Marianna496 Marianna496 komentáře u knih

Sedliaci II.: Jar, Leto Sedliaci II.: Jar, Leto Władysław Stanisław Reymont

Druhý diel fenomenálneho románu o poľskej dedine 19 storočia .Krásny šťavnatý román s mnohými postavami s ich biedou i láskami.Knihu som čítala v edícii Knižnica nobelových cien a vyšla v roku 1974.

Sedláci II, Zima Sedláci II, Zima Władysław Stanisław Reymont

Prekrásna sága života na dedine so strašnou drinou,hladom,dostatkom,láskou,nenávisťou,smrťou,prekliatím i odpustením...ale 550 strán opisov ...kniha ktorú som ja čítala vyšla v roku 1974 v Knižnici nobelových cien

23.09.2021 5 z 5

Okolo sveta 2 – Putovanie po Hodvábnej ceste Okolo sveta 2 – Putovanie po Hodvábnej ceste Martin Navrátil

Je to exotika,je to divočina,je to poézia východu - všetky tie -istany do ktorých nikdy nepôjdem ale Martin Navrátil mi ich ukazuje svojimi očami.A krásne farebné fotografie - radosť pozerať.

Chantal - Život na laně Chantal - Život na laně Michaela Zindelová

Kniha má francúzsky šarm,vnáša do nášho všedného upracovaného života ľahkosť inakosti stredozemného morského pohľadu na život,lásku ,bolesť i smrť....ďakujem Chantal,že tu s nami si,že máš guráž ,umeleckého ducha a že si sa s nami o to všetko podelila.

26.08.2021 5 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

Jan Skácel má senzačnú sochu v Brne - tak som si chcela od neho niečo prečítať a spoznať ho trošku.Ale kniha na rozdiel od sochy ma neoslovila...

17.08.2021 1 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

je to jedna z najkrajších kníh ktoré som v živote čítala.Videla som aj divadlo (knieža Myškin - nezabudnuteľný Ivan Mistrík..)ale kniha je lepšia.Čarovná,k uzúfaniu smutná,krásna ...vrelo doporučujem

31.05.2021 5 z 5

Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa Martin Navrátil

Veľmi príjemné čítanie - z každého rožka troška -Afganistan,Antarktída,Kongo,Japonsko,Rusko,India,Severná Kórea.Sú tu mapy,krásne fotografie a po prečítaní silná túžba zbaliť sa a ísť do sveta.A tak v čase kovidu pokračujem aspoň Okolo sveta 2.Jednu hviezdičku som ubrala kvôli až moc jednoduchému textu.(Ale pre niekoho je to plus - je to otázka vkusu,že áno ?

07.05.2021 4 z 5

Podivné lásky Podivné lásky Jiří Mucha

Životopisný román o Muchovi,Kaprálové,Firkušnom,Martinú a mnohých ďaľších známych osobností v období pred a 2sv.vojny.Smutný (končí smrťou mladosti ),náruživý,spomienkový,parížsky,zamilovaný a krásny..., najviac mňa zaujala skutočná postava Bohuslava Martinú ktorého hudbu mám veľmi rada ...

07.05.2021 5 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Prvá láska je rovnaká aj po 200 rokoch...a ešte aj tá platonická ....kniha ma očarila svojou poéziou,emóciou a zobrazením morálky.Krásna kniha pre romantické duše ...

22.04.2021 5 z 5

Štyri dohody - kniha múdrosti starých Toltékov Štyri dohody - kniha múdrosti starých Toltékov Don Miguel Ruiz (p)

Kniha príjemná -motivujúca.4 dohody sú štyri rady pre život.Mňa najviac oslovila tretia - NEVYTVÁRAJTE SI DOMNIENKY .Ku koncu kniha skĺzla do neuverenia - napr.:Už len samo dýchanie úplne stačí na to,aby sme boli šťastní ...ale ktovie v čase covidu je možné aj toto.Doporučujem.

19.02.2021 4 z 5

Rozhovor uprostred noci Rozhovor uprostred noci Leonid Andrejev

Prekrásna kniha -ľudská,citlivá ...

19.02.2021 5 z 5

Velký Gatsby / Poslední magnát Velký Gatsby / Poslední magnát Francis Scott Fitzgerald

príjemné čítanie také skôr ženské...veľmi dobre vystihnuté ako sa v jednej sekunde človeku zrúti svet.Aj Posledný magnát sa mi páčil - škoda že je bez konca.

