MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Gestapo Gestapo Rupert Butler

Tomu říkám opravdová literatura faktu! O tématu druhé světové války na evropském území už mám něco načteno a tato kniha to výborně doplňuje a jde ještě mnohem dál. Určitě to ale nejde číst najednou. Ani ne tak kvůli zvěrstvům, kterých se dotyční dopouštěli, ale kvůli tomu obrovskému množství informací, struktuře organizace, počtu jmen a dat atd atd. A ačkoliv jde o velké množství informací, ty jsou zpracovány nesmírně dobře a logicky a čtenář v tom nemá žádný zmatek. Přidané fotografie jsou někdy notoricky známé, někdy ale také pro kdekoho zcela nové. Výborná práce autora.

21.09.2020 5 z 5

Sláva strojů a měst Sláva strojů a měst Jaromír Rašín

Kniha obsahuje celou řadu hodně zajímavých myšlenek, obzvláště, když vezmeme v potaz rok jejího napsání a vydání. Mně osobně bylo nejbližší vychvalování přírody a celkově její popis. Ta byla z toho textu přímo cítit.

27.08.2020 3 z 5

Případy komisaře Joony Linny 1–3 (box) Případy komisaře Joony Linny 1–3 (box) Lars Kepler

Musím přiznat, že pro mě se série rozjíždí se vším všudy Písečným mužem (asi také proto, že je na to navazováno), nicméně tyto knihy slouží jako velice dobrý úvod. Mě kromě dobře vymyšlených příběhů hlavně a především baví samotný detektiv a jeho neskutečně silný osud, který se tolik týká jeho manželky a dcerky. To se právě rozvíjí až trochu později a s nástupem Jurka Waltera. A je to opravdu něco.

23.08.2020 4 z 5

Syn celerového krále Syn celerového krále Ota Pavel

Spojit Otu Pavla, povídky a sportovní prostředí, to pak opravdu nemůže vzniknout nic špatného, ani nic průměrného. Natož pak, když se autor věnoval reálným sportovcům, kteří se chtěli dostat na vrchol, a jejich dost silným a smutným osudům. A opět se mi stalo, že mě hned první povídka Kolik má kůň chlupů dost zmátla, protože jsem se u ní docela i zasmál. To však bylo v této sbírce zároveň naposledy. Následovaly totiž opravdové lidské příběhy, které nekončily zrovna vesele, ať už za tím stálo cokoliv. Ota Pavel k tomu všemu hodí čtenářům nádherné a hluboké myšlenky, z lidského i sportovního hlediska. Opravdu krásná kniha.

"Dají vám strašně po hubě a pak se omlouvají. Mě to moc mrzelo, že to bylo právě ve sportu, protože sport by měl být jako studánka čisté vody."
"Už nikdy nebudou mistry světa. Ale copak může a musí být každý mistrem světa?"

20.08.2020 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Tak tohle mě bavilo, mnohem lepší než předcházející dva díly (po pár knihách série nyní jedu popořadě). Jen tedy musím přiznat, že je to poprvé, kdy jsem se už trochu ztrácel v postavách. Nevím, jestli jich tam bylo o něco více než v jiných dílech, nebo jsem nedával úplně tak dobrý pozor, ale v jednu chvilku jsem se už jaksi zlobil :D Naopak mě potěšila opětovná přítomnost někoho, kdo v těchto knihách dělá hrozně moc - což je samozřejmě kapitán Hastings. A závěrečné finále s odhaleními, a vlastně hotové divadelní představení v režii Poirota, to bylo jedno z nejlepších, ke kterým jsem zatím s Agathou Christie přičuchl.

19.08.2020 4 z 5

Blázen Blázen Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Hned úvodní povídka dala jasnou zprávu o tom, v jakém duchu se kniha ponese a na co se asi připravit. Většina příběhů měla totiž dost silná, jaksi nekompromisní a tak nějak (ne)očekávaná zakončení. Pár povídek bylo trochu slabších, ale vše se vyvážilo tím zbytkem, který stál opravdu za to. Knihu jsem si užil, stejně jako ten neuvěřitelný popis toho, co se děje v zubařském křesle. Ty činnosti, nástroje, lidské a zároveň nelidské zvuky, pachy, tekutiny... A následně zubařova věta směrem k pacientce: "Teď se, prosím, připravte na nejhorší." To chce přece každý v onom křesle slyšet. Navíc se z popisu na začátku knihy zdá, že dílo z části obsahuje autobiografické prvky, a zajímalo by mě, do jaké míry. Moc povedený soubor.

