Majah68 Majah68 komentáře u knih

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Netušila jsem, do čeho jdu, takže když jsem si na první stránce potřetí četla větu: "Zastřihl si našikmo koutky svých málo výrazných víček, aby vypadal tajemněji", řekla jsem si - no nazdar! To bude hustej překlad!
Při čtení následujících vět mi to ale secvaklo a pak už to byla jízda. Fantazie, imaginace, realita, absurdita. Obdivuji všechny s takovou fantazií. Smršťující se byt, chorobný leknín, smlouvání směrem nahoru..., bavilo mě to.
"Chtěl bych zalézt někam do kdoule. Kvůli vůni. A taky proto, že je tam klid."
"Ježíš sebou pohnul, aby se mu na hřebech viselo pohodlněji."
"Hudebníci foukali do svých nástrojů, což zvláště u houslistů působilo příšerný kravál."

14.03.2019 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Krása! Asi mi to zrovna zapadlo do nálady.
Otevřenost, přímost, vtip i zádumčivost. Metafory, nasměrování, otázky. Zažívala jsem moc příjemné chvilky u čtení.
Trošku mi drhlo občas příliš edukativní seznamování s evropskou kulturou, přišlo mi to prvoplánové. Ale celkový dojem: krásné čtení.

"... nevyhnutelné přemístění ňáký tý hmoty a to jenom z čistě dramaturgických důvodů..." :)

25.02.2019 5 z 5

Dívka s jahodami Dívka s jahodami Lisa Stromme

Odpočinková kniha, příjemné čtení.
Přátelství nespoutané Tullik a oddané Johanne.
Love story mezi malířem Munchem a dívkou Tullik.
Emoce vyjádřené barvami a barvy emocemi, v těch chvílích dostala četba parádní rytmus.
"Barva sama o sobě je stínem... stejně tak, jako je se stínem spřízněná, tak s ním splyne, nastanou-li ty správné podmínky."

11.02.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nedokázala jsem dočíst ani do poloviny.
Zkratkovitá forma mě pár stránek bavila, ale rychle se omrzela. Humor na můj vkus spíš vlezlý, předvídatelný, nešlo to ...

30.01.2019

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Pravé čtení na zimu.
Kořeny. Koloběh. Rovnováha. Trpělivost. Souznění bez vysvětlování.

28.01.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jak snadné je někoho odsoudit podle prvního dojmu a jak zajímavý příběh za tím může být.
Jak lehce se dá společnost ohýbat a jak nenápadně a plíživě může přijít nesvoboda a nespravedlivé příkoří. Jak fatální důsledky mohou mít banální rozhodnutí.
Čtivé, napínavé, dojemné, smutné.

21.01.2019 5 z 5

Dotknout se nebe Dotknout se nebe Marek Holeček

Touha po životě vyjádřená nadšením, bojovností, odvahou. Velký "malý kluk" a současně PAN horolezec.
Příjemné odpočinkové čtení, zajímavé pohledy na stejnou situaci očima všech zúčastněných, fajn fotky.
Rok nabitý dobrodružstvím.
Občas mě už trochu unavovaly zdrobnělinky a "póča", ale je to Mára a patří to k němu.
A Máro, neomlouvej se furt za tvoje medializování, všichni to, myslím, chápou a berou :).
"Odměna ti budiž vyryta hlubokým dlátem v podobě nesmazatelného zážitku nebo možná také zatracením."
"Dokud nenastal problém, tak ho nevytvářej."

21.01.2019 4 z 5