Všetky Larine vojny

Všetky Larine vojny https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398645/bmid_vsetky-larine-vojny-Fgb-398645.jpg 5 17 4

Kniha Všetky Larine vojny je silným príbehom jednej ženy a matky, ktorá sa rozhodla nevzdať a bojovať so životom i všetkými jeho príkoriami za každú cenu a do posledného dychu. Aká veľká musí byť láska matky k svojim synom, keď sa rozhodne celkom sama absolvovať púť do vojnou zmietanej Sýrie a žiadať syna, aby sa vrátil? A prečo na ňu musia neustále siahať krvavé pazúry vojny, keď jediné, po čom skutočne túži, je pokoj a mier? Lara sedí v gruzínskom McDonalde, na stole pred ňou chladne čaj v papierovom poháriku a rozpráva. Rozpráva o svojom živote a o vojnách, ktoré jej neustále zvierajú prsty okolo krku. Najskôr dve čečenské, ktoré jej zmarili sny o kariére herečky, potom tá sýrska, ktorá jej ukradla dvoch synov. Wojciech Jagielski je pozorný poslucháč a majstrovský rozprávač. Larin príbeh sa pod jeho rukami mení z reportáže na silný, takmer až shakespearovský príbeh. Pred našimi očami sa otvára farbistý život v tichej horskej doline Pankisi, dve čečenské vojny, ktoré ho prevrátia naruby i rozlúčka Lary s jej dvoma synmi, Šámilom a Rašídom, ktorí sa rozhodli hľadať šťastie v bohatej Západnej Európe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Absynt

Wszystkie wojny Lary , 2015

booklovertina
03.03.2020 5 z 5

Wau, Lara (nie je to jej pravé meno) je neskutočne silná žena - prežiť všetko to, čo prežila a aj napriek tomu zvládať ďalej žiť

majanka
03.02.2020 5 z 5

Pre mňa začiatok knihy bol o množstve informácII - Kaukaz, Čečensko, Gruzínsko. Neskôr nastupuje aj samotný Larin príbeh, aj keď je to len jeden z mnohých. Krásna príroda Pankisi, ale krutá realita. Lara \"prichádza\" o manžela, aj keď ten žije. Svoj život zameria na záchranu svojich dvoch synov Šámila a Rašída, ktorí najprv hľadajú svoje šťastie v Európe, kde narážajú na kultúrne rozdiely. Rozhodnú sa pre \"svoj život\", pred ktorým Lara sa ich snaží zachrániť. Podstúpi neľahkú cestu, ale aj napriek tomu, že prehráva svoju ďalšiu vojnu, jej život musí ísť ďalej.

intueri
08.09.2019 5 z 5

Román, reportáž, politická i blízce historická sonda zároveň. Gruzínská čečenka Lara z malebného, horského pohraničí se provdá do Grozného, kde získává její život nenápadně a v běhu času na obrátkách..
Narodí se ji dva synové, dokončí studium herectví a pracuje v divadle, když se začíná Rusko-Čečenská válka. Vrací se bez manžela s dětmi zpět k rodině do Gruzie, ale za ní následují čečenští partyzáni.. Sledujeme pomalý radikalizmus mladé gruzínské generace pod vlivem partyzánů a čečenských imámů, odchod Lariných chlapců s otcem do Evropy, od které si rodiče slibují tu nejlepší budoucnost pro své děti.. Na kolik je ovšem ovlivnilo jejich dětství..? Jak (ne)překonatelné jsou pro ně kulturní rozdílnosti..? Kde a v čem najdou své životní místo a smysl..?
A konečně silná osobnost Lary, jejímž vyznáním je potřeba žít - ne volit si smrt (psychickou či fyzickou).. Ctí tradice i moudrost svých předků, rodinná pouta, pomoc, pohostinnost, svobodu a toleranci kulturní i náboženskou..

Silmarien
06.03.2019 5 z 5

Na Všetky Larine vojny som s napätím čakala a kúpila si ich hneď po vydaní. Ale dátum vydania padol na obdobie, keď som mala veľmi málo času a keď už som čas na čítanie mala, bolo to v nemocnici, kde som mala so sebou len čítačku... až mi napokon na Laru ostal deň a pol predtým, ako mal prísť Wojciech do Bratislavy na besedu, na ktorú som chcela ísť rozhodne už s prečítanou knižkou. A tak sa z Lariných vojen stala jednohubka...

Jednohubka, ktorá bola i románom. Príbeh, ktorý začína skoro poetickým opisom minulosti takmer idylického nažívania na Kaukaze na oboch stranách hranice medzi Gruzínskom a Čečenskom. Opisy prírody a doliny Pankisi otvárajú aj príbeh Lary. A ten plynie tak pozvoľne ako plynul aj jej život a vy si ani neuvedomíte, ako ste sa dostali do tej hroznej časti... do časti, kde už niet miesta pre idylické opisy, len pre drsnú realitu a prebudenie sa do radikálneho boja džihádu. Presne ako sa doň náhle prebudila aj Lara predtým ako prehrala ďalšiu zo svojich vojen.
Ale jej odkaz je jednoduchý. Treba žiť, nie umierať.

polská literatura

Wojciech Jagielski