modranka modranka komentáře u knih

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Opäť skvelý román, štipka romantiky, hromada histórie (mimochodom odporúčam prečítať aj úvod knihy o histórii, aby ste vedeli čo a ako), nátresk dobrodružstva, aj keď trochu tak mládežníckeho. Cieľová skupina čitateľov - pokojne dajte čítať aj -násť ročným.

16.05.2017 5 z 5

Spútaná divočinou Spútaná divočinou Erika Jarkovská

Tak neviem, som sklamaná. Roman by som zaradila medzi dobrodružné príbehy, nie romantické. Dej je zasadený do osídľovanie Ameriky a v podstate sa točí okolo vzťahu k indiánskemu HERMAFRODITOVI. Viac nie je čo dodať, treba si knihu prečítať.

11.05.2017 1 z 5

Ako skala Ako skala Dani Pettrey

Priame pokračovanie predchádzajúcich častí... odporúčam čítať postupne. Cieľová skupina čitateľov je kresťanská mládež. Za týchto podmienok by bolo moje hodnotenie určite vyššie, ale vydavateľ zaraďuje knihu ako romantiku, tak preto je hodnotenie nízke.
Romantika v príbehu je veľmi slabá, detektívny príbeh rovnako. Záver bol úplne šialený... prečo? Autorka nasadila hlavným hrdinom putá na ruky a aby sa z nich dostali, tak si jednoducho zlomili raz jeden prst, potom druhý, potom si ich napravili a zas zlámali. No, proste, šialenstvo odpozorované z akčných filmov. U mňa maximálne 2 hviezdičky aj to iba preto, že je to súčasť série a za obálku.

11.05.2017 2 z 5

Dokonalý rytíř Dokonalý rytíř Anne Herries (p)

Klasický príbeh zo stredoveku, v dobe rytierstva, lásky a trubadúrov. Séria pokračuje ďalšími časťami o synoch Alayne a Ralpha

09.05.2017 3 z 5

Králův favorit Králův favorit Catherine March

Konečne nejaká harlequinka, ktorá má ducha, príbeh a nie je to len sladká romantika.

05.05.2017 5 z 5

Setkání na útesech Setkání na útesech Anne Herries (p)

Presná dáva odvahy, rebélie, lásky a žiarlivosti, ktorá je pre romantiku tým správnym korením. Príbeh je napísaný veľmi pekne a číta sa skvelo.
Jednotlivé časti série sa môžu pokojne čítať samostatne.

04.05.2017 5 z 5

Ve znamení osudu Ve znamení osudu Barbara Bretton

Kto má rád cestovanie v čase, toto je príbeh pre neho. Treba však podotknúť, že je to súčasťou trilógie, ktorej vyšla v preklade len tretia časť. Čo je škoda, lebo v tejto časti je zavŕšenie všetkých troch príbehov.
1. časť Somewhere in Time
2. časť Tomorrow and Always
súbor: Forever in Time (tu sú všetky tri časti)

02.05.2017 3 z 5

Perly tej druhej Perly tej druhej Martina Monošová

Príbeh je písaný formou rozprávania v I. osobe. Dve tretiny knihy sú nudné, až v závere dostane dej akú takú iskru. Ale ani táto iskrička nezahnala pochybnosti o kvalite príbehu. Dialógy sú vedené ako rozprávanie adolescentov a nie ľudí po tridsiatke. Niektoré scény zostali nedoriešené (švagrina), nadprirodzeno skôr uškodilo než vyzdvihlo. Ale, je to autorské právo.
Jednu hviezdičku dávam iba za to, že myšlienka príbehu je dobrá, ale nedotiahnutá.

Na tejto knihe je vidieť, že autorka nedostala podporu editora ani poriadneho korektora. V príbehu zostalo veľa gramatických kníh a práca editora úplne chýbala.

02.05.2017 1 z 5

Na ostří nože Na ostří nože Julie James

Moderný romantický príbeh s miernym ironickým podtónom, navyše s trochou humoru. Anotácia je vcelku výstižná, nie je čo dodať, až na malú poznámku. Ak čakáte veľké právnické kauzy, omyl! Nič také v príbehu nenájdete - súdna sieň poslúžila len na kulisa príbehu. Erotika iba mierna a prijateľná, nič vulgárne - až na niekoľko výrazov, ktoré mi tam nesedeli, ale zrejme ich prekladateľka potrebovala použiť.
Čo mi však trochu vadilo, boli výrazy, ktoré korektor, zrejme na požiadanie prekladateľa nechal s veľkým písmenom - možno aby zvýraznil výraz samotný. Mne to však pripadalo ako gramatická chyba.
Obálka je veľmi vydarená, moderná a nebojím sa napísať exkluzívna.

