Mirka2778 Mirka2778 komentáře u knih

Šílené prázdniny Šílené prázdniny Helga Hrabincová

Studentka která přijede dělat au-pair do Holandska se zakouká do kluka od sousedů. Zničehonic objeví svou náklonnost ke koním a touhu se na nich naučit jezdit a aby toho nebylo málo, snaží se odhalit kdo je zapletený do obchodu s chráněnými exotickými zvířaty.
Četlo se dobře a mohl to být svěží dívčí románek, kdyby ho autorka tolik nepřekombinovala. Takový příběh na sto třiceti stránkách zní opravdu šíleně.

13.04.2020 3 z 5

Římské jaro paní Stoneové Římské jaro paní Stoneové Tennessee Williams (p)

Paní Stoneová je padesátiletá čerstvá vdova. Herecká kariéra i staří přátelé jsou pro ni uzavřenou kapitolou. Před sebou měla "důchod" po boku manžela a teď neví co se životem. Je to stárnoucí, smutná a bezradná osamělá žena.

Jako většina neobvykle krásných lidí chovala i paní Stoneová dlouho tu romantickou představu, že zemře v mládí........ pochopila, že představa blízké smrti je pouhá domýšlivost,........nedalo se říci, že si opravdu přeje zemřít.

Myslím že kdyby pan Stone zemřel o deset let později, jeho žena by žila a stárnula poklidně a žádné římské jaro by nebylo.

12.04.2020 5 z 5

Váš pes to ví Váš pes to ví Rupert Sheldrake

Tak tímhle jsem se prokousávala rok. Opět mě zradila má vlastní očekávání.
Knížka obsahuje mnoho příběhů které mají dokazovat zvláštní schopnosti u zvířat.
V podtitulu je: Jak psi poznají......
Když na obálce vidím slovo jak, čekám že autor našel odpověď a já ji najdu v knize. A není to tak. Tady autor opakovaně vysvětluje proč odpověď nemá.

12.04.2020 3 z 5

Povídky karlštejnského havrana Povídky karlštejnského havrana Václav Beneš Třebízský

Knížka je to tenká, ale čtení těžké. Autor určitě vychází z místních pověstí, kterých se ke Karlštejnu váže nespočet. Dnešním jazykem by nám oba příběhy vystačily na pár stránek. Při havranově vyprávění se mi vnucovala vzpomínka na jiného klasika: "Neschopnost udržet myšlenku a neschopnost myšlenku opustit."
A v té souvislosti i staré úslovi "kecáš jako havran" nabývá úplně jiného významu, než jak jsem ho zatím chápala.
K Třebízskému se jistě vrátím, k téhle knížce už nejspíš ne.

03.04.2020 3 z 5

Murphyho zákon 2000 Murphyho zákon 2000 Arthur Bloch

V čem jiném zalistovat, když nemáte úplně nejzářnější období?

- Murphyho zákon vždycky platí v tu nejnevhodnější dobu.
- Když se ti něco povede, snaž se nevypadat moc překvapeně.
- Jediný možný postoj vůči dobrým radám je předat je dál. Člověku nejsou k ničemu.
- Pár měsíců v laboratoři vám kolikrát ušetří pěkných pár hodin, které byste museli strávit v knihovně.
- Čistý stůl znamená přecpaný šuplík.

03.04.2020 5 z 5

Pro velký úspěch ještě jednou a další kriminální příběhy Pro velký úspěch ještě jednou a další kriminální příběhy * antologie

Kompilace osmnácti krátkých kriminálních příběhů, na které se podílelo šest autorů. Díky tomu je každá povídka trochu jiná. Je to jednoduché čtení na ukrácení dlouhé chvíle ať už ve vlaku, nebo v čekárně u doktora. A tam, nebo třeba v knihobudce po dočtení knížku klidně odložte. Svůj účel, na jedno použití, už splnila.

29.03.2020 3 z 5

Taxis a ti druzí Taxis a ti druzí Vladimír David

Dneska máme záběry z několika kamer z každého metru tohoto legendárního dostihu. V roce 1987 tomu tak nebylo. I proto jsme touto knížkou dokázali donekonečna listovat a listovat. A z povídání jak to vidí jezdec, divák či startér čiší taková opravdovost, že chápete proč se každým rokem vracejí.

