Matuko05 Matuko05 komentáře u knih

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Napriek tomu, že kniha nemá nič spoločné s oddelením Q (odložené pripady), to dopadlo dobre. Nemáme tu žiadny nevyriešený zločin. Naopak je to rozobraná Asadova minulosť a konečne vieme, kto to vlastne naozaj je. Celé jeho rozprávanie o minulosti bolo skvelé. Nakoniec ho minulosť stretla v súčasnosti a dopadlo to dobre.
Dúfam, že sa dočkáme aj ďalšej knihy a že sa autor vráti späť k odloženým prípadom.

11.06.2021 5 z 5

My verzus vy My verzus vy Fredrik Backman

Kniha mala rovnaké čaro ako Medveďovce. Neviem či to bolo mnou, alebo kniha mala pomalý začiatok, no cca 100-150 som sa pomaly rozčítaval, no potom som sa dostal presne na tú istu frekveciu ako s Medveďovcami. Teším sa na tretie pokračovanie, ktoré má vyjsť. Dúfam, že to bude čím skôr a tiež dufam, že nás Fredrik neprestane napĺňať príbehmi z Medveďoviec.

25.04.2021 5 z 5

Medveďovce Medveďovce Fredrik Backman

Veľmi silný príbeh. Za mňa snáď ešte lepší ako Ove. Obával som sa tej hokejovej tematiky, no tu v podstate vobec nešlo o hokej, ale o ľudí. Ako nejaký sen dokáže zahmlievať reálny úsudok. Ako si ľudia najskôr vytvoria názor a odsudzujú. Nikoho nezaujíma, že aj najväčší hrdina môže mať chyby, padnúť na zem.

28.03.2021 5 z 5

Jediná Jediná Jørn Lier Horst

Ďalšia skvelá kniha od Horsta. V knihe sa okrem hlavného prípadu rieši aj niekoľko ďalších, na prvý pohľad nepodstatných. No nakoniec u Horsta sa nič nedeje len tak. A tak to bolo aj tu. Opäť veľmi uveritelná zápletka, vidno, že Horst je bývalý vyšetrovateľ.

21.02.2021 5 z 5

Pochované klamstvá Pochované klamstvá Kristina Ohlsson

Kniha ma veľmi príjemne prekvapila. Je to iná severská detektívka na aké som zvyknutý. Nieje tu cítit také pochmúrne smutné prostredie, ale napätia je tu dosť. Po prvých stranách som sa bál, že to bude v takom odľahčenom tóne, no veľmi rýchlo sa to zmenilo. Nútilo ma to čítať ďalej a ďalej. A po prečítaní ma to núti čítať ďalšiu autorkinu knihu. Super

15.02.2021 5 z 5

Beatrice Beatrice Lina Bengtsdotter

Kniha v prvej polovici prešlapovala na mieste, nebola hneď plná tajomstiev a aj tá pochmúrna severská atmosféra chýbala ako to bolo v predošlých dvoch knihách. Možno je to aj tým, že samotný námet (únos a následné pátranie mi až tak veľa nehovoria). No po polovici prišla znema a ozvala sa stará dobrá (aj keď stále nová) Lina. Konečne sa to začalo zamotávať a vychádzali na povrch stále ďalšie a ďalšie tajomstvá. Takže v konečnom dôsledku bola kniha skvelá i keď mierne zaostáva za predchádzajúcimi. Dúfam, že bude ďalšia kniha s Charlie.

06.02.2021 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Veľmi prepracovaný príbeh/zápletka. Páčilo sa mi ako autor obsiahlu časť knihy venoval minulosti, až som mal pocit, že som čítal dve kratšie knihy, ktoré na seba priamo nadväzujú. Výsledok ako inak na výbornú. Teším sa na ďalšie knihy.

25.01.2021 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Skvelé. Pravdepodobne zatiaľ najlepšia od Bryndzu. Dúfam, že bude aj ďalšia kniha s Erikou. Teším sa na ďalšie knihy.

17.01.2021

Francesca Francesca Lina Bengtsdotter

Vynikajúce. Autorka má veľmi svieži štýl písania. Kniha má veľmi podobné tempo ako Annnabelle. A tá atmosféra...mal som pocit, ako by tam celý deň bolo stále zamračené, šero tým pádom dosť smutno. Je to rozhodne opäť smutný príbeh. Nemôžem sa dočkať Beatrice ;)

07.01.2021 5 z 5

V službách zla V službách zla Robert Galbraith (p)

Ďalsia super kniha. Celý čas som si myslel, že je zatiaľ najlepšia, no tých posledých 20-30 strán to trochu pokazilo. Ten koniec podobne ako Cormoran, trochu pokrivkával. No aj napriek tomu dávam plný počet a teším sa na ďalšiu.

05.09.2020 5 z 5

Tu žila Britt-Marie Tu žila Britt-Marie Fredrik Backman

Opäť skvelé. Po "Babičke" som sa ďalšej knihy trochu obával, lebo tá ma nebavila tak, ako Ove. A zároveň som si veľmi nevedel predstaviť knihu o Brit-Marie, ktorú sme spoznali v spomínanej "Babičke".
Som však rád, že sa moje obavy nenaplninli. Kniha bola naozaj úžasná, výborne sa čítala, sympatické postavy a Brit-Marie mi trochu pripomínala Oveho :)
Teším sa na ďalšiu.

