M-arta M-arta komentáře u knih

Malované čtení Malované čtení Jiří Havel

Mezi knížkami tohoto typu je snad vizuálně nejpovedenější a nejkultivovanější (nepřeplácaná, šikovné, rozpoznatelné a akorát správně velké ilustrace slov, povedená sazba, vyvážené plochy textu stránek, kvalitní papír...). Používali jsme ji s dítětem od absolutního "nečtenáře", kdy jsme se při plynulém čtení dělili - já jsem četla psaný text a dítě do něj dosazovalo slova z obrázků ve správném tvaru... Výborně se čte také dětem, které absolvují své první čtecí pokusy (v textu jsou pouze velká písmena). Doporučuji zhruba od pěti let a pro prvňáčky...
Dcera ji kdysi stručně a jasně recenzovala slovy: "Tahle knížka je fakt zábavná!"

Kamarádi z abecedy Kamarádi z abecedy Radek Malý

Něco mezi knížkou a nádherně jednoduše, kultivovaně a precizně typograficky řešeným pracovním sešitem. Vše na příjemném silném přírodním papíře. Každá dvojstránka se hravým způsoběm věnuje jednomu písmenku - na protější části dvojstrany bývá jednoduchý pracovní úkol. Doporučuji nechat dítěti spíš tužku a splněné úkoly v knížce si archivovat jako památku na předškolní období. Naši dceru v 5 letech naprosto okouzlila a udělali jsme jí (i sobě) knížkou ohromnou radost.

Počitadlo Počitadlo František Halas

Milý pomocník, se kterým je výuka počítání a číslic hezčí. Mně i dceři se vždycky moc líbila. V současné lavině knižního kýče působí dokonce jako hotové pohlazení po duši. Jazykově je to krása, výtvarně jakbysmet. Dokonalé nakládání s prostorem, nezahlcené - když člověk tuhle knížku otevírá, má přesně ten těžko popsatelný vyjímečný až slavnostní pocit, který by se měl dostavovat při otevírání pokladu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký Dlouhý, Široký a Bystrozraký Petr Tychtl

Typ malého pevného leporela téměř bez textu kultivovaně ilustrující klasickou pohádku, se kterým se dá pracovat i jako s osnovou, podle níž můžete dítěti vyprávět příběh vlastními slovy (nebo ho naopak může vyprávět dítě vám)...

O sedmi havranech O sedmi havranech Julie Zajícová

Převeliká radost - vidět takhle pěkně, čistě, citlivě, řemesně a snad po všech stránkách dokonale vypravenou knížku pro ty naše malé poklady...
Taky doufám, že se klasik mezi ilustrátory, jako je Marie Fischerová - Kvěchová, díky ní úplně nevytratí z běžného povědomí a je mi ctí ji v této formě představit dítěti.

Sedmero pohádek Sedmero pohádek Jiří Žáček

Jiří Žáček tentokrát jako vypravěč pohádek... Díky hodně křiklavé obálce jsem nejdřív měla tendence knížku si na první pohled hned zaškatulkovat jako "komerční šum" - na ten druhý mě pak potěšila celkem kultivovanou češtinou a snahou o dokonalé provedení po všech stránkách. Péče nakladatele a spolupráce s ilustrátorkou Lucií Dvořákovou se zdařily natolik, že se knížka vždy hezky bere do ruky, baví a těší i oko... Příběhy jsou příjemně krátké, jednoduché, jako stvořené k předčítání 3-4 leté drobotině před spaním (ale samozřejmě také i pro osamostatňující se čtenáře - díky krátkým větám a poměrně velkému písmu).

