Merlinit Merlinit komentáře u knih

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Nádherná kniha. Kolik nadějí, snů, ale i trápení, starostí a zkušeností v sobě nese jedna ztracená generace, krásná a čistá ve své naivitě. Děkuji autorovi i překladateli, mimochodem výbornému, že jsem si tento jímavý a hluboce lidský příběh mohla vychutnat!

31.07.2014 5 z 5

Klíč k pachateli Klíč k pachateli Jan Cimický

Příjemně se čtoucí detektivka, veškerý vývoj striktně v logice věci, nenáročné, odpočinkové, jen do toho!

25.07.2014 3 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Stuart MacBride

Senzační detektivka, výborný překlad, uvěřitelné hlavní postavy, poldové do jednoho životní a zkousnutelní, Aberdeen si u mě trochu vylepšil rating několika slunečnými dny, pachatel mě celou dobu štval ostošest, takže všechno jak má být. Že jsem vraha znala od chvíle, kdy se objevil, je jen nepatrná vada na kráse.

24.07.2014 5 z 5

Zrazená královna Zrazená královna Ella Ritterová

Na ten minimální děj zbytečně dlouhá, neustále se opakující (a stále stejné) úvahy hlavních postav. Kladem lze označit fakt, že se rychle a snadno četla.

21.07.2014 3 z 5

Brno, můj Amarcord v čase zatmění Brno, můj Amarcord v čase zatmění Vojtěch Jestřáb

Kniha se nečte právě rychle, navíc působí poněkud odtažitě a akademicky. Příběh je velmi intimní, plný složitých vnitřních zvratů - rozervanosti, obav, erotiky, vášní, úzkosti, místy pozérství, často dekadence, nejčastěji bohémství. I přesto kniha nabízí úžasný vhled do let, jež většina z nás nepamatuje a díky otevřenosti autora zpřístupňuje svět dávno minulý, svět pod knutou STRANY, svět plný obav, ale také nehorázných recesí a čistokrevné srandy, svět náhlých vzplanutí a útěků, svět krásných přátel i laskavých milostenek. Přes všechny drobné výtky knihu shledávám okouzlující a zábavnou.

18.07.2014 4 z 5

Kuchař Kuchař Martin Suter

Velmi příjemné počtení. Indii vařím často, takže jsem si bezezbytku vychutnala všechny kuchařské popisy, Maravanovi jsem přála blízkou duši a lásku, těm "špatným" co si zaslouží tzn. jen to nejhorší... za mě díky, já dostala, co jsem chtěla a navíc přiměřeně, tak, jak se dostává správných věcí v životě: prostě a neokázale, bez ohňostrojů a širokoúhlého happyendu, z něhož ukapává cukrkandlu, že se jím dají lepit tapety.

13.07.2014 4 z 5

Láska na uzdě a jiné kotrmelce Láska na uzdě a jiné kotrmelce Romana Riba-Rollingerová

Milá a laskavá knížka o dospívání dívky školou povinné v osmdesátých letech. Roztomilá kombinace dětské štěněcí hravosti a prvních náznaků dospělosti. Hlavní hrdinka se nebere příliš vážně, což jí dodává na sympatiích a vše, co ji potká, prožívá s maximálním nasazením, ať už má důvod k radosti, či ke smutku. Je fajn (a poučné) si připomenout, že starosti nejsou menší jen proto, že potkají děti - já to musím vědět, ve stejné době jsem prožívala stejné situace jako hlavní hrdinka knihy.

10.07.2014 5 z 5

Žulové město Žulové město Stuart MacBride

Skvostná detektivka z řady odpočinkových. Famózně lezavé či mrazivé počasí (Do Aberdeenu na dovolenou nejedu!), sympaticky normální a lidské hlavní postavy, strhující zločin (policistům fandíte na celé čáře) a správně gradující příběh. Co se mě týče, jen houšť a větší kapky.

09.07.2014 5 z 5

999 - Poslední strážce 999 - Poslední strážce Carlo Adolfo Martigli

Ačkoli neoblibuji konspirační teorie, autorům knih s nosnou konspirační myšlenkou ráda přiznám body za invenci potřebnou k tomu, aby čtenáři předložili příběh, v němž hlavním hrdinům vdechnou životnost a uvěřitelnost, příběh naznačující, že si dal autor práci nastudovat dobové reálie a upřímně se snažil příliš se proti nim neprohřešit. Panu Martiglimu se to, myslím, celkem povedlo.

