Matematicka Online Matematicka komentáře u knih

Skříp, škráb, píp a žbluňk Skříp, škráb, píp a žbluňk Kitty Crowther

Pěkná kniha pro nejmenší děti. Ale vzhledem k tomu, že už znám knihu "Už se nebojím tmy", nepřišlo mi to tak objevné...

09.05.2015 4 z 5

Zločin na Starém Městě pražském Zločin na Starém Městě pražském Daniela Krolupperová

Čtivá historická detektivka pro mládež. Líbila se mi atmosféra staré Prahy i nenásilné seznámení s některými kulturními osobnostmi té doby.
Na druhou stranu: už jsem četla podstatně propracovanější českou historickou detektivku po všech stránkách, především s hlubšími charaktery postav a větším důrazem na vztahy mezi nimi (Vondruškova Fiorella a záhada mrtvého netopýra). Hercule Poirot to také zrovna není, i když já jsem si výraznějších nesrovnalostí v detektivní zápletce nevšimla (je to asi tím, že jsem četla rychle a nepříliš pozorně).
Líbily se mi názvy kapitol (odkazující na vybrané postavy knihy a charatkterizující je), to byl myslím velice podařený nápad. Příjemné bylo i střídání časových rovin a seznámení s osobou Jakuba Schikanedera. Ilustrace velice dobře doplňují knihu.

07.05.2015

ABCD pohádky a říkanky s veselými písmenky ABCD pohádky a říkanky s veselými písmenky Lenka Rožnovská

Kniha, která mě ničím neoslnila, ale ani nenadchla...

29.04.2015 3 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Kniha, která mě vtáhla do děje... a nepustilo mě to až do konce, přestože děj je dopředu předvídatelný. Krásná kniha. I když souhlasím, že občas až moc polopatická (Zeptejte se svých rodičů...). Ale Josteina Gaardera a jeho výzvy k přemýšlení mám ráda, takže pro mě úžasný zážitek.

16.04.2015 5 z 5

Malá vánoční povídka Malá vánoční povídka Ludvík Aškenazy

Kniha úžasně poetická, plná fantazie a kouzla vánočních svátků...

30.03.2015 5 z 5

Boeing v pavoučí síti a dalších 99 vědeckých analogií Boeing v pavoučí síti a dalších 99 vědeckých analogií Joel Levy

Velice pěkná kniha, která vám pomůže žasnout nad světem kolem nás pomocí analogií.
Věděli jste například, že jeden druh kolibříka při střemhlavém letu vyvine přetížení 9g, zatímco lidský pilot dokáže beze ztráty vědomí snést nanejvýš 7g?
Graficky také velice povedená.
Kniha má ale zásadní nevýhodu: vzhledem k tomu, že některá aktuální srovnání poměrně rychle zastarají (kniha vyšla česky v r. 2012, ale údaje v ní jsou z l. 2007-2009), je dost drahá. Pro lov zajímavostí ze světa kolem nás ale určitě doporučuji: dospělým i dětem.

23.03.2015 5 z 5

Pohádka o Horymírovi Pohádka o Horymírovi Lucie Seifertová

Pěkně převyprávěná známá pověst pro nejmenší děti.

23.02.2015 5 z 5

Srub na Kozím Hřbetu Srub na Kozím Hřbetu Pavel Flegl

V rámci mé "oddechové" četby opravdu jedna z krásných knih. Vtipná, poměrně dost stručná a optimisticky laděná. Upřímná - a tím může vést kromě humoru samozřejmě i k zamyšlení. Pavel Flegl je opravdu výjimečný muž, ráda jsem si jeho knihu přečetla a v duchu před ním smekám.

21.02.2015 5 z 5

Já to doufejme ňák zmáknu Já to doufejme ňák zmáknu kolektiv autorů

Živé, „neučesané“ (psané hovorovým jazykem, v nepříliš rozvitých větách, občas s mírně peprnými výrazy), ale opravdu ze života a živoucí.
Podle mě je důležité, aby všechny děti měli kvalitní učitele – tak jako mají „grázlíci v Neapoli“ pana učitele d’Ortu. Učitele, kteří jim zadají dobré téma a dál už to nechají na nich, nechají projevit to nejlepší, co v nich je (a jak ukazuje tato kniha, je toho snad vždy docela dost).
Úžasná kniha, kterou doporučuji především všem učitelům českého jazyka, ale snad i všem dospělým, aby se na chvíli mohli a dokázali podívat na svět kolem sebe očima dětí.

