Mako123123 Mako123123 komentáře u knih

Prorok minulosti Prorok minulosti Erich von Däniken

Jasne, mnohe veci sa nedaju brat doslova- archa ako radioaktivny, bleskyhádžuci vyrábač jedla? ...ale aj tak to ma vacsi zmysel nez krestanske chapanie biblie + pekne to vysvetluje zopar zahad, napr. co ten evolucny skok? vznik diametralne odlisnych ras z jednej?.. atd.
Povedal by som ze som v zivotnom obdobi kedy uz ma Daniken tolko neberie, nie ako pred 15 rokmi, no napriek tomu stale musim uznat aspon to ze jeho koncepcia AA teorie aspon v zakladoch by si zasluzila serioznejsi pohlad a zamyslenie zo strany of. vedeckej komunity nez je tomu doteraz a tiez spolu s nim citim tu krivdu.

01.02.2021 3 z 5

Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody Serena Viola

Hoc nie som cieľovka (deti a mládež), knižka sa mi veľmi páčila. Rozdelená na 18 krátkych ale poučných príbehov, je ideálna oddychovka. Zhltol som to za jeden den. :D Ako je v popise naznačené, mnohé súvislosti, ktoré nedochádzajú ani dospelému človeku sú tu podané s príjemnou ľahkosťou. Rozhodne odporúčam aj pre staršie osoby :D

28.01.2021 4 z 5

Chromý bůh Chromý bůh Steven Erikson (p)

Súhlasím s názorom tuommo. Niektoré veci som nepochopil, veľa postáv a motívov vyšumelo do prázdna, teda aspoň tak sa mi to javí. Autor si nemohol odpustit a do poslednej chvíle sa vyjadruje mlhovito... ..... Táto kniha je super epická, avšak pseudo-filozofických rečí a úvah o nesmrteľnosti chrústa by mohlo byť podstatne menej a aj tak by to bolo veľa, prekombinovaná, plná postáv a zbiehania aka deus ex machina a "scénaristických" barličiek ... podobne ako celá séria. Takže podobne ako aj celej sérii by som Chromému Bohu dal 4/5.

21.01.2021 4 z 5

Boží vesmír Boží vesmír Anton Hajduk

Celkom dobré. Nato že autor je kresťan tak si myslim, že tému jedinečnosti človeka vo vesmíre obstál celkom slušne. 1. polka knihy bola zaujímavejšia: autor opisuje vesmír a polemizuje nad rôznosťou "Boha" pre rôznych ľudí, či kultúry.
Musím povedať, že tú číselnú časť- napr. z čoho a ako sa skladaju planety som nečítal. Kniha je 11 rokov stará a na taketo veci mame internet, preto som sa zameral na tu esejovu cast. Tych suradnic, rovnic atd je tam naozaj dost a moc to nesedi do zvysku knihy. To je ako cestny zakon mixnuty cervenou ciapockou. 2. polovica knihy uz bola slabsia- podla mna az prehnana kritika, spochybnovanie mozneho mim. zivota kedy autorovi je aj 100 miliard malé číslo (mnohe co tvrdi je dnes vyvratene, a veci ktore on spochybnuje sa dnes znova- potvrdzuju) a uzatvorenie podkapitoly o šišnutých ufológoch by bolo fajn nebyť jeho "vysvetlení" dvoch záhad, pričom pôvodne vravel o viacerých a mnohe ešte opomenul vobec. (časť z nich dodnes nieje vysvetlená) ukončuje bodkou. Posledná štvrtina knihy je opis hist. cirkevnej inkvizície, jeho reinterpretácia Biblie a znova kozmologicko- biblicke úvahy o budúcnosti (ktore ma znova bavili)
P.S.: prirovnanie tych, ktorí vídavajú panenku Máriu k tím, ktorí vídavajú ufónov bolo funny. :D

28.08.2020 2 z 5

Sixtinské spiknutí Sixtinské spiknutí Philipp Vandenberg

Tri veci: 1. Ušetrím vám čas, od strany 100 až po 180 čítať nemusíte, ide o zdĺhavé vyplnenie, bez ktorého aj tak všetko pochopíte. 2. Niesom veriaci. 3. Kniha je ako dobrá jednohubka na jeden den- prečítať a zabudnúť. ;D

