Majto Majto komentáře u knih

Století ryb Století ryb Ödön Von Horváth

Zaujímavé čítanie, zvlášť "Dítě naší doby" bolo skvelou sondou do mysle bežného občana tých čias - tvárneho a ľahko manipulovateľného. Dnes je naš svet opäť plný týchto "detí našej doby", čo je niekedy až desivé.

26.02.2024 4 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Druhý pokus dostať sa do tvorby tohoto autora a opäť len o niečo nadpolovičná spokojnosť. Síce sa mi kniha čítala lepšie ako Mendelův trpaslík, ale nebola až tak vtipná. Ďalším veľkým nedostatkom bolo, že o samotnom evangéliu v nej až toľko toho nebolo. No aj tak sa mi autorov štýl pozdáva a verím, že k ďalšej knihe sa dostanem čoskoro...

18.02.2024 3 z 5

Pestis Draconum Pestis Draconum Dušan Fabian

Čítal som svojho času antológiu "Čas hrdinov" a medzi inými ma pravdepodobne zaujala aj tá od D.Fabiana (inak by som si asi jeho meno s niekoľkými ďalšími nepoznačil do zápisníka, hoci na poviedku si už dnes nepamätám). Obzrel som sa po jeho knihách a do rúk sa mi dostala práve táto, aj keď len v českom preklade. To bol pre mňa asi aj najväčší nedostatok, skrátka to pôsobilo čudno, keď postavy žijúce v slovenských reáliách hovoria česky. Nemá to však nič spoločné s nejakou pokrútenou formou patriotizmu či nebodaj nacionalizmu (dokonca mám preklady zahraničných titulov radšej v češtine), podobne by to bolo i naopak.
Čo sa samotného deja týka, miesia sa vo mne protichodné pocity. Na jednej strane sa mi pozdáva linka malej Eriky ako aj pátranie po artefakte (i keď to zaváňa Brownom), na druhej mi vôbec nesedí celá dračia udalosť. Pôsobí na mňa absolútne nevierohodne. Napriek tomu som s čítaním extra problémy nemal, bo autor písať vie. Čiže nebudem mať problém v budúcnosti siahnuť aj po nejakej inej knihe od neho.

10.02.2024 3 z 5

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Peter Pišťanek

To, čo mi liezlo na nervy v prvom dieli, tu našťastie absentuje, tak som sa mohol nechať unášať dejom bez zbytočných nepríjemných dojmov. Aj sme sa stretli s postavami z minulosti... Bez zbytočných kŕčov a kecov: som spokojný.

02.02.2024 5 z 5

Zlatá ruža / Prístroj na hmlu / Umelý orol Zlatá ruža / Prístroj na hmlu / Umelý orol Pavao Pavličić

Náhodný kontakt so starou knihou čoby časťou starej knižnice. A obsah tiež nespĺňa kritériá súčasnej krimi literatúry, no vôbec to nevadí. Nemal som žiadne očakávania, no na moje prekvapenie som sa vcelku zabavil. Dokonca tretí príbeh Umelý orol bol vynikajúci. Už len kvôli nemu sa túto knihu čítať oplatí, hoci ani zostávajúce nie sú úplne márne.

02.02.2024 3 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Typická Irvingovka so všetkými absurditami, divotvornosťami, dejovými zvratmi, postavami, ktoré by bez svojej podivnosti vyzerali nereálne.... Ber alebo sa ani nepokúšaj. Pri tomto autorovi sa nedá len trochu ho zbožňovať abo len trochu ho neznášať. Čtvrtá ruka nepatrí k vrcholným knihám, no isto ani k podpriemerným či odpadu. Je to skrátka román Johna Irvinga a to je jeho hlavná charakteristika.

01.02.2024 3 z 5

Archeologie přítomnosti Archeologie přítomnosti Sebastiano Vassalli

Nebolo to zlé, no niečo akoby mi chýbalo. Uvidím, či sa moje dojmy zmenia pri opakovanom čítaní o pár rokov. Každopádne, dovtedy ešte niečo z tvorby tohoto autora isto skúsim.

11.12.2023 3 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Zhmotnená frustrácia a depresia. Neviem, čo viac o tejto knihe napísať pár dní po jej prečítaní. Ťahala ma bahnom, ako svojho času seriál Pustina. Nezanechala vo mne nič. V podstate si nepamätám ani postavy ani ich osudy, čo sa mi nestáva.
Som si istý, že k seriálu i ku knihe sa ešte niekedy vrátim.

18.11.2023 3 z 5

Za pokus nic nedáte Za pokus nic nedáte Paul Auster

Prvý kontakt s autorom, resp. jeho tvorbou nedopadol najhoršie. Na počudovanie má to bavilo (okrem žolíka karty nehrám ani ma to nejak nezaujíma), no najviac asi druhá polovica knihy, keď postavy uviazli v pasci. Tam mi to vzdialené pripomína 1 starú poviedku Petra Pišťanka o kopáčovi za dedinou, ktorej názov si nespomeniem. Isto skúsim aj čosi iné od P. Austera, bo myslím, že mi má čo ponúknuť...

