Čierne na čiernom

Čierne na čiernom https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226045/cierne-na-ciernom-ork-226045.jpg 4 4 2

Peter Pišťanek o najnovšej knihe Mareka Vadasa napísal: „Prečo sa rúči slovenský mládenec Marek Vadas odvracia kamsi preč, mimo nášho sveta, prečo mu nestačia naše devy, ale musia to byť exotické krásky s ebenovými bokmi, prečo ho neláka tunajšia, naša, slovenská mágia a naše vlastné tajomstvá, ale stále nazíza preč, na čierny kontinent? Dobre ho sledujem, koťuhu, a toto je už po druhý raz! Že by nám chcel svojimi knihami povedať, že nejestvuje žiadny „náš" a „iný" svet, že je len jeden spoločný a v ňom sa všetci melieme dokopy? A naozaj si myslí, že životné trápenie mladého dievčaťa v Afrike nie je o nič menej významné, ako keby sa to stalo nejakej slovenskej deve? Držme si klobúky, lebo Vadas nás vo svojich poviedkach zavedie tam, kde sme ešte neboli. Nie do Afriky Viktóriiných vodopádov, safari a žiráf spomalene prebiehajúcich krížom cez cestu tesne pre naším landroverom, ale do tajomnej, magickej, dusnej krajiny, lákavej a zároveň odpudzujúcej ako cigánska osada. Vadasova Afrika v nás zanechá vypálené znamenie, horkú guču v hrdle. No nebudem mu ďalej odrádzať čitateľov. Je to aj vtipné, mimochodom. Je to Vadas."... celý text

Majto
18.11.2023 5 z 5

Veľmi dobrá zbierka poviedok, medzi ktorými sa našlo aj pár slabších kusov, no všetky mali svoju osobitú atmosféru a mnohé v sebe aj nádhernú naivitu. Fakt som si čítanie užíval.

evindel
20.11.2017 4 z 5

Magické poviedky, v ktorých sa mieša atmosféra africkej krajiny s nadprirodzenom, palmovým vínom a niečím tajomným na "druhej strane". Dostali ma fascinujúce snové výjavy, magické bytosti, údernosť slov. Niektoré poviedky výraznejšie, iné menej, no celkovo ide o veľmi príjemné čítanie.

Marek Vadas
slovenská, 1971
2017  85%Na útěku
2011  60%Farby strachu
2014  76%Léčitel
2002  35%Diabol pod čapicou
2004  60%Prečo sa smrtka smeje

Kniha Čierne na čiernom je v