mineas mineas komentáře u knih

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Je fajn, že se hlavní postava začíná brát o maličko vážněji a staví se k dění okolo sebe s o trochu větší zodpovědností. Také ubylo na můj vkus zbytečných sexuálních pasáží ve prospěch příběhu a akce. Čarodějky jsou super. Jen kdyby druid občas tak nezmatkoval a neokouněl co kde lítá ve chvíli, kdy mu jde o život.

12.09.2019 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Trvalo mi trochu déle se začíst, seznámení s postavou pro mě bylo rozporuplné (přijde mi, že se na "svůj věk" chová jak praštěný puberťák a nebylo snadné přijmout, že to dělá zcela záměrně), ale čím déle jsem četl, tím víc mě zaujal důraz na realistické kulisy příběhu a cit pro detail v oblasti reálií a mytologie. Jakmile začne popisovat akční pasáže, najednou člověk při čtení zapomene na čas a nemůže se odtrhnout. Příjemný je i osobitý přístup k magii.

12.09.2019 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Kniha je pro mě zklamáním. Ty tam jsou atmosférické průchody tunely, metrem i po povrchu - mutanti někam zmizeli, veškerý život a energie z metra vyprchaly a ani radiace člověka bez ochranného obleku nijak zvlášť nepoškodí (a všichni přitom strašně řeší, že tam nelze přežít). Lidé jezdí auty v ulicích, kam by se měli bát vyrazit byť na pár minut, a převzácného paliva je najednou nadbytek. I když by silnice měly být beznadějně ucpané a neprůjezdné, bez potíží se dá projet z jednoho konce Moskvy na druhý.

Tentokrát nebojujeme s vnějším nepřítelem, ti už nám došli, dokonce ani s vnitřní hrozbou (ta tu sice je, plíseň, zabíjející houby, ale zřejmě není pro příběh důležitá, nikdo ji neřeší, i když lidé umírejí hlady po celých stanicích, až na konci se ukáže, že houby vlastně pro přežití metra nejsou tak nepostradatelné, jak se zdálo). Teď už jen bojují lidé - všichni proti všem. A Arťom ze všech nejvíce, především sám se sebou.

Kultura stanic, jejich atmosféra, snaha je bránit, to vše je pryč. Splývají jedna s druhou, nelze je odlišit. Jedna frakce se vrhá na druhou v iracionálním a nesmyslném masakrování, a ti, kdo byli nezávislí a bránili katastrofě (Řád, Polis) se jen absurdně zaplétají do zločinů ostatních, když se stávají nástrojem korupce. Distopie se proměňuje v absurdní panoptikum bez logiky a smyslu. Čím víc se čtenáři odhalují souvislosti, tím menší smysl vše dává.

Arťom má svou vizi, jde za ní a všichni okolo jej podporují, nebo mu alespoň nijak snaživě nebrání, a většina těčh, kdo se k němu připlete, za to platí životem. On přežívá, a to i v situacích, kdy už měl být dávno po smrti (a vše by třeba konečně dostalo nějaký smysluplný směr). A nakonec stejně všechno vzdá, a ostatní ho, i když to je proti veškeré logice příběhu, nechají.

Jestli to mělo být vyvrcholení, byl bych raději, kdyby vůbec nevzniklo. Fascinující příběh předchozích knih (především první) se utopil ve zbytečné záplavě smrti, bolesti, beznaděje a rozkladu. Bezúčelně. Kniha, jak stojí, popírá předchozí díly. Vše, co se v nich podařilo, čeho se dosáhlo, šmahem odsoudí jako zbytečné a za to, co nám tím vezme, nedá vůbec nic. V poslední třetině jsem se do čtení už musel nutit, protože bylo jasné, že se v příběhu nic nevyřeší, jen to bude horší a horší, a ani ta rána z milosti nepřišla, konec je takový nijaký, otevřený a absurdní. Tahle kniha vůbec není pro ty, komu se líbil 1. díl!

Plně souhlasím s touto recenzí:

08.03.2019 2 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Při čtení se mi vybavilo Setkání s Rámou. Téma je podobné, ale vážněji a svým způsobem i odborněji pojaté. Svět mimozemských civilizací, který za příběhem stojí, sice není tak velkorysý a působí méně reálně, ale zato je to vyváženo poutavými popisy, drobnými vedlejšími zápletkami a širokou paletou zajímavých postav. Kniha na mě působila i z vědeckého hledicka hodně rafinovaně, s citem pro detail. Jen ten konec... člověk by rád věděl, co bude dál :D

11.07.2018 4 z 5

Vidím to jinak Vidím to jinak Bruce Sterling

Sbírka je pro mě trošku nesourodá, ale to má své plusy stejně jako mínusy. Fajn je, že jsem měl možnost projít si autorovu tvorbu napříč různými oblastmi, ve kterých působí. Přečetl jsem všechny, ale jen malou část opravdu jedním dechem. Přesto, musím říct, že se mi jeho tvorba líbí. Místy je sice kapku přehuštěná - nápadů je tolik, že co je v povídce by stačilo na román, nebo i dva, a čtenář má z toho chvilkama zmatek v tom, co je dějové a co je tam jen tak že se to mihne a vzápětí zmizí... Ale některé nápady byly opravdu úchvatné a celkově se mi jeho styl a pojetí moc líbí. Hlavně reálnost popisů a uvěřitelnost zápletek :)

08.10.2017 4 z 5

Labyrintem míst klatých Labyrintem míst klatých Martin Stejskal

Tato kniha by byla úžasná, je to krásná sbírka pověstí a bájí srovnaná podle oblastí a regionů ČR. Má jednu zásadní chybu. Nemá obsah! Nemá ani rejstřík, podle kterého by se v ní dalo hledat. Prostě pokud něco chcete najít, listujete a doufáte.

07.06.2012 3 z 5

Lord z planety Země Lord z planety Země Sergej Lukjaněnko

Kniha je čtivá a dějově zajímavá, jak je u Lukjaněnka samozřejmé, ale přesto mě maličko zklamala. To proto, že jsem zvyklý na jeho fantasy Hlídky a toto dílo se s nimi nedá srovnávat. Jsou zde patrné slabé inspirace či podobnosti s Nadací a Vesmírnou Odyseou. U Lukjaněnka bych prostě čekal víc. Víc jedinečnosti. Ale ono to ve sci-fi dost dobře ani nejde. Dle mého velmi pěkná sci-fi se spoustou jedinečných okamžiků, ale přesto je tu opět obrovská galaktická civilizace a Země, která musí za každou cenu dokázat, že je jedinečná, nejdůležitější a nejlepší. A něco mi tu chybí, možná cit pro reálnost space opery nebo hloubka psychologického střetu mezi civilizacemi... to, čím se vyznačují nejlepší autoři žánru. Desetkrát raději se vrátím k Hlídkám nebo k jeho ostatním fantasy románům, ve kterých je mistrem nad jiné.

05.01.2012 3 z 5

Smrtící prokletí Smrtící prokletí Thomas Harlan

Doporučuji nečíst. Proč? Kniha je čtivá, příběh se dobře vyvíjí. Je zajímavý a originální. Ale jedná se o závěrečný díl tetralogie, který nic neukončuje! Naopak, celý děj se rozvíjí, jako by mělo následovat ne jedna, ale hned několik dalších knih! Velké zklamání.

11.11.2011 3 z 5

Smrtonoš Smrtonoš David Gemmell

Kniha, která mě z Gemmellovo díla uchvátila snad nejvíc. Podrobný a věrný popis obléhání města spolu s ukázkou morálky v boji a respektu vůči nepříteli. Přečetl jsem ji jedním dechem za jedinou noc.

18.08.2011 5 z 5