Kacír

Kacír https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134262/bmid_kacir-wlm-134262.jpg 4 61 18

Giordano Bruno série

Anglicko, rok 1583. Krajina sa zmieta strachom a podozrievavosťou, zároveň je však bezpečným úkrytom pre mnícha na úteku. Giordano Bruno, ktorý hlása prevratné astronomické učenie, uteká pred inkvizíciou pod ochranné krídla Alžbety I. a spriatelí sa s Francisom Walsinghamom, hlavným prenasledovateľom a zaprisahaným nepriateľom katolíckych buričov. Bruna s tajnou úlohou vysielajú na Oxfordskú univerzitu, do hniezda katolíckeho odboja, kde chce nájsť staroveký rukopis, v ktorom sú obsiahnuté mocné tajomstvá, schopné zničiť kresťanstvo. Čoskoro ho zatiahnu do intríg akademických kruhov a krážov prekrásnej mladej ženy. Pokojným životom na fakulte však otrasie séria surových, premyslených vrážd, ktoré obviňujú obete z kacírskych myšlienok. V honbe za neúprosným vrahom Bruno v temných uličkách Oxfordu pochopí, že ani múdry človek niekedy nevie rozlíšiť pravdu od lži. Niektorí sú však pre ňu ochotní aj zabiť...... celý text

Literatura světová Thrillery Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Heresy , 2010

čef
17.12.2022 5 z 5

Po přestěhování hrdiny románu do Londýna a Oxfordu na začátku 80. let 16. století se děj patřičně rozjel a Giordano Bruno se musel pěkně otáčet, aby pochopil vše, co se kolem něj vlastně stalo. Jeho myšlenky jsou zesměšňovány, katolíci pronásledováni a zabíjeni i s protestanty. Velmi barvitý příběh zejména v závěru a tak se čtenáři historických románů určitě dočkají/li pěkných chvil.

Marek.Sc
20.04.2020 4 z 5

Dej je umiestnený do Oxfordu, vtedajšej bašty učencov. Do tohto sveta uteká Giordano Bruno, ktorého prichytia v rodnom Taliansku so zakázanou knižkou. Bruno aj naďalej pátra po tajomnom rukopise, ktorý by dokázal odhaliť a pochopiť sily vesmíru. Séria brutálnych vrážd na akademickej pôde však zemní jeho plány a hrdina sa dostáva do konfliktu protestantov a pápežencov, pričom sám nevie, na ktorej starne má stáť. A ako to býva zvykom, aj tu pôjde hlavnému hrdinovi o krk. Doslova. Je to dobre napísaná historická detektívka a s pútavým dejom. Všetkým odporúčam.

Sahir
07.04.2019

zbytečně zdlouhavé "filozofické"úvahy

martina.culik
01.01.2019 4 z 5

V knize je hodně historických odkazů a je zajímavé dozvědět se více o Giordano Brunovi i o jeho době.

konicekbily
12.03.2018 3 z 5

Mělo to být poutavé historické počteníčko, ale mně to tak nepřipadlo. Místy se příběh vleče. Ale zajívavý pohled do historie to je.

kh123
22.06.2017 4 z 5

Moc sympatická detektivka, ve které se čtenář bezbolestně i něco dozví- ne snad tolik o Brunovi, ale o době, její atmosféře, prostředí a lidech...

jarin58
22.02.2017 5 z 5

Velice poutavý historický román.

Alma-Nacida
30.05.2015 1 z 5

Tak tohle byla opravdu nuda, nuda, šeď, šeď a navíc ukecaná, natahovaná kniha. Jeden klad přiznávám, a to ten, že po jedné stránce jsem spolehlivě samou nudou usnula.

Norea
03.04.2015 4 z 5

Ako je to u mňa bežné, najprv ma uchvátil pre mňa krásny obal knihy, ktorý ma očarúval. No skoro mi spadla sánka, keď som zistila, že je to Historický thriler a obsahovo ma celkom dostal. Ako som knihu dostala na Vianoce, nevedela som sa do nej začítať. Pekne smiešným spôsobom som si knihu zaľúbila, ako Giordana Bruna som si predstavila jedného, pre mňa dosť sympatického herca a potom to už šlo veľmi ľahko, až som zrazu dočítala Pororoka a keď už dočítam pár kníh, tak sa pustím na tie ďalšie :)
Nemám nejaký vzťah k týmto témam, vždy som mimo, ktoré to je storočie, rok, čím je to určité obdobie významné, napriek tomu sa mi páčilo logické posúvanie sa a hľadanie vraha.

kryspin66
17.02.2015 4 z 5

Velmi poutavý příběh. Mile mi autorka překvapila. Můžu doporučit.