10.08.2020 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Konečně opět pětihvězdičkový Harlan Coben! Po poněkud slabších a až skoro průměrnějších knihách Šest let a Chybíš mi hlásíme návrat ke špičce a snad i bezchybnému dílu, od kterého jsem se nedokázal odlepit. Téma a hlavní zápletka zcela jasné, dobře navázané na Cizince, žádné překombinování děje, navíc také trochu toho vojenství, takže jedině dobře. No a pak ten závěr. Ten neuvěřitelný, bravurní, nečekaný a konečně také další nekýčovitý závěr! Coben to měl vše doladěné, vše správně navazovalo a všechno mělo svůj smysl, jestli mi rozumíte. Tomu snad nejde nic vytknout.
Jediný problém bych měl snad jen s překladem (za což autor očividně nemůže). Takové zvláštnosti se v něm objevují, a je mi úplně jasné, jak to bylo v originále a jak se nechal překladatel unést. Nemluvě pak o češtině samotné. Tak či tak každopádně, parádní knížka!

02.08.2020 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa / The Importance of Being Earnest Jak je důležité míti Filipa / The Importance of Being Earnest Oscar Wilde

Naprosto geniální anglický humor hned od první stránky, repliky perfektní, celou spoustu výroků či konverzací si budu nějakou dobu pamatovat. Číst to v originále dodává některým věcem a situacím nový rozměr, což se dá očekávat, ale tím ani náhodou nechci shazovat český překlad. Ba naopak, česká verze je rovněž mimořádně povedená. Skutečně skvělé drama.

28.07.2020 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Úžasně napsaná kniha se silným a smutným příběhem a nádherným jazykem. Navíc se mi dostalo do rukou první vydání tohoto díla a jeho zpracování je samo o sobě skvělé. Mě osobně "nadchlo", jakým způsobem Otčenášek zakomponoval historické události ohledně Heydrichovy krutovlády, atentátu i onoho závěrečného boje v pravoslavném kostele a jak to propojil s hlavní dějovou linií. Bohužel pak již bylo nějakou dobu jasné, jakým směrem se to v závěru vydá a na co se připravit. Ačkoliv chování Pavlova otce mě skoro až dojalo. A ano, také mě v jednu chvíli napadla menší podobnost s Petrem a Lucií. Stoprocentně doporučuji, a to ne jen těm, co potřebují nahonit povinnou četbu.

28.07.2020 5 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Musím přiznat, že po první třetině knihy, tedy do okamžiku vraždy (což byla bohužel poměrně dlouhá třetina...), bych musel souhlasit s autorčiným názorem, že jde snad o její nejhorší knihu. Četl jsem dál, protože jsem věřil, že se to prostě zlomí a že se vlastně dočkáme hlavního hrdiny. A jakmile se začalo vyšetřovat a bylo na scéně více samotného Poirota, Agatha byla zase ve svém živlu a celé se to rozjelo. V tom je autorka přebornice. Zakončení a rozuzlení mě pak ale zase trochu zklamalo. Nějak toho bylo moc, měl jsem pocit. Celkově tedy bych se podepsal pod několik komentářů níže, že jde o takový autorčin průměr.

25.07.2020 3 z 5

Jako celek se to hodnotí velice těžko, nicméně jestli musím, tak jedině naplno (takže vlastně snadné hodnocení... :-) ). Sice mě Povětroň a jeho zpracování ne úplně vtáhlo a stavím ho níže než zbylé dva příběhy, nicméně právě ty zbylé dva příběhy jsou za mě natolik skvostné, že by mi nestačilo zdejší hodnocení. Všechny tři části, hlavní ideje i styl jsou jasně čapkovské, jeho rukopis tam zkrátka cítíte. Samotný text je pak jako vždy bohatý, vytříbený a plný všeho. A pak samozřejmě samotný obsah, to je jednoduše nálož. U Hordubala mě dostalo strašně smutné zakončení, u Obyčejného života mi zase spadla pusa z té poněkud nečekané a hlavně neuvěřitelné a hluboké sondy. Jsem rozhodně rád, že tuto trilogii mám ve své knihovně.

20.07.2020 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Skvělé. Hned na první stránce autorem jasně řečeno, jakým stylem budeme pokračovat a jak se budeme bavit. Humor opravdu britský, a tedy za mě naprosto geniální. Celá spousta replik zcela perfektní, nazvat je bonmoty je opravdu trefné. Musím říct, že se mi také líbil český překlad, ale mám k dispozici i původní verzi a čtu dost pochvalné komentáře, takže se vrhnu i na anglický originál. Jsem totiž dost zvědavý, jak některé dialogy zněly původně. Věřím, že jisté věci dostanou rázem nový rozměr. Celkově tedy výborné, mohu vřele doporučit.

17.07.2020 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Karel Čapek nade vše, co tady na databázi je. Tak to já mám. I jeho hůře hodnocené knihy jsou pro mě čtenářským zážitkem a bavím se u nich. Ovšem dnes je to poprvé (i jsem se musel v seznamu přečtených knih ujistit), kdy u něj jdu s hodnocením pod čtyři hvězdy. Nějak jsem se v tomto díle nedokázal chytit. Hlavní idea i styl jsou bez pochyb čapkovské, dílo, jeho prvky i průběžné myšlenky nesou jeho rukopis. Zkrátka v tom Čapka jednoznačně poznáte. Ale tentokrát mě to zpracování ne úplně vtáhlo. Což je však naprosto v pořádku.