27.04.2017 4 z 5

Výkupné z Vysočiny Výkupné z Vysočiny Hannah Howell

Príbeh nebol ničím originálny, ale čítal sa dobre. Autorka si v ňom nechala základ na pokračovanie, ale jej webová stránka neprezrádza, či v sérii Mac Guin pokračovala, alebo či spracovala príbehy Aimilininých sestier. Čo však je u tejto autorky originálne sú mená hlavných hrdinov.
Zarazila ma scéna so šľahačkou a ovocím (nakoniec--prečítajte si). Do príbehu zo škótskej Vysočiny to akosi nesedelo. Nie v oblasti, kde jedlo bývalo "svätým grálom".

Poznámka: Treba pripomenúť, že originál názov románu je: Elfking's Lady. Highland Captive je alternatívny názov - vydavateľ použil práve tento.

25.04.2017 4 z 5

Vůně pouštní růže Vůně pouštní růže Beatrix Mannel

Príbeh sa odohráva v roku 1893. Romantický príbeh z dôb kolonializmu, tentoraz nemeckého v Afrike. Za dej príbehu by som pokojne dala plný počet hviezdičiek ALE!.....
Tak nacionalisticky, (priam nacisticky!) príbeh v kategórii ženskej literatúry som už dávno nečítala, AK vôbec! Naozaj ma to nemilo prekvapilo.
Autorka jednoznačne odkazuje čitateľovi, že súžitie multikultúrnej spoločnosti je na zamyslenie, ak je vôbec možné. Každá kultúra má svoje špecifiká a zrejme nie je možné z tohoto kultúrneho gulášu urobiť jednotnú kultúrnu líniu. Celý tento nacionalistický podtext mi pokazil zážitok z romantickej literatúry a preto dávam iba jednu hviezdičku.

23.04.2017 1 z 5

Vysoká hra Vysoká hra Kay Hooper

Hneď na úvod treba napísať, že bez predchádzajúcich častí nemá význam knihu začať čítať. Je to 11. časť súboru kníh o skupine agentov (nič dramatické). Lepidlom celej série je vzťah Hagana a Gigi a nejakého prípadu, ktorý som vlastne po prečítaní Vysokej hry vôbec nepochopila. Tým sa celý príbeh dostal do roviny akejsi poviedky, v ktorej sa vlastne nič neriešilo, hoci sa celá séria zavŕšila. Napokon text vyznel chaoticky a nelogicky. Ak nemáte ostatné časti, začnite aspoň 10. časťou To chce zloděje (od toho istého vydavateľa).
Nechcem editorovi vstupovať do svedomia, ale asi by sa mal zamyslieť nad vlastnou profesionalitou. Nie je predsa možné, aby vo svete internetu nikto z vydavateľstva nezistil, že séria na seba úzko nadväzuje, že charakteristika postáv sa vyvíja z príbehu na príbeh.
Po grafickej stránke je kniha spracovaná veľmi pekne a profesionálne. O gramatických chybách radšej pomlčím.

22.04.2017 2 z 5

Prvotní hřích Prvotní hřích Tasmina Perry

Príbeh, ktorý vás pohltí, kapitoly sa medzi sobou prelínajú bravúrne, žiadna veta nie je zbytočná a myslím, že je to jeden z tých príbehov, ktoré vás prinútia ak nie premýšľať, aspoň zamyslieť sa.
Avšak jednu hviezdičku sťahujem za to, že autorka bola lenivá opísať predmety a uspokojila sa s identifikáciou iba podľa značiek. Nemyslím si, že pre čitateľa je podstatné vedieť akej značky má hlavná hrdinka nohavičky, podprsenku, topánky aj kabelku.
Čo ma však mrzelo viac, boli výrazy ako loft, lobby hotel, concierge a pod. Určite by sa v češtine našlo dosť vhodnejších výrazov, ale budiš! Možno to češtinu obohatí, no mne to vadilo. Ale nesťahujem za to hviezdičku

21.04.2017 4 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Maya Banks

Odporúčam sériu čítať postupne, charakteristika postáv si to vyžaduje. Príbeh je zostavený z vnútorných monológov, ktoré nemajú vysokú literárnu hodnotu (ale to zrejme ani nikto nečaká), akčnú hodnotu príbehu by stačilo zhrnúť do 30 strán a nadprirodzené schopnosti sa tam už vôbec nespomínajú, no, vlastne sa v príbehu spomína, že ma niekto paranormálne schopnosti, ale v z príbehu nič také nevyplýva. Erotika - jedna, dve posteľové scény a pár zamilovaných slov.
Príbeh som síce prečítala, ale kým som ju stihla zatvoriť za poslednou stránkou, zabudla som, o čom autorka písala. Fakt som nemala dať za čo viac hviezdičiek, dokonca ani za obálku knihy.