24.08.2020 5 z 5

Annabelle Annabelle Lina Bengtsdotter

Smutná, pochmúrna severská detektívka plná tajomstiev.
Tento autorkin debut bol úžasný. Všetky spomínane tajmostvá sa pomaly vyjasňovali a nakoniec...tak taký koniec som nečakal. Mal som rôzne verzie, čo sa mohlo stať, no autorka ma prekvapila sviežím a nečakaným koncom. Teším sa na dalšiu knihu. Toto bola totiž presne taká detektívka aké mám rád. Jeden prípad a postupne sa dostávame k odpovediam.

10.08.2020 5 z 5

Gaštanko Gaštanko Søren Sveistrup

Na túto knihu som sa veľmi tešil, zároveň som sa jej aj dosť bál, lebo ma už unavuje čítať tuctové naháňanie sérieovéhých vrahov. No toto bolo skutočne excelentné. Kniha mala celý čas veľmi slušné tempo a postupne sa vynárali nové a nové skutočnosti, z ktorých som doslova nadašený ako to autor vymyslel a postupne dávkoval. Nemám čo vytknúť a dúfam, že autor napíše ďalšiu knihu. P.S.: jediná čudná vec bola, že ( neviem ako české) slovenské vydanie malo snehovo biele strany. :)

29.07.2020 5 z 5

Do posledného dychu Do posledného dychu Robert Bryndza

Trochu ma mrzí, že Bryndza mrhá svoj potenciál len na nahánačku sériového vraha. Kniha sa však čítala veľmi dobre ako aj ostatné, no zostáva len primernou detektívkou, bez nejakej dobre vymyslenej zápletky ako to bolo napr. v predošlej knine Temné hlbiny. Napriek tomu sa teším na ďalšiu.

31.05.2020 4 z 5

Vyššia spravodlivosť Vyššia spravodlivosť Hans Rosenfeldt (p)

Po slabej až nudnej polovici, to bolá dobrá kniha. Dávam jej 4,5*. No vyšetrovanie pomaly prechádza na druhú kolaj a skôr sa rieši súkromný život hlavných hrdinov. Čo je troch škoda. Súkromie Billyho je čoraz viac zaujímavejšie, no večný boj Sebastiana s Vanjou sa už stáva nezaujímavým. Prípad dával zmysel a som rád, že to neboli len nezmyselné sériové zločiny. V každom prípade dúfam, že bude aj ďalšia kniha.

16.05.2020 4 z 5

Zaslepenosť Zaslepenosť Jørn Lier Horst

Mám pocit, ako keby som otvoril krabicu puzzle s 310 dielmi (počet strán) a postupne skladal obrázok. Taká bola (nielen) táto Horstova kniha. Dieliky postupne začali do seba zapadať, až vznikla výborná, poctivá, čistokrvná detektívka. Horst mi čím ďalej začína pripomínať môjho najobľúbenejšieho Michaela Connellyho. Dejová linka s Line bola opäť výborná. Dokonca mi aj vyhrkla slza. Teším sa na ďalšiu knihu.

02.05.2020 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Výnimočná kniha. Som ťažký detektívkár, no toto ma dostalo. Úžasne napísaný román. Raz som sa až tak smial, až som nevedel prestať (asi o 11tej večer) aj dcéru som zobudil. Aj slzy padli.
Ove je skvelý, veľa krát som sa v ňom dokonca aj videl a to som starý asi ako "tí, čo ho nahradili" v práci.
Teším sa na ďaľšiu knihu.

19.04.2020 5 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Knihy od tejto dvojice autorov nikdy neboli čisté detektívky, skôr detektívne romány. V tejto to z môjho pohľadu bolo až 70% román a 30% detektívka. No stále to malo niečo do seba. Asi bola trochu slabšia a mrzelo by ma nedať jej 5*. Spomínaný záver a rozuzlenie z komentárov bol u mňa v poriadku. Keby som čítal túto knihu ako prvú asi by som nesiahol po ďalšej, preto túto knihu skôr ocenia už stáli čitatelia tejto dvojice ako aj ja. Dúfam že bude aj kniha #6.

14.04.2020 5 z 5

Temné hlbiny Temné hlbiny Robert Bryndza

Brilantná detektívka. Som rád, že autor po knihe Nočný lov nezostal pri sériových vraždách. Po troch knihách možem definitívne povedať, že Bryndza sa zaradil medzi mojich najobľúbenejších autorov. Latku si touto knihou nasadil skutočne vysoko, takže sa teším na ďalšiu a dúfam, že dokáze ísť ešte vyššie.

10.04.2020 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Ďalšia lahôtka od Miniera. Miestami som si hovoril, že je možno o niečo slabšia, ako predošlé, no stále jej dávam 100%. Minier skutočne Martinovi nedá vydýchnuť a vystavuje ho krutosti reálneho života. Žiadne pozlátka, nič. A samozrejme ani nám čitateľom nedá vydýchnuť, lebo aj keď si človek myslí, že je koniec knihy, on ju zas ukončí tak, že sa neviete dočkať ďalšej. Takže sa teším na Sestry.

19.03.2020 5 z 5