Majto Majto komentáře u knih

No Future! No Future! Alex Švamberk

Ďalšia zbierka rozhovorov, ktorú ťažko hodnotiť. Niektoré kapely ma nikdy nezaujímali, no nemám problém prečítať si ich názory. Od iných už som zas čítal toľko rozhovorov, že tu som sa nedozvedel nič nové. Každopádne nie je táto kniha zbytočná a cieľovú skupinu si vždy nájde.

10.01.2024 3 z 5

Vášeň podle Terezy / Křesťané a Mauři Vášeň podle Terezy / Křesťané a Mauři Daniel Pennac

Posledná kniha o klane Malaussénovcov ma tak trošku sklamala. Predošlé dve prekypovali skvelou formou. No tu akoby autorovi dochádzal dych. Bavil som sa no nebolo to úplne ono.

01.12.2023 3 z 5

Čierne na čiernom Čierne na čiernom Marek Vadas

Veľmi dobrá zbierka poviedok, medzi ktorými sa našlo aj pár slabších kusov, no všetky mali svoju osobitú atmosféru a mnohé v sebe aj nádhernú naivitu. Fakt som si čítanie užíval.

18.11.2023 5 z 5

Učňovská léta Duddyho Kravitze Učňovská léta Duddyho Kravitze Mordecai Richler

Spočiatku som si príbeh a jeho osobitú atmosféru užíval, no potom mi celý dojem začal ničiť hlavný "hrdina" svojou bezohľadnosťou. Neodradilo ma to ale natoľko aby som neskúsil aj iné knihy autora. Tak uvidím. Možno pri opätovnom prečítaní po rokoch zmením názor aj na túto knihu.

20.10.2023 3 z 5

Vyššie záujmy Vyššie záujmy Lucia Piknová Droppová

Musím povedať, že som milo prekvapený. Už v knihe poviedok Čas hrdinov sa mi páčil autorkin štýl a táto zbierka mi to len potvrdila. Dúfam, že sa od nej ešte dočkám nejakej podobnej záležitosti.

18.10.2023 5 z 5

Tajomný život Salvadora Dalího Tajomný život Salvadora Dalího Salvador Dalí

Keď som knihu prvýkrát čítal pred dvomi dekádami, bol som z nej nadšený, plne vyhovovala môjmu vtedajšiemu rozpoloženiu. Dnes už je to mierne inak. Radšej budem pozerať na Dalího obrazy ako čítať jeho knihy.

18.10.2023 3 z 5

Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí Miroslav Michela

Knihy rozhovorov sú vždy ošemetná záležitosť, teda aspoň pre mňa. Ak nepoznáte činnosť či osobu spovedaného, môžete byť ochudobnení o nejaké skryté rozmery, čo sa stalo aj mne v tomto prípade. Je čas rozšíriť si obzory.

20.09.2023 3 z 5

Zlatá cesta Zlatá cesta Martin Jurík

Čítal som zatiaľ 3 knihy tohoto autora a všetky sa mi svojím spôsobom páčili. To však neplatí v tomto prípade. Dej aj postavy boli v podstate o ničom, Humor tiež suchý jak piesok v púšti.
Na to, ako som sa na túto knihu tešil, som dosť sklamaný. Mám aj pokračovanie, tak teraz neviem, či sa do toho dám.

11.09.2023 2 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha, v ktorej nenájdete najšťastnejšie konce. Kniha plná bolesti, smútku a zmätku v detskej duší. Jej najväčšou slabinou je (ako predo mnou spomenuli viacerí), že tých príbehov je veľa a okrem mien sú mnohé takmer identické. Bolo by isto zaujímavejšie čítať ich menej, no viac rozvinutých.

03.09.2023 3 z 5

Obvinenie Obvinenie Maroš Hečko

Knihu som kúpil v antikvariáte, bo som bol zvedavý, čo napísal spevák kapiel, ktoré som kedysi videl naživo a ich cd stoja kdesi v poličke. Nemal som žiadne očakávania, tak sa nedostavilo žiadne sklamanie. Možno by som ubral tretinu strán a vynechal niektoré udalosti, bo sa mi zdá, že pôsobia ako výplň, no inak som si počítal. Dokonca lepšie ako v knihách R. Dunaja, ktoré sa odohrávajú v rovnakom prostredí.

