mirabl mirabl komentáře u knih

Země strašidel Země strašidel Rostislav Křivánek

Tahle kniha opravdu není pro každého. Já osobně jsem to vydržel poctivě číst asi do poloviny ... hlavně kvůli té bohatě vykombinované češtině ... no a pak už jsem to "vzal hopem" ... protože má permanentně střízlivá mysl se stále neodbytněji odmítala podřídit té halucinogenní dějové lince ... která totálně zešílela. A doprovodné ilustrace pana skoroprezidenta ... hmm, že by zaúřadoval absinth? ... nebo snad lysohlávky?

07.07.2019 3 z 5

Modlitba žáby (2) Modlitba žáby (2) Anthony De Mello

Těžko se hledá kategorie, kam by se kniha dala zařadit. Osobně bych se přimlouval pro "Téměř neškodný manuál pro začínající hledače osvícení". Všechny ty nashromážděné střípky textu jsou rozděleny do následujících kapitol: O vzdělání, O autoritě, O spiritualitě, O lidské podstatě, O vztazích mezi lidmi, O službě, O osvícení. Zvolená forma (naprosto šílený mix od těch nejstupidnějších fórků, přes kousavý humor až po kratičké bajky a tisíce let staré příběhy) jasně cílí na zelenáče, kteří se potácí na cestě k sebepoznání a pro které je kniha "Mnich, který prodal své ferrari" příliš náročná ... a ne tak zábavná.

06.07.2019 3 z 5

Tři bratři a jiné čínské pohádky Tři bratři a jiné čínské pohádky Grete Schwenk

Pohádky a bajky, které né vždy skončí happyendem. Velmi sympatické počtení, plné lidového moudra. Doporučuji.

01.07.2019 4 z 5

Moji kamarádi zvířátka Moji kamarádi zvířátka kolektiv autorů

Kniha má nesporně pro malé čtenáře z města určitou poznávací hodnotu. Na vesnici rozdíl třeba mezi kuřetem a housetem pozná každé nemluvně :-). Problém jsem měl s tím velkým formátem ... ehm, zcela zbytečným. No a jak se sova přátelila s malejma myšma, tak z toho mi vstávaly hlasy na hlavě hrůzou. Děcka se nemají oblbovat, protože až jim jejich koťátko přinese ukázat právě ulovenou sýkorku, tak to skončí ječením a brekotem.

29.06.2019 3 z 5

Škola dobrých mravů Škola dobrých mravů Nelson DeMille

Mám rád příběhy, ve kterých se dozvím o poměrech v bývalém CCCP a v Moskvě zase něco nového ... a do událostí v Minsku mě ta kniha i trochu bavila. Jenže poslední třetinu knihy pravděpodobně napsal (dopsal) nějaký totálně zfetovaný hollywoodský scénárista ... takže jen dvě hvězdičky.

28.06.2019 2 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

(audiokniha). První částí knihy jsem byl nadšen. Bitva o 11 gigadoláčů, dobrodružství v exotickém prostředí, hmm, to docela ušlo. Ale vůbec nechápu, proč Grisham měl akutní potřebu celý příběh doslova utopit v nekonečných právnických tahanicích a otravoval čtenáře nezáživnou vedlejší dějovou linkou rodinného zázemí pana Ochmelky. Konec ve stylu "Honem honem, ať to máme za sebou" mě pak už jenom dorazil.

22.06.2019 3 z 5

Plavčík a sardinky Plavčík a sardinky Hermína Franková

Většinu textu se mi podařilo přečíst, ale smysl (nedejbože nějaký hlubší podtext nebo poslání) jsem v těchto nepohádkách nenalezl. V době vydání zřejmě SNDK muselo splnit plán, jinak by se tohle útlé veledílo do tisku nikdy nedostalo.

19.06.2019 1 z 5

Kam se schovala zvířátka? Kam se schovala zvířátka? Martin Verner

Kouzelné. Sice z pohledu dospělce jsou ty obrázky počtem zvířátek a hmyzu trochu přeplácané, ale ta kvalita provedení je prostě dechberoucí. Doporučuji.

17.06.2019 5 z 5

Útěk s Luciferem Útěk s Luciferem Jeanne Schlageter

Pro milovníky plnokrevníků se tento skvěle odvyprávěný příběh (a ke konci i s detektivní zápletkou) stane určitě srdcovou záležitostí. Pasáže, které jsou "vyprávěny" z pohledu Lucifera, hmm, tak to by lépe nezvládnul ani Jack London :-). 90%.

