LucieT. LucieT. komentáře u knih

Všeobecné spiknutí Všeobecné spiknutí Egon Hostovský

"Octne-li se člověk Janova druhu proti své vůli mezi blázny, má tři možnosti: buď čekat, až se také zblázní, což ovšem nezáleží na jeho vůli, nebo předstírat nové, originální šílenství, aby opravdoví blázni nad ním nakonec udělali kříž a dali mu pokoj, i když si ho napřed nějak podrobí a zajistí. Nebo za třetí a nakonec může takový nešťastník blázny přelstít tím, že se uzavře, že žije dvojím životem, jiným navenek a jiným v sobě, a že do katakomb svého úkrytu zavede až po dlouhém čase poustevničení jen lidi neschopné na něm zrady. A Jan se uchýlil k posledním dvěma možnostem. Jednak předstírá bláznovství, možná i sobě, a jednak se snaží blázny přelstít."

Úzkost a osamělost jedné rozvrácené duše, tajemno, napětí, nedůvěra, groteskno a hlavně ty stavy mysli a emoce! Stejně jako román Neviditelný Jaroslava Havlíčka, výborná psychologická próza.

30.01.2020 4 z 5

Objevení nebe Objevení nebe Harry Mulisch

Tak toto je opravdu čtenářská lahůdka. Nebeský projekt, Luciferovo spiknutí, konverzace mezi anděly, vtipný, provokativní a dalo by se říci i krapet drzý filozofický román o selhání stvoření. Velmi ambiciózní, nápaditá a propracovaná kniha, která mistrovsky prolíná politiku, náboženství, hudbu, architekturu i astronomii a matematiku, ale také vynikající vyprávění o jednom skvělém přátelství, které změní průběh lidské existence. Objevením nebe je pro mě objevení tohoto talentovaného autora, doporučuji.

20.01.2020 5 z 5

Jak tvrdí Pereira Jak tvrdí Pereira Antonio Tabucchi

I zdánlivě malé gesto nevýznamného člověka může přispět k velkým změnám. Možná že každý z nás je tak trošku jako Pereira a kéž by každý z nás byl stejný i v odvaze jednat.
Bylo úžasné sledovat přeměnu toho sympatického tlouštíka (a jeho dominantního já) během popíjení citronády, pojídání bylinkových omelet a psaní nekrologů nemrtvých autorů. A rafinované použití oné opakované formulky dává celému příběhů další rozměr.

09.01.2020 4 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Brilantní. Dokonalá společenská satira a tragédie zároveň. Vzestup a pád odvážného vypravěče ve světě přední britské elity, příběh plný bohatství, snobismu a pokrytectví, ale také vášně, všudypřítomného kokainu, témat osobní identity a sociální třídy.
Celým textem prostupuje Henry James, zasloužená cena Man Booker Prize!

28.12.2019 5 z 5

Světýlko Světýlko Antonio Moresco

Tak to bylo něco! Dokonalé. Kniha útlá rozsahem, ovšem skrývající nesmírnou vnitřní hloubku a plná otázek k zamyšlení. Neskutečně silná, snová atmosféra, dialogy s říší rostlin a zvířat, prolnutí života a smrti, světla a tmy. Doporučuji!

19.12.2019 5 z 5

Nagasaki Nagasaki Eric Faye

Útlá, přemýšlivá novela s příjemně tajemnou atmosférou. Vhled do lidské osamělosti, izolace a odcizení, o potřebě lidské sounáležitosti ve světě, ve kterém žijeme, prostřednictvím dojemného příběhu dvou osamělých jedinců, jejichž životy se zvláštním způsobem protínají.
Zajímavé vykreslení psychologického vývoje hlavního hrdiny, tichého, nenápadného muže spokojeného se svou samotou a svým způsobem života, který je vlivem okolností nucen změnit vnímání své vlastní osamělosti.
Krátké, ale působivé, při čtení jako by měl čtenář pocit, že je přítomen v Shimurově bytě.

10.12.2019 4 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Dvě samostatné novely, které ovšem mají cosi společného. Ženy, které se něčeho obávají, psychická traumata, minulost pronásledující přítomnost. Atmosférické, znepokojivé a poutavě psané.

