MišCA MišCA komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha, která rozhodně stojí za víc, než jedno přečtení. Upoutá malé i velké čtenáře a nikdy nepřestane bavit. Člověk jí může číst pouze jako pohádku, nebo v ní hledat hlubší smysl, který rozhodně má. Některé věty a spojení váš přímo chytí a potřebujete si větu přečíst znovu a zamyslet se nad ní. Pár slov, které skrývají velké poznání.

15.08.2019

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Když jsem viděla seriál, rozhodla jsem se, že si musím přečíst i knihy. Protože knihy vždycky bývají lepší než filmové zpracování. Bohužel jsem měla velký problém se začíst. Prvních asi 100 stran je extrémně dlouhých, únavných a dialogy jsou velmi mdlé a nic neříkající. Poté se začal děj více rozbíhat a konečně jsem spatřovala pasáže, které jsem znala ze seriálu a kde jsem chtěla vědět více o jednotlivých postavách a jejích příbězích. Konec knihy mě opět zklamal, protože jsme se vrátili k nudným dnům, bez žádné akce a plných dalších zdlouhavých dialogů o ničem. V seriálu mi přišlo, že se všechno stalo hrozně rychle, v knize se události v podstatě staly taky velmi rychle, i když zde jsou proloženy hromadou stran v podstatě o ničem. Za 40 dní se z Diany stala "manželka" Matthewa, velmi mocná čarodějka a bojovnice, i když na začátku knihy to spíš vypadlo na extrémně nevýraznou osobu. V seriálu můžeme vidět Dianu jako silnou osobitou ženu, v knize je její postava, jak už zde bylo níže řečeno, velmi otravná svým chováním, přešlapováním na místě. Stejně tak je to i u ostatních postav v knize, oproti seriálu nemají vůbec žádnou hloubku. Jsem zvědavá, zda druhý díl bude o něco lepší.

17.02.2024 3 z 5

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Dle mého názoru velmi zajímavá kniha pojatá mikrohistorickou metodou. Vhodná i pro ty, kteří historii jako vědě nerozumí, jelikož je napsaná velmi poutavě, a autor využívá mnohých narativních metod.

18.03.2017 5 z 5

Kniha o nekonečnu Kniha o nekonečnu John D. Barrow

Velmi zajímavá kniha. Je tam velmi mnoho názorů, nad kterými se můžete zamyslet. Myslím, že jsou tam kapitoly napříč vědami, tudíž si v knize najde to své každý.

17.04.2014 4 z 5

Předminulé století: Evropa v politice a kultuře 19. století Předminulé století: Evropa v politice a kultuře 19. století Jiří Hanuš

Opravdu skvělá kniha, která představuje základní momenty 19. století a jejich význam pro utváření století následujícího. Člověk si při čtení uvědomí mnoho souvislostí, které mu kolikrát nedošly. Velmi doporučuji ke čtění každému. Kniha je vhodná pro odborníky i pro laiky. Velmi čtivá.

23.12.2021 5 z 5

Tyranie: Dvacet lekcí z 20. století v obrazech Tyranie: Dvacet lekcí z 20. století v obrazech Timothy Snyder

Toto vydání se mi velmi líbí díky ilustracím. Určitě přináší jen osekané a zkrácené informace a neobsáhne do hloubky myšlenky autora, ale rozhodně stojí za přečtení a zvídavého čtenáře povede k tomu, aby si přečetl rozšířené vydání autora.

Budoucnost (ne)práce Budoucnost (ne)práce Filip Dřímalka

Kniha je velmi čtivě napsaná a jednotlivé sekce jsou krátké, takže se člověk dobře orientuje, když se chce například k nějakému tématu vrátit, nebo si něco připomenout. Jsou tam rady, tipy z praxe tohoto českého nadšence do technologií. Kniha vás určitě namotivuje k tomu, dělat věci efektivněji a zabývat se AI a jejími možnostmi. Co se týče poznámkového aparátu, doporučila bych do druhého vydání je dát přímo na stránku. Dost často mě něco zajímalo, na co autor odkazuje, ale špatně jsem se v poznámkách vzadu orientovala, a tím hledáním jsem občas ztratila myšlenku, proč mě to vlastně zajímalo. Na druhou stranu ale chápu autora, že poznámky hned pod čarou by mohly poté působit přehnaně odborně a tento formát by mohl některé čtenáře odradit, protože kniha je velmi dobře graficky zpracovaná.

28.04.2024 5 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Člověk si kolikrát neuvědomí, jaké hry vlastně hraje v různých společnostech, skupinách, kde se nachází. I když tvrdíme, že si na nic nehrajeme ve společnosti druhého, ale je tomu skutečně tak?

01.01.2024 5 z 5

Spravedlnost: Co je správné dělat Spravedlnost: Co je správné dělat Michael Sandel

Myslím si, že dílo je čtivé a přináší několik momentu k zamyšlení. Ukazuje jednotlivé názory filosofů a politologů na různá témata, nejen spravedlnosti.

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Skvěle napsaná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout, což už se mi velmi dlouho nestalo. Baví mě příběhy, u kterých člověk musí přemýšlet a skládat si příběh dohromady. Důležité je sledovat, kolik je postavám u dané kapitoly. Podle toho se člověk dokáže zorientovat. Styl psaní autorky mě velmi baví, určitě výhledem i jinou knihu této autorky.

01.01.2024 5 z 5

Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Konrad Paul Liessmann

Zajímavá chyba s momenty k zamyšlení. Problém ale je, že na konci autor nepodává řešení, co vlastně máme s touto situací dělat. Jak zlepšit vzdělanost lidí? Jaké kroky udělat ve školství, aby se zlepšilo?