17.04.2017 1 z 5

Vášeň a strach Vášeň a strach Nora Roberts

Nora Roberts začala tvoriť niekedy v 80.tych rokoch minulého storočia. Tieto dva príbehy vznikli v roku 1985 a v tej dobe to boli originálne námety. Dnes už na nich nič originálne nie je, no sú napísané dobrým literárnym jazykom, na ktorý sme u Nory zvyknutí.
Prvý príbeh sa mi však zdal chaotický, lebo v ňom autorka opisuje niekoľko "scenárov" s jednou postavou a to čitateľa mätie. Druhý príbeh má miernu krimi zápletku, ktorá sa vyrieši ako šibnutím prútika - ale chápem, malo to byť o romantike.
Tej je v oboch prípadoch požehnane - a nie je tak sladká ako to v prípade HQN býva.
Nora Robertsová vie naozaj písať pekné knižky, ale táto je tak na jedno prečítanie.

11.04.2017 3 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Nebudem hodnotiť každý príbeh zvlášť, ale zhrniem celú sériu, lebo je NUTNÉ čítať všetky časti postupne. (tak trochu to bude aj SPOILER)
Charakteristika postáv skvelá. To je bez debaty. Najviac sa mi páčila barónka Chlumská. Pripravte sa však na poriadnu dávku cestovania a opisov Talianska. Dej príbehu by bol oveľa lepší, keby autorka čitateľa neunúvala dejepisným a cestopisným opisom, ktorý v poslednej (zatiaľ?) časti vytvoril v príbehu lacný dobrodružný román. A práve v tejto 4. časti som stratila sympatie k hlavnej hrdinke. Ako som si ich zbierala počas predchádzajúcich častí, vrcholením príbehu začala Hermína robiť toľko chýb, že nakoniec Stefanie bola oveľa sympatickejšia. Veď uvážte, ktorá matka by opustila novorodenca a vybrala by sa do revolučného Francúzska kvôli majetku? Navyše keď bola finančne zabezpečená. O nevere - ktorá nemala vlastne vyvrcholenie v samotnom príbehu - radšej pomlčím.
Predpokladám, že obsiahlym epilógom séria končí, ale vlastne niektoré dejové sekvencie zostali lietať vo vzduchu. No, čo už, každý autor má na to právo! Len ma mrzí, že autorka čitateľa po toľkých únavných historických reáliách neodmenila zavŕšením Andrého príbehu a uprednostnila opäť dejovú líniu vývoja revolučného Francúzska.
Napriek mojim výhradám dávam celej sérii 4 hviezdičky, lebo autorka vie naozaj písať krásne príbehy.

03.04.2017 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Návrat ku klasickým veršom je zážitok. Knihu som prečítala, ale ešte som si vypočula aj rozhlasovú hru... bola nádherne spracovaná. Odporúčam si básne prečitať a potom ešte aj vypočuť. fakt nádhera.

22.03.2017 5 z 5

Sázka na lásku Sázka na lásku Alissa Johnson

Historická romanca, ktorá asi pozabudla, aby zostala v 19. storočí. Správanie hlavných aktérov bolo na úrovni 21. storočia - čo síce osviežilo celý príbeh, ale pre konzervatívneho čitateľa to môže pôsobiť rušivo. Preto sťahujem jednu hviezdičku. Pripravte sa na to, že hlavná hrdinka ovláda ázijské bojové umenie, čo si vôbec neviem predstaviť realizovať v plesových šatách z 19. storočia.... mohla mať buď širokú krinolínu alebo už moderný odev empír. Ani v jedných takých šatách si neviem predstaviť dámu preliezť balkón. Za to sťahujem druhú hviezdičku. No a poslednú za to, že (SPOILER) - celý príbeh bol vlastne hra, nešlo o žiadnu špionáž (KONIEC SPOILERU) a poriadne postavená na hlavu. Ak sa pozorný čitateľ zamyslí, nájde niekoľko nelogických faktov. No ale pri tejto literatúre by sa to mohlo aj odpustiť. Takže u mňa len 2 hviezdičky. Ale možno keby vydavateľ vydal celú sériu, ako celok by to bolo skvelé.

22.03.2017 2 z 5

Pohled srdcem Pohled srdcem Barbara Cartland

Taký "bublinkový príbeh" - naivný, málo rozpracovaný, rozprávkový

17.03.2017 3 z 5

Skandální zásnuby Skandální zásnuby Gayle Callen

Téma príbehu úplne nelogická, text nudný - viac nemám čo dodať... Jednu hviezdičku dávam, len kvôli tomu, že séria Škandálne dámy je voľným pokračovaním Škandálni synovia (mimochodom nič moc). Pre túto autorku je škoda papiera.

16.03.2017 1 z 5