06.12.2019 4 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Asi nic nedokáže přiblížit moderní Turecko tak jako romány Orhana Pamuka, jeho zobrazení Istanbulu je prostě nepřekonatelné, toto město je důležitou postavou jeho příběhů.
Podmanivý, často melancholický příběh lásky, viny, lidské posedlosti a nesplněných snů v kontextu měnícího se Turecka. Studie vztahu otců a synů, zajímavé propojení reality a mýtů, opět musím dát plný počet.

06.12.2019 5 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Je to jemné, celkem vtipné, rozkošné a vlastně i typicky japonské, přesto tomu tentokrát něco chybělo. Příběh obyčejných lidí hledajících své místo v životě, v tomto případě v jednom zapadlém tokijském vetešnictví :) Pomalé tempo bez větších dějových zvratů, oddechové čtení pro čtenáře, kteří hledají něco trochu odlišného.

25.11.2019 3 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Na tuto knihu je opravdu radost pohledět. Nádherná publikace na křídovém papíře, působivé doprovodné ilustrace. Velice zajímavý pohled na Japonsko počátkem 20. století skrze osobní vzpomínky a střípky z života různorodé skupiny lidí žijících v malém japonském provinčním městě. Dojemné zobrazení každodenního života, nostalgie starých časů, přísné předválečné Japonsko, okno do světa, který již je nenávratně pryč. Vynikající kniha pro každého, kdo se zajímá o historii Japonska a zároveň má zájem porozumět současné japonské kultuře.

25.11.2019 5 z 5

Den sedmý Den sedmý Jü Chua

Ani po smrti neexistuje rovnost a spravedlnost. "Ani umřít si člověk dneska nemůže dovolit."

Den sedmý vlastně začíná na konci. Zajímavý pohled na posmrtný život, emotivní, znepokojivé a často velmi jímavé příběhy propletené s životem hlavního hrdiny na jeho sedmidenní cestě, která je zároveň bystrým komentářem současné moderní Číny. V jádru pak především příběh láskyplného vztahu adoptivního otce a syna, který přetrvává dokonce i po smrti.

22.11.2019 4 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Michael Chabon

Michael Chabon a jeho hra na memoár, tento autor mě prostě baví. Se zdánlivou lehkostí, kouzlem a vtipem sobě vlastním vypráví o vážných tématech i bolestných událostech z historie své rodiny. Láska, manželství, rodina, šílenství... život. Ale také historie vesmírného raketoveho programu, válka a zlověstný Wernher von Braun.
Útržky z dědečkova života a chaotické vzpomínky působí možná trochu zmateně a neuspořádaně a netvoří přímočarý příběh. Román je přesto nesmírně silný, dojemný a hlavně mistrovsky vyprávěný.

A do jaké míry jde o skutečné vzpomínky nebo fikci? Jak autor sám poznamenal:
"Když jsem chystal tyto memoáry, držel jsem se faktů, ovšem až na případy, kdy fakty odmítaly odpovídat mým vzpomínkám, smyslu vyprávění nebo pravdě takové, jak jí dávám přednost."
Nebo také: "Někdy dokonce i milovníky beletrie uspokojí jedině pravda."

18.11.2019 5 z 5

Emisar Emisar Jóko Tawada

"Vlastní smrt přináší konec existence času, staří lidé ale zemřít nemohou. S darem věčného života jsou zároveň zatíženi strašlivým úkolem mít na očích smrt svých pravnoučat."

Zajímavý koncept dystopického světa moderní japonské společnosti. Znečištěné, izolované Japonsko, svět starých lidí, kteří neumírají, svět mladých lidí bez budoucnosti. Satirický osten, slovní hříčky, úvahy o generačních rozdílech. Útlá kniha bez kapitol, která je spíše poselstvím než příběhem, klíčový je především charakter vyprávění. Znepokojivá atmosféra doplněná kouzelnými okamžiky dvou hlavních hrdinů.

13.11.2019 4 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

"A Bůh mlčí jako to moře. Stále mlčí".

"Tahle země je jak močál. Brzy to poznáte sám. Tahle země je hroznější bažina, než si dokážete představit. Ať se do ní zasadí jakýkoli výhonek, hned začne od kořene uhnívat. Listy zežloutnou a uschnou. A my jsme do toho močálu snažili zasadit výhonek zvaný křesťanství."

