Lothar.777 Lothar.777 komentáře u knih

Poklad pana Isakowitze Poklad pana Isakowitze Danny Wattin

Chvilkama celkem sranda, klišé o židech i Polácích, nedá se říct, že by to bylo marný. Spousta věcí je jen naznačena a přesto to má celkem hloubku. Určitě se dalo číst :-)

19.08.2021 3 z 5

Drang nach Osten: Pangermánské plány na vyhubení slovanských národů Drang nach Osten: Pangermánské plány na vyhubení slovanských národů Čestmír Amort

Nu, co říci závěrem? Kniha popisuje imperialistické plány v Německu od Bismarcka dál. Prostor na východě byl už v počátcích německého císařství považován za vhodný k začlenění do vznikající říše a následné kolonizaci a v tomto duchu, je to celé napsáno. Obrovská porce nudy a povídání o imperialismu, komunismu, marxismu - leninismu, nacismu a podobném duchismu. Několik zajímavých postřehů z druhé světové války a plánech na kolonizaci SSSR. Co mě pobavilo (jako ostatně u všech knih komunistických autorů), byla autorova idea neporazitelného Ruska a nejlepšího světového zřízení v protikladu k Německu, resp. celému Západu. Skvělý ruský voják nevydal ani píď ruské země a když se u Smolenska zastavil, aby se nadechl, tak zastavil nacistickou agresi a zkusil i bojovat. Poslední kapitola pojednává o poválečném dění,(kontra)revoluci v Maďarsku a nakonec je i vysvětleno, proč nám museli pomoct v srpnu 1968. Bohužel, nemohu doporučit nikomu, kromě mladých komsomolců, tudy cesta nevede.

16.08.2021 2 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

No, asi jsem čekal víc tý války. Těch vyloženě ostrých věcí tam bylo jen pár, bojových akcí pomálu, hodně popisován civilní život a minulost jednotlivých vojáků, jejich problémy, ambice. Člověk se až divil, kam někteří byli schopni zajít, jen aby dostáli své pověsti a jak to odnášeli lidé kolem. Za mě osobně moc působivé popisy přírody a prostředí, které si civilista neznalý problému neumí úplně představit.

31.07.2021 4 z 5

Noc a mlha Noc a mlha Erich Kulka

Poměrně ucelená kupa faktů (o některých už by se dnes dalo polemizovat), čísel (někdy trochu nadsazených), životopisů i osudů lidí, ale zase mi nepřišlo nějak zbytečně zaměřený na jednotlivce. Spousta informací chybí vzhledem k datu vydání a člověk by asi ocenil hlubší záběr a míň toho komunistickýho slintání, ale stejně jako dílo je někde hodně vysoko. Kdo nečetl, měl by jí dát trochu času.

19.07.2021 5 z 5

Pahorek z písku Pahorek z písku Ray Rigby

No, tuhle knížku mám doma děsně dlouho, tak jsem se odhodlal. Vypráví o "kárném a internačním" táboře poblíž Tripolisu, kde angličtí strážní, schovaní pěkně mimo dostřel fronty, dělají anglickým vězňům ze života peklo. Zajímavá přehlídka charakterů a způsobů, jak zlomit člověka. Jenže všeho moc škodí a informace se dostanou ven a začne se to řešit . Jen informativně: První díl byl zfilmován a snad i dost vysoko ceněn.

02.07.2021

Na kometě Na kometě Jules Verne

Poněkud ubíjející informace o kosmíru, možná trochu naivně napsáno. Ale celkem relaxační dobrodružství.

30.06.2021 3 z 5

Hlavním směrem Hlavním směrem Ivan Grigorjevič Paděrin

Poměrně čitelné dílko. Autor začíná boji ve Stalingradu (kde nastoupil k 62. armádě, se kterou došel až do Berlína), kterým věnuje asi polovinu knihy, pak je dva roky pauza, kdy byl na Univerzitě a pokračuje to postupem na Berlín zhruba v březnu 1945 až do vítězství. Kniha je psána celkem zajímavě, jsou vyzdvihovány mnohé dostatečně oceněné činy a osoby. Samozřejmě, že spousta věcí je strategicky zamlčena, protože politický pracovník by měl dělat politiku a ne mluvit pravdu. Popisuje činy, za které padaly Hvězdy a Řády, zmiňuje se o Zajcevovi a v zájmu originality je to všude samej komsomolec, úderník, rudá zástava, Lenin, Stalin, špagin. Samozřejmě, že trestné jednotky neexistují, Amíci a Západ dělali celou válku prd a tak všelijak. Je třeba trochu zatnout zuby, ale číst se to dalo.

23.06.2021 3 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Moc pěkně napsané. Žádný stromy nerostou do nebe...Kdo chce víc, nemá nic... Kůrovec není novinka... Lidi vždycky byli hloupí a neviděli dál... Na každou svini se vaří voda. V mnoha ohledech pasuje i na dnešní dobu a určitě má co říct.

