marianna7090 marianna7090 komentáře u knih

A dívky mlčely A dívky mlčely Pat Barker

Úplne iný pohľad na Trójsku vojnu a Achilla, aký väčšinou poznáme, z pohľadu žien / otrokýň. Bolo to iné, nové, veľmi zaujímavé ale miestami aj nudné. Ale páčilo sa mi to.

16.04.2023 4 z 5

Spev o Achillovi Spev o Achillovi Madeline Miller

Po prečítaní tejto neskutočnej knihy by som mala prehodnotiť svoje hodnotenia kníh za posledné mesiace. Tejto knižke sa pravdepodobne žiadna nevyrovná a budem si nabudúce musieť lepšie premyslieť komu venujem 5 hviezdičiek. Prípadne budem musieť vyžadovať viac hviezd, inak to nevidím.
Príbeh o Achillovi bol lepší ako najlepší. Nádherný, krásny, jednoducho sa čítal. Každou vetou som sa cítila akoby som aj ja bola prítomná v slnečnom Grécku na pláži, piesok som priamo cítila na svojej pokožke. Táto kniha a jej príbeh ešte veľmi dlho vo mne ostane.

14.04.2022 5 z 5

Na dvore z hviezd a mrazu Na dvore z hviezd a mrazu Sarah J. Maas

Úprimne najslabšia a naozaj celkom nedôležitá kniha čo sa týka série. A aj to najslabšie čo som od Maas zatiaľ čítala. Dúfam, že nebola vydaná len pre zarobenie vydavateľstvám a autorke. Ak potrebovala napísať o nejakých udalostiach po vojne, podľa mňa sa to kľudne mohlo zmestiť do epilogu tretej knihy. Ale hoď keď ju už vydali, musela som si ju kúpiť. Nemohla som si pomôcť.

27.07.2021 2 z 5

Rubínový kruh Rubínový kruh Richelle Mead

(SPOILER) Dlho som sa vyhýbala tejto knihe lebo som nechcela opäť opustiť svet Upírskej akadémie. Rozhodne Pokrevní pouta nemali také kvality ako Akadémia, avšak som nebola úplne sklamaná. Rovnako aj záver série nebol ako Posledná obeť, ale mal aj svoje kvality. Avšak sa mi občas nepáčilo ako autorka udalosť dvoch dní vedela opísať do polstranového odseku akoby sa už veľmi rýchlo chcela cez veľa udalostí dostať ku koncu. Tiež sa mám celkom výhrady voči smrti z jednej z postáv. Akože,... Prečo vôbec? Načo? Plus to, že tá nemenovaná osoba v takom stave v akom bola, stále dokázala bežať pred strigojmi bolo pravdepodobne to najviac fantastické na celej knihe. Tiež nám Richelle odoprela pár odpovedí na záver. Bol odoprený konečne ten zákon, ktorý núti mať panovníka nejakého príbuzného? Čo Christian? A jeho teta? Mala Soňa deti s Michaelom? Kde žije Adrianova matka? Čo jeho otec? A ten liek proti strigojom? A ďalších asi milión otázok, ktoré mi hneď neprídu na myseľ. Rozhodne dúfam ešte aspoň v nejakú maličkú, krátku poviedku, ktorá mi dá všetky moje odpovede, ktoré potrebujem nutne vedieť k životu.
Ale aj tak, drahá Richelle, ďakujem za všetko.

19.03.2021 4 z 5

Putovanie večnou nocou Putovanie večnou nocou Veronica Rossi

Svoje hodnotenie z pred cca piatich rokov nemením. Stále je to hodné 5 hviezdičiek. Moje jediné sklamanie je slovenský preklad mien. Prečo? PREČO?

03.03.2021 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Slabší rozbeh, Feyrina depresia, zmiešané pocity z Tamlina a Rhysa... akosi som sa cez to nemohla poriadne a rýchlejšie prekúsať. Ani som si nevedela vybrať, ktorý z lordov a dvorov je lepší. Teraz to už vidím, že som bola trištvrte knihy dobre zaslepená. Už takú chybu neurobím.
Výborné stupňovanie deja, kniha ma bude v snoch ešte dlho mátať. Sarah opäť nesklamala.

