Martina_K Martina_K komentáře u knih

Panství Loch Down Panství Loch Down Beth Cowan-Erskine

Výborne sa čítalo a dokonca som predčítala aj svojmu 20 ročnému synovi, o ktorom celý život tvrdím, že sa mal narodiť do podobnej šľachtickej rodiny : ) Síce som očakávala detektívny príbeh, ale vôbec mi nevadilo, že išlo skôr o komický žáner. Slovná hračka anglickej výslovnosti názvu knihy Loch Down = Lockdown je tiež vtipná a napovedá o jednej podstatnej zložke príbehu, záhadnej chorobe šíriacej sa krajinou. Charaktery boli vykreslené veľmi plasticky a živo. Pasáže napríklad s vyrábaním a zladením rúšok so služobníckymi livrejami, či popisom ustieľania postelí panstvom mi prišli zábavné. Odporúčam ak máte radi veľa postáv, zamotaný dej s niekoľkými zvratmi (i keď mierne predvídateľnými) a prostredie britského ostrova medzi dvoma svetovými vojnami. A samozrejme dobré konce, kde je dobro odmenené a zlo nie.

17.03.2024 5 z 5

Jak zemřeli Jak zemřeli Emanuel Vlček

Kniha ma uchvátila. Čítala som ju takmer pred 30 rokmi a pripadalo mi to ako vynikajúce historické kriminálne prípady. Užila som si každý riadok, hltala informácie, ktoré odhaľovali, potvrdzovali či vyvracali fakty na základe vedeckých skúmaní. Famózne pre hocikoho kto miluje históriu a detektívky.

07.02.2024 5 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Úžasný úlet. Tak dobre napísanú recesiu som asi ešte nikdy nečítala. Kvetnaté, bláznivé, absurdné.

06.08.2023 5 z 5

Toto je Island Toto je Island Nína Björk Jónsdóttir

Farebný, nenudný a živo-súčasný bedeker po Islande. Ale s ohliadnutím aj do minulosti. Množstvo faktov, ktoré ma inšpirovali k zisťovaniu ďalších informácií o krajine, ktorú som zatiaľ poznala len z beletrie. Veľmi vydarená kniha.

29.12.2022 4 z 5

Na ostrove kormoránov Na ostrove kormoránov Jozef Ponec

Jeden rok v krajine lužných lesov, mŕtvych ramien a ich všemožných obyvateľov z ríše zvierat aj rastlín. Zdá sa, že to boli časy dávno minulé. V podstate je to príbeh juhoslovenskej Atlantídy, ktorá zmizla pod hladinou umelej vodnej zdrže. Veľmi ľahko a pútavo napísané, tak ako plynuli príhody v prírodnom rytme.

09.03.2022 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Dobre sa číta o horúčavách v Kremnici na konci 16. storočia, keď je vonku mrazivo. Kostol na námestí už v dnešnej dobe nestojí, ale mnohé iné budovy áno. Postavy sú opäť živo vykreslené, popisy vecí, okolia a diania plastické. Človek si vie mnohé veci prežiť s hrdinami a reálne predstaviť, k čomu dopomáha aj mapa na predsádke (mimochodom tieto schematické mapy zbožňujem v akomkoľvek diele). Opäť som si raz výborne oddýchla a pobavila sa pri čítaní. P.S. Easter egg s Perinbabou potešil : )

09.03.2022 5 z 5

Emil z hôr Emil z hôr Juraj Raýman

(SPOILER) Bláznivé rozprávanie o tom ako láska robí z ľudí bláznov a chcú sa kvôli nej meniť aj keď to vlastne vôbec nie je treba. Skôr naopak. A ako nie hory prenáša, ale človeka do hory prenesie. No a samozrejme ako vedľajšie postavy vystupujú všetky možné vyrážky a brbne na svete.
Trošku mi bolo ľúto, že krásne ilustrácie sa míňajú s textom - predsa len, ak má mať niekto plešatú hlavu a na obrázkoch je ryšavý a naopak má mať ryšavú srsť a je čierno-čierny, tak som nejaká nezladená so zvukom a obrazom.

