Omyl komisaře Palmua

Klasik finské literatury Mika Waltari se u českých čtenářů proslavil především svými rozsáhlými historickými freskami Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Pád Cařihradu nebo Jeho království. Milovníci detektivek však vědí, že tento vynikající autor napsal rovněž několik románů s kriminální zápletkou, ve kterých přivedl na svět svou verzi „Velkého detektiva“ – naoko přísného, ve skutečnosti však dobráckého komisaře Palmua, policistu s vášní pro dobrý dýmkový tabák, jenž možná někomu připomene známého Simenonova Maigreta. Komisař Palmu je ovšem v každém ohledu originál a jeho příběhy jsou nasyceny nesmazatelnou atmosférou severských bílých nocí a slanou vůní přístavního života. I přes svůj finský kolorit však Waltariho detektivní prózy představují literární klenot, jehož vyznění je obecně lidské. Po záhadné smrti paní Skrofové, o níž jste se mohli dočíst v předcházející knize, čeká helsinského komisaře a jeho pomocníka další úkol. Tentokrát musejí objasnit pozadí „nešťastné náhody“, která vedla k usmrcení mladého boháče Bruna Rygsecka. Šlo skutečně o nehodu, nebo o úkladnou vraždu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3811/omyl-komisare-palmua-3811.jpg 4.177

Komisař Palmu 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Knižní klub

Komisario Palmun erehdys, 1940

Kniha Omyl komisaře Palmua

vencamf

Příjemná starosvětská detektivka :-)

ber-tram
23.09.2020

Detektivky mi skýtají rozhodně čilejší ruch nežli jiné Waltariho literární eskapády. Jsou útlé, dají se tedy s chutí dočíst, oproti např. obéznímu Sinuhetovi, a zároveň i pohyblivější, opět díky subtilnějším proporcím. Nevadí pak ani přelidněnost uměle vtěsnaná do jednoho zločinného domu. 21/20

vampyrcik
31.03.2020

Hezká odpočinková detektivka ve starém stylu

kilometr
16.09.2019

Povedená detektivka,která za přečtení určitě stojí.80%.

surikata246
15.10.2018

Mika Waltari patří mezi mé nejoblíbenější autory.Knížka se mi moc líbila,ale je to už delší doba co uběhla od čtení.Určitě doporučuji.

Hanilelai
21.11.2017

Výborná detektivka! Vtipná, dej plyne, zadne zbytecne okecavani. Žádné drasticke scény. ...čtenář ma odhalit pachatele, a to je hlavní. Autor nezklamal...

Devil-Ivet
29.06.2017

Trochu jsem se ztrácela v postavách, ale brzy jsem se začetla a celý ten příběh si užila.

hedvikasylar
26.05.2017

Zatím mám jen rozečteno, ale už teď na 80 straně mě to velice baví. Je to vtipné, zábavné, a i když je autor Fin, tak to není taková drasťárna jako současné "severské detektivky" a to je pro mě v současné naladění, po přečtení Keplerů a dalších švédských detektivních knih,příjená změna. Doporučuji a souhlasím s dalším komentářem, že to trochu připomíná Agátu Christie a to je fajn.