27.01.2021

Prekliatie vlkov Prekliatie vlkov Andrea R. Cremer

Celú túto knihu mohla autorka vtesnať do max 100 strán a rozdeliť ich medzi prvú a poslednú časť. Úplne zbytočná časť. Po skvelej prvej časti toto bolo extrémne nudné, nezaujímavé, príliš veľa nových, zbytočných postáv. Vlastne sa v knihe nič neudialo. Táto kniha bola vlastne len súhrn myšlienok pubertálnej holky, ktorá sa nevedela rozhodnúť medzi dvoma vlkmi, ktorí ju ľúbia. Skoro ako Twilight s tým rozdielom, že Calla sa vedela aspoň pobiť.
Prišlo mi to veľmi zbytočné a ešte dlho budem zvažovať či si prečítam tretiu časť alebo rovno celú sériu predám.

03.01.2021 1 z 5

Ohnivé srdce Ohnivé srdce Richelle Mead

Táto séria je každou knihou lepšia a lepšia. Snáď som to nezakríkla. Koniec ma dostal, nečakala som takýto zvrat a veľkú zradu. Som zvedavá čo prinesie ďalšia časť a či bude kniha ešte lepšia ako táto, podľa môjho skromného názoru, zatiaľ najlepšia.

08.10.2020 4 z 5

Odpuštění Odpuštění Lauren Kate

Hovorila som na predchádzajúce časti, poviem to na túto najnovšiu. Možno keby som to čítala omnoho mladšia, prišlo by mi to ako lepšia kniha. Už v polke knižky som si priala aby sa to konečne skončilo. A aj keď sa to skončilo pekne, nebol to nejaký extra prevratný, nečakaný koniec. A preto musím autorke odkázať (určite si to prečíta) - Lauren, it's tíme to let go.

27.09.2020 2 z 5

Nočný tieň Nočný tieň Andrea R. Cremer

Podľa mňa veľmi nedocenená knižná séria a to je smutné. Mala veľký potenciál a mal byť okolo nej väčší hype keď vyšla, pretože to s ňou dopadlo tak ako to dopadlo a ľudia sa jej chcú a potrebujú zbaviť lebo im nečítaná zavadzia v knižnici. A ľudia ako ja, ktorí sa k nej dostali zadarmo z knižného bazáru, sa nemôžu kvôli nedotlači dostať k ďalším častiam.
No takže som vlastne napísala recenziu na slovenské vydavateľstvá a nie na knihu.
Celkom slušné fantasy. Bol to iný pohľad na vlkolakov s akým som sa doteraz stretla. Páči sa mi keď sa autori neopakujú z iných kníh a vymýšľajú si vlastné prvky na známe fantastické bytosti. Za to má autorka veľké plus. Negatívum je pre mňa veľké množstvo zbytočných postáv a veľmi sa mi mýlili ich mená. Uprednostňujem menej postáv aby som v tom nemala guláš.

16.09.2020 4 z 5

Naprieč vesmírom Naprieč vesmírom Beth Revis

NESKUTOČNE NEDOCENENÁ KNIHA.
Neverila som, že knižka ktorú som kúpila úplnou náhodou za 1€ a ktorej nepreložili ďalšie dve pokračovania do slovenčiny (úprimne, toto nie je úplne nezvyčajné na Slovensku, však?), bude taká skvelá! Trošku mi pripomínala Prvých 100, ktorej sa dostalo omnoho viac pozornosti, ale táto bola svojím dejom, postavami, napätím, klamstvami a obálkou, lepšie napísaná a spracovaná, proste celkovo omnoho lepšia kniha.
Tak a teraz idem niekde zháňať druhú časť v češtine.

30.08.2020 4 z 5

Kráľovstvo z popola Kráľovstvo z popola Sarah J. Maas

Tešila som sa kedy túto úžasnú sériu ukončím a teraz keď to prišlo mi je veľmi smutno.
Posledných 200 strán som striedala s plačom zo smútku s plačom z dojatia a slzami smiechu.
Fičím si na tejto sérii odkedy na Slovensku vyšla, čiže 5 rokov, a vôbec neviem čo mám teraz so svojím životom robiť. Bolo to úžasné, krásne, dojímavé, napínavé, nespravodlivé, akčné, romantické, neskutočné a ja len ležím, slzy sa mi valia z očí a nechcú prestať. Ani ich nechcem zastaviť.
Milujem tieto knihy, tie postavy a keby nám bola dopriata ešte jedna kniha, ešte aspoň jedna kapitola navyše, nemohla by som povedať, že aj keď sa to skončilo v najlepšom, že by som ju nečítala.
Celé tie roky bola druhá kniha, Kráľovná z temnoty, moja najobľúbenejšia, ale teraz je to rozhodne táto, úžasné Kráľovstvo z popola.
Ďakujeme Sarah.

