MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Volba Volba Jakub Trpiš

Směs Pokojného bojovníka, Celestýnského proroctví a Malého prince. Navíc se všemi neduhy prvotiny. Možná zaujme úplného ezo začátečníka, ale máte-li už něco načteno, nedoporučuji. Odkládám po první třetině, na to si až moc cením svého času.

10.11.2019 odpad!

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Krásná kniha. V záplavě ezo literatury vyniká dle mého názoru ve dvou ohledech: Autorka popisované věci sama zažila a tudíž to není bezobsažné ezo pindání, a za druhé, Anita je původem hinduistka, a tedy její pohled na prožité události je originální a pro Zápaďana osvěžující.

28.10.2019 5 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Jdu pozpátku! :-) Nejdřív jsem viděla seriál Babylon Berlín (se vší úctou monsieur Poirote, ale takovouto špínu Berlína byste fakt ve svých psích dečkách nezvládl. :-) ) Teď se mi dostal do ruky komiks a na knížku možná taky jednou dojde. Takže jsem nucena věřit těm, co knižní předlohu znají, co se rozdílů mezi knížkou a seriálem týče. Ale to neva. Komiks je stejně svébytný žánr, takže je třeba jej hodnotit zvlášť. A tenhle se fakt moc povedl! Noirová atmosféra Berlína konce 20. let je vykreslen tak, že člověk mimoděk vzpomíná na staré filmy s Humpreyem Boghartem ( Marlow! :D ). Nebudu opakovat superlativa jiných komentů ohledně kresby, zpracování atd. To je myslím samozřejmé. Jen říkám: Kde je další díl? :-)

28.08.2019 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Hustá jízda! Moje první Kotletka vůbec. A nijak nevadilo, že jsem předtím nečetla knížku. V ději jsem se nijak neztrácela. Slovy klasika: "Tenhle druh literatury se má číst najednou, na jedno nadechnutí." :-)
Nicméně knížku si určitě taky přečtu.

05.08.2019 5 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Jedním slovem ÚŽASNÉ! Autorům se podařilo perfektně zrekonstruovat příběh Conanova původu, který R. E. Howard jen naznačil. Dynamika příběhu i kresba, (zvlášť bitvy u Venaria, kde přímo fyzicky cítíte prach, krev, bolest i opojnou bitevní zuřivost) jsou naprosto dokonalé. Přidávám do své sbírky a netrpělivě vyhlížím další díl.

02.07.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Skvělá kniha! Jedna z nejlepších sci-fi novel, jakou jsem četla. Rozjezd je pomalejší, na vědeckou terminologii bych asi potřebovala učebnici fyziky, ale příběh to zcela přebil. Jasné ekologické poselství knížky varuje, ale jen ve stylu: je to na Vás. Určitě doporučuju a jdu na druhý díl.

15.10.2018 5 z 5

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

Věděla jsem, že předlohou pro seriál byly částečně autobiografické fejetony. Ale, že to byly tak nudné a utahané fejetony jsem fakt netušila. Plus blbý překlad dokonal dílo zkázy. :-/

12.03.2018 2 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Další díl přečten a je fakt lepší než první. Sice se už začínám v postavách ztrácet, ale to neva. :-) Alespoň musím listovat zpátky a číst to znovu. Autor už začíná postavy prokreslovat a potěšilo mě, že takříkajíc "sovy nejsou, čím se zdají být" (Tavore a Felisín. Tahle sesterská linie mě moc zajímá.) Už se řítím na třetí díl. :-)

28.09.2017 5 z 5

Sirotkův triumf Sirotkův triumf Robert Buettner

Celá série: "Tenhle typ knihy se musí číst naráz a jednim dechem" říká Kristýna v Muži z Acapulca. A má pravdu. Pokud se budete nad dějem zamýšlet, vylezou na světlo boží nevídaný logický lapsy. Namátkou: Jak si mohl Howard číst v marinské knihovně, když neznal písmo? Proč vlastně Slimáci bombardovali Zemi, když nás podle vyjádření "špehounů" vlastně ignorujou? A kdo jim stavěl lodě a zpracovával kavorit? Atd. atp.
Pokud pomineme logiku, je to fajn oddechové čtení, ale hlubší zkoumání děje fakt nedoporučuju.

05.02.2024 3 z 5

Papír a krev Papír a krev Kevin Hearne

Další díl spin-offové série o pečetníku Alovi se povedl ještě víc, než první díl. Zatímco jednička byla typická představovačka, druhý díl skáče rovnou do akce. Tentokráte v Austrálii. Potěšilo mě, že se zastavil Železný druid Atticus, zde vystupující jako Connor. Doufám, že Kevin Hearne napíše co nejdříve třetí díl, protože by mě fakt zajímalo, jestli se Al trefil s tím, kdo je doopravdy Gladys a kdo na něj seslal ty kletby.