29.03.2020 5 z 5

Western Union: Západní telegrafní společnost Western Union: Západní telegrafní společnost Zane Grey

Navzdory dálkám jsem četla před pětadvaceti lety a byla nadšená, tak jako skoro všemi zanegreyovkami. Teď jsem ale narazila na vydání z roku 1946. No neodolala jsem a začetla se. Většinou nemám problém číst knížky staršího vydání, nicméně tohle byl zážitek! Ještě teď nevycházím z údivu jak moc se náš jazyk za tři čtvrtiny století proměnil. Hlavními hrdiny jsou tři kovbojové a jeden zelenáč přibližně ve věku dvacet až třicet let. Ale mluví mezi sebou šroubovaně jak (prosím zapojit představivost) v našich filmech pro pamětníky uředník, který si upraví kravatu a pokloní se, když mu telefonuje nadřízený. (Vidíte herce Marvana, jak cválá na koni a žene stádo dobytka přes rozvodněnou řeku?) A takové asociace se mi děly po celou knížku! Četla jsem to dvojnásobek času než jsem čekala, ale jsem spokojená, bylo to zvláštní.

22.03.2020 5 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Je mi záhadou, jak se do takhle svěžího dílka mohou vejít tak zajímavé i hluboké myšlenky. (Citovat bych mohla téměř z každé stránky.) Úžasný autor!
K Valčíku se jistě někdy vrátím.

15.03.2020 5 z 5

Vyvraždění rodiny Greenových Vyvraždění rodiny Greenových S. S. Van Dine

Není to špatné, ale dokonalé taky ne. Spíš lepší průměr. Mám vydání z roku 1947 a přesto se mi text četl úplně lehce, jen některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé, ale to je dáno časem vzniku knížky.
Hned na začátku se vraždy a pokusu o vraždu dvou sester z rodiny Greenových ujímají: seržant a dva detektivové oddělení vražd, vedoucí úředník detektivního oddělení, vrchní inspektor policie a okresní návladní. Připojí se Philo Vance, jehož povoláním je nejspíš " znuděný mladý muž" a jemu v patách se plouží náš vypravěč, který se tváří jako Vanceův zaměstnanec, nicméně v ději je úplně k ničemu. A přes takhle silný tým vrah opravdu dokáže téměř vyvraždit celou rodinu. Tak to je to, co mi na tom vůbec nesedí.

08.03.2020 3 z 5

Skandál století Skandál století Vladimír Přibský (p)

Mám ráda historické romány. Pan Přibský si umí vybírat zajímavá témata z našich dějin, nicméně píše poněkud těžkopádně. K dobru mu přičítám, že mi zpřehlednil který je Hanka, který Borč, Sklenčka, Linda a který Horčička. A pokud bude připsáno pokračování tohoto skandálu, přečtu si ho také.

04.03.2020 4 z 5

Mám rád tu řeku Mám rád tu řeku Ota Pavel

Takhle knížečka vás přímo táhne ven. Zhluboka se nadýchnout čistého vzduchu, vonícího loukou, řekou, nebo lesem.

03.03.2020 5 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Knížka mi v knihovně padla do oka, když jsem si nějak nemohla vybrat. Byl mi povědomý název a já měla pocit, že patří k těm příběhům, které musí mít přečtené každý.
Jsem ale asi moc holka, nebo už příliš dlouho nejsem dítě, ale mě se to opravdu nelíbilo. Ti kluci tam " válčí" jen pro to aby se poprali, ponadávali si a poutrhali knoflíky. To by mi nejspíš nedávalo smysl ani ve dvanácti letech.

03.03.2020 2 z 5

Slovácko sa súdí Slovácko sa súdí Zdeněk Galuška

Slovácký kmen je zřejmě dosti temperamentní a i drobné neshody končí v soudní síni. Ještě že se na přelíčení nečeká nijak dlouho a tak poškození, pachatelé i sousedé mají vše v živé paměti. Půvab téhle knížky je především v nářečí, kterým je napsána. Tolik krásných, jadrných výrazů a slovních spojení! Knížka patří k těm které spolehlivě zahánějí chmury z obličeje.