29.07.2020 2 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

Mohol by som tu písať o tom ako autora nenávidím za jeho štýl písania: metafory, náznaky, premeny, nedokončené vety, "vysvetľovačky", ktoré sa vzťahujú na jednu- dve zmienky, ktoré sa udiali pred 400 stranami a vy ste si ich ani nevšimli, potom zisťujete, že to bolo dôležité, naopak veci, ktoré sledujete celú knihu aby to na záver úplne vyšumelo do stratena, zmeny, dalšie náznaky, 100 postáv ... atd... ale kašlať nato :P :D

23.07.2020 4 z 5

Louis Pasteur Louis Pasteur Zoltán Halász

Zatiaľ najinšpiratívnejšia biografia (v krátkom rozsahu do 150 strán), akú som čítal. Stručné, jasné a sympatické. Veľká škoda, že sa takéto knihy už nevydávajú. Tiež je škoda, že takéto knihy sú tak málo známe, inak by možno nebolo toľko hlúpych spiatočníkov, čo sa názoru na očkovanie (vakcíny) týka. I ked ignoranti boli vždy a všade nejakí, aj napriek očividným dôkazom, boli ľudia schopní útočiť na Pasteurove úspechy, pretože oni sami nikdy nič poriadne nedokázali -vidím tú priamu paralelu s dnešnou dobou.
Ak máte možnosť si knihu prečítať tak určite tak učinte.

08.05.2020 5 z 5

Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee Dee Alexander Brown

Kniha patrí medzi jeden z klenotov v každej knižnici v ktorej sa nachádza. Je mi ľúto, že sa táto kniha už niekoľko desiatok rokov v slovenčine alebo aspoň v češtine nedotláča. Podľa mňa sa jedná o vynikajúcu kombináciu dejín (ucelený zdroj už pre túto dobu, tak vzácnych informácii) a zaujímavého príbehu. Plus doplnkové fotografie...

05.05.2020

Dejiny etického myslenia. V Európe a USA Dejiny etického myslenia. V Európe a USA * antologie

Alfa-omega pre tých, čo študujú etiku. Vdaka knižným rozmerom a faktu, že antologia nejde okolo horúcej kaše (ako to pre etikov a filozofov býva zvykom :D) tam nájdete takmer všetko k téme.

18.02.2020 4 z 5

Roald Amundsen Roald Amundsen Aleksandr Stepanovič Jakovlev

Ty kokšo (možno už zastaralý pojem vyjadrujúci prekvapenie, rešpekt. podobné výrazu ty brďo (možno už zastaralý pojem vyjadrujúci prekvapenie, rešpekt....)) Neviem si predstaviť (tá moja obmedzená predstavivosť) žeby v dnešnej dobe som niečo takého ja podnikol. Dal si svoj cieľ (ukrutne náročný) v desiatich a išiel si zatým až do konca. ... vraj to nebol žiaden svatoušek, ktorý mal záľubu v pojedaní psov, nespoločenský, nadutý ... ale aj tak.

30.01.2020 5 z 5

To bolo ale sklamanie, ostala horká pachuť. Na plátne resp. na pódiu by to možno vyzeralo lepšie ale aj tak...

30.01.2020 2 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tak tomu vravím epopeja (kratšie vydanie) :D Zo začiatku asi do prvej tretiny knihy som sa pod náporom tých rôznych (a pritom tak podobných) mien strácal, no potom to už bolo lepšie. Príde mi to ako Biblia- príbeh o stvorení sveta, len s tým rozdielom, že Silmarilion je omnoho prehľadnejší, kratší, zaujímavejší a "realistickejší"- skrátka omnoho lepšie zvládnutý než Biblia, "ktorá si o sebe myslí neviem čo, no nieje ani milióntinu z toho za čo sa pokladá"- (resp ľudia ju pokladajú).