10.12.2017 4 z 5

Buddhovy pohádky na dobrou noc Buddhovy pohádky na dobrou noc Nagaraja Dharmachari

Pokud vám aktuálně z neustálého předčítání dětské literatury před spaním už tu a tam odumírají trochu zchátralé a znuděné mozkové buňky, pravděpodobně oceníte příběhy, které se příjemně vymykají ostatním. Ve stejné edici už vyšlo několik podobně koncipovaných knížek a právě tato je jedna z těch, které nás doma oslovily nejvíc. Jedná se o krátké poučné až meditační příběhy s velkým přesahem, se kterými se dá dál pracovat. Asi největší radost mi udělaly obojí Budhovské pohádky Dharmachari Nagaraji, ale stejný koncept mají i všechny další knížky: před čtením rituál zklidnění a meditativního naladění, pak krátké příběhy plné moudra a poučení bez mentorování, někdy i vtipné... Konečně také něco, co není z 99% o zvířátkách!

Nakladatel si sice dal velmi záležet na superkvalitním křídovém papíru a krásně řemeslně zpracované pevné vazbě, ale vizuální styl a hlavně práce typografa jsou naprosto mimo "cup of my tea" - knížky bohužel zbytečné posouvají ke kýčovitému spektru. To, co tento kosmetický nedostatek ale vyvažuje, jsou aspoň příběhy samy. Pět hvězdiček za obsah, 3 za formu...

Robinson Robinson Petr Sís

Osobní příběh z doby klukovského světa her, fantazie a touhy po podobném dobrodružství, jaké prožil generacemi obdivovaný knižní hrdina. Vyprávěný s velikou něhou a respektem k dětskému světu - opět především pomocí obrazů s propracovanými detaily a nádhernými výtvarnými nápady. Krásný zážitek.

Vánoční příběh Vánoční příběh John White

Pouze obrazová knížka. Pokud se strany z pevných desek leporela rozloží a natáhnou do délky, vytvoří 2 samostatné panoramatické obrazy, protože jednotlivé ilustrace na všech stránkách na sebe promyšleně navazují - první zachycuje cestu do Betléma a další výjev ve chlévě po narození Jezulátka. Knížku považuji spíš za originální vánoční dekoraci - o nějakém příběhu (kromě toho, co se v klidu vyčte z obrázků) nemůže být moc řeč. Škoda, že skryté minimalistické texty v otevíracích okýnkách nepůsobí promyšleně, jsou střídány s obrázky a nenavazuj na sebe, jinak by to byl docela hezký nápad a dokonce i originální adventní kalendář.

10.12.2017 3 z 5

Karel a rytíři. Jak se stát dobrým králem Karel a rytíři. Jak se stát dobrým králem Renáta Fučíková

Kniha slavných pradávných rytířských legend o cti a odvaze, jejihž prostřednictvím učili mladého Karla IV., jak se stát dobrým králem. Vyprávění je rámováno putováním družiny (tehdy ještě malého prince Václava) k francouzskému dvoru. Chlapec poslouchá klasické příběhy z úst svých průvodců - pro děti upravené slavné evropské legendy - o králi Artušovi, sv. Jiřím, sv. Václavovi, statečném Beowulfovi, rytíři Rolandovi, Sigfriedovi, Karlu Velikém...
Překrásné vydání s ilustraceni Renáty Fučíkové je doplněno spoustou vysvětlivek dobových pojmů a kontextů, i rozbory "co se skrývá z příběhy".

10.12.2017 5 z 5

Ludmila, Václav a Boleslav: Přemyslovci očima mnicha Kristiána Ludmila, Václav a Boleslav: Přemyslovci očima mnicha Kristiána Renáta Fučíková

Tato knížka o Přemyslovcích je sice formátově o něco menší, než ostatní z edice "Největší Češi", ale obsahem ani formou rozhodně nepokulhává vzadu.
Vizuálně příjemně parafrázuje styl příběhů zpracovaných v románských nástěnných malbách, vyprávění samotné je rozdělené na 2 linie (co vypravěč - mnich Kristián - prožívá a co zapsal)...

