majanka majanka komentáře u knih

Šimon Šimon Darina Mikolášová

Tento príbeh v relácii Modré z neba ani Família som nesledovala, ale niečo som zachytila v médiách. Keby som neprečítala na obálke o čom je kniha, začiatok by mi pripadal ako román pre ženy od spisovateľky, ktorá každý rok vydá minimálne jednu knihu. Treba čítať ďalej a zistíte, že je to úplne o niečom inom. Oceňujem, že príbeh je písaný tak, že to rozpráva Šimonova mama. Úžasne popísané pocity a prežívanie nielen Šimonovej matky, ale aj celej rodiny. Aj keď som vedela ako príbeh skončí, ku koncu knihy so slzami v očiach som obdivovala celú Šimonovu rodinu, ich odhodlanie bojovať za lepší Šimonov život (keď sa to dá nazvať životom). Dúfam, že Úrad nad zdravotnou starostlivosťou bude naďalej objektívne riešiť podnety, naďalej tu budú právnici, ktorí sú ochotní bojovať za spravodlivosť a nielen za získanie odmeny za právnické služby. Budeme mať na Slovensku niekedy zdravotnú starostlivosť ako v zahraničí? Neviem čo so Šimonom a jeho rodinou je dnes, ale zaslúžia si obdiv čím všetkým si museli prejsť. Autorke knihy môžem len povedať, že je to výborne spracovaný, žiaľ smutný skutočný príbeh. Knihu určite odporúčam prečítať.

05.01.2020 5 z 5

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Odvážne písanie. Trocha trvá kým sa čitateľ zorientuje v množstve postáv a ich prezývok. Dej zaujímavý, drsný. Skutočný? Skutočná "pavučia sieť". Všetko to čo sa dialo a deje nielen na východe Slovenska. Koniec knihy sa mi nepáčil, nehodil sa mi k celému tomu štýlu knihy.

02.01.2020 4 z 5

Reportérkina spoveď Reportérkina spoveď Eva Černá

Autorku knihy si pamätám ako reportérku Markízy. Kniha je taký priemer. Obsahuje niekoľko zaujímavých príbehov z reportérskej práce.

01.01.2020 3 z 5

Kniha bez názvu Kniha bez názvu neznámý - neuveden

Zaujal názov knihy a to, že napísal anonym. Tiež však mi hodila do Čitateľskej výzvy. Príbeh nie je zlý, ale nie je to môj žáner. Určite to nie je kniha, ktorú by som prečítala aj druhýkrát.

28.12.2019 3 z 5

Daň z orgasmu Daň z orgasmu Lenka Teremová

Nie je to iba román o orgazmoch, ale dobre spracovaný psychologický román vhodný na osvetu nielen pre ženy.

28.12.2019 4 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Názov sa mi nepáčil, ale zaujal ma autor knihy. Po prečítaní knihy môžem len skonštatovať, že názov knihy je veľmi výstižný, len dala by som to v množnom čísle. Veľmi veľa postáv, veľa príbehov, preto o jednu hviezdičku dávam menej. Politika, moc, mafia a na druhej strane nespravodlivosť a bezmocnosť. Autor uvádza, že ide o fikciu. Bolo by dobré, keby to bola ozaj fikcia.

28.12.2019 4 z 5

Bez dcéry som neodišla Bez dcéry som neodišla Timea Keresztényi

V knihe mi vadila nenormálna naivita hlavnej hrdinky. Ale je to skutočný príbeh a takých naivných žien na svete je stále veľa. Ináč sa kniha rýchlo číta.

27.06.2019 3 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Bez nejakých zdlhavých popisov opísaná realita slovenskej politiky. Milióny korún a milióny eur sa len tak točia medzi prepletenou skupinou ľudí, ktorý sa tvária, že o sebe nevedia, ze ich sa to netýka. Kto knihu napriek obrovskému množstvu informácií prečíta do konca, vytvorí si obraz o skutočnom Slovensku, o politickej moci, a to vďaka autorovi a hŕstke ďalších ľudí, ktorí sa neboja ísť zisťovať tieto veci, hľadať medzi nimi súvislostí a dúfam, že aspoň trocha otvoriť oči iným.

