Vidím to jinak

Vidím to jinak https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9811/bmid_vidim-to-jinak-3h2-9811.jpg 4 36 8

Bruce Sterling se ve výběru toho nejlepšího, co v rámci krátké fikce napsal, projevuje jako autor, který podle kritiky „bombarduje čtenáře jednou pozoruhodnou představou za druhou". Tempo jeho prací je zběsilé, někdy až přehnaně, vyžaduje si plnou pozornost, strhne a uvězní, zavalí vás, převálcuje, vyčerpá a na konci pustí s hlavou plnou doznívajících reakcí na tu erupci představivosti, jazykovou a nápaditou smršť, v níž se autor s téměř hmatatelným nadšením zabývá vzdálenou budoucností, kde se kyberneticky zdokonalení jedinci snaží porazit geneticky vyšlechtěné odpůrce v boji o odkaz lidstva. Jindy se podívá do budoucnosti blízké, aby se ponořil do světa, v němž se lidé, malincí ve srovnání s ekonomickými silami hýbajícími světem, bouří a hledají si vlastní cestu v nepřehledném vývoji směřujícím neustále kupředu jako neovladatelná, z kloubů vymknutá síla; a v přestávkách si odskočí do různých historických epoch, aby se ujistil, že vše je a vždycky bylo pomíjivé, nestálé a proměnlivé... Taková je tvorba Bruce Sterlinga, kterou máte nyní možnost poznat v celé její šíři.... celý text

Povídky Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ascendancies: The Best od Bruce Sterling , 2007

kralika
05.02.2024 5 z 5

Čtení Sterlinga je pro mě požitkem. Stále se podivuji nad jeho vynalézavostí a hravostí, s jakou své nápady (a že jich je!) předkládá čtenáři. Nejznámější jsou bezesporu povídky ze světa Tvárných a Mechanistů, ale teprve další oddíly této sbírky ukáží, jaký má rozlet a rozhled. A stejně jako se on dovolává svých oblíbených autorů, i já vidím celou řadu podobností s těmi nejlepšími (Večeři v Audoghastu jako by napsal Borges, při čtení Našeho neuronového černobylu si nelze nevzpomenout na Lemovu Pračkovou tragédii a Maneki Neko je tak paranoidně šílená, že by ji klidně mohl napsat Dick). To ale neznamená, že autor nemá co nabídnout nového, naopak!

A ještě vzkaz Lazarusovi: román s Leggy Starlitzem existuje, ale nebyl zatím přeložen (Zeitgeist)...

ludek.n
01.02.2023 3 z 5

Sbírka krátkých fikcí Bruce Sterlinga Vidím to jinak je jakýmsi „best of“, výběrem toho nejlepšího, co autor na poli sci-fi napsal. Sterlingovy povídky nejsou žádné vesmírné hard science fiction opusy, plné akce a techniky, jsou spíše zadumanější, vrcholně promyšlené, složitě strukturované, motivy jsou často zastřené, vyžadují plnou čtenářovu pozornost, happy end často chybí nebo je zcela odtržený od reality. Kniha je rozdělena do pěti celků, v nichž jsou soustředěny kousky, které spolu souvisejí, navazují jeden na druhý nebo mají společného hrdinu. Tak tu máme úžasný vesmír Mechanistů a Tvárných, Leggy Starlitze v postsovětských republikách, chattanoogská ghetta s Koumákem Eddem, Lylem Schweikem a Pavoukem Petem. Vedle těchto koncepčních věcí je tu trocha orientu (Brunej, Audoghast, Jeruzalém), netradičních destinací (Borneo) nebo velkoměstských džunglí (Tokio, New York). Občas jsme se Sterlingem nepotkali na stejné straně břehu (Milosrdný, digitální; Dvacítka evokací; Náš neuronový Černobyl, Damoklův meč) a jindy jsem byl zase naopak stržen a uvězněn gejzírem Sterlingových nápadů (Roj, Zelené dny v Bruneji, Blemmyho lest a především Taklamakan). Sečteno, podtrženo, nakonec z toho vyšla schůzka na polovině cesty.

R47
16.01.2023 4 z 5

Do téhle knížky jsem se pustil hlavně kvůli povídkám ze světa Schismatrixu, ze světa Tvárných a Mechanistů. Ale nakonec právě takhle část, která sbírku otvírá, je podle mě nejslabší. Pak už je to jenom lepší. Nejvíc mě ovšem zaujaly příběhy s Leggym Starlitzem a to, jak do detailu zná americký autor postsovětskou realitu a jaké nápady a hlášky a odkazy trousí jen tak halabala, mimochodem. Najdete tam i poznámku o Havlovi. Fakt. Jenže s podobnou detailností Streling popisuje Brunej, staré Japonsko, budoucí islámský svět i střet náboženství (ve fantasy hávu) v Jeruzalémě. Literárně je ale nejlepší povídka Dori Bangsová. A poslední Kiosk šokuje popisem 3D tiskáren.

Cabal
31.12.2019 5 z 5

Jenom 20 hodnocení ?? Nechápu. Čtení této sbírky byla čistá radost a potěšení ze čtení. Spolu s Tanec s Ježíšem nejlepší povídková sbírka co Laser vydal.

mineas
08.10.2017 4 z 5

Sbírka je pro mě trošku nesourodá, ale to má své plusy stejně jako mínusy. Fajn je, že jsem měl možnost projít si autorovu tvorbu napříč různými oblastmi, ve kterých působí. Přečetl jsem všechny, ale jen malou část opravdu jedním dechem. Přesto, musím říct, že se mi jeho tvorba líbí. Místy je sice kapku přehuštěná - nápadů je tolik, že co je v povídce by stačilo na román, nebo i dva, a čtenář má z toho chvilkama zmatek v tom, co je dějové a co je tam jen tak že se to mihne a vzápětí zmizí... Ale některé nápady byly opravdu úchvatné a celkově se mi jeho styl a pojetí moc líbí. Hlavně reálnost popisů a uvěřitelnost zápletek :)

lazarus
06.12.2016 4 z 5

Nejlepší povidky jsou ty ze světa Schismatrixu. Další, v knížce obsažené jsou o chlup slabší, ale pořád dostatečně zábavné. Ovšem Leggy Starlitz je kapitola sama pro sebe. Škoda, že Sterling nenapsal o téhle postavičce samostatný román. Hodně mě připomněl Simmonsovi Kruté hry, osud a mrazy. Podobně zábavné a drsné. Zamiloval jsem si jej.

Widow Embalmer
10.01.2015 5 z 5

Kniha, která otevřela mé srdce kyberpunku. Mnoho mrazivých podnětů k zamyšlění. Existencialismus, samota, fascinující společnost budoucnosti a šťourání se ve smyslu a podstatě bytí samotného.

Xeelee
30.11.-0001 5 z 5

ROJ: Sterling si podrobně nastudoval vše o mravencích a o fungování mraveniště a stvořil ještě úchvatnější a fantasknější svět, nepodobný čemukoliv s čím se může člověk setkat, než Bernard Weber ve svém románu Mravenci, který se odehrává ve skutečném mraveništi a jeho okolí. PAVOUČÍ RŮŽE: Příběh jedné samotářské Mechanitky, bydlící v obrovské pavučině křižující ekliptiku Uranu, a jejího nového neobvyklého mazlíčka.