Najednou někdo klepe na dveře

Najednou někdo klepe na dveře

Hořkoveselé povídky o tom, jak komplikovaný, nebezpečný a taky bláznivý může být všední den. Stačí se porozhlédnout. A Etgar Keret to zvládá skvěle. Však také patří mezi nejpopulárnější izraelské autory a jeho knihy byly přeloženy do desítek jazyků. Hrdiny jeho povídek jsou běžní Izraelci a také půdorys vyprávění nezapře reálie této blízkovýchodní země Život je zde koncentrovaný v situacích, které nemají daleko k absurditě a v podání Etgara Kereta také k ironii, vtipu a černému humoru. Na malém prostoru a současným jazykem dokáže autor vykreslit celé lidské osudy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206113/najednou-nekdo-klepe-na-dvere-iv1-206113.jpg 4.126

Pit'om defika be-delet (2010)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, G plus G

wiix

Mám rada poviedky. Dajú sa zhltnúť na posedenie keď vás bavia a preskočiť pár strán, keď nie. Zároveň ich aj obdivujem. Napchať niekedy tak náročný príbeh či motív do pár strán - wau! A tieto surreálne príbehy vás nenechajú len tak znudene sedieť a čítať, dajú vám do hlavy napätie a túžbu dozvedieť sa čo bude ďalej, tiež nevšedné rozdumovačky či vtip.

LucillaPeters

K této knize by bylo třeba přidat i poznámku, že je třeba povídky dávkovat. Na jeden zátah to nedoporučuji, vzhledem k melancholii a hořkosladkému vyznění vztahových propletenců, by člověk mohl propadnout dojmu, že svět umí být ještě ošklivější místo. Ale jinak se mi toto líbilo, většina povídek mi stylem více než sedla.

kuklara

Perfektně zvládnutá symbióza těžkých životních událostí a autorova chytlavého stylu psaní. Ježiš, ta jeho lehkost! Dílo vůbec nepůsobí depresivně, je podáváno tak, aby se dalo vstřebat kýmkoliv.

Makrela Liška
19.11.2016

Keret je skvělý vypravěč, ale nějak se neumím ztotožnit s jeho světem plným zla, bolesti, absurdity a životního zklamání. Vždy sem se do povídek snadno ponořila, ale musela jsem si je opatrně dávkovat v malém množství, abych neupadla do deprese a naprostého nihilismu.

bondula
18.08.2016

Héj! To bolo (fakt) fajn! Moderné (či postmoderné) jednohubky. Britko vypointované, alebo často bez aj pointy ale o nič menej zábavné. Hrdinovia poviedok (či sám autor) v nich majú taký mne veľmi blízky humor, aj keď zasadenie a situácie v ktorých sa príbehy odohrávajú, sú pre mňa neobvyklé – napr. bombové atentáty (v Izraeli asi celkom bežné). Na vyvolanie dobrej nálady u čitateľa stačí Keretovi často len pár strán (či riadkov). V každom prípade, super čítanie keď nemáte čas na poriadne spletitý román (alebo sa Vám len nechce v letnom teple vláčiť tlstú knihu).

pagac17
27.12.2014

Četl jsem poprvé židovského autora. Jeho povídkám jsem popravdě neporozuměl. Chtělo by snad, kdybych znal podrobněj židovskou kulturu. V Izraeli jsem nebyl.

Abiosis
13.09.2014

Na malom - často až primalom - priestore autor pracuje s netradičným nápadom, s každým odstavcom prihadzuje niečo nové a rozvíja príbeh, čitatateľovi sa nadšením roztvárajú oči, cíti blízkosť vyvrcholenia a zrazu... nič. Uprostred rozprávania sa autor zdvihne zo stoličky a ide si zafajčiť, prebaliť dieťa či nakŕmiť škrečka. Alebo mu počas písania týchto poviedok naozaj neustále niekto klopal na dvere a on potom jednoducho nemal chuť sa k nim vrátiť a dokončiť ich. Inak si nedokážem vysvetliť absenciu koncov. Sklamanie za sklamaním, raz päť, inokedy pätnásťstranové. Etgar, ja ti nerozumiem.

Komnenos
06.09.2012

Na túto knihu ma nalákal reklamný slogan - Odporúča 9 z 10 fanúšikov Quentina Tarantina. Ukázalo sa, že to bol iba marketingový ťah, nakoľko s Tarantinom to nemá príliš veľa spoločného. Sklamaný som však nebol, práve naopak. Napriek nepravdivej reklame ma kniha veľmi nadchla. Dalo by sa povedať že ide o zmes čierneho humoru, satiry a magického realizmu. Autor sa venuje najmä vzťahom - či už rôznych kultúr, vzťahov ženy a muža, rodičov a detí, alebo často aj všetkých týchto vzťahov naraz. Jednou vetou povedané - tak dobré poviedky som už dávno nečítal. Minimálne polovica z nich by bezkonkurenčne zvíťazila v akejkoľvek poviedkovej súťaži na svete.