29.01.2021 4 z 5

Gundžovníky Gundžovníky Július Satinský

Báječná kniha - časopis vydávaný pánom Satinským svojim emigrovaným švagrom.Sála z nej láska k celej rodine jeho Oľgy,život vo vtedajšom Československu a ja žasnem kde na to bral p.Satinský čas.Vrelo doporučujem,kniha je síce hrubá ale sú tam veľké písmená a číta sa ako po masle

30.11.2020 5 z 5

Slovensko a kultúra Slovensko a kultúra Ján Lajčiak

Táto kniha ma veľmi prekvapila.Najprv som si myslela,že ju napísal bývalý minister zah.SR Lajčák(cha -cha ).Potom som zistila,že kniha má 100 rokov a napísal ju evanjelický kňaz.Kňaz s 2 doktorátmi (z Lipska 1902 a Paríža Sorbony 1905).Dnes,keď skoro každý politik na Slovensku získal vysokoškolský titul podvodom sa mi to zdá byť úžasné.Tento dvojnásobný doktor dostal faru v najodľahlejšej dedine liptovského seniorátu v Boci.Tu žil 12 rokov a napísal tu aj túto knihu.
Kniha je o nás - napísaná trochu archaicky (veď má 100 rokov).Rozoberá spoločenské pomery,emancipáciu,rodinný život,politiku,náboženstvo,kultúru a tak.Zaujímavé je,že delí Slovákov na ľud a inteligenciu.Cítiť tu vôňu doby a jeho prostredia.Jeden citát -"na Slovensku veľkí duchovia živnej pôdy nemajú:u nás nie na hodnoty ducha a na rýdzosť charakteru sa hľadí".
Ján Lajčiak zomrel 43 ročný a vydania svojej knihy sa nedožil.Bola vydaná až v roku 1920.Česť jeho pamiatke !

24.10.2020 5 z 5

Bagately Bagately Vladimír Holan

neoslnila ma,asi je ozaj z minulého storočia.Alebo som mala väčšie očakávania - veď Holan ....

24.10.2020 2 z 5

Rok v prírode Rok v prírode Miroslav Saniga

Pán Saniga je moja srdcovka.Čítam jeho knihy ako utešenú poéziu - rozprávky o lese,vtáčikoch,zvieratkách,kvetoch a všetkom čo nás v hore obklopuje.Taký je aj Rok v prírode -jednoduchý,krásny,podľa kalendárnych mesiacov popísaný.S fotografiami,obrázkami a pre deti i s hádankami.Kniha je pre čitateľov od 7 - 100 rokov.Doporučujem ju aj ako darček - určite zaujme.

29.09.2020 5 z 5

Balašovci z Ďarmôt a Modrého Kameňa Balašovci z Ďarmôt a Modrého Kameňa Jaroslav Hanko

Balašovci z Ďarmôt a Modrého Kameňa nie je román.Je to naučná knižka o tomto rode napísaná veľmi zrozumiteľne aj laikom.Jednotliví členovia rodu tu majú svoje obrazy a aj foto.Je výborne ilustrovaná sú tu aj ich hrady a panstvá,píše sa o ich živote a každý koho zaujíma história Uhorska po knižke viackrát siahne.Ja som skoro nadšená.

12.08.2020 4 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Báječné letné čítanie k vode,na dovolenke o tom ako jeden pán žil s levom.Cha cha cha !A nevedel,že na neho šťastie čaká doma...pre mňa bol objav aj spisovateľ pan Šmíd - jeho príjemný štýl sa mi veľmi páčil.

28.07.2020 4 z 5

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Na Slovensku vyšla táto kniha s názvom - Požehnanie zeme.Zdá sa mi to autentickejšie lebo táto krásna kniha je o tom,že zem ,pôda je dar od boha a ak jej človek dá svoj pot a mozole požehná ho pokojom,istotou a časom mu vráti všetku námahu.Je to aj kniha o tom,že šťastie je v našej krajine a nie v Amerike a ľudia čo ho hľadajú kade tade bývajú často sklamaní a vykoľajení...doporučujem ju vrele prečítať.

21.05.2020 5 z 5

Návrat k lásce Návrat k lásce Marianne Williamson

Kniha ma oslovila,potešila je taká inšpiračná a príjemná...

21.05.2020 5 z 5