Vnitřní proměna lidské duše, tajemství božího mlčení a nečinnosti tváří v tvář lidskému utrpení. Proč Bůh mlčí, zatímco jsou jeho následovníci vystaveni utrpení? Těžký, hloubavý román o hledání víry a vlastní duše na pozadí pronásledování křesťanů ve feudálním Japonsku.
A je vůbec přijatelné vnášet odlišnou kulturu a náboženství do společnosti, které je to naprosto cizí?

11.11.2019 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Skvělé zakončení originální série. Temnější než předchozí dva díly, vesmír jako chladné, kruté místo, bojiště lhostejné k lidskosti a k životu vůbec. Příběh rozsahem ještě ambicióznější a mnohem více znepokojivý.
Celkově opravdu výjimečná trilogie, která doslova přetéká nápady a zajímavými koncepty a kde těmi skutečnými postavami nejsou ani tak hlavní hrdinové, jako spíš autorovy myšlenky.

09.11.2019 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jak se připravit na nevyhnutelný střet s nepřítelem, který pozorně sleduje všechny vaše plány? Temný les začíná pomalu, tempo je zpočátku možná až zbytečně příliš rozvláčné, ale příběh nutí přemýšlet a postupně vtahuje. Když pominu některé pro mě až iracionální pasáže a nelogické souvislosti, opět velmi promyšlený a nápaditý příběh a zajímavý náhled na budoucnost lidstva na Zemi čínskou optikou. Boj o existenci dvou zoufalých civilizací přes obrovskou vzdálenost v prostoru a čase, jejímž výsledkem je výběr a přežití. Velká představivost a kreativita, nepředvídatelné zápletky a zajímavé úvahy o lidské přirozenosti.

05.11.2019 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

První kontakt? (Nebo spíš kolize?) Co takový kontakt přinese? Jaký bude mít dopad na lidstvo? A opravdu ho chceme? Přísně střežený vojenský objekt, tajemná hra virtuální reality, konverzace s Einsteinem a Koperníkem, záhadné odpočítávání, věda smísená s politikou, historií a lidskými příběhy a zároveň zajímavé nahlédnutí do čínské kultury.

30.10.2019 4 z 5

Letní pevnost Letní pevnost Kunio Cudži

Dalo by se říci nenápadný příběh, ale Letní pevnost je velmi hloubavý, přemýšlivý román a důkladný psychologický rozbor vykreslující i ty nejjemnější detaily jedné lidské duše, mladé japonské umělkyně Fujuko. Pohled na život a smrt, krásy umění, vzpomínky na minulost ovlivňující přítomnost a budoucnost. Krásný jemný styl, estetické a realistické popisy míst, citlivý, nostalgický a velmi působivý psychologický román, který trpělivější čtenáře jistě nezklame.

28.10.2019 4 z 5

Pravek a iné časy Pravek a iné časy Olga Tokarczuk

Skvělá Olga Tokarczuk a její kouzelný "Pravěk", unikátní podobenství světa, ve kterém se navzájem mísí a ovlivňuje živé a neživé, kde hlavními protagonisty nejsou jen lidé, ale celá příroda, nadpřirozené bytosti, neživé věci a dokonce i samotný Bůh. Směs realismu a fantazie o životě a smrti, o pomíjivosti, proměnlivosti a neúprosně plynoucím čase. Krásný jazyk, velmi působivé, poetické a magické, příběh který zaujme, fascinuje a pohltí.
Třešničkou na dortu pro mě bylo krásné slovenské vydání a jeho nádherná jemná slovenština, která ještě více umocňuje celkový dojem z knihy.

25.10.2019 5 z 5

Dlouhé časy Dlouhé časy Vladimir Rafejenko

O touze žít a potřebě zemřít, o strachu a naději, ale především příběh o Ukrajině a národní identitě. Čtyři části hlavní dějové linie prokládané kratšími povídkami, jejichž vypravěčem je jedna z hlavních postav. Poměrně realistické vyprávění vykreslující každodenní realitu života v okupovaném městě doplněné o četné metafory a mnohdy až absurdní fantaskní pasáže... absurdita a bizarnost jako by snad měly zjemnit všechnu tu bolest a utrpení.

Nevšední interpretace rusko-ukrajinské války v Donbasu, pro některé čtenáře možná hůře stravitelná, pro mě zajímavý objev současné ukrajinské prózy.

23.10.2019 4 z 5