21.06.2021 4 z 5

Muzikanti Třetí říše Muzikanti Třetí říše Karlludwig Opitz

Asi bych to nebral jako nějakou top story, ale četlo se to zajímavě. Strážník s hnědou minulostí přežívá v poválečném Německu a ukazuje se, že některé věci se nemění a jsou stejné pro vítěze i poražené.

16.06.2021 4 z 5

Se Země na Měsíc Se Země na Měsíc Jules Verne

Tak tahle kniha byla zabíjecí, spousta dat, výpočtů, názvů, ale jinak celkem pobavilo :-). Sice by to tak asi nemohlo úplně fungovat, ale náhoda je blbec.

14.06.2021 4 z 5

Utkání smrti Utkání smrti Alexandr Michajlovič Borščagovskij

Založeno na skutečných událostech, kdy k prvnímu výročí invaze do SSSR bylo sehráno utkání ve fotbale mezi německým týmem a vybranými sovětskými vězni ze zajateckých a koncentračních táborů. Po nepříznivém vývoji v prvním poločase bylo sovětskému týmu oznámeno, že v případě výhry budou popraveni...

08.06.2021 3 z 5

Doktor Ox Doktor Ox Jules Verne

Pobavilo. Ne úplně klasická Verneovka, ale jako povídka se to četlo pěkně. Lidi jako pokusný králíci v rukách padoucha :-)

04.06.2021

Silnější než hlad Silnější než hlad Jova Patočková

Nenávist je silnější než hlad. Kniha se odehrává za Protektorátu, není to žádný hrdinský epos. Prostě vyprávění o životě v bídě pro Čechy, kteří koukají, jak Němci vedle mají všeho dostatek. Příběh starostlivé matky, která má sice duši odbojářky, ale zase nevidí moc daleko. Má radost, když se to po Stalingradu začalo otáčet, vítají Invazi, ale přesto je ještě čeká dlouhá doba, než se budou moci aktivněji zapojit do boje proti nenáviděným Němcům. Ten šovinismus tam je celkem markantní :-).

04.06.2021 2 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Takový odpočinkový dobrodružství, ale myslím, že by se to dalo napsat líp.

30.05.2021 3 z 5

Tajemství Viléma Storitze Tajemství Viléma Storitze Jules Verne

Asi ne úplně klasická verneovka, ale mělo to armosféru. Spíš detektivně - dobrodružný a padouch nesměl chybět, takže celkem cajk.

26.05.2021 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

V porovnání s naším filmem je kniha trochu nudnější, ale číst se to dalo.

26.05.2021 3 z 5

Vzpomínky z Terezína Vzpomínky z Terezína Josef Miklík

Vzpomínky kněze, který zažil posledních několik měsíců války ve vězení a později v Terezíně. Jeho pohled na věc je trochu ovlivněn tím, že Terezín pro něj představoval to nejhorší, co mohlo být. Nebylo to úplně špatné čtení, ale klidně to mohlo být lepší. Pár zajímavých postřehů, ale jinak spíš standardní čtení.

23.05.2021 3 z 5

Cenzurovaný život Cenzurovaný život Ladislav Porjes

Přečteno, upřímně, po první kapitole jsem si říkal, jestli to je jako všechno...nebylo. Autor si užil slovenskou pohodu v židovském pracovním táboře, následně i transport do Osvětimi, kde se z jeho dívky stala shodou náhod "esesácká matrace" a kápo na ženském bloku ( lépe si o tom přečíst, než dělat závěry) a v životě se s touto zkušeností neztratila :-). Jeho první útěk ještě z transportu zhatil aktivní blbec ve vagónu, další útěk z Osvětimi už dopadl líp. Následovala služba u Rudé armády (resp. jejího českého pluku) a pak ještě epizodky z koncentráku, které snad vydal jako knihu povídek po válce. Po válce se mu povedlo usvědčit některé slovenské udavače, pomahače a uctívače (ale moc mu to nepomohlo). Jeho židovství se s ním táhlo po celou dobu komunismu a svým způsobem to byl tak trochu průser za průserem. Jeho vyprávění je celkem zábavné a poučné. Klidně doporučím.

19.05.2021 4 z 5

Soutěskou k svobodě Soutěskou k svobodě Arnold Zweig

Hrdinka prošla několik ghett a díky vízu do Palestiny celkem proplouvala. Nakonec byla přeložena do Bergen Belsenu, který přežila i když její svědectví je celkem silné, ač zase byla tak trochu stranou. Dal bych čtyři hvězdy, ale poslední stránky od autora knihy jsou děsný plácání jater a knihu to zabilo.

15.05.2021 3 z 5

R.U.: Návrat není žádoucí ... R.U.: Návrat není žádoucí ... Jarolím Schäfer

(SPOILER) Docela pohodová četba. Sice němčinu jsem si chvilkama musel domýšlet, ale ono to většinou vyplynulo z děje. Lidi v odboji - zavřený - poslaný do koncentráku - manželka sama doma se snažila nějak to pořešit a tak všelijak. A nezbytný happy end.

14.05.2021 4 z 5