micha-ella micha-ella komentáře u knih

Záblesk Záblesk Agnete Friis

Autorka umí. Námět zajímavý. Ale hlavní postava toho příběhu je tak přehnaně odpudivá, nepříjemná a vulgární, že se nedivím, pokud to některého čtenáře odradí.

10.07.2018 3 z 5

Psychopat Psychopat Katerina Kaltsogianni

Nelíbil se jí od prvního seznámení, nepřitahoval jí, pohrdala jím, nesnášela ho... a přece s ním tolik let žila? To je důkaz i její nenormálnosti.

06.06.2018 2 z 5

Slepí málokdy Slepí málokdy Tomáš Jacko

Dva Tomášové - autor Jacko a Hanák, který ho předmluvil v Předmluvě, si zřejmě rozumí, mají asi stejnou letoru. Mně se fotky i slovní hříčky taky líbily, knížku jsem prošla během hodiny, pobavila, potěšila. Ovšem opakovaně už jí do rukou nevezmu.

02.06.2018 4 z 5

Samuel Porten: Vzpomínky na život, jaký byl a jaký mohl být Samuel Porten: Vzpomínky na život, jaký byl a jaký mohl být Mojmír Čermák

Nechtělo se mi věřit, že tento příběh napsal český současník! Je to jako když čtete Poa, trošičku střiženého červenou knihovnou.

02.06.2018 3 z 5

Snílek Snílek Ian McEwan

Ian McEwan je jeden z mých oblíbených autorů. Bohužel u této knížky jsem hned na prvních stránkách zjistila, že je pro děti, nevydržela jsem, odložila jsem jí nedočtenou.

31.05.2018 2 z 5

Ostrovy uprostřed proudu Ostrovy uprostřed proudu Ernest Hemingway

Odpad je pro tohoto autora silné slovo, ale předchozí komentář (Palivo) má v mnohém pravdu. Ještě že už je Hemingway po smrti, takové posouzení by ho asi mrzelo. Ale tohle daly dohromady dvě ženské (a prý to zkrátily, no fajn.) Spíš jde o to, že současní čtenáři nemají chuť na zdlouhavé popisy a zdlouhavé řeči, které tady jsou opravdu nezáživné. Já, promiňte mistře tam nahoře, taky jen jednu. hvězdu.

29.05.2018 1 z 5

30% pro život 30% pro život Ivana Dianová

Lehce popsaný těžký osud. Ale za osud a průběh vlastního života si z velké části může každý sám.

17.05.2018 4 z 5

Frankensteinova nevěsta Frankensteinova nevěsta Hilary Bailey

Vysvětlil by mi někdo, co jsem nepochopila? Totiž Viktorovo předchozí manželství, o kterém mluvili jeho rodiče. Už se mi nechce k té knížce vracet.

03.02.2018 3 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Povídky moc nemusím. Ráda se do příběhu vžívám a povídka mě vystrčí ven příliš brzy. V této knížce se mi ta první zdála divná (přitom SF cíleně vyhledávám), tak smutná a zároveň mě trochu znechutila, prostě mi nesedla. A pak ty další mě taky extra nenadchly. Přemýšlela jsem už u knížky Jsou světla, která nevidíme, proč je autor tak chválený a vyzdvihovaný, trochu bych to přirovnala k slávě Paula Coelha. Někdo ho přeceňuje a někdo ho nesnáší, někdo jeho poetiku prokoukl. Tohle zkrátka nebylo moje kafe.

10.01.2018 3 z 5

Voloďa Uljanov Voloďa Uljanov Nikolaj Veretěnnikov

V dětství bych dala pět hvězdiček.

16.12.2017 2 z 5

Kapka vody Kapka vody Josef Věromír Pleva

Na tuhle knížku se nedá zapomenout, dodnes si vybavuji i ilustrace.

09.12.2017 5 z 5

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Nelíbil se mi styl popisů ani dialogy, vlastně skoro nic. Asi proto, že mám ráda příběhy SF, ve kterých musí být reálné jádro a určitá pravděpodobnost a nemám ráda fantasy, kterým říkám fantasmagorie. A s těmi se v poslední době roztrhnul pytel, samé snové magické zázraky, oživlé mrtvoly, upíři a upírky ve všech podobách... Až pozdě jsem zjistila, že tahle knížka je pro děti a mládež, no dobrá, ty to snad baví, mně to místy dost nudilo.

07.12.2017 2 z 5

Euforie Euforie Lily King

Velmi zajímavé tím, jak v těch letech probíhal výzkum primitivních kmenů, v jakých podmínkách antropologové pracovali, jak se navzájem znali a jak byli někteří pro své zkoumání zapálení. Dobře napsaný příběh, líbil se mi.

03.12.2017 4 z 5

Příhody Řeka Melikla Příhody Řeka Melikla Witold Makowiecki

Tak tohle mě v pubertě bavilo víc než Sextánka!

01.12.2017 4 z 5

Sextánka Sextánka Vilém Neubauer

Červená knihovna. Četla jsem tuhle knížku ve čtrnácti letech, protože jí přečetly všechny holky ve třídě! Ale pamatuji si, že už tenkrát jsem měla jisté výhrady. Dneska bych asi žasla.

01.12.2017 2 z 5

Kouzelná skřínka Kouzelná skřínka Ivan Dmitrijevič Vasiljenko

Při vzpomínání na knížky ze svého dětství zjišťuji, že velké množství bylo ze Sovětského svazu. Proč asi, že jo? Dneska to chápu, ale tehdy jsem nad tím neuvažovala a četla vše, co mi přišlo pod ruku a bavilo mě to.

29.11.2017 3 z 5

Škuner na obzoru Škuner na obzoru Miloš Kosina

Jedna z dobrodružných dětských knížek, která mě kdysi zaujala.

29.11.2017 4 z 5

Zlato na Espaňole Zlato na Espaňole Jiří Langstein

Dětská knížka čtená v pubertě, bavila mě.

29.11.2017 4 z 5

Svět náš vezdejší Svět náš vezdejší Jiří Šotola

Verše z let 1955-1959. Každý, kdo má rád poezii je musí ocenit, přestože autor byl údajně, nevím proč, v současné době zařazený mezi záporné. Ty básně jsem četla v pubertě tolikrát, že některé dodnes umím nazpaměť. Posuďte z malého úryvku atmosféru:
" Jde po mostě a stmívá se a on je o den bližší smrti. Jde sám, je unaven, kamínek v srdci tlačí, trochu jím třese mráz a je mu trochu k pláči,
tramvaje skřípou a Praha má barvu myší,
jde spát, je trochu sám, trochu se zastesklo mu,
a luna studená ho doprovází domů..."
Pan básník!

23.11.2017 5 z 5

Plavovláska Plavovláska Mika Waltari

Tyto dva příběhy se mi líbily už jenom proto, že klasický autor nepoužívá současný protivný způsob psaní v přítomném času. Mistr spisovatel!

08.11.2017 5 z 5