majanka Online majanka komentáře u knih

Sledujem ťa Sledujem ťa Teresa Driscoll

Kniha sa dobre číta. Krátke kapitoly, napínavý dej.
Popísané prežívanie Elly, jej výčitky, ale aj obavy z toho, že niekto ju sleduje a vyhráža sa.
Nepochopiteľné správanie niektorých ľudí, len aby pred ostatnými sa neukázali v tom horšom.
Záver, ktorý šokuje...

05.04.2021 4 z 5

Na rozhraní života Na rozhraní života Barbara Wood

Pekná kniha, dobre sa číta. Tri mladé ženy, ktoré sa prvýkrát stretnú na medicíne, ich vzájomná podpora. Po medicíne život každej z nich sa uberá inou cestou, ale ľudskosť im ostáva. Čakala som, že to lekárske prostredie bude v knihe viac dominantné, ale aj tak pekne spracovaný príbeh.

22.02.2021 5 z 5

Lidský omyl Lidský omyl Tom Casey

Pád lietadla. Mŕtvi aj živí. Pilot žije. Pohľad do jeho prežívania tragédie, do jeho minulého života aj života po tragédii. Pocity pilota, jeho prežívanie, vyšetrovanie celej udalosti, súd....

21.02.2021 3 z 5

Peniaze Peniaze Arthur Hailey

Názov knihy a rok jej vydania ma nejako neťahali k prečítaniu knihy. Zaujal autor. Už som prečítala od neho Letisko, Liek, Konečná diagnóza, Hotel, Detektív.
Začiatok knihy nebol najzaujímavejší, potom sa to rozbehlo. Americký bankový priemysel a všetko, čo s tým súvisí, nevynímajúc politiku.
Kto do teraz nepochopil prečo vznikli banky a ako fungujú, snáď to už bude vedieť.
Banky sú tiež podnikateľské subjekty, len vo veľkom. Ich cieľom nie je poskytnúť pôžičky a ďalšie služby, ale zisk. A využívajú pri tom cudzí majetok (peniaze) a neraz aj vlastníkov tohto majetku.
Zaujímavo napísaná kniha, určite odporúčam.

21.02.2021 4 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Ďalší silný skutočný príbeh. Príbeh Loisa Zamperiniho. Najprv bežec, potom letec, ďalej zajatec, mŕtvy človek... A hlavne človek NEZLOMENÝ. Výstižný nielen názov knihy, ale hlavne charakteristika človeka, ktorý dokázal prežiť všetky útrapy života, ktoré mu priniesla druhá svetová vojna, dokázal nakoniec odpustiť a dožiť sa krásnych 97 rokov.

06.12.2020 5 z 5

Přezrálé broskve Přezrálé broskve Milena Holcová

Nepoznala som knihy od Mileny Holcovej, kým kolegyňa sa má neopýtala, či čítam knihy aj v českom jazyku. A po mojej kladnej odpovedi mi doniesla od tejto autorky hneď dve. Tá druhá kniha bola Láska v moll.
Bolo to príjemné čítanie. Také zamyslenie sa nad tým, že všetci neustále starneme. Zamyslenie sa nad tým, že ľudia, ktorých sme poznali v mladosti sa menia nielen vizuálne, ale aj vo svojom vnútri. Alebo sme ich v mladosti iba ináč vnímali?

06.12.2020 4 z 5

Nikdy Nikdy Táňa Keleová-Vasilková

Keď chcem si pri knihe oddýchnuť, nečitať nič náročné, len to, čo bežný život prináša, siahnem po knihe od Keleovej-Vasilkovej. Tak to bolo aj v tomto prípade. Len škoda, že keď po nejakom čase uvidím jej knihu, podľa obálky a názvu viem iba toľko, že som ju čítala, že bol to nejaký príbeh ženy, ale už si nepamätám, o čom bol ten príbeh. A preto uprednostňujem knihy, ktorých príbeh a štýl písania u mňa zanechajú dlhodobé spomienky, v ktorých nechýba určitá dávka napätia, zvedavosti, zamyslenia sa nad tým, čo čítam a aj poučenia.
Knihy Vasilkovej-Keleovej nie sú v žiadnom prípade zlé, pre mňa sú také priemerné. Už som asi trocha náročnejší čitateľ.

06.12.2020 3 z 5

Môj príbeh Môj príbeh Michelle Obama

Na knihu som sa tešila. A nesklamala. Výborne napísaná autobiografia. Zdôrazňuje, že to, že je černoška veľmi ovplyvnilo jej život.
Zaujímavé sú momenty z jej rodinného života, ale aj pracovného a hlavne ako prvej dámy USA.
Nikdy ma nejako nezaujímala politika a už vôbec nie politika USA, ale po prečítaní tejto knihy som si urobila o tom určitý obraz. Ale to, prečo po Obamovi vyhral voľby ten, kto vyhral, to som ani doteraz nepochopila...

05.12.2020 4 z 5

Penzión Bulanka Penzión Bulanka Fritz Erpenbeck

Zaujímavé čítanie. Vyšetrovacie metódy zodpovedajúce dobe, v ktorej sa príbeh odohráva.

23.07.2020 3 z 5

Muž v sukni Muž v sukni Anna Wahlgren

Klára - zahľadená do seba.