Ukázka z knihy:
Učitel vám ve třídě vykládal o „skleníkovém efektu“.
Dovedli byste tento problém shrnout?

Guistino říká, že skleníkový efekt je jedině nad Itálií, jenže on tomu vůbec nerozumí! Skleníkový efekt je nad celým světem, je to takový jakoby deštník, od kterýho se odrážej sluneční paprsky a teplota stoupá. Příčinou tohoto jevu je znečištění a drogy. Pan učitel říkal, že jestli neskončíme s:
- kouřením
- stavěním továren
- fetováním
- zabíjením
tak ten skleníkový efekt nikdy ze země nezmizí a všichni do února umřem.
V Kalábrii už teď chcípaj hlady a co teprve se skleníkovým efektem!
(s. 55)

23.10.2014 5 z 5

Ve sluneční krajině Ve sluneční krajině Kristína Royová

Kniha až dětsky prostá - ano, až naivní. Ale v této prostotě je krása, láska i pravda. Ty nejdůležitější věci jsou opravdu často velice prosté.
Jsem zvědavá, jak by na knihu reagovaly děti, kterým je určená (mladší školní věk).
Dospělým doporučuji na dně různých životních kotrmelců, kdy už není ani možné číst něco složitého. Pak si u této knihy můžete "oddechnout" a zároveň získat novou naději a chuť do života.
Jako katoličku mě příliš nepotěšilo určité "černo-bílé" vylíčení rozdílu mezi katolíky a evangelíky (skutky x víra). Tak to už dnes skutečně není. Na druhou stranu katolický farář tu není čistě zápornou postavou a autorka směřuje kritiku i do řad evangelíků. Některé její podněty ale stojí za zamyšlení, takže díky za ně (naši kritici nám často prokazují opravdu velkou službu!). Je skutečně dobré se stále ptát: Co mě k Ježíši přibližuje a co mě od něj naopak vzdaluje?
Zbytek už nechám na vás, já si tuto knihu přečetla ráda.
Na závěr malá ukázka:

"Já si myslím," praví chlapec s úctou, "když mi on, Syn Boží, Pán Ježíš, slíbil, že se mnou bude bydlet, že se mu zavděčím, když budu mít kolem sebe pěkně."
"Pavlíku, skutečně věříš, že on je všude a vždy s tebou?"
Neptal se pan farář tak jako strýček Lesina nebo dědeček, byla to jakási jiná otázka, protože chlapci bylo tak snadno odpovědět:
"Ano, pane faráři, já vím, že on je vždycky se mnou, i v této chvíli."
"Sancta simplicitas!" (Svatá prostoto!) povzdechl kněz. Sedl si na kamennou lavici, lokty opřel o stůl a chvíli tak setrval s hlavou skloněnou do dlaní, jako by se modlil.
Pavlík si myslel, že se modlí, a nechtěl ho vyrušovat. Napadlo ho, že nedaleko v houští má nachystané pěkné maliny pro dědečka. Vždyť dědeček bude rád, když mu řekne, koho jimi pohostil. Měl s sebou i dřevěnou lžíci, kterou někdy přesypal maliny z menšího do většího džbánu, aby se nerozsypaly. Misku neměl, ale nedaleko byly takové krásné velké listy, ty budou jako talíř.

04.10.2014 4 z 5

Sny Hello Kitty Sny Hello Kitty Sanrio

Hello Kitty si vybírá své budoucí povolání. Knížka s jednoduchými úkoly pro nejmenší děti. Ilustrace hodně jednoduché, jazyk taky pod úroveň, nepřizpůsobené naší kultuře (taky jste v dětství snili o tom, že budete havajskou tanečnicí?). Pokud ale máte holčičky, které milují Hello Kitty, tak se to dá vydržet.

Ukázka:
"Kde je Tim? Tammy ho už dlouho hledá, ale nemůže ho nalézt. Požádala proto o pomoc detektivku Hello Kitty. Pomoz jim i ty!"

01.09.2014 3 z 5

Oskar a Mimi Oskar a Mimi Anna Neborová

Krásná kniha pro malé děti i pro jejich rodiče. Mnoho zajímavých myšlenek: jaké je nebe, proč se na něj dívat, k čemu jsou obrazy a umění a hlavně... umět vyjádřit své city, komunikovat s tím, koho mám rád(a) :-)
Přišlo mi to místy takové nedotažené, ale obsahuje mnoho pěkných nápadů a fantazie a kromě toho také pěkné "myšlenky" či "poselství".
Díky za tuto knihu a určitě ji doporučuji.

