Mirka2778 Mirka2778 komentáře u knih

Střepy z královské číše Střepy z královské číše Jiří Hanibal

Na tuhle knížku mě nalákal Jan Lucemburský. Mám ho zažitého od paní Vaňkové a mám ho ráda. Pan Hanibal ho pojal trochu jinak.
Přijde mi, že nadržuje Karlovi. Taky si nemyslím, že by se král snad nějak často styděl před svým synem. Co ale "Střepům" u mě škodí je jejich... roztříštěnost? Asi mi to při autorově volbě názvu mohlo dojít dřív!
Příběh je vypravován více osobami a v další kapitole se jiný vypravěč vrátí třeba o dva roky a já jako čtenář to pochopím až ve chvíli, kdy dojde ke stejné situaci na stejném místě.
Nicméně, nedám se odradit a přečtu si i další Hanibalovu knížku.

11.07.2018 3 z 5

Oznamuje se láskám vašim Oznamuje se láskám vašim Karel Zídek

Karel, který se mnoho let pravidelně vrací aby sledoval měnící se Drážďany, nám vypráví svůj příběh, vlastně podobný jako mnoho dalších, odehrávajících se za druhé světové války.
Karel je dvacetiletý český student totálně nasazený na německé lodi plné tabáku zapomenuté v kotvišti nedaleko Drážďan.
Ulrika je dcera německého velitele, která nosí uniformu BDM, aby mohla dál studovat. Přes veškeré nevhodné okolnosti se do sebe zamilují.
Knížku jsem přečetla za jeden den a jako vždy mě napadá proč lidé vždy znovu vyvolávají jakoukoli válku?
Samozřejmě se mi při čtení před očima vybavoval Vaculík s Hrubešovou.

09.07.2018 4 z 5

Velký obrazový atlas zvířat Velký obrazový atlas zvířat Václav Jan Staněk

Provází mě od dětství a patřil k nejprohlíženějším knihám naší knihovny.
Do dneška! se štítím obracet listy s fotografiemi hadů.

Česko: Ottův historický atlas Česko: Ottův historický atlas Eva Semotanová

Označila jsem ho za přečtený, přestože do něj dost pravidelně nahlížím. Už mnoho let je mým pomocníkem při čtení historických knih.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Moje první Austenová. Úžasné. Postavy se vyvíjejí a přesto jsou v základu stále stejné. Elizebeth je vtipná, milá, veselá.
Jane je krásná, melancholická, hodná. Paní Bennetová hloupá. Pan Bennet nad věcí. Lydie a Kitty puberťačky. Bingley veselý a zamilovaný.
Darcy hrdý a důstojný (Přestože se směje podstatně víc než ve filmu)
Pan Collins směšný, Charlota rozumná.
Četla jsem ji až dlouho po shlédnutí filmu, který si pouštím alespoň dvakrát ročně. Knížka je samozřejmě lepší než film a nalákala mě k přečtení dalších autorčiných románů.

Žena pro třetího krále Žena pro třetího krále Ludmila Vaňková

Richenza. Možná proto, že jí paní Vaňková věnovala celou knížku, mám tuto naši královnu nejraději.
Příběh, kde se život s královskou dcerou, pak dvakrát manželkou i vdovou nemazlí.
Své dětství prožila v Polsku, kde jí nejdříve zemřela matka, pak byl brzy zabit i její otec a macecha ji odvezla do svých rodných Branibor.
Ve dvanácti se stává českou královnou a v šestnácti těsně po narození jediné dcery, poprvé vdovou.

Pýcha a přemlouvání Pýcha a přemlouvání Jane Austen

Někde jsem četla, nebo slyšela, že Persuasion, přestože vyšla až jako poslední z knih Austenové je vlastně její prvotina. Docela bych tomu věřila.
Na začátku knihy se dozvíme kteří dva jsou našimi hrdiny, na konci se dohodnou že k sobě patří, ale mezitím se mezi nimi vůbec nic neděje.
Postavy mi přijdou nezáživné, nepropracované, zmatené.
Rodina Elliotových jsou prostě sebestřední náfukové, naproti tomu Musgrovovi plni pochopení a lásky k čemukoli.
Zapšklost lady Russellové se tváří jako moudrost. Wentworth se chová "normálně" jen s Louisou a Henriettou.
Annu všichni tak milují, oceňují a neobejdou se bez ní! (kromě Elliotových) Kdyby byla v románu služkou, guvernantkou či hospodyní, téměř nic by se nezměnilo.
Takže jediná sympatická postava mi vychází Charles Musgrove.

09.07.2018 3 z 5

Hadí princ Hadí princ Elizabeth Hoyt

Tak to byl omyl. Něco takhle kostrbatýho jsem dlouho nečetla. Postavy jsou tak nepravděpodobné! Kdyby si autorka odpustila tu dobovost, možná by příběhu prospěla. Koupila jsem si knížku do vlaku, byla to velmi nudná cesta.

07.07.2018 2 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Tohle jsem poprvé četla v patnácti, brzy po tom, co běžel v TV seriál. A ve třídě jsme všechny milovaly Ralpha.
Je to červená knihovna, ale především rodinná sága rodiny Clearyových. Sledujeme je od jejich života na Novém Zélandě, přes stěhování a usidlování v Austrálii. A pak i boj se suchem, s ohněm, i válku. A samozřejmě velká láska. Ke knížce se často vracím. Některé stránky jsou zkrabacené, protože si nad nimi pravidelně pobrečím.

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Celá série, nejen tahle knížka mě baví, mám přečteno pět dílů a napjatě čekám na závěr.
Nejdříve jsem dostala Hlasy a hvězdy. Trochu mě mrzelo, že je to pátý díl a já si budu "muset" koupit předchozí díly a "kdovíco to bude". Pak jsem se začetla do Jantarových očí a pak jsem honem sháněla ostatní díly.
Jen co vyjde Vrstva ticha, sjedu si to pěkně od začátku, ať to mám pěkně prožité.

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Dívčí románek mého dětství. Knížku stále mám v knihovně a jednou za dva-tři roky si ji zas přečtu.
Pražanda, která místo dovolené v Bulharsku, po které touží, jede k tetě na Vysočinu. Léto, prázdniny, koně. Co víc si přát.

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Urban prostě umí psát. Baron i Katynka jsou sympatičtí hrdinové. Historická část knihy mě bavila podstatně víc, než ta ze současnosti. I tak jsem to četla celé hned dvakrát .

06.07.2018 4 z 5

Zlá léta Zlá léta Ludmila Vaňková

Skvělá knížka, tak jako většina od paní Vaňkové.
Přemysl II padl a v Čechách panuje bezvládí a hlad a mor a braniboři.

06.07.2018 5 z 5