23.08.2023 3 z 5

Hvězdy to řeknou Hvězdy to řeknou Mika Waltari

Nemyslím, že je to najhorší diel z "trilógie" o komisárovi Palmuovi. Na mňa dokonca pôsobil ako najlepší. No aj tak sa k nemu asi nejak často vracať nebudem. Asi je čas vrhnúť sa na tvorbu, ktorá sa autorovi darí viac.

14.08.2023 3 z 5

Lidé na křižovatce Lidé na křižovatce Marie Pujmanová

Neviem, čo napísať o tomto románe. Miestami sa mi zdal úplne v pohode a zaujímavý, páčili sa mi podrobné popisy (áno, aj mne v tomto autorka pripomínala Aloisa J.), Naopak veľa častí ma rozlaďovalo, zdali sa mi zbytočne rozťahané alebo úplne navyše celé. Ideologický podtext som extra nevnímal, resp. nezdal sa mi extra rušivý. Čítal som ako e-knihu. Myslím, že tlačený formát zháňať nebudem.

13.08.2023 3 z 5

Lidožrouti z Obchoďáku Lidožrouti z Obchoďáku Daniel Pennac

Na mňa kniha pôsobila trochu nevyrovnaným dojmom. Aj som sa bavil. Aj nie... Nevadí. Preventívne som kúpil všetky 4 knihy tejto série, tak sa ďalšou rád nechám presvedčiť, že som urobil dobre. Zatiaľ nie som si celkom istý

13.07.2023 3 z 5

Smetanová revoluce Smetanová revoluce Ivan Landsmann

Príbeh postavičky, akých sa v našich krajinách pohybujú a vyskytujú tisíce. Miestami aj dosť vtipné, miestami tragické, aké myšlienkové pochody sa v ich hlavách dokážu akumulovať. Hlavne v posledných rokoch internet umožnil takýmto jedincom masovo šíriť svoju "jedinú správnu" ideológiu.

07.06.2023 3 z 5

Punková princezná Punková princezná Dominika Ponechalová

Nie je to úplne márne, no je cítiť autorkin vek a idealizmus. Aj ten punk tu predstavujú skôr kapely, ktoré súhrnne nazývam americký stredoškolský rock. Uvidíme, ako sa autorka prepíše životom ďalej.

22.05.2023 3 z 5

Cirkus Les Mémoires Cirkus Les Mémoires Petra Hůlová

Oproti knihe "Přes matný sklo" je táto viac aj o deji a akcií a o dosť viac sa mi pozdáva, no miestami už som mal chaos z toľkých postáv (navyše som v rovnakom čase paralelne čítal aj Irvingovho Syna cirkusu, čo má zmiatlo ešte viac). Pozitívne je, že napriek tomu ma bavilo túto knihu čítať a verím, že jej dám aj ďalšie šance.

08.05.2023 3 z 5

Rozum Rozum Rudolf Sloboda

Dobré. Nie vynikajúce, ale ani zlé, skrátka dobré. Niekedy vo mne čítanie vyvolávalo obrazy ako prózy Dušana Dušeka, no boli sprostené nostalgie a jemnosti - čistá surovosť. Skúsim to prečítať znovu. Čoi však vadilo, bolo záverečné teoretizovanie. Bez neho by to bolo omnoho lepšie.

24.04.2023 3 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Nepamätám si, kto mi knihu doporučil, no objednal som ju z antikvariátu a asi rok čakala v poradovníku. Mám ju za sebou a zas nejaký ten rok asi bude čakať, kým ju do rúk zoberiem znovu. Nebolo to úplne zlé, dokonca som spočiatku myslel, že to bude parádna jazda, no s pribúdajúcimi stránkami som strácal koncentráciu a vzdialene mi to dejovo začalo pripomínať román Proroci z Fjordu věčnosti od Kima Leine. No páčili sa mi aj nejaké popisy, abo udalosti. Nie je to úplne stratené, asi treba viac náhľadov, no mám toho veľa.

29.03.2023 3 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Tretia kniha autora za mnou a opäť prevládajú pozitívne dojmy. Keby dej zhruba v dvoch tretinách nestratil na moment ťah, dal by som plný počet bodov. No i tak fajn čítanie.

12.03.2023 4 z 5

Prežil som pochod smrti Prežil som pochod smrti Pavel Taussig

Taká tá kniha, ktorú keby nečítam, nič sa nestane. Súhlasím so všetky kritickými príspevkami nižšie. Človeku mimo rodinu autora táto kniha ponúka veľmi málo.

28.02.2023 2 z 5

Klient Klient John Grisham

Príjemné, nenáročné čítanie, čo neurazí. Dá sa pri nej na chvíľu vypnúť z reality.

16.02.2023 3 z 5