14.07.2020 3 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Vůbec jsem netušil, co od tohoto žánru a tohoto konkrétního dramatu očekávat, a tak jsem se nechal unášet tím, co mi bylo autorem předloženo. Níže je pak naprosto trefně poznamenáno, že se těžko vysvětluje, proč je ta kniha dobrá, ale ona prostě dobrá je. Já se čtenářsky bavil a s pusou mírně otevřenou postupně objevoval a odkrýval různá a mrazivá tajemství snad všech postav. A na konci to pak padlo a vyvrcholilo.

"All truth," as George admits, "[becomes] relative."

13.07.2020 5 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Coben si po knize Šest let trošičku vylepšil reputaci a přišel s určitě lepším dílem, ale možná i on sám tušil, že má ještě pořád na víc. Několikrát to již dokázal (a snad ještě dokáže!). Zde opět zvolil velmi dobré a především aktuální téma internetové seznamky, čímž se dokáže přiblížit k obrovské spoustě čtenářů. A tak nějak se divím, kolik z nich stále zmiňuje určitou překombinovanost děje - není to už jakýsi Cobenův podpis? :-) Navíc zde to nebylo tak úplně drsné a komplikované. A znovu se mi potvrdilo, že jakmile si autor zvolí zápornou postavu, ta postava je opravdu echt záporná, které přejete snad to nejhorší :D
Ačkoliv to opět není ten top Coben, prostě o něm a jeho knihách víte, že se ponoříte do děje a pořádně začtete. A já se tak i uprostřed úplně jiné knížky přistihnu, jak se již těším na dalšího HC.

10.07.2020 4 z 5

Říkadla Říkadla Josef Kainar

Nesmírně milé až roztomilé dětské básničky. U většiny se usmíváte, u některých i zasmějete.

"To byla včera švanda, psina!
Kominík spadl do komína!
To byla včera legrace!
Vymetl komín bez práce!"

07.07.2020 4 z 5

Špión, jemuž nevěřili Špión, jemuž nevěřili František Moravec

Naprosto úžasná kniha, zcela rozhodně jedna z nejlepších, jakou jsem četl! Ale aby taky ne, když jde o osobní vzpomínky takového člověka, jakým František Moravec byl a který byl v samotném centru veškerého hlavního dění. Fascinující popisy jeho zpravodajské činnosti, spolupracovníků, náborů nových agentů, jednotlivých operací, včetně těch nepovedených, úloh a chování žen ve zpravodajství, a celkové politické situace ve vícero obdobích, především chování jednotlivých zemí. Vůbec se třeba nepáral s takovým Benešem a nijak ho nešetřil. Kapitoly zabývající se spoluprací s agentem A-54 a operací Heydrich jsem přímo hltal. Jen mě trošku zarazilo, jak Moravec několikrát opakoval a trval na tom, že k výsadku došlo v dubnu, nikoliv v zimě. A nějakých nepřesností by se našlo ještě pár. Taky jsem měl párkrát pocit, že docela rád tvrdil, jak o různých věcech věděl hodně dopředu a varoval. To ale nic nemění na tom, že tato "šedá eminence", jak se sám nazýval, je bezesporu velikánem našich dějin. Stoprocentně doporučuji všem, co se o toto období a tuto problematiku zajímají.

02.07.2020 5 z 5

Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Dvě nádherné sbírky plné silných povídek se širokou škálou emocí - od humornějších a usměvavých momentů, přes pohodu v přírodě a na Berounce, silné lidské osudy až po upřímnou, šokující a nekompromisní osobní zpověď samotného autora. Úžasné je, jak povídky Ota Pavel napsal s takovou lehkostí a nádherným jazykem, ačkoliv se věnoval smutným záležitostem a popisoval smutné osudy. Obzvlášť pak, pokud vycházel ze svého dětství a života. Krásná díla, v jejichž příbězích se leckdo zcela jistě najde.

24.06.2020 4 z 5

Heidi a její nové příběhy Heidi a její nové příběhy Marie-José Maury

Ruku na srdce, Heidi jsem znal z doslechu, ale do rukou se mi dostala poprvé teprve teď, ale hned jsem pochopil, proč je tak oblíbená. Nesmírně milé příběhy a naprosto nepřekonatelné jsou pak ony ilustrace, to je úplná radost listovat a kochat se.

23.06.2020 5 z 5

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Návrat jedinečného kapitána Hastingse na scénu je samo o sobě velkým plusem. A celkově to nebyla taková "hrůza", jak je popisováno níže, to vůbec ne. Jen je to na Agathu překvapivě jiné a nezvykle plné opravdové akce, s hlavním hrdinou ve středu dění. Je ale pravda, že ono zločinecké seskupení by zasloužilo více pozornosti a popisu, a pak bychom se opět mohli dostat někam jinam. Závěr mi pak přišel dost ukousnutý, vlastně na dvou posledních stránkách rázně vyřešeno. Nenudil jsem se ale ani chvíli, čtivě šibalka Agatha psát rozhodně umí.

23.06.2020 3 z 5