10.04.2023 5 z 5

Rytmus roku s Hankou Zemanovou Rytmus roku s Hankou Zemanovou Hana Zemanová

Skvělá knížka, nabitá radami, tipy a informacemi skutečně na celý rok. Četla jsem jí asi tři měsíce, protože rychleji se to prostě nedá.
Netvrdím, že se inspiruji vším, co Hanka píše, určitě nebudu lozit po stráních a sbírat šípky, když šípkový čaj nesnáším, ale takový pomalu tažený hovězí vývar můžu zcela doporučit.
Bravo a palec nahoru. :)

02.04.2022 5 z 5

Útěk z Lucienu Útěk z Lucienu Kazu Kibuishi

Děj šestého dílu je takový přeskakující. Je vidět, že se autor pomalu chystá na závěrečné propojování všech dějových linek. Objevují se postavy z předchozích dílů a několik nových, některé z příběhu naopak odcházejí. Doufám, že další díly vyjdou co nevidět. Velká spokojenost.

01.04.2022 5 z 5

František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny Josef Bernard Prokop

Na to, že to měla být knížka o Františku Štěpánovi, tak ho tam bylo méně, než bych čekala.
Děj odsejpá, to ano, však je taky většina knížky v dialozích, ale moc jsem se tedy o císařpánovi nedozvěděla. Rozhodně nic víc, než co je na Wikipedii. :)
Ke konci knížky je vidět, že autorovi i editorovi docházely síly a soustředění. A nastoupily překlepy. Z arcivévodů se stávali velkovévodové, z princezny Johanny Gabriely byla najednou Marie Gabriela apod. Škoda. Potenciál by tu byl a téma je vzhledem k oblíbenosti minisérie o Marii Terezii a výborném ztvárnění Františka Štěpána Vojtou Kotkem atraktivní. Jen to zkrátka nevyšlo.

17.03.2022 3 z 5

Incal Incal Alejandro Jodorowsky

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli je to geniální, nebo šílené. Jestli to Jodorowski myslel smrtelně vážně, nebo je to všechna možná klišé převracející vtip. Nebo dada. Nebo volný řetězec halucinací, nebo něco úplně jiného.
Každopádně fascinující počin.

08.02.2022 4 z 5

Bokovka Bokovka Rex Pickett

Film na motivy téhle knížky je taková příjemná jednohubka na deštivé sobotní odpoledne, kdy fakt nemáte náladu na depresivní artové šílenosti.
Knížka je nudná.
Jeden z nemnoho případů, kdy je film prostě lepší.

08.01.2022 3 z 5

Čtyři vznešené pravdy Čtyři vznešené pravdy Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Jak se už zmiňují komentáře níže, jedná se o přepis poměrně odborné přednášky ohledně Čtyř vznešených pravd. Pokud se o buddhismus zajímáte jen povrchně, nebo se s ním teprve seznamujete, tak tuhle knížku určitě ne. Je určena spíše pro pokročilejší adepty, kteří jsou schopni sledovat tok myšlenek různých buddhistických škol a jejich odborných termínů, dost často v sanskrtu.
Jeho Svatost mi trochu svým stylem a argumentací připomínal Tomáše Akvinského. Věřím, že ti dva by si výborně rozuměli. :)

07.01.2022 5 z 5

Obědy do krabičky Obědy do krabičky kolektiv autorů

Jednoduché recepty na zabalení s sebou do práce, nebo na cesty. Rozpisy jsou jednoporcové, takže stačí případně vynásobit ingredience počtem strávníků. Recepty jsou přehledné, grafické zpracování velmi slušné. Dobrá práce. :)

23.11.2021 5 z 5

Daň pro ohaře Daň pro ohaře Steven Erikson (p)

Konečně dočteno! Chce se mi zařvat. :) Úžasné, jako vždy. Jen ten děj, je roooozvláááačneeej. Co taky chcete, když tenhle díl vpodstatě vypráví Kruppe. (Není spoiler, někdo koneckonců vypravěč být musí. )
Některé příběhy se uzavřeli, někdo, koho jsme nečekali, se znenadání objevil a i ve světě Malazu existují lidé s dobrým srdcem, kterým záleží na druhých. Absolutní spokojenost.

11.11.2021 5 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Po Úsměvu a Ségrách další z Raininých autobiografických komiksů. Raina se zde pro změnu vypořádává se svojí neurózou a jde jí to jako obvykle skvěle! Vřele doporučuji k přečtení.

05.10.2021 5 z 5

Abeceda módy Abeceda módy Fiona Ffoulkes

Dobrá knížka. Stručný přehled základních módních stylů, doplňků, materiálů a několika módních návrhářů. Přiznám se, že zrovna jejich volbu moc nechápu. Samozřejmě, že žádná knížka o módě nemůže opomenout Chanel a Dior, to by byla svatokrádež, ale výběr těch ostatních (Armani, Ralph Lauren apod.) mi přišel jako náhodná loterie.
Na množství informací je v knížce překvapivě málo překlepů a editorských zhůvěřilostí vůbec, takže ano, spokojenost. :)

04.08.2021 4 z 5