Karel IV. Karel IV. Alena Ježková

Karel VI. nás nadchnul nejen souhrnným a dětem přiměřeně zjednodušeným podáním faktů, ale také jako vizuálně gurmánský zážitek (milujeme ilustrace ve starých středověkých knihách a celá tato knížka se jimi přímo inspiruje!) ...
Navíc nás moc bavila hra s anděly, kterou si vymyslela ilustrátorka jako spojovací prvek příběhu.

Antonín Dvořák Antonín Dvořák Renáta Fučíková

Hudbymilovní knihomilové zřejmě v němém úžasu vypustí jen slastné: "Aach...".
Stručně životopisná knížka o Antonínu Dvořákovi je pojatá hlavně emotivně a obrazově. Osu tvoří názvy jednotlivých hudebních děl a pod každým krátké komiksové zpracování okolností, za kterých vznikly.
Nejznámější díla mají navíc celou svou dvojstránku se samostatným obrazem. Nádhera!

Tomáš Garrigue Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk Renáta Fučíková

Stručný životopis TGM v nádherně vizuálním hávu - určený spíš starším dětem (odhaduji tak 10+), protože už předpokládá větší povědomí historických souvislostí, které se v knížce spíš jen rekapitulují.

10.12.2017 5 z 5

Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů) Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů) Jiří Černý

Komiksově skvěle zpracovaná část dějin, která z větší části zachycuje kolonizační (a drancující) praktiky dávných evropanů.
Nutno dodat, že zjednodušení pro dětské čtenáře, které svým způsobem disponuje určitou čistotou pohledu a holými nejzákladnějšími fakty, může vyznít i neplánovaně kontroverzně. Historie výprav je zde podána natolik umírněně, že knihu lze nabídnou dětskému čtenáři, ale současně podává tak jasná holá fakta, že po přečtení se jen těžko ubráníme hlubšímu zamyšlení.
Naštěstí se tam lze setkat i s jinými přístupy, než bylo běžné ve středověku (např. Zikmund a Hanzelka).

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Zábavný stručný přehled událostí a osobností z historie naší země od praotce Čecha až k Masarykovi. Děti se v pestrých obrázkových příbězích seznámí s Nerudou, Dvořákem, Komenským, Němcovou, kněžnou Libuší, Golemem, Dobrovským, Žižkou, Oldřichem a Boženou, Karlem IV., mistrem Hanušem, Husity, atd....
(Knížka má i obdobné pokračování v podobě historie samostatného Československa a ČR a existuje i další díl o světových zámořských objevech a cestovatelích.)

Matylda Matylda Roald Dahl

Příběh o holčičce, která se moc těšila do školy.
Plný fantazie, magie, idskosti i karikatur různých povah a boje dobra se zlem. Na začátku se dcera (tenkrát asi 6 let) úplně zamilovala do filmu natočeného podle této knížky a když jako relativně čerstvý prvňáček objevila, že máme doma i takovýto poklad, nedala si pokoj, dokud ji celou nepřelouskala a stále ji označuje za svoji nejzamilovanější knížku.

Otazníky detektiva Štiky Otazníky detektiva Štiky Jiří Kalousek

Roztomilá retro-záležitost ze 70.-80. let: kratičké jednostránkové komiksové příběhy s úkoly podporujícími bystrost, postřeh a samostatné myšlení. Ohromně mne potěšilo, když vyšly knižně... a pak ještě víc to, když si detektiva Štiku oblíbila už i další generace v rodině.

Emil a detektivové Emil a detektivové Erich Kästner

Napínavý příběh o tom, jak byl hrdina příběhu - chlapec Emil - při cestování okraden, jak to řešil a jak to díky úžasné spolupráci s dětmi z okolí zloději vůbec neprošlo. Knížka trochu připomíná dospělejší verzi "Honzíkovy cesty" s parádně detektivními prvky a pěknou dávkou kuráže, rozhodnosti a asertivity.

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Překrásný příběh se šťastným koncem o vztazích a lásce v rodině. Dcera ho přečetla jedním dechem a já v jejím věku taky.