07.08.2014 4 z 5

Ovečka Barborka Ovečka Barborka Ráchel Bícová

Kniha, kterou s našimi holčičkami čteme stále znova... Naše asi nejoblíbenější kniha ve "školkovém" věku. Krásný příběh pro všechny o lásce Ježíše - Dobrého pastýře ve velice pěkném zpracování pro nejmenší děti. Vyprávění pomocí obrázků s minimem textu. Díky za tuto knihu!

07.08.2014 5 z 5

Modlitby z archy Modlitby z archy Carmen Bernos de Gasztold

"Modlitba Noémova
Pane,
to je ale cirkus!
Při té tvé potopě a při tomhle řevu zvířat
není už rozumět vlastnímu slovu.
Trvá to dlouho.
Ty spousty vod mi zaplaví srdce.
Kdy budu moci zase pevně vykročit?
Trvá to dlouho.
Mistr havran se nevrátil.
Podívej, tvá holubice.
Najde ratolest naděje?
Trvá to dlouho.
Pane, veď svou archu do jistoty,
na výšiny pokoje.
A dovol mi konečně, abych vyšel
z toho zvěřince.
Trvá to dlouho,
Pane,
veď mě až ke břehu své smlouvy.
Amen."

Tato modlitba, u nás krásně zhudebněná, mluví za vše. Modlitby obyvatel archy dnešním jazykem se všemi dnešními problémy... určitě stojí za přečtení, rozjímání, modlitbu...

24.06.2014 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Bohužel poslední překlad tohoto klasického díla do češtiny pořídil Albert Vyskočil v r. 1930. Tento překlad vyšel pak ještě několikrát, naposled tuším v r. 1986. Pro mě je ještě bez problémů čitelný, ale moje děti už by potřebovaly novější překlad do současné češtiny. Ten na českém knižním trhu zoufale postrádám. Chtěla bych, aby si tuto výjimečnou knihu mohly přečíst i moje děti.

17.04.2014

Proč chodíme do kostela? Proč chodíme do kostela? Jan Sokol

Pokud chodíte do kostela a museli jste si někdy položit - a čas od času si stále pokládáte - otázku, PROČ tam vlastně chodíte, pak doporučuji tuto krátkou, ale podnětnou knihu. Příp. mohu doporučit, pokud vás skutečně zajímá, PROČ asi do kostela chodí někdo vám skutečně blízký...

"Otázka, s níž jsme začali, vypadá jednoduše, odpověď je přirozeně složitější. Chodit do kostela totiž není účelové jednání, které vždycky vidí a sleduje své "proč". Nechodíme tam zřejmě kvůli Bohu, který to pro sebe určitě nepotřebuje. Podle proroka Jeremiáše by mu to dokonce nemuselo být ani příjemné, jak si to představovali naši dávní pohanští předkové. Chodíme tam tedy nejspíš kvůli sobě samým: buď že jsme na to zvyklí, že se nám tam líbí, anebo že tam něco očekáváme. Nic z toho bychom neměli přehlédnout a zanedbat." (s. 53)

20.01.2014 5 z 5

Narození Ježíše Narození Ježíše Caroline Jayne Church

Pro malé děti (ve věku školky) ideální. Minimum textu a kromě obrázků také hmatové zážitky. U našich holčiček velice oblíbená, samozřejmě především o Vánocích.

09.01.2014 5 z 5

Včelka Adélka se učí tvary Včelka Adélka se učí tvary Gordon Volke

Velice jednoduchá knížka na procvičení rozlišování 3 základních tvarů: čtverce, trojúhelníku a kruhu.

14.12.2013 3 z 5

Mezi setbou a sklizní Mezi setbou a sklizní Josef Hrdlička

Krásná kniha, která obsahuje úryvky z beletrie světové i české, které stojí za přečtení, a krátké úvahy k nim. Úryvky jsou vybrány pro společnou četbu dětí a rodičů. Úžasný výběr - díky za tuto knihu!

10.12.2013 5 z 5

Náhody a náhodičky s Marií Svatošovou Náhody a náhodičky s Marií Svatošovou Marie Svatošová

Úžasný soubor krátkých zamyšlení vhodný k... no, nejlépe k rozjímání a dalšímu uvažování :-) Ať už na náhody věříte, nebo ne, stojí za to se zamyslet, proč, a zkonfrontovat svůj postoj s tím, co si myslí jiní moudří lidé (paní Svatošová je hojně cituje) i s různými konkrétními situacemi ze života.

12.11.2013 5 z 5