04.04.2020 3 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Detektívka klasika, ktorú môžete očakávať od Dominika Dáma a jeho hrdinov.

01.03.2020 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Čaro krásneho poľského Podlažia. Mnoho krásnych životných myšlienok.

01.03.2020 5 z 5

Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi Smrť v bunkri: Správa o mojom otcovi Martin Pollack

Osobný príbeh autora ako sa postavil voči temnej minulosti svojho otca počas druhej svetovej vojny. Nebolo to ľahké hľadanie. Bolo to hľadanie pravdy a jej vnútorné spracovanie. Napísanie tejto knihy chcelo poriadnu dávku odvahy. Môže to byť vykríčanie minulosti ako sa s tým vyrovnať.

01.03.2020 4 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Príbeh chlapca počas druhej svetovej vojny, ktorý sa snaží zachrániť svoj vlastný život, odkázaný sám na seba a na ochotu a odvahu iných ľudí aspoň nejako mu pomôcť.
Aj keď sa kniha číta rýchlo, je to silný príbeh plný nezmyselnej brutality.

01.03.2020 5 z 5

Do neba ma nevezmú Do neba ma nevezmú Gréta Fábryová

Tri ženy, tri príbehy, tri neľahké osudy, rodinné vzťahy, vplyv predchádzajúcich generácií, snaha dostať sa zo začarovaného kruhu.
Číta sa ľahko.
Na debut je to výborná kniha.

28.02.2020 4 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Náročné čítanie. Nedá sa to čítať "jedným dychom". 26. apríl 1986 - presne mesiac pred mojou maturitou. O Černobyle som do vtedy nič nevedela a ešte dlho po tomto dátume. Vôbec ma to neprekvapuje.
Čo sa vtedy stalo v Černobyle dlho nevedeli a niektorí ani nechceli vedieť ani tí, ktorí v blízkosti elektrárne bývali.
Rozhovory s ľuďmi a niekedy skôr monológy, častokrát nedokončené, lebo aj po dvadsiatich rokoch sa o tom ťažko rozpráva, o tom je kniha.
Neschopnosť vtedajšej štátnej mašinérie nielen informovať ľudí o tom, čo sa stalo, o tom aké to bude mať následky na ľudí, neschopnosť priznať zodpovednosť. Snaha všetko zľahčovať.
Koľko nevinných ľudí muselo trpieť a zomrieť?
Koľko generácii ľudí na to ešte doplatí?
Vojny, koncentračné tábory, Černobyl... Dá sa to všetko porovnať? Všetko to má jedno spoločné - utrpenie a nezmyselná smrť nevinných.
Autorka knihy si zaslúži veľký obdiv, že všetko to dala do knihy a aspoň takouto formou zanechala svedectvo o Černobyle pre ďalšie generácie, pre ktoré možno to bude aspoň trocha mať zmysel pri hľadaní odpovedí na otázku "Prečo...?".

18.02.2020 5 z 5

Ako na vec Ako na vec Nick Hornby

Svojský štýl písania. Pre mňa skôr oddychovka. Príbeh o tínedžerovi pre tínedžerov? Ani nie. Zvláštny humor, zvláštny pohľad na život, občas vážna situácia na zamyslenie. Kniha dobrá na prečítanie, keď chcete zmeniť svoj obľúbený žáner.

03.02.2020 4 z 5

Všetky Larine vojny Všetky Larine vojny Wojciech Jagielski

Pre mňa začiatok knihy bol o množstve informácII - Kaukaz, Čečensko, Gruzínsko. Neskôr nastupuje aj samotný Larin príbeh, aj keď je to len jeden z mnohých. Krásna príroda Pankisi, ale krutá realita. Lara \"prichádza\" o manžela, aj keď ten žije. Svoj život zameria na záchranu svojich dvoch synov Šámila a Rašída, ktorí najprv hľadajú svoje šťastie v Európe, kde narážajú na kultúrne rozdiely. Rozhodnú sa pre \"svoj život\", pred ktorým Lara sa ich snaží zachrániť. Podstúpi neľahkú cestu, ale aj napriek tomu, že prehráva svoju ďalšiu vojnu, jej život musí ísť ďalej.

03.02.2020 5 z 5

Hra s bábikami Hra s bábikami Peter Čierny

Zo začiatku som zase bojovala s množstvom postáv. Číta sa dobre, ale nie je to kniha, ktorú by som nedokázala odložiť, kým nedočítam do konca. Prirodzený jazyk písania. Oceňujem, že autor dobre pozná prostredie, ktoré popisuje, tým sa dej stáva dôveryhodnejším a zaujímavejším. Dobrý trocha zamotaný príbeh zo slovenského šoubiznisu odohrávajúci sa nielen na Slovensku.

12.01.2020 3 z 5

Oči a srdce emigrácie Oči a srdce emigrácie Zoltán Tomanovič

Tenká kniha s veľkou výpovedacou schopnosťou. Neľahký život na Slovensku, ľahký za "železným drôtom"? Tí, ktorí sa rozhodli emigrovať, nevedeli čo ich čaká ďalej, ale nechceli, aby žili ďalej tak ako doteraz. Aklimatizacia na nové prostredie, ľudí. To všetko opísané jednoduchým štýlom. Odporúčam prečítať hlavne mladším ročníkom.

05.01.2020 4 z 5