Medvezh Medvezh komentáře u knih

Zběsilost Zběsilost Colin Falconer (p)

Pokud jste se o téma vzniku Izraele někdy zajímali, určitě jste zjistili, že je dost obtížné sehnat jakékoliv nestranné nezkreslené informace. Věřím tomu, že autor problém hluboce studoval, takže vznikla dle mého vysoce kvalitní kniha. A na čí straně je vlastně chyba? U britských kolonizátorů? U nově se objevivších židů z Evropy? U ortodoxních židů? U židů, kteří zde bydleli už před válkou? U Palestinců? Není u nikoho konkrétního, je u všech.

13.07.2012 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Když se sejdou dva skvělí autoři, dopadá to přesně takhle. Kdo se rád pobaví (mimo jiné i na účet biblických motivů) nechť neváhá a knihu si okamžitě sežene.
"...a ta jeho roztomijá topýtecka...která samozřejmě nemá."

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Skvělá záležitost, od které se jen těžko odtrhnete. Postavy jsou velice různorodé a rozhodně ne černobílé. Atmosféra velmi připomíná filmové horrory ze staré školy, kde nebezpečí a nepřítel je spíše tušen a naprostou většinu knihy se neukáže. Kniha je doslova prodchnuta tajemnem a zoufalou beznadějí, která končí velmi překvapivě. Tohle dílo navíc opět tvoří článek řetězu Fabianových knih, pospojovaných několika událostmi či náznaky.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Naprosto brilantní dílo, pravděpodobně to nejlepší, co jsem kdy četl. Akorát nemůžu říct, že by to byl román humoristický, jak spousta lidí tvrdí, protože zdejší humor má velmi temné a mrazivé kořeny.

19.02.2011

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Musím říci, že je to v podstatě příšerný dobový brak se vším co k tomu patří - podivně přehnané náhody, zlomy na poslední chvíli, pokulhávající časová posloupnost a především výborná čtivost. Jakmile se tahle záležitost dostane do ruky, odmítá ji opustit. Dlouho jsem se podobné klasice vzpouzel, ale po přečtení jsem se zařídil do brzké budoucnosti - na polici už čeká Hrabě Monte Cristo.

21.01.2013 5 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Fabianova románová prvotina je zřejmě to nejlepší, co prozatím napsal (nemůžu soudit Carpe Diem, u kterého čekám na vydání v jednom svazku). Některé slabší nátury by atmosféra knihy mohla sice otrávit (mariňáci jsou sprostí jako dlaždiči, lebky pukají, dutiny břišní se vesele otevírají, překroucené svaly se trhají, lidé se smaží na škvarek a leckdy se smrt ani nerozebírá, protože mrtvoly se vrší a vrší v celým stovkách), přesto koho chytí, toho nepustí dokud se pěšáci neprobijí svým pochybným osudem. Velké množství postav, u nichž jsem uvítal možnost představovat si je podle svého (příliš mnoho detailů o vzhledu zde nenajdete) je obrovskou výhodou - nikdy nevíte, kdo to odnese. A to leckdy nijak hrdinnou smrtí. Pozornost je upřena na člena jednoho z družstev, o řádek níž je ale již ve formě čerstvě umleté paštiky. Zcela bez patosu. Zpočátku se může stát, že se postavy trochu budou plést, ale brzy se to překoná. Forma slohu - přítomný čas - se taktéž nemusí někomu zdát, přesto se dá na tuto zvláštnost velmi rychle zvyknout a zjistit přitom, že jest to jeden z prvků, které ženou děj dopředu. Kdo si navíc pořídí přepracovanou verzi, jistě uvítá druhou část knihy Zlomky [paměti] času, jež nás zavedou nejen k příchodu některých výrazných figur k Maríně, ale také rozvinou část knihy Hvězda, v níž došlo k prolnutí obou knih, a také nastíní finální splynutí knih Mariňáci a Hvězda, k němuž tak vlastně dochází až mimo děj obou původních děl. Stranou nezůstane ani osud Regulu 5.
Hodnocení 97%, které je zde po 7 prvních hlasech je naprosto odpovídající. Svědčí o tom již tři kompletně vyprodaná vydání, čtvrté vydání je jubilejní (slaví 10 let od prvního vydání), přepracované a navíc s bonusem 333 knih v pevné vazbě a s podpisem autora. Zcela bez debat 5 z 5 hvězd.

01.08.2011 5 z 5

V říši zla: Křičící orel za Rýnem V říši zla: Křičící orel za Rýnem Donald R. Burgett

Tenhle díl není nic pro slabé nátury. Burgett zde do detailů popisuje dojmy z osvobození malého koncentračního tábora a vězte, že v 9. dílu minisérie Bratrstvo neohrožených (Band of Brothers) je ukázán jako mírumilovné místo. Na stránkách knihy najdete následky drastických pokusů táborových lékařů a osvobozené živé tu nikdo objímat a utěšovat nebude - ostřílení vojáci místo toho ze strachu před neskutečnými postavami utečou na korby náklaďáků, kam se za nimi vyhládlí vězni nemají sílu dostat.

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kniha byla o něco víc ponurá než film. Je dost těžko k pochopení, proč byl vybrán pro roli McMurphyho vybrán zrovna Nicholson. Ač excelentní herec, typově to prostě není McMurphy, kterého vytvořil Kesey.

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Jediná kniha, kterou jsem přečetl čtyřikrát, navíc jsem ji posledně objevil v knihkupectví, takže počet přečtení časem jistě vzroste.

Temná hlídka Temná hlídka Vladimir Vasiljev

Tahle kniha do série Hlídek jaksi nezapadá svým stylem. Je to samozřejmě způsobeno tím, že knihu nenapsal sám Lukjaněnko. Poněkud matoucí může být pro českého čtenáře jméno knihy - v názvu originálu se slovo "Hlídka" totiž vůbec nenachází.

20.02.2011

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Extrémně zábavné dílo, které je navíc násobeno skvělou češtinou a tunou narážek na konzumní společnost a snobství. Takže usedněte do organického porsche, uchopte do rukou volant potažený kůží Steva McQueena a profrčte až na poslední stranu na jeden zátah, protože kniha odmítá být odložena.