tento druh športu, poučí sa - snáď!) V druhom rade ma priam šokovala vulgarita pri sexuálnych scénach, ktoré podľa mňa do romance určite nepatria. Veď posúďte sami.
Citát z knihy: *Měl pevně zavřené oči, všechny smysly zmámené, když se mu napjala varlata a celé tělo začala zachvacovat křeč. Cítil, jak ho její ústa opouštějí a při tom nastavuje ruce, aby do nich mohla výron zachytit. Jednou, dvakrát... pětkrát jí vystříkl do dlaní.*

No, ale sú čítatelia, ktorým sa tento druh literatúry páči, tak, prosím, čítajte! Nikomu nechcem vstupovať do svedomia a ani moralizovať.

08.03.2018 1 z 5

Lovec pirátů Lovec pirátů Margaret McPhee

Zatiaľ posledná časť série... príbeh nie je veľmi prepojený s predchádzajúcimi časťami, iba záver spája všetky postavy dohromady. Takže pokojne môžete čítať aj samostatne. Hlavným hrdinom je mladý Kit Northem, ktorý sa spomína v prvých dvoch častiach ako alkoholik a nespratník - ale len spomína, do žiadneho deja série nevstupuje. Rovnako tak hlavná hrdinka Kate, nie je Angličanka ale Američanka, čo je v sérii úplne nový prvok - čím dostáva svoju vlastnú originalitu. Podstatná časť príbehu sa odohráva na mori, iba posledná tretina je v Anglicku. Príbeh je pekne písaný, nie je nudný, šteklivých scén je pomenej než v predchádzajúcej časti.

05.03.2018 5 z 5

Milenkou markýze Milenkou markýze Margaret McPhee

Že ide o originál príbeh v tejto sérii, netreba vôbec spomínať... isté však je, že bez predchádzajúcej časti ho ani nezačnite čítať, lebo veľmi úzko nadväzuje na príbeh V posteli s nepřítelem - nadväzuje hlavne postavami aj samotným príbehom z oblasti divadla. Inak treba napísať, že príbeh je erupciou vášne a zakázanej lásky, veľmi pekne sú spracované emócie. Príbeh je to tak trochu hriešny, z erotiky prechádza do praktikovaného porna. Určite nepatrí do rúk -násť ročných.

05.03.2018 5 z 5

Taková je vražda Taková je vražda Ann Granger

O poslednej časti série by sa pokojne dalo povedať, že je akýmsi predskokanom novej série Jess Campbellová a Ian Carter - Hlavná ženská postav (Meredith) v tejto časti je potlačená práve inšpektorkou Jess Campbellovou, čo sa mi v podstate páčilo. Charakteristika postáv je skvele opísaná a zachytáva mentalitu anglického človeka. Čo sa týka detektívnej zápletky - bola dosť priehľadná a záver nebol ani veľmi prekvapujúci. Keďže je toto záverečná časť série, a naprieč celou nás autorka sprevádzala osobným životom Meredith a Alana akosi mi chýbalo jej zavŕšenie. Ale to je možno spomenuté v prvej časti voľného pokračovania Bláto a mršiny.

05.03.2018 4 z 5

Dívka s houslemi Dívka s houslemi Elizabeth Rolls

Príbeh s poriadnou dávkou napätia, čo sa v poviedkovej romantike vidí iba zriedka. Základ je niekde v spodine dobovej anglickej spoločnosti so zachovaním morálnych aspektov hlavnej hrdinky. Osobne nemám rada príbehy, kde sa ubližuje deťom a ženám, ale život bol taký, tak čo už s tým... Na večerné čítanie je to trochu drastický príbeh.

01.03.2018 3 z 5

Rebel a kráska Rebel a kráska Anne Herries (p)

Anne Herries sa vždy oplatí prečítať - spríjemní dlhý zimný večer - príbeh je pekne napísaný, len som mala pocit, že by som si rada prečítala príbeh aj o Johnovi (brat Bebette) - ale autorka ho ešte nenapísala.