07.07.2014 4 z 5

Pečeme bez vážení Pečeme bez vážení Jaroslava Pechová

Sáhnu po ní vždy, když mi dojdou baterie v kuchyňské váze a mohu směle doporučit, zvláště nepečené dorty stojí za vyzkoušení.

04.07.2014 5 z 5

Kukuřice - rýže - jáhly - pohanka Kukuřice - rýže - jáhly - pohanka Mária Čermáková

Skvělá příručka pro všechny, kdo si chtějí doplnit jídelníček o něco zdravého. Začátečníci zde naleznou elementární návody na úpravu obilovin, ti pokročilejší přinejmenším inspiraci - vše rychlé, jednoduché a chuťově zajímavé.

30.06.2014 5 z 5

Co chutnalo a chutná v Pošumaví Co chutnalo a chutná v Pošumaví Václav Malovický

Dobrá, inspirativní kniha. Ráda vařím, recepty v knížce jsem se nechala inspirovat a výsledek udělal doma radost. :-) Tím větší, že si ke každému receptu přečtete jeho původ a "legendu". Moc prima knížka

30.06.2014 4 z 5

Netradiční bylinkář Netradiční bylinkář Roman Kindl

AnickaG popsala výstižně, není co dodat.

30.06.2014 4 z 5

Tereza Tereza Magda Váňová

Přišla jsem, přečetla jsem, přežila jsem. Tak nějak aniž by se mě příběh jakkoli dotkl.

30.06.2014 3 z 5

Panika Panika Rossella Canevari

Hlavní hrdinka má za sebou nestandartní, nepříjemnou minulost a dlouhodobě bojuje se záchvaty paniky, které se snaží před okolím tajit. To se jí daří až do chvíle, kdy pro nápor práce zkolabuje, zároveň se provalí nevěra jejího snoubence a vír na sebe se nabalujících událostí hlavní hrdinku zcela strhává. S pomocí neznámého Arkého se pouští do boje s vlastním omezením a doufá, že se to tentokrát podaří.
Knížka nebyla špatná a je dobře, že se o podobných tématech píše, pro mě však to nebylo to pravé ořechové.

27.06.2014 3 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Krásná kniha. (Kdo se někdy seznámil přes internet, potvrdí věrohodnost celé konverzace.) Úžasný brilantní jazyk, perfektně gradující příběh, skvostné!

26.06.2014 5 z 5

Přímo do srdce Přímo do srdce Bill Condon

Nedala jsem na zdejší hodnocení a dobře jsem učinila. Letní románek to vskutku není, o tom žádná. Příběh mladé dívky na rozcestí, dětství pryč, před ní nejistá budoucnost. Matku nemá, Reggie, který ji vychoval, na tom není úplně nejlépe, a kluci o ni také dvakrát nestojí, snad až na jednoho.
Příjemná knížka, solidní styl a vůbec ne hloupá. Líbila se.

26.06.2014 4 z 5

Vybledlo Vybledlo Renata Kalenská

Kniha se mi hrubě nelíbila. Nebýt pár zajímavých obratů a myšlenek, hodnotila bych odpadem. Nevím úplně přesně, co mi vadilo víc, zda kusé, podivně škobrtavé větné celky, nezdravé podivínství či pozérství tryskající z odstavců v celých gejzírech a kniha mi popravdě nestojí za snahu nalézt pro zmiňované protivnosti správné pořadí. Za mě palec dolů.

24.06.2014 1 z 5

Případy strýce Abnera: Doomdorfova záhada Případy strýce Abnera: Doomdorfova záhada Melville Davisson Post

Velmi příjemné, byť dnes poněkud archaicky působící detektivní povídky. Příběhy jsou situovány do doby kolem přelomu devatenáctého a dvacátého století, hlavním hrdinou je starý mládenec Abner, člověk čestný, spravedlivý a bohabojný (hojné teologické disputace jsou v ceně, milý čtenáři), o roli Watsona se dělí jeho dlouholetý přítel soudce Randolph a malý Abnerův synovec. Zapomeňte na forenzní vědy, zde se přichází pachateli zločinu na kloub za pomoci smyslů a zdravého rozumu.

23.06.2014 3 z 5

Sůl, ovce a kamení Sůl, ovce a kamení Magdaléna Platzová

Čtyři povídky se vztahem k Dalmácii. A vůbec ne špatné, je na můj vkus trochu příliš pozvolné.....mnohoznačné.....nevýrazné....

22.06.2014 3 z 5