Mako123123
03.07.2014 4 z 5

Začalo to dobre, ba priam úplne skvelo... tie jeho myšlienky o bohu (bohoch) a náboženstvách boli super (kedže s týmto názorom sa i ja v podstate stotožňujem) Tešil som sa že i zvyšok knihy sa bude niesť v tomto duchu, hľadanie tajnej knihy objasnujúcej zakázanú pravdu... Ale trocha ma sklamalo že nakoniec sa z toho vykľula nejaká detektívka a sériový vrah-fanatik. Koniec bol až príliž prekombinovaný a niektoré strany ku koncu som už vynechával. Inak hodnotím ,,celkom dobre,,... budem čítať i pokračovanie.
Jedna z vecí ktoré mi tu vadili (kritika) - používanie slova (alebo synonyma) ,,vtom,,. - Vyše polovica vecí sa náhle stala alebo zrazu násilne ukončila pretože ... vtom niekto zaklopal, vtom si všimol, už- už odchádzal ked zrazu zbadal, vtom počul buchot... Akože chudák Bruno :D... toľko zhôd okolností a prekvapivých situácii či vyrušení ked sa má on i čitateľ konečne niečo zásadné dozvedieť tak vtom nás (mna jakošto čitateľa a Bruna) niekto preruší svojím príchodom alebo niečím podobným... Takéto ,,náhody,, (neverím na náhody) si mohla autorka odpustiť. Mno možno je to chyba prekladu a SWK interpretácie...

mysticblueriver
11.04.2014 5 z 5

Od začátku do konce - skvělé! Nic bych neubrala, nic nepřidala. Tak jak bylo napsáno, je perfektní. Moc mě to překvapilo, potěšilo a o to více líbilo.

adelinka
10.01.2014 4 z 5

už z komentárov som vedela, že o Giordanovi Brunovi sa až tak veľa nedozviem aj keď predstavoval hlavnú postavu.....vcelku ma kniha chytila ako detektívny príbeh, tiež sa prikláňam k názoru podoby s knihou Meno ruže. V tejto knihe sa Bruno pokúša vyriešiť záhady vrážd , hľadá motív......tiež sa pekne ukazuje nenávisť medzi vyznávačmi iného náboženstva a názoru "čo je stredom vesmíru".....

Michaeles
18.09.2013 5 z 5

Kniha je opravdu úžasná se zaujetím jsem ji přečetl za 2 dny. Večer jsem dočetl a ráno jsem se po knize hned vrhnul :) Už dlouho mě žádná kniha takto nezaujala a mohu ji vřele doporučit. Čte se super - pár italských názvů, ale vše se dá odvodit či dohledat na inernetu :)

vivitv
25.06.2013 5 z 5

Vyborny historicky roman, vsadeny do prostredia Oxfordskej univerzity. Filozof a vedec Giordano Bruno, sa zmieta v boji katolickej a anglikanskej cirkvi v obdobi panovania Alzbety I. Byvaly katolicky knaz Bruno, ktory bol vyobcovany z cirkvi, prichadza do Oxfordu ako poverenec Anglicka, najst a sledovat tajne spolocenstvo katolikov. Pocas jeho navstevy vsak dojde k niekolkym vrazdam, ktore, ako sa zda, suvisia s jeho ulohou. Cim viac sa zaplieta do tajomstiev Oxfordu, tym je vo vacsom nebezpecenstve...

Karcoolka2210
18.06.2013 4 z 5

Co povedat k tejto knihe. Ked sa jedna o britsku historiu a najma tudorovske obdobie, tak asi budem citat vsetko. Pre mna osobne to bola slusna kombinacia historie a fikcie. To iste plati aj u Proroka. Europa po reformacii, spory medzi katolikmi a protestantmi, spiknutia proti Alzbete a Marii Stuartovej, spioni, ktorych neodhalite. Fakt ma bavili obe knihy. Takze teraz si uz len zohnat Ruhaca:)

Lenny33
13.06.2013 4 z 5

Tak první 2 třetiny knihy jsem si čtení opravdu užívala, ale konec který by měl být vrcholem knihy, mi přišel až moc překombinovaný - méně je někdy více a tím se měla autorka aspoň trochu řídit. Hodnotím 3,5*, ale ráda si přečtu i další díl.

Gaara1
06.02.2013 4 z 5

Zajímavý historický příběh s detektivní zápletkou.Krásně se to odvíjelo a četlo. Jedině ,co mě trochu mrzelo,že děj,jak Bruno utíká před inkvizicí světem byl opravdu popsán jen na pár řádků,to bych trochu prodloužil ( za tohle jsem ubral jednu hvězdu ) :-).Ale třeba se ještě dočkám dalšího pokračování,kde bude Bruno opravdu čelit inkvizici a kde bude děj přímo zaměřený na inkviziční tribunál.:-)

Anglie 16. století historické detektivky vrazi

Stephanie Merritt