15.06.2019 5 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Ztráta času. Asi nejsem cílová skupina. Bulvár nečtu, televizní "zpravodajství" už několik let ignoruji a když vidím jak se ke mě na chodníku blíží výprava capartů z mateřské školky, tak raději přejdu na druhou stranu. Jeden nikdy neví ...

13.06.2019 2 z 5

Bylo nebylo Bylo nebylo Karel Šmerhovský

Jedna hvězdička za ty strašidelné surrealistické obrázky (mizerně vytištěné). Autor textu "pohádek" se zcela evidentně minul povoláním. Každý soudný vydavatel by tyhle bláboly po pár minutách čtení vyhodil do koše.

13.06.2019 1 z 5

Puritáni a piráti Puritáni a piráti Simon Vestdijk

Docela zklamání. Prostě pirátsko-nepirátská šaškárna. Hluboký čtenářský zážitek se jaxi nedostavil. Ale na druhou stranu, v hlavě mi přeci jenom něco uvízlo: Sakra, co je to vlastně ta vratiplachta ??

13.06.2019 2 z 5

S poctivostí nejdál dojdeš S poctivostí nejdál dojdeš Josef Gruss

Příjemně kratičká humoristická novela na jedno nedělní odpoledne. Gruss tu vtipnost občas trochu lámal přes koleno (ty "fejkové" popisy kapitol mi fakt vytáčely), ale jinak dobrý ... a happyendy ... jojo, ty já tuze rád :-).

02.06.2019 4 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

(audiokniha) Tak tohle byl hnus. Opravdu nefalšovaný n-e-k-o-n-e-č-n-ý hnus. I moje nudle u nosu se totiž dokáže táhnout rychleji než tenhle odporný detektivní příběh, ve kterém zkušeného čtenáře zaujme snad jen ta banda rozhádaných cholerických poldů. Pana Weavera řadím na čestné místo svého black listu, hned vedle uprchlíka z psychiatrické léčebny, který je znám také pod přezdívkou Joe Nezbé.

27.05.2019 2 z 5

Západní Čechy v obrazech Západní Čechy v obrazech Květa Wiendlová

Pouze pro sběratele dobových relikvií ... aneb soudruzi sami sobě. Kniha paradoxně přesně odráží ten úděsný marasmus, do které zabředla česká společnost kolem roku 1973.

16.05.2019 1 z 5

Stín Černého motýla Stín Černého motýla Petr Hugo Šlik

Vše podstatné o této ztřeštěné "detektivce" již prozrazuje anotace. Kniha je čtivá, ale mám takové podezření, že autor se až příliš nechal inspirovat příběhy agenta 007 a filmy Stevena Spielberga. Jako předloha pro komiks by to však byla pecka ... a nejen kvůli tomu Ceppelínu nad petřínskou Ajfelovkou :-).

11.05.2019 3 z 5

Mrtvý vypovídá Mrtvý vypovídá Alois Joneš

Tuhle detektivku jsem si díky jejímu názvu vybral do Čtenářské výzvy. Čekal jsem nějakou úděsnou katastrofu, ale ono se to překvapivě dalo celkem číst. Ehm, těch soudruhů tam ale bylo tolik, že by se s nima dalo zatápět v kamnech :-) ... a bravurní akce SNB před hranicema, tak to mi přišlo jako trapně obehrané klišé.

10.05.2019 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

(audiokniha) Pan Vondráček, který knihu namluvil, má můj obdiv, fakt perfektní výkon. Bohužel to samé už nemohu říci o panu Deaverovi. Bylo to mé první "setkání" s tímto autorem a obávám se, že také poslední. Další zcela zbytečnou a nesmyslnou sadistickou hrůzu opravdu nemám zapotřebí ... a vlkodlaci mě taky neberou :-).

02.05.2019 3 z 5

Údolí sršňů Údolí sršňů Jan Flieger

Velmi dobře popsaný příběh německého partyzána ze slovenských hor z posledního roku 2. světové války. Vzhledem k faktu, že v mých paměťových registrech se z té doby zachovala jen útržková hesla jako: Hlinka, Tiso, SNP, Dukla a především věta "Takú guľku ešte neodlili, ktorá by ma trafila." (z nějakého SK filmu) ... jsem si takříkajíc doplnil informační mezeru ... a bylo to hodně drsné.

30.04.2019 4 z 5

Poupata odkvétají v máji Poupata odkvétají v máji Herbert Ernest Bates

Roztomilá venkovská taškařice se spoustou dobrého jídla a pití. V době prvního čtení této knihy jsem nevěřil, že by mohli být Angličani opravdu tak žraví ... no, ale před pár lety se mi dostal do rukou vlastní životopis Agathy Christie :-).

24.04.2019 5 z 5