Marek.Sc Marek.Sc komentáře u knih

Kacír Kacír Stephanie Merritt

Dej je umiestnený do Oxfordu, vtedajšej bašty učencov. Do tohto sveta uteká Giordano Bruno, ktorého prichytia v rodnom Taliansku so zakázanou knižkou. Bruno aj naďalej pátra po tajomnom rukopise, ktorý by dokázal odhaliť a pochopiť sily vesmíru. Séria brutálnych vrážd na akademickej pôde však zemní jeho plány a hrdina sa dostáva do konfliktu protestantov a pápežencov, pričom sám nevie, na ktorej starne má stáť. A ako to býva zvykom, aj tu pôjde hlavnému hrdinovi o krk. Doslova. Je to dobre napísaná historická detektívka a s pútavým dejom. Všetkým odporúčam.

Headhunters: Lovci mozgov Headhunters: Lovci mozgov Jo Nesbø

Výborná kniha od Jo Nesba. Aj keď prvú som čítal Diablovu hviezdu, táto kniha je samostatný celok pre fanúšikov bez už známeho hrdinu detektíva Harryho Hola. Profesionálny hľadač manažérskych talentov - mozgov, je aj profesionálnym zlodejom. Dvojitá tvár a zásterka, mu umožňuje žiť nákladný život a financovať aj aktivity svojej krásnej manželky. Na scéne sa však objaví kandidát-manažérske zviera, ktorý chce hlavný hrdina využiť pre svoj benefit. Z lovca mozgov sa však stáva korisť, ale kto ho chce uloviť a prečo mu však uniká. A aj keď zistí kto, stále nevie dôvodu lovu svojej osoby. Zrazu sa začnú kopiť mŕtvoly a hlavnej postave je jasné, že to asi naozaj nebude sranda. Stránka za stránkou, graduje sa dej, zápletky dávkované po kvapkách, avšak na hranici pretečenia pohára. Vynikajúce zvraty a ten záverečný s konečným rozuzlením, je čerešnička na torte a nenechá vás na pochybách o kvalitách severskej knižnej tvorby. Kniha plná napätia, podľa ktorej bol tento titul aj natočený. Videl som aj film, kniha je však o pár tried lepšia.

Legenda Z + H - Druhá cesta Legenda Z + H - Druhá cesta Jiří Hanzelka

Druhá cesta Zikmunda a Hanzelky z Európy do Ázie trvala skoro päť rokov. Tentokrát to bolo už na dvoch väčších Tatrách na platforme terénnej Tatry 805. Na 450 stranách opäť množstvo príbehov z ciest, fotografií a zážitkov, ktoré sa nebudú nikdy opakovať. Opäť ma po rozbalení knihy prekvapili bonusy ako mapa, výstrižky z novín, priložený cestopis Cejlon - Ráj bez andělů, a asi aj to ako dopadla, zvláštní správa č.4. K prvému dielu knihy, patri aj druha ako nerozlučné dvojča a bez seba by nemohli byť. Zážitok čítať a vracať sa späť. Klenot pre všetkých cestovateľov.

Život dlhý takmer štyri týždne Život dlhý takmer štyri týždne Lajos Grendel

Kniha je nie je určená pre každého. Pre mňa to bolo trochu viac komplikovanejšie čítanie a mne neponúkla to, čo som očakával. Sto ľudí, sto chutí. Kniha je písaná o živote a melancholickej tragédií človeka poznačeného svojou dobou. Hodnotí a rekapituluje svoj život. Pekná veta na obálke knihy, ktorá ale už bola niekde povedaná. Možno ju nebudem citovať správne , ale význam je podobný. Keď človek umiera, umiera dva razy. Raz keď ho pochovávajú do zeme a druhýkrát keď o ňom prestanú rozprávať všetci priatelia. V tomto duchu je aj kniha. O rekapitulácii života. Tí ktorí majú radi tento žáner, tak im knihu možno napriek mojej inej osobnej skúsenosti, odporúčam.

Expedície 1973 - 1982 Expedície 1973 - 1982 Július Satinský

Na túto knihu som sa naozaj tešil. Nepodarilo sa mi ju zohnať pri prvom vydaní a až v zozname prianí ma počkala pri jej ďalšej dotlači. Zážitky J. Satinského z jeho expedícií po Slovensku sú originálne napísané jazykom, akým len on dokáže zaznamenať pocity z ciest. Samotná kniha je originálny počin, ilustrovaná autorom a plná poznámok a autentických zážitkov, keď sa pútnici musia vysporiadať z nástrahami počasia, únavou, prírody aj samotných ľudí. Podľa knihy sa dajú reprodukovať aj jednotlivé trasy po Slovensku. Ku knihe je aj priložená mapa, poznámky z obyčajných nákupov a pod. Po knihe sa dá vždy po čase siahnuť aj viackrát. Milovníkov štýlu a la Július Satinský kniha určite poteší.

20.04.2020 4 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik II. Vtáčik jasnovidec Kronika vtáčika na kľúčik II. Vtáčik jasnovidec Haruki Murakami

Plynule nadväzuje druhý diel Vtáčika jasnovidca na koniec prvého dielu. Čitateľ tam kde skončil, môže bez prerušenia pokračovať. V knižke vystupuje do popredia aj Kumikin brat, to je švagor hlavného hrdinu. Nemôžu sa navzájom vystáť a hrdina tuší, že sa pod povrchom skrýva u nich nejaké tajomstvo. Znova sa objavujú na scéne dve tajuplné sestry Kanoóvé, ktoré sa mu snažia pomôcť vyriešiť zmiznutie manželky a jeho samotný postupný pád. Objavuje sa tu opäť studňa z prvého dielu. Realistický a silný opis hľadania seba samého na dne svojho svedomia a pocit blízkej smrti približuje hrdinu k poznaniu vecí. List od manželky mu načrtne , prečo a ako. Ale viac prezrádzať nebudem, všetko je v druhej časti.

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Jeden zo súčasných autorov SCI-FI najlepšie vystihujúcich blízku budúcnosť. Ekologicky rozvrátenú bez klasických fosílnych zdrojov. Spisovateľ sa pozerá niekoľko dekád možno storočí dopredu, ale nie očami tvorcov SCI-FI ako sme zvyknutý. Ukáže vám svet kde sa bojuje o každú kalóriu energie stravy. Kontrola kalorických a bioinžinierskych korporácií nad kalóriami všetkého druhu je neúprosná. Myšlienka a predstava keď obrovský geneticky vyklonovaní mastodonti pumpujú gigajouly energie do pružinových zásobníkov energie. Kinetická energia vládne v tomto svete a tak fungujú aj používané zbrane. V tomto chaose a blížiacej sa katastrofy sa objaví japonská serva, geneticky naprogramovaná na uspokojovanie mužov. Čoskoro sa však ukáže, že to nebude len taká obyčajná serva, ale geneticky upravená bytosť , ktorá má aj iné poslanie a schopnosti ešte viac prekvapujúceho zamerania. Začína sa naháňačka s napätím až do konca, pretkaná výbornými zvratmi, ktoré vás prekvapia. Túto SCI-FI knihu určite neodložíte a pri čítaní si budete predstavovať svet, ktorý Paolo Bagicalupi ukazuje až v príliš realistickej podobe. Knihu odporúčam a ako fanúšik jej dávam 6 zo šiestich.

Prísne tajné Prísne tajné Daniel Silva

Rok 1938. Tesne pred vojnou. Od majstra D. Silvu je dej zasadený do druhej svetovej vojny, keď Abwehr rozosielal svojich agentov do spojeneckých území pred vypuknutím konfliktu. Napriek tomu, na čo sme u autora zvyknutí knižka hneď rozpúta vašu zvedavosť ako to dopadne. Dokonale spiaca agentka nemeckej ríše v Anglicku. Knihu som nečítal ako prvú v poradí, ale ja ju odporúčam ako prvú v poradí čítať. Dej a niektoré osoby a postavy príbehu spomínané počas vojny, sa objavia aj v modernejších príbehoch so špiónom Gabrielom Allonom. Temné, napínavé a perfektne-špionážne namiešané. Nuda pri tejto knihe určite nehrozí.

Najlepší bicykel na svete Najlepší bicykel na svete Robert Penn

Výborná kniha . pre všetkých milovníkov "hľadania" najlepšieho bicykla. Od nábojov od Chrisa Kinga až po sedadlá B17. Naozaj kniha pre cyklofajnšmekrov. Nečakajte cestopis ani nič podobné, je to proste o šťastí na dvoch kolesách a hľadaní toho správneho "high-end" miláčika s dvomi kolesami. Vrelo odporúčam a aj keď to nie je román, nudiť sa nebudete.

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Poviedky, ktoré predznamenávajú aj to ako sa bude vyvíjať smerovanie ľudstva. Niektoré sú staršieho dáta, avšak potešia všetkých fanúšikov SCI-FI. Dokonca pre čitateľov, ktorí majú radi fakty, si môžu overiť svoje vedomosti. Na konci každej poviedky sú otázky, na ktoré môžete odpovedať. Taká škola hrou. Aj to čo bolo objavené a možno to čo aj bude, sa v tejto knižke nachádza. Knihu odporúčam a ako darček určite poteší.

Sushi v dushi Sushi v dushi Eva Urbaníková

Príbeh Slovenky Denisy Ogino, ktorá sa ocitne v Japonsku ako spoločníčka pre japonských mužov. Nie tak, ako si myslíme, ale naozaj len spoločníčka v špeciálnom bare, kde robia mladé ženy spoločnosť bez sexuálneho podtextu. Frustrovaní a vyčerpaní Japonci hľadajú spoločnosť žien, ktoré ich chvália, vyzdvihujú ich ego a odpovedajú na prihlúple otázky stále s úsmevom. A im za tieto "lichôtky" aj platia. Hrdinka si prechádza rôznymi peripetiami až si ju pod krídla zoberie osamelý starší japonský tútor. Učí ju zvyky, jazyk, vychutnávať novú stravu, pochopiť mentalitu až sa zaľúbi do mladého Japonca. Začína sa príbeh, ktorý predznamená vzostup aj sklamania, ktoré prinášajú rozdiely medzi tak odlišnými kultúrami. Tu spoznáva aj tienisté stránky života v Japonsku, diskrimináciu aj nepochopenie chýbajúceho pocitu lásky. Kniha je napísaná pútavo podľa autorkiných skutočných zážitkov. Televízny dokument o autorke je takisto výborný a dojímavý. Knihu odporúčam a po prečítaní si urobíte názor, že aj taká navonok dokonalá krajina vychádzajúceho Slnka, nie je až tak dokonalá.

Špiónka Špiónka Daniel Silva

Jedenásta kniha od Daniela Silvu s úspešným špiónom Gabrielom Allonom. Dej začína atentátom, vybuchne bomba. Avšak aj tu ho dostihne v zápletke minulosť. Kto je tá špiónka, koho je nutné zverbovať a postaviť do organizácie, ktorá predstavuje smrteľnú hrozbu? Len toho najdôveryhodnejšieho....alebo najdôveryhodnejšiu? Ktorej žene uveria? Vychádza na povrch len jedna a s tou má neuzatvorenú minulosť. Ten kto čítal aj predchádzajúce časti od Silvu, neoľutuje. Majster spy-fiction. Odporúčam.

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Ďalšia moja obľúbená "kingovka". Nad kúpou knihy som najprv váhal. Ponúkne mi obľúbené napätie ako pri Podpaľačke, Carrie alebo Vrece kostí. Nakoniec som si ju objednal a kúpil. Po prvých päťdesiatich stranách som ju už neodložil a čítal , kde sa len dalo - doma, v obchode, na zastávke, večer pred spaním, dokonca aj cez prestávku v práci, ale len potajomky. Kniha ma nepustila až do konečného rozuzlenia. Hlavnému hrdinovi bude starým pánom ukázaný tajný prechod cesta do minulosti , v ktorej keď niečo zmení, mení sa aj budúcnosť. Pri prechode naspäť do budúcnosti, môže vidieť ovocie svojich činov. Pri opätovnom prechode naspať do minulosti nastane RESET všetkých udalostí a tak to môže ísť dokola. Ale náš hrdina sa rozhodne v minulosti ostať, zmeniť pár udalostí vo svojom okolí a nakoniec aj zmeniť chod dejín. Ale všetko sa zdá úplne inak a ako u majstra Kinga býva zvykom, nie všetko dopadne tak ako má a ako čitateľ očakáva. Prekvapivé rozuzlenie a záver.

20.04.2020 5 z 5

Mraziar. Spoveď mafiánskeho nájomného vraha Mraziar. Spoveď mafiánskeho nájomného vraha Philip Carlo

Kniha o nájomnom vrahovi. Áno. Ale všetko je v nej reálne. Spisovateľ vstupuje do hlavy chladnokrvného nájomného vraha. Taký tichý pán Kuklinski, žije svoj dvojaký život. Na jednej strane rodina a deti, na tej druhej strane nájomné vraždy pre bossov. Nepodlieha nikomu, žiadnemu veľkému šéfovi, je nestranný. Len odstraňuje nepohodlných ľudí. Kto sa mu postaví do cesty alebo naruší jeho súkromnú auru rodiny, to má zrátané. Dokonca si sám vymýšľa nové postupy, ktoré tento sadisticky chladne kalkulujúci stroj zdokonaľuje. Čítanie je pútavé, veľmi dobre spracované a nemal som pocit, že čítam autentické, zdokumentované veci. Je to napínavá kniha a po príbehoch pána Mraziara vám bude po chrbte behať mráz. Niekto možno videl aj nejaké rozhovory na dokumentárnych kanáloch s pánom Kuklinskim, ale kniha je kniha. Odporúčam čítanie na "pokojné a melancholické zimné večery".

Potomkovia Potomkovia Dan Wells

Podľa môjho názoru výborne spracovaný postapokalyptický sci-fi román, kde sa deti rodia a nežijú dlho. Zúfalá spoločnosť je tlačená do zúfalých krokov. Neutešený svet však možno má východisko na zvládnutie nákazy vírusom RM, ale na to je potrebný radikálny čin, ktorý sa lekárka Kira podstúpi vykonať. Ako, s kým a čím, nebudem prezrádzať. Kniha sa najprv po dejovej línii rozbieha pomalšie. Avšak s narastajúcim počtom prečítaných strán sa dynamika zvyšuje, až prejde do momentu, keď knihu nebudete chcieť odložiť. A tak to má byť. Kniha je dobrá a keď bude jej pokračovanie určite si ho kúpim.

V ohromení a strachu V ohromení a strachu Amélie Nothomb

V prípade tejto knižky som najprv videl jej sfilmovanú verziu. Až po čase som sa rozhodol aj pre knižnú formu. Kniha hlbšie vstupuje do japonskej mentality a systému. Autorka popisuje svoje strastiplné cesty postupu Európanky smerom nadol a nie nahor po rebríčku pracovnoprávnej hierarchie japonskej firmy. Ukazuje šikanu a japonské predsudky voči Európanom a pohŕdanie inými (nie)-japoncami. Absurdnosť situácií vo vás rozihrá úsmev na tvári donúti vás zároveň zamyslieť sa nad tým, čo je v živote dôležité. Kniha je napísaná ľahkým štýlom a je ju možné "zhltnúť" za jeden deň, nakoľko je písaná príjemným samospádom. Odporúčam, je to príjemné a oddychové čítanie.

20.04.2020 5 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik III. Vtáčkar Kronika vtáčika na kľúčik III. Vtáčkar Haruki Murakami

Posledná časť trilógie Kroniky vtáčika na kľúčik, prináša odpovede a aj rozuzlenia z prvých dvoch dielov. Návrat kocúra a odhalenie histórie vilky obesencov a minulosť studne, ho stále posúva bližšie ku svojej stratenej manželke Kumiko. Na scéne sa objavuje tajuplná pani Nacmeg so svojím nerozprávajúcim synom, ktorý vstupujú do jeho života s pomocnou rukou. V knižke sa konečne dozvieme aj nedokončený príbeh nadporučíka Mamitu a jeho strastiplné cesty po ukončení vojny a jeho živote v zajateckom tábore na Sibíri. Koniec trilógie je uzavretý, ale autor necháva pokračovanie osudov niektorých postáv na fantázií čitateľa. Knihu odporúčam a ako celok táto trilógia určite má čo ponúknuť.

