LordByron LordByron komentáře u knih

Vzostup a pád subjektu alebo od Rousseaua po Derridu. Európska filozofia od r. 1750 Vzostup a pád subjektu alebo od Rousseaua po Derridu. Európska filozofia od r. 1750 Robert C. Solomon

Krásne a podrobné dejiny filozofie za posledných 250 rokov. Rousseau sám bol ešte pomerne slabší, ale Nietzscheho, Hegela či Sartra som si tu úplne užíval. Nie je to knižka pre absolútneho začiatočníka, ale najmä kvôli ťažkým slovám. A čítal som ju skôr než takmer hocakého konkrétneho filozofa čiže..
V závere s posmoderným riešením nesúhlasím :) a celkovo mi boli neraz sympatickejšie tie koncepcie čo autor kritizoval než tie čo mal rád :).

Indiáni včera, dnes a zajtra Indiáni včera, dnes a zajtra Miloslav Stingl

Skvelý úvod do témy. A autor sa snaží zachytiť naozaj VŠETKO takže na väčšinu vecí nejde až tak podrobne. Nečakajte úplne detailný popis slávnych indiánskych vojen 19 storočia, ale skôr, že sa niečo dozviete aj o tých(nezaslúžene) menej známych červenokožcoch z Južnej a Strednej Ameriky a o ich útrapach a bojoch.. O rasizme voči nim a o biede v ktorej žili a ich vzburách a revolúciach. A o ich neskoršej POLITIKE.

Veľké bitky slávnych vojvodcov Veľké bitky slávnych vojvodcov Anthony Livesey

Fantastická knižka. Jedna z prvých čo som ako malé decko furt listoval a čítal som ju a zbožňoval až do dospelosti :).
Alexander, Džingischán, Napoleon, Lee, Rommel... Ku každému krátky životopis, charakteristika, obraz a potom detailný popis jednej z ich bitiek spolu s mapkami, opismy niektorých kľúčových zbraní apod..
Napoleonovi dali netradične Wagram čo je originálne. Rommelovi Ghazalu a Leemu zas Chancelorsville. A ako správni fanúšikovia vojnových dejín sa ešte nijak neostychali Leeho a Rommela opísať ako hrdinov :).
Úžasný bol aj Jamašita a aj málo známy britský generál Slim. Každá bitka otvára úplne celú kapitolu ktorá človeka záujme a pritiahne ho k dejinám.
A krásne obrázky. Určite doporucujem. Najmä pre mladých čo sa iba začínajú zaújmať o vojenské dejiny.Otvorí im to nove obzory a budú sa zaujmat už o jednotlivé postavy viac (ako ja :).

01.10.2021 5 z 5

Historie a náboženství židů - Tíha tři tisíc let předsudků, pokrytectví a náboženské nesnášenlivosti Historie a náboženství židů - Tíha tři tisíc let předsudků, pokrytectví a náboženské nesnášenlivosti Israel Shahak

Mimochodom :Kapis podo mnou to tu už SKVELO zhrnul takže urvite doporucujem otvoriť ten jeho dlhý koment a kuknúť. A potom otvoriť aj knihu :). Je aj na nete a nie je ani moc dlhá.

01.10.2021 4 z 5

Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre Miloslav Štítovský

Historický veľmi cenné vyzbieranie príkladov antisemitizmu na Slovensku.
Ževraj to vydal nejaký,, kotlebovec ". Ani by som nebol podľa obsahu povedal. Kľudne to mohol vydať aj Denník N a dodať k tomu úvod o tom ako sú výroky hanebné.
Každému sú totiž úplne nechané na uváženie - sú to len a len výroky také aké vtