Micha-Él Micha-Él komentáře u knih

Čtyři léta Čtyři léta Jan Zahradníček

Ze sbírky je cítit nesmírný stesk po domově a rodině, bolest, trápení, ale zároveň není vůbec pesimistická. Zahradníček neztrácí svou naději a víru, která z básniček přímo čiší. Okolnosti vzniku sbírky byly zajímavé a já si ji se stejným zájmem přečetla.

27.07.2019 4 z 5

Komisař Rex Komisař Rex Gaby Schuster (p)

Jelikož jsem jako malá Rexe sledovala pravidelně a prostě jsem ho zbožňovala, nemohla jsem si nechat uniknout ani knižní zpracování dvou z případů. Stejně jako seriál mě kniha neskutečně bavila, Rex a Moser byly úžasná dvojka a detektivky samy o sobě byly zajímavé.

Triumf smrti Triumf smrti Vladimír Holan

Holan je hodně tvrdý oříšek, a to i pro znalce poezie, natož pro mě, která poezii zrovna nemusím. Z abstraktna, které prostupuje celou sbírkou, jsem byla zmatená, takže v závěru jsem ani nevěděla, o čemže sbírka byla. Nicméně i bez toho jsem pochopila, že se jedná o temné a pesimistické básně. K Holanovi se ale vracet nejspíš nebudu.

25.07.2019 2 z 5

Lampa Lampa Josef Hanzlík

Přesně takhle si představuju poezii! Hanzlík píše citlivě, formou básní nám podává příběhy lidí z druhé světové, zejména v první části sbírky si básně uchovávají svůj epický charakter. Z každé je cítit smutek, beznaděj, bezmoc, ale na druhé straně také dětství, naděje a láska.

Jdi a otevři dveře Jdi a otevři dveře Miroslav Holub

Holub prý píše jednoduchým a srozumitelným stylem bez zbytečné omáčky kolem. Nevím, jestli to bylo tím, ale sbírku jsem četla vyloženě z povinnosti do školy. Absolutně nic ve mně nezanechala, možná i proto, že jsem nepochytila smysl básní. Takže pro mě Holub určitě ne...

25.07.2019 1 z 5

Hledání přítomného času Hledání přítomného času Ivan Blatný

Po sbírce Tento večer docela příjemná změna. Asi to bude i tím, že básník píše pravidelným veršem na rozdíl od výše zmíněné. Docela se mi líbila, ačkoliv jsem hodně básní nepochopila, cítila jsem v nich jakési "poetično".

25.07.2019 3 z 5

Pátračka Gilda a Jezerní panny Pátračka Gilda a Jezerní panny Jennifer Allison

Gildu jsem četla jako malá a dosud si vzpomínám, jak moc se mi líbila. Příjemná strašidelná atmosféra, sympatická hlavní hrdinka a zajímavá duchařská zápletka - to vytvořilo báječně čtivou knížku, ke které bych se ještě ráda vrátila. :)

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Neuvěřitelně moudrá a lidská knížka! Podle jejího tématu by si člověk myslel, že se jedná o nějakou fantasmagorii cestování časem, ale nemohl by se mýlit víc. Knížka je velmi reálná, čtivá, její autor si opravdu pohrál s jejím zpracováním a postavami.

18.07.2019 4 z 5

Franz Kafka - Člověk své a naší doby Franz Kafka - Člověk své a naší doby Radek Malý

Výborná knížka, která provede čtenáře životem i dílem Franze Kafky, moc mě bavila. Nelze opomenout ani působivé ilustrace Renáty Fučíkové, které knize dodávají pravou kafkovskou atmosféru. Za mě velmi povedené umělecko-didaktické dílko, podle mě by se hodilo klidně jako učebnice pro SŠ :)

23.12.2018 5 z 5

Árie Árie Lucinda Edmonds

Příjemná knížka z prostředí opery :-) Četla jsem ji už dávno, ale vím, že se mi hodně líbila zápletka i hrdinové. Jde o nenáročnou, odpočinkovou četbu, jejíž čtivost ocení zejména ženy.

31.08.2018 5 z 5

Ananas / Park / Pokojíček Ananas / Park / Pokojíček Zdeněk Petrželka

Četla jsem Pokojíček, který mi ze začátku, no vlastně celou dobu, přišel hodně postavený na hlavu. Je zde zobrazen rozpad rodiny, ale až do takové míry, kdy jeden zabíjí druhého. Na druhou stranu mě však čtení bavilo, protože mělo spád a neotřelé dialogy. Je to navíc divadelní hra, tudíž velmi útlá a kupodivu čtivá.

28.07.2019 4 z 5

Metafyzika lásky Metafyzika lásky Arthur Schopenhauer

Klasický Schopenhauer a spousta myšlenek k zamyšlení. Jeho nahlížení na svět sice vůbec nesdílím, nicméně jako člověka zajímajícího se o filozofii mě knížka neskutečně zaujala a bavila. Vzhledem k tomu, jak je útlá a srozumitelná, dá se v pohodě přečíst naráz, ale myšlenky v ní obsažené mám v hlavě pořád. I když se musím přiznat, že některým Schopíkovým obratům jsem se musela usmát. :)

27.07.2019 5 z 5

Tento večer Tento večer Ivan Blatný

Básně opravdu nevyhledávám a už vůbec ne od Blatného... Tento večer byla snůška nesmyslných útržků konverzací, kdy básník zničehonic vyštěkl "umyvadlo" apod. Jisté umělecké kvality sbírka určitě má, ale já je zřejmě nedokážu ocenit. V básních jsem nenacházela smysl a nějak jsem nechápala, co jimi Blatný chtěl říci.

25.07.2019 1 z 5

Dračí polévka Dračí polévka Alena Ježková

Knížku jsem četla jako povinnou četbu (VŠ), ale musím říct, že se mi moc líbila. Jedná se o příjemnou dětskou knihu, ve které najdeme spoustu věcí k zamyšlení :)

10.11.2018 5 z 5

Černí myslivci Černí myslivci Růžena Svobodová

V podstatě se jedná o starší verzi červené knihovny, ale já jsem byla s povídkami naprosto spokojená. Horská krajina, černí myslivci a zamilované ženy, to je kombinace, kterou jsem si užívala. Svobodová je výborná vypravěčka, píše čtivě a povídky jsou víceméně takové jednohubky. Nenašla jsem snad žádnou, která by se mi vyloženě nelíbila, ale v paměti mi utkvěly O velké vášni, Sveřepá Meluzína a Nedotknutelná. :)

25.07.2019 4 z 5

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Příběh kostelničky a její schovanky Jenůfy je citlivý a dojemný. Ukazuje, jak marnivá dokáže být láska (ze strany Števy) a hlavně sepjatost způsobenou konvencemi. Knížku jsem četla v románové podobě a jsem za to ráda, je přece jen podrobnější. Běžně mi venkovská tematika nic moc neříká, tady se mi ale velmi líbila. Naopak mi místní dialekt v textu ještě lépe umožnil prožívat osudy hlavních postav. Mohu jen doporučit!

17.07.2019 5 z 5