Makrela Liška Makrela Liška komentáře u knih

Ja som Smrť Ja som Smrť Marine Schneider

Výtvarně krásně pojatá knížka, ale proti Návštěvě malé smrti od Kitty Crowther a Kachně, smrti a tulipánu od Erlbrucha, mi její obecné uchopení tématu smrti přišlo trochu banální a zdaleka mě tolik nezasáhlo.

20.03.2017 4 z 5

Norská čítanka Norská čítanka * antologie

Doufám, že se v budoucnu podaří některé ze zařazených autorů přeložit do češtiny. V tomto je Norská čítanka skvělým leč pro čtenáře trýznivým počinem, když většina z vybraných knih zatím na našem trhu není a namlsaný čtenář tak po dočtení může jen věřit v prozíravost nakladatelů a doufat, že se jich jednu dočká. Jediné, co mě na knize popudilo je fakt, že v tiskárně se neobtěžovali pohlídat si směr papíru, a tak se knihu listuje zbytečně obtížně.

16.03.2017 5 z 5

Babetina hostina Babetina hostina Karen Blixen

Blixenová je zdatná fabulátorka, ale na mě bylo v povídkách trochu příliš osudového patosu.

24.02.2017 4 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Nečetla jsem snad ještě něco tak silného, opravdového a hluboce lidského. Berniéres je výtečný fabulátor, který rozehrává velké i malé osobní tragedie na pozadí těch dějinných, se smyslem pro ironii je navzájem mísí a pak nám je bez patosu a odsudků servíruje ve svém mistrovském díle. Sem zasažena a uchvácena.

14.02.2017 5 z 5

Sugar - Můj kočičí život Sugar - Můj kočičí život Serge Baeken

Ačkoliv se Baeken snaží stavět na výtvarné virtuozitě a neotřelých kompozicích, nakonec se neumí rozhodnout, zdali sledovat celý děj spíše z pohledu kočky nebo z toho vlastního. Nevěřím mu tolik ani jako výtvarníkovi, poněvadž Sugar je pro mě nakreslen často toporně a podivně vytržen z prostoru. Srovnám-li ho se Sfarovým Rabínovým kocourem, který i v různých stylizacích neztrácí přesně to, co dělá orientální kočku tak specifickou, neobstojí. Jednotlivé situace bych uvítala epičtější a osobnější, aby nesklouzly jen k jednoduchému popisu klišé, které zná snad každý milovník koček.

14.02.2017 3 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby si Süskind s Pratchettem podali ruce.

07.01.2017 5 z 5

Podivuhodná robotí expedice Podivuhodná robotí expedice Jindřich Janíček

výtvarná lahůdka

07.01.2017 5 z 5

Kuba Tuba Tatubahn Kuba Tuba Tatubahn Jana Šrámková

Jedině bych snad rozvedla Kubovo setkání s Tatubahnem, ale jinak nemám co vytknout. Pro mě po dlouhé době krásný a osvěžující zážitek nad knihou pro děti.

02.01.2017 5 z 5

Řeka Řeka Alessandro Sanna

Krásná obrazová báseň. Místy snad jen trochu moc repetitivní.

16.12.2016 4 z 5

Sam & Julie v divadle Sam & Julie v divadle Karina Schaapman

Krásný zážitek. Líbí se mi, že autorka lehce píše i o závažných tématech a přitom není přemoudřelá a nevzdaluje se lehkosti dětského světa.

16.12.2016 5 z 5

Tajemství života – Od početí k porodu Tajemství života – Od početí k porodu Lennart Nilsson

Naštěstí se medicína za těch 20 let od vydání knihy u nás posunula. V tomhle bodě je tedy pochopitelně kniha méně aktuální. Jinak skvělé dílo, a Nilssonovi fotky jsou stále dechberoucí a jedinečné.

14.12.2016 4 z 5

Expres Tokio – Montana Expres Tokio – Montana Richard Brautigan

Brautigan v celé kráse své nevšední poetiky všedních věcí. Nečekala jsem, že mě může překvapit a dostat ještě něčím jiným a novým, než se mu to dařilo dosud. Nádhera!

03.12.2016 5 z 5

Malý modrý a malý žlutý Malý modrý a malý žlutý Leo Lionni

knížka mě bavila o trochu míň, než se to povedlo interaktivnějšímu Hervému Tulletovi. Nicméně to bylo i tak pěkné osvěžení v dnešní řadové produkci pro děti.

26.11.2016 4 z 5

Najednou někdo klepe na dveře Najednou někdo klepe na dveře Etgar Keret

Keret je skvělý vypravěč, ale nějak se neumím ztotožnit s jeho světem plným zla, bolesti, absurdity a životního zklamání. Vždy sem se do povídek snadno ponořila, ale musela jsem si je opatrně dávkovat v malém množství, abych neupadla do deprese a naprostého nihilismu.

19.11.2016 4 z 5

Pampe a Šinka Pampe a Šinka Alžběta Skálová

Kdyby kniha byla jednou tak dlouhá a dovolila mi se do příběhů víc ponořit, byla bych mnohem radši. Její rychlé tempo mě trochu zklamalo, ač je jinak krásná.

04.11.2016 4 z 5

Třináctery hodiny Třináctery hodiny James Thurber

krásně ztřeštěné pohádky napsané okouzlujícím barevným jazykem

16.10.2016 5 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Sochař pro mě byl obrovským zklamáním. Je to kniha plá patosu a klišé, která mi trochu připomněla nešťastný americký pokus udělat remake na Wendersovo Nebe nad Berlínem. McCloud mi potvrdil, že americká komiksová tradice nikdy nebude mým šálkem čaje, poněvadž oproti té evropské se málokdy ponoří tak do hloubky, aby náhodou neseběhla od jasně dané linie svého vykalkulovaného příběhu s přesně časovanými dávkami emocí, které vytlačí slzu i z oka předstíraného cynika. O výtvarnu, které pro mě postrádá zajímavost a autorský výraz, se snad ani nebudu zmiňovat.

08.10.2016 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

skvělá kniha, jen bych ocenila trochu prostoru na nadechnutí nějakým líčením, či popisem.

08.08.2016 4 z 5

Trochu mě nudil rozvleklý úvod. Potěšilo mě, že výběr kouzelných zvířat není tak kusý jako tomu bylo s výběrem Bajek barda Beedleyho. Nicméně by u mnoha z nich neškodilo více informací. Jinak skvělá četba.

14.07.2016 3 z 5

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Arto Paasilinna

zase starý dobrý Pasilinna- plný neotřelého vlídnégo a inteligentního humoru. Jedna z jeho lehčích knih, ale rozhodně ne hloupá. Přečetla sem si ji s radostí.

11.07.2016 5 z 5