30.01.2020 5 z 5

Fyzika nemožného Fyzika nemožného Michio Kaku

Táto kniha vám ukáže, že scifi a fantasy žáner v nedávnej aj dnešnej pop-kultúre (literatúre, kinematografii...) s vedným a technickým pokrokom súvisia. Dopĺňajú sa, motivujú sa. A popritom sa čo to o tých témach dočítate. Nie je to podrobné, nieje to odborné ale pre približnú predstavu to bohate stačí. :)

30.01.2020 4 z 5

V minulosti bolo konzumné a egoistické správanie ľudí k sebe ale aj k planéte často krát spôsobené nepriazňami, kt. sme nedokázali ovplyvniť. Takéto obmedzenia sú ale na ústupe. Čím dalej tým viac máme väčšie možnosti ako zmeniť (zlepšiť alebo aj zhoršiť) situáciu. Preto od teraz ostáva varovný prst pred zachovaním sa k eko- a socio- svetu. Už niet výhovoriek.

19.01.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Autor nás oboznamuje s tým, že životná úroveň ľudí je a má tendenciu byť lepšia než si myslíme, (inštinkty).
Pútavým a precíznym spôsobom nás učí pozitívnejšiemu pohľadu na svet a pomocou dobrých rád nás nabáda ku kritickému mysleniu, zberu informácii a tvorbe názorov.
... Kniha aj napriek kvalitnému obsahu, ktorý ponúka trpí absenciou toho čomu sa vyhýba. Takmer všetko pozitívne sa týka ľudskej spoločnosti, ale čo životné prostredie? Ekosystémy flóry a fauny? ... veci ktoré hoc stále potrebujeme paradoxne pod naším vplyvom trpia a strádajú viac a viac? Tip: prečítajte si aj Sapiensa od Harariho.

19.01.2020 3 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Znova celkom dobrý príbeh. Páči sa mi aký autor zaujal postoj k dnes tak aktuálnym témam ako sú rasové rozdiely ... troška som dúfam že sa tam ten piaty elefant objaví ale neva.

05.02.2018 4 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Fúúúha, no celkom dobré zakončenie tejto série o Robotoch.... skoro všetko bolo fajn, páčilo sa mi to ako to riešili, bolo to aj napínavé a aj na zamyslenie ...
Jedno mi však nejde do hlavy a neviem či to bolo alebo bude v sérii o Ríši vysvetlené: ten vzorec ktorý sa spomínal už od minulého dielu, ktorý nevedome aplikovala Vasiliena do Giskarda pri pokusnom programovaní, ktoré zvykla robiť. Zrovna vtedy bol jej otec preč a sa rozhodla to skúsiť bez jeho dovolenia? A zrovna ten vzorec spomedzi všetkých ostatných (skontrolovaných Fastolfom) bol rozhodujúci?.... no možno sa v tom až moc nimrám. Byť to na mne ja by som to vysvetlil nejak cez Asimovovu /Večnosť/ alebo nejakú jej verziu. že skrátka zásah z "hora"- nejakej inštitúcie riadiacej chod ľudských dejín, bo vlastne vdaka tomuto (že Vasilia vložila Giskardovi špeciálny vzorec o ktorom ani nevedela čo spôsobuje, zrovna v čase kedy bol Fastolf odcestovaný a ktorý za normálnych okolností by to poznal a možno neodsúhlasil, a že zrovna pri tomto programovaní v ten den sa Vasilia rozhodla konať bez jeho kontroli) sa odvíja všetko ostatné- séria Roboti, séria Galaktické impérium ba aj séria Nadace, úplne celá sága vynímajúc prvé dve časti (Jaskyne a Slunce).... a ja neverím na takéto náhody, leda tak zhody okolností ale tie nebývajú takto (v zátvorke opísané) špecifické.