21.01.2022 4 z 5

Vianočka udatný medveď mňau drak čau a originál princezná fujara lopúchová Vianočka udatný medveď mňau drak čau a originál princezná fujara lopúchová Juraj Raýman

Veľmi zaujímavo koncipovaná kniha. Skôr akoby pre dospelých. Jazyk, slovné spojenia a odkazy sú často smerované do sveta nás starších. Niekoľkonásobné snové roviny sa prelínajú s detsky poňatými ilustráciami v retro štýle. Niektoré časti ma hlasno a srdečne rozosmiali. Dokonca som časti knihy čítala svojmu 18 ročnému synovi nahlas a veľmi zaujato počúval. Ako keď bol malé dieťa. Naozaj nezvyčajný počin. Napadlo mi v akom asi stave tú knihu spisovateľ tvoril : ) Každopádne originálne a príjemné spestrenie života.

15.01.2022 4 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Nič veľmi nové oproti prvej časti čo sa týka popisu života v danej dobe. Druhá časť je len znásobením hrôzy, desivostí, marasmu a ľudského hyenizmu. Človek má pocit, že žiť vo Švédsku danej doby muselo byť úplné peklo na Zemi. Až je s podivom ako sa dopracovali k dnešnej verzii spoločnosti. Aj keď i tí súčasní severskí krimi autori zvyčajne stavajú na brutalite (česť výnimkám). Pri popisovaní všetkých krutých scén som rozmýšľala ako k tomu autor prišiel. Už len čítanie je namáhavé, neviem si predstaviť ako ich vymýšľal a utváral v hlave a štylizoval na papieri. Prečo vlastne?

S detektívkou to nemalo nič, je to román o bezcitnosti ľudských jedincov zasadený do histórie. Ak má trilógia gradovať, neviem si vôbec predstaviť ako bude vyzerať posledná časť. Asi to bude iba pre naozaj drsné povahy.

Záver ma osobne neprekvapil, vzhľadom na celú atmosféru knihy a pracovanie s dejovými "zvratmi" bol celkom odhadnuteľný. Snažila som sa už len rýchlo k nemu prepracovať.

Vytratili sa detailné opisy a podčiarové vysvetlivky o uliciach, budovách a námestiach. Na jednej strane to urýchlilo čítanie a na druhej zmizlo aspoň malé rozptýlenie od všetkej bolesti a zla. A dôvod vyhľadávať si kde presne sa daná lokalita nachádza dnes a ako sa zmenila.

Ak bol účel knihy aby v človeku ostala len hnilobná pachuť zverstiev a beznádej, svoj cieľ splnila na 200%. Osobne som v tomto diele už žiadnu pridanú hodnotu nenašla.

28.06.2021 2 z 5

Bydlíme! Bydlíme! Jiří Dvořák

Vynikajúci nápad. Veľmi hravé. Dve farebné fólie otvárajú dva svety.

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Ach, tie kráse ilustrácie! Slová sú už len doplnok. A ako sám autor píše, nejako tak to zamýšľal.

Vietor vo vŕbach Vietor vo vŕbach Kenneth Grahame

Krásne príbehy nerozprávkového charakteru. Nádherné, upokojujúce ilustrácie. Bláznivý, egocentrický pán Žabiak s veľmi nesebeckými priateľmi Potkaníkom, Krtkom a Jazvecom Vás vtiahnu do idyly anglického vidieka na počiatku 20. storočia. Síce kupované pre deti, ale ja som si užila každú jednu stránku a obrázok.

Tichá pacientka Tichá pacientka Alex Michaelides

Knihu som dostala ako dar i keď veľmi neholdujem psychotrilerom. Ale vraj malo ísť o detektívku, preto ten výber. Mne to prišlo skôr ako riadne psycho s jemnými náznakmi pátrania. Rýchlo sa čítala, to je fakt. Najpodstatnejší zvrat som napodiv odhalila zopár strán dopredu, čo obvykle nezvyknem. Škoda, že takmer všetci pôsobili ako psychicky narušení a človek skončil četbu dosť vystresovaný a s obavami, či sa v prípade akýchkoľvek psychických problémov vôbec niekomu zveriť do rúk : )

30.12.2020 3 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť Peter Tremayne (p)

Tentokrát svižné a s ďalšími popismi života a zvyklostí v Írsku v 7. storočí.

28.11.2020 5 z 5

Temný vinohrad Temný vinohrad Martin Walker

Detektívna zápletka ako pozadie pre chute, vône a farby francúzskeho vinárskeho vidieka.

28.11.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Vynikajúca kniha s príjemnou atmosférou. Človek si oddýchne a dýchne naňho kúzlo starých časov i keď istotne hodne štylizované a idealizované.

26.07.2020 5 z 5