31.05.2019 4 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Takmer neuveriteľná pravda o Slovensku napísaná pekne s nadhľadom. Žiaľ, smutná pravda. Nie je to žiadne oddychové čítanie. Odporúčam knihu prečítať.

11.05.2019 5 z 5

Cudzie spálne Cudzie spálne Katarína Gillerová

Také "z každého rožku trošku". Veľa osôb, veľa životných príbehov. Oddychové čítanie.

08.05.2019 3 z 5

Doupě hranostajů Doupě hranostajů Enzo Russo

Aj keď bežne čítam české knihy, táto ma veľmi neoslovila. Nebolo to tou češtinou, ale štýlom, akým bola písaná.

20.04.2019 2 z 5

Cena Cena Marek Hnila

Krátky, ale dobre spracovaný príbeh. O hodnote peňazí a hodnote života.

29.03.2019 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Poézia nie je to, čo by som vyhľadávala. Knihu som sa rozhodla prečítať kvôli čitateľskej výzve. Neľutujem. Krásne básne,,aj keď pre mňa trocha náročnejšie. Vyžadujú trocha sa zamyslieť, čo básnik nimi chcel vyjadriť.

27.03.2019 3 z 5

Záhada Vivaldi Záhada Vivaldi Peter Harris

Napätie odstupňované pekne až do konca. Zaujímavé informácie o Vivaldim. Úžasná atmosféra Benátok. Škoda, že kniha dosť dlho u mňa ležala na políčke neprečítaná.

25.03.2019 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Dobrá znalosť "života hotela", 60-té roky minulého storočia, mix postáv od vedenia po radových pracovníkov a samozrejme aj hotelových hostí. Nechýba tu ani napätie, romantika, detektívna zápletka, peniaze, rasizmus a pod.
Kniha sa dobre a ľahko číta a občas sa dá dopredu odhadnúť vývoj ďalších udalosti.

23.03.2019 4 z 5

Laserový muž: Príbeh o Švédsku Laserový muž: Príbeh o Švédsku Gellert Tamas

Výborne spracovaná problematika migrantov v Štokholme a súbežne psychologický profil Johna Ausonia a jeho motívy nenávisti k prisťahovalcom. Problematika z 90-tých rokov minulého storočia vo Švédsku, ktorá je aktuálna v niektorých krajinách v súčasnosti. Výborná reportážna práca, detailne podpísaná práca policajtov.

07.03.2019 5 z 5

Kathy Kathy Jan Štifter

Rýchle, ale smutné čítanie. O to smutnejšie, že časť príbehu sa odohráva aj po vojne. Výborne spracovaná postava silnej Kathy.

06.03.2019 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Taká oddychovka, zauįmavý námet, humor, ale nič výnimočné.

03.03.2019 3 z 5

Nechcené tajomstvá Nechcené tajomstvá Anna Ghannamová

Úžasná kniha. Doplnená množstvom štatistických údajov, ktoré neubrali na hodnote knihy, ale práve dokreslili problematiku tzv. nechcených detí. O tom, že nie je to problém iba našich žien. O tom, ako to riešia v iných krajinách. Príbehy žien, ktoré sú často odsudzované za to, že dieťa nechcú, ale my nepoznáme ich dôvody. Je to príbeh vzniku a rozširovania Hniezd záchrany a tiež Náruče záchrany. Autorke knihy prajem veľa síl v ďalšej jej práci v tejto neľahkej, ale potrebnej a zmysluplnej oblasti.

09.02.2019 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Janet Dailey

Zaujímavý, dobre spracovaný príbeh. O ľudských charakteroch, predsudkoch, moci, peniazoch.

06.02.2019 4 z 5