13.07.2020 5 z 5

Zlatá lilie Zlatá lilie Richelle Mead

Príbeh Sydney a Adriana sa mi veľmi páči avšak nudné školské problémy, ten "milostný" vzťah, ako ho nazvali v anotácii, s tým Braydonom, a skoro nulová akcia ma veľmi unavuje a musela som sa do čítania nútiť. Zase raz ma to chytilo až ku koncu knihy, inak to bolo také... Nemastné, neslané.

23.03.2020 2 z 5

Mechanická princezná Mechanická princezná Cassandra Clare (p)

Bála som sa tejto knihy. Bála som konca. A teraz sa len chytám za hlavu aká som bola hlúpa a očakávala sklamanie od milovanej a talentovanej Cassandry.
Jedno veľké ďakujem asi stačiť za túto sériu nebude.
Najskôr som nebola veľkou Willovou fanúšičkou a moju pozornosť zaujal skôr Jem, dejom sa to postupne menilo a nedokázala som sa rozhodnúť s kým by bolo Tesse lepšie. A zrazu prišli posledné kapitoly. A ona to vymyslela tak dokonale ako by to nik iný neurobil. Je mi ľúto, že nemohli byť všetci traja pokope, ale aspoň každý z chlapcov dostal na svoj vymedzený čas na zemi možnosť byť s ňou. A ona s nimi. Žiadna žiarlivosť len láska. A to ma teší.

29.02.2020 5 z 5

Mesto popola Mesto popola Cassandra Clare (p)

Každou knihou lepšie a lepšie. Jedna z najlepších fantasy sérii aké som kedy čítala.

19.02.2020

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Bolo to lepšie. Omnoho lepšie a zaujímavejšie ako prvá kniha. Neviem či to bolo len tým, že mám romantické obdobie a dobrodružstvo či akcia mi nejak nechýbajú alebo to bolo Jemom, každopádne neľutujem čítanie tejto série. Lebo som sa obávala, že to tak bude. Našťastie ma Cassandra opäť presvedčila a nesklamala.

18.02.2020 5 z 5

Mesto nebeského ohňa Mesto nebeského ohňa Cassandra Clare (p)

Píšem to znovu a napíšem to ešte milión krát. Jedna z najlepších knižných fantasy sérii ktoré ma nikdy neomrzia v rereadingu. Som nesmierne vďačná tomu kto ma k týmto knihám priviedol (nepamätám si ho takže je možné, že som to bola ja sama) a vďačná aj Cassandre. Vytvorila niečo úžasné, veľkolepé, niečo kde chcem hrozne moc žiť a bojovať proti démonom a ochraňovať svet pred nimi a milovať celý život tak vrúcne ako môžu len tieňolovci. Až mi srdce puká keď si spomeniem, že to bohužiaľ žije len v knihách.

15.01.2020 5 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Plač. Smútok. Dojatie. Radosť. Láska.
Prečo nám toto spisovateľka urobila? Ešte jednu kapitolu. Ešte jednu stranu. Ja potrebujem vedieť viac. Prosím. Moje srdce krváca.

26.12.2019 5 z 5

Fenomén Fenomén Marie Lu

Jednoznačne lepšie ako Legenda. Ale prečo? Prečo sa dobrým ľuďom dejú zlé veci? Autori dobrých kníh si len tak sedkajú na kávičke a s hororovým smiechom píšu všetky tieto strašné veci aby nám, čitateľom, srdcia krvácali?
So slzami na krajíčku a veľkým strachom, že skončím so zlomeným srdcom sa púšťam do Šampióna.

19.12.2019 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

THIS MIGHT CONTAIN SPOILERS.
Úžasný záver úžasnej série. Musím sa dostať k Pokrevním putám nech sa deje čokoľvek. Chcem veľmi vedieť kde sa podel môj milovaný Adrian, aká je Lissa kráľovná, vzťah Rose a Dimitriho - ide to tak ako sme všetci dúfali? A hlavne, už nikto sa ozaj nebude zapodievať Viktorom a Robertom?
Knihu som znovu úplne zhltla. Bola to parádna jazda.

27.11.2019 5 z 5