12.08.2023 3 z 5

Satan v Goraji Satan v Goraji Isaac Bashevis Singer

Neviem. Táto kniha mi akosi nesadla , hoci spočiatku som si užíval a jedinou prekažkou bolo množstvo mien a náboženských rituálov. Čo mi ale úplne nesadlo, to bol samotný záver. Akoby bol prilepený z nejakej inej knihy.

02.08.2023 3 z 5

Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou. Zobrané poviedky I. 1958 – 1968 Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou. Zobrané poviedky I. 1958 – 1968 Rudolf Sloboda

Ako to mám u väčšiny kníh poviedok, aj tu sú pre mňa veci rôznej kvality. Väčšinou mi sadli a v podstate aj začínam tušiť (no možno sa mýlim), kto mal asi vplyv na tvorbu napr. Petra Pišťanka či Dušana Dušeka. Skrátka obrazmi života či divnými figúrkami sa to tu len tak hemží.

14.07.2023 3 z 5

Zlodějina Zlodějina Zuzana Brabcová

Plno skvelých nápadov i viet, no forma akou je román písaný ich pohltila, rozžula a vypľula. Škoda. Ani po druhom čítaní sa môj názor nemení.

26.06.2023 2 z 5

Omyl komisaře Palmua Omyl komisaře Palmua Mika Waltari

Ale veď celkom dobré to je. Príjemne strávený čas. Asi krátkom čase prečítam aj tretí prípad a potom sa vrhnem na historické diela Waltariho.

21.06.2023 3 z 5

Norsko v noci Norsko v noci Derek B. Miller

Svojím spôsobom zvláštna kniha, kde niektoré časti vyslovene otravovali, no v druhej polovici hluchých a otravných miest rapídne ubudlo a dostalo to riadnu šťavu.

10.05.2023 3 z 5

Past Past Marko Leino

Súhlasím zčasti aj s kritickými aj s nadšenými reakciami na túto knihu. Chvíľami som sa rozplýval nadšením a vzápätí som sa nemohol skončiť, kedy tá ktorá pasáž skončí. Možno som v poslednej dobe čítal veľa plus-mínus podobných kníh. Uvidím, ako na mňa zapôsobí, keď ju budem čítať po čase znovu.

03.05.2023 3 z 5

Kdo zavraždil paní Skrofovou? Kdo zavraždil paní Skrofovou? Mika Waltari

Je to už niekoľko dekád, čo som čítal Egypťana Sinuheta, ktorý mi vtedy učaril (isto to bolo aj tým, že som sa vtedy celkovo zaujímal o staroveké kultúry). Tú knihu síce nemám, no dostal som sa k tejto a s chuťou som sa do nej pustil. Priznávam, že dejovo ma až tak neohúrila, no aj tak pokračujem ďalej s inými knihami. Možno časom aj toho Sinuheta opäť prelúskam.

03.05.2023 3 z 5

Skok a kuk Skok a kuk Martin Bútora

Veľmi divotvorné útvary. Miestami som si čítanie užíval, no väčšinou ma skopávali filozofické traktáty a záplava cudzích slov, ktoré mi nič nehovorili a nemal som chuť s poviedkami listovať aj slovníkom. Najlepším kusom tak pre mňa bola záverečná a zároveň titulná Skok a kuk. Hoci aj tá trpela spomenutými neduhmi.

04.04.2023 2 z 5

Slovenský bigbít Slovenský bigbít Ľuboš Jurík

Kniha, ktorá dlho čakala, kým jej venujem svoj čas. Plná fotografií a informácií o kapelách rokov 60tych. Tak som okrem Prúdov a Beatmenov spoznal ďalšie mená. Plusom sú priložené 3 dvd, kde je možnosť vypočuť si aspoň krátke ukážky mnohých z týchto kapiel. Negatívom však je, že veľké množstvo informácií sa opakuje. Je mi jasné, že na tak malom území v tak krátkom časovom úseku bude veľa spoločných či aspoň podobných zážitkov, no s pribúdajúcimi stranami už to pôsobilo čudne. Ale ako celok je to nesporne dôležité svedectvo doby.

03.04.2023 3 z 5

Vášně a jiné povídky Vášně a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Skúšobná jazda tvorbou autora absolvovaná a myslím, že sa o nejaký čas vydám na ďalšiu, no pre zmenu skúsim rovno nejaký väčší literárny útvar. Už v týchto poviedkach som našiel to, čo od literatúry očakávam - obrazy, minipríbehy, atmosféru.

31.03.2023 3 z 5