29.02.2020 5 z 5

Tess z d’Urbervillů Tess z d’Urbervillů Thomas Hardy

Knížka se mi četla moc dobře a Hardy se stává mým oblíbencem. Je to mistr popisu. Jeho popisy krajiny, prostředí i práce jsou okouzlující a zároveň tam kde se dotýká pohnutek a citů je až civilně věcný.
Jsem si téměř jistá, že Tess je nejsilnější románová hrdinka se kterou jsem se zatím setkala. Žije v době, kdy žena (hlavně ta venkovská) má pouze povinnosti a téměř žádná práva. Veškerá rozhodnutí dělá především pod tlakem svého okolí, ale je zároveň za ně odsuzována a trestána často i svými nejbližšími.
Když si tak nějak představím sebe, asi bych takový život přibližně ve třetí části vzdala.
Určitě doporučuji!

28.02.2020 5 z 5

Jak se vraždí v Česku Jak se vraždí v Česku Vojtěch Steklač

Tyto čtyři téměř rodokapsové příběhy mi vystačily tak akorát na dvě odpoledne. Po všech překombinovaných detektivkách, konečně jednoduché, odpočinkové povídky, kde kriminalisté nejsou zároveň akčními hrdiny, ale naopak, řeší své případy pěkně "po staru".

28.02.2020 4 z 5

Zázrak v Neratově Zázrak v Neratově Tomáš Kutil

Neratov je zázrak podle definice které rozumím a se kterou souzním. Zázrak není to, co se stane z ničeho nic, ale platí babiččino: "pomoz si sám a pánbůh ti pomůže". Rozhovor s Josefem Suchárem, který dal impuls k obrovskému projektu kterým je obnova kostela, poutního místa, pomoc a práce s hendikepovanými lidmi ( a to všechno najednou), je velmi milým připomenutím, že mezi námi jsou stále lidé, kteří pomáhají nesobecky a ze všech svých sil.

25.12.2019 5 z 5

Dům v ulici Naděje Dům v ulici Naděje Menna van Praag

Knížka je hezká.
Komu bych jí ale určitě nedoporučila, je ten, kdo má právě v sobě zmatek a není si jistý kudy dál. Z tohoto čtení by mohl lehce sklouznout do iluze, že narazí na kouzelný dům a tím se jeho problémy zmenší, nebo vyřeší snáz. Na mě totiž nejvíc zapůsobila ta možnost, že se můžu na sto dní schovat, někdo mi nezištně pomáhá a dokonce mě nutí, ať se dám do pořádku. To je dost lákavá představa kterou by leckdo bral. Přestože je tak nebezpečná.

01.12.2019 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Byla jsem zvědavá na chváleného autora. Chtěla jsem si půjčit Skálu, ale nebyla k mání, tak jsem sáhla po náhradě.
Řemeslo autor opravdu ovládá velmi dobře a přesto nejsem knihou nadšena. Hlavní hrdina není zajímavý. Jeho pomocníky autor nechává mimo hlavní děj svému osudu. Vrah byl odhalen hlavně díky pátrání po internetu. A "dramatické vyvrcholení" =jedno velké klišé. V sérii tedy pokračovat nebudu.
Došla jsem k děsivému zjištění, že mé okolí zná ze současných autorů, vesměs autory detektivek. To už nikdo nechce číst o něčem hezkém?

29.11.2019 2 z 5

Vražedná kniha Vražedná kniha Rex Stout

Klasická detektivka starého typu.
Nero Wolf detektiv s intuicí a intelektem. Má své mouchy a vrtochy. Má chytré a pilné pomocníky. A když je to nutné, spolupracuje i s policií. Protože tady jde především o odhalení a usvědčení vraha.
Detektivka není můj oblíbený žánr, ale pro změnu, tahle nebyla vůbec špatná!

14.11.2019 5 z 5