Uzol Uzol Dominik Dán

Po všetkých Dánovkách, ktoré vykresľujú deje a zápletky po roku 1989 Tento Dán je návrat. Návrat pred rok 1989 do pomerov totalitného sveta. Mladý Krauz začína na vraždách a ešte nepociťuje tlak aj ostatných zložiek bezpečnosti. Najmä tej totalitnej, štátnej. Plné "priehrštie" sa mu ale dostane a musí riešiť vraždu a aj "prisluhovať" režimu. Náš hrdina sa však len tak nedá zastrašiť a pretne gordický uzol a vykoná aj dobrú vec a vytrie všetkým zrak. Kniha vám ukáže aj vtedajšie pomery a myšlienkové pochody tých, ktorí majú cez oči totalitnú pásku nevedomosti. Zatiaľ asi moja najobľúbenejšia kniha od Dána. Asi pre ten návrat ku koreňom aj keď tie ostatné, ktoré mám sú vynikajúce. Odporúčam.

20.04.2020 5 z 5

Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí Anna Funder

Iný pohľad na to ako sa žilo za železnou oponou. Skôr ako sa žilo za veľkou "die Mauer". Spisovateľka z Austrálie, študujúca nemčinu a hovoriaca ako rodená Nemka spísala osudy ľudí, ktorí sa pokúšali dostať na druhú stranu bližšie k západu. Je to však aj pohľad zo strany ľudí, ktorí ich chceli zadržať. Osudy postáv sa prelínajú od postavenia berlínskeho múru až po revolúciu a tesne pred ňou. Osudy obyčajných DDR-ákov, aj tých zlých zo STASI. Príbehy pôsobia fantazmagoricky a niekedy komicky. Pri čítaní vás však niekoľko riadkov dostane tvrdo na zem a uvedomíte si krutú realitu vtedajších dní, kde väzenia a smrť je odpoveďou informátormi prerasteného režimu. Rozdelené rodiny, odobraté deti, zmarené nádeje úteku pokúšajúcich sa DDR-ákov agentmi STASI a kopec iných osudov. Strach a nedôvera sa podpísala pod myslenie vtedajších "osťákov". Napriek tomu, ako rýchlo múr zmizol, stále všadeprítomná Stasi ostáva vo vedomí žijúcich svedkov. Ako keby ľudia mali krátku pamäť a zabudli a nechceli sa vyrovnať s minulosťou. Ako príklad slúži výrok člena tímu, ktorý pracoval so svojimi členmi na rekonštrukciách potrhaných spisov o sledovaných osobách. "Nikto nám nedal viac ľudí do nášho tímu. Ale baví nás to. Je to ako skladať puzzle. Avšak na to aby sme všetko zrekonštruovali, pri dnešnom tempe naša práca bude trvať štyridsiatim zamestnancom asi 375 rokov. Niekto asi má záujem , aby nám to trvalo tak dlho". Ako naša bývalá št. bezpečnosť, aj tam stále pracujú na vysokých postoch, či v súdnictve aj v štátnej a politickej aparatúre bývali členovia tejto obávanej organizácie. Autorka vynikajúco vykreslila príbehy ľudí, ktorí sa týchto dejinných udalostí zúčastňovali. Kniha však nie je románom, aj keď tak pôsobí. Je to však o faktoch. Knihu vrelo odporúčam a u mňa 6 hviezdičiek zo šiestich.

Návod na prežitie pre muža Návod na prežitie pre muža Igor Bukovský

Zaujímavo a prehľadne spracovaná kniha o zdravej výžive, ktorá pomôže "prežiť" mužovi v prostredí, ktoré až také zdravé nie je. Popisuje aj účinky prostredia v ktorom žijeme, účinok potravín, ktoré prijímame, a to ako na nás vplývajú. A to najmä na mužské zdravie aj psychiku a na človeka vôbec. V knihe sú spracované aj recepty a podľa nich sa dá naprogramovať chutný a zdravý jedálniček, so skvostnými chuťami. Nie úplne čo popisuje doktor Bukovský je podľa mňa to pravé orechové, ale asi je to tým že nie každý sa dokáže preprogramovať na jeho stravu, ale myslím si že jeho rady sú myslené dobre a asi vie čo robí. Tí, ktorí chcú naštartovať iné smerovanie svojho životného štýlu, tak tím čitateľom túto knihu odporúčam. Ja som bol a stále som s ňou spokojný a otvoril som si ju nejedenkrát, keď som sa chcel pohnúť dopredu v zdravom stravovaní. Odporúčam ako dobrý darček a pre tých , ktorí chcú a potrebujú niečo urobiť so svojím zdravím.