27.02.2018 4 z 5

Přízraky minulosti Přízraky minulosti Margaret McPhee

A opäť originálny námet, i keď samotná myšlienka série zostáva zachovalá... A opäť by som odporučila čítať postupne, lebo záporné postavy prechádzajú naprieč sériou (aspoň teda po túto tretiu časť) a práve v tejto časti sa zo zápornej postavy začína črtať sympaťák, ktorý bude hlavnou postavou nasledujúcej časti. Marianna, hlavná ženská postava, je milé dievča s tajomstvom, za ktoré nenesie vlastnú vinu. Takže v príbehu nájdete trochu dobrodružstva, štipku tajomstva i pomsty pre spravodlivosť, a to všetko pri zachovaní dobovej morálky. Hneď je vidieť, že autorka je Európanka a nie Američanka, ktoré zvyknú do týchto príbehov vtesnať nasilu a za každú cenu rozhoďnožky. U mňa za 5*

23.02.2018 5 z 5

Znamení vlka Znamení vlka Margaret McPhee

Opäť originálny námet a ja nemôžem inak iba dať plný počet hviezdičiek. Autorka v tejto druhej časti jemne vykresľuje charakteristiku a najmä zmenu prerodu roztopášnikov na zodpovedných mužov. I keď by ste mohli čítať sériu samostatne, odporučila by som čítať postupne. Príbehy sa síce neprelínajú ale tým, že sa postavy vyvíjajú mohlo by byť čítanie od neskorších častí zmätočné.
Postavy sú sympatické, ženské postavy si tvrdohlavo neprebíjajú svoje nálady, mužské postavy čitateľovi ponúkajú dobrodružstvo, napätie a samozrejme bezprostrednú ochranu pre ženy.

22.02.2018 5 z 5

Vila na Sicílii Vila na Sicílii Sarah Morgan

no, nič moc - manželstvo, ktoré dostalo druhú šancu...

21.02.2018 2 z 5

Maskovaná milenka Maskovaná milenka Margaret McPhee

Jedna z tých originálnejších romancí. Páčilo sa mi, že hoci sa príbeh na prvý pohľad javí hriešne, zachováva si slušnosť a morálku.

21.02.2018 5 z 5

Výnimočná krása Výnimočná krása Tamera Alexander

Druhá časť príbehu ma sklamala. Kým v prvej časti sa autorke podarilo čitateľa presvedčiť, že to čo napísala je založené na historických podkladoch, pri tejto druhej časti pomrvila všetko čo sa dalo. Do príbehu zamotala vymysleného následníka rakúsko-uhorského trónu, čo čitateľovi, ktorý má hoci len základné vedomosti európskych dejín, musí znieť ako totálna kravina a navyše čitateľa unudila sústavným opakovaním rovnakých scén, pestovaním rastlín a podobne. Aj tá malá iskrička napätia (snúbenica) skončila dvomi vetami. Hlavné postavy príbehu boli akési nemastné neslané, hlavná hrdinka - hoci sa zo začiatku zdá sympatická - neskôr sa zmenila na nevďačnicu. Hlavná línia príbehu by sa pokojne dala vtesnať do 200 strán - 530 je naozaj zbytočné.
S prvým príbehom táto časť nemá takmer nič spoločné, takže pokojne čítajte aj samostatne.

19.02.2018 2 z 5

Před očima vesnice Před očima vesnice Růžena Morávková

Príbeh o sedliackom rode, kedy sa deti musia podvoliť otcovmu rozhodnutiu bez ohľadu na situáciu, ktorá nastane... jedna dcéra sa stane manželkou, druhá milenkou a nakoniec osud predsa len pomstí hriech.

08.02.2018 5 z 5

Kráska z obrazu Kráska z obrazu Louise Allen

No, pre mňa trochu veľa situačnej nahoty. Dobre vychovaná, slušná a inteligentná dáma by sa iste nedostala do situácie, aby šplhala po rímse na plášti budovy úplne nahá. Ale inak je príbeh napísaný veľmi čitateľne a po prižmúrení oka, by som povedala, že ide o originálny nápad.

07.02.2018 3 z 5