23.12.2017 4 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Tri a pol hviezdičky ale posledné strany knihy to vylepšujú. Gladiine monológy boli podla mňa nezaujímavé ba až otravné a fakt ma sklamalo ako dobre to dopadlo medzi Elijášom a Gladiou (ja som im to neprial :D) kniha, viac-menej fajn, trošku zdĺhavejšia ale to by ani nevadilo, čo mi však vadilo ako som už naznačil bola Gladia a jej zmýšľanie, konanie a tie kecy o sexe. ...meh. Zápletka bola fajn a ako som už spomenul posledná kapitola bola presne tak ako som očakával-vysokej kvality. Inak je zaujímavé čítať skoro vzápätí dve knihy medzi ktorými je v deji 2 ročný rozdiel, v čase písania 25 ročný rozdiel a v čase (môjho) čítania pár dní. Ten nepomer som aj dosť cítil. Viac sa mi lúbil ten štýl písania predtým ale čo už doba ide dalej... P.S: toto bude ešte ozvláštnené tým že následujúca kniha sa v deji odohrá o 200 rokov neskôr kedy už E.B. je dávno mŕtvy, hoc jeho predchádzajúce 3 dobrodružstvá boli len v rozpätí 6 tich rokov.

12.11.2017 3 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Paradoxne navzdory mnohým ohlasom, toto ma bavilo o trochu menej ako predchádzajuca časť. Možno je to tým že popis "nového sveta" je mi tak cudzí a nesympatický. Možno preto že namiesto popisu fungovania sveta sa tentokrat nedozvedame od hl. hrdiny tak ako tomu bolo na jeho domovskej planete (priamoúmerne vyplývajúce z jeho konania) ale od prednášok postáv v hologramoch. .... Napriek tomu odporúčam :)

14.10.2017 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Veľmi veľmi dobré, napínavé a pútavé jak šlak... pri tomto autorovi ma často udivuje ako dokáže perfektne poňať príbeh a osud jednotlivca (jednotlivcov) a začleniť to do všeobecnej štruktúry psycho-sociologie... inak povedané niečo ako psychohistórie. vid séria /Nadace/
Je vidieť že autor bol génius a mal to pekne- krásne premyslené, ovláda svoj svet dokonale a nebojí sa ponárať do hĺbky problémov, často opisom tým odbočí od deja-akcie ale ja mám veľmi rád ked je niečo premyslené a nedeje sa len tak a mám rád hádanky, záhady a vysvetlenia na ktoré treba prísť, nad ktorými treba pouvažovať, nielen tak rýchlo zbežne šplechnúť. Fungovanie a najmä opis jeho scifi sveta ( že to dáva zmysel a zároveň je zaujímavé, a okrem vplyvu internetu ktorý sa u neho neobjavuje (to nepredpovedal) aj veľmi podobné tomu čo predikujeme v budúcnosti my teraz) je jednou z vecí čo sa mi najviac na jeho dielach páči. Iba s úsmevom (nie výsmešným, rešpektujem názory iných) môžem čítať tých zopár tunajších komentujúcich ked píšu že takto už svet určite vyzerať nebude, pretože sa to líši atd... oproti halde opačných názorov vrátane môjho že je to dosť podobné tomu ako asi budúcnosť zeme bude vyzerať) Izolácia od prírody, preferované "ocelové jaskyne", strach z neznámeho, prídelové lístky, spoločné sprchy, monitorovanie činnosti atd... Pôsobilo to dosť klaustrofobicky ale zato potenciálne autenticky. Tiež sa mi páči že jeho príbehy obsahujú vrstvy. Nič sa nedeje len tak, všetko má minimálne 2 pozadia-motívy (jeden zdanlivý a druhý objasňujúci- ten pravdivý, teda vravím minimálne dve vrstvy niekedy je ich aj viac a to ma baví ešte viac, ked sa s hrdinom príbehu prekúsavame cez sieť dohád a argumentov a pomaly sa dopátravame k pravde) pretože vdaka tomu môžme lepšie pochopiť nielen zmýšľanie postáv (motív postáv a ich osudy) ale aj logiku a fungovanie psychologického a sociologického fenoménu (myšlienkové procesy a dianie v mysliach) celkovo. Velmi podobné princípy platia aj dnes. Kniha je v tomto prípade akýsi súbor návodov a myšlienkových cvičení pre bystré uvažovanie.
P.S:
Už sa zasa vyjadrujem zbytočne zložito... neviem ale ako inak to vysvetliť a preto dakujem (ak ste niečo z tohto môjho čítali) že ste mali so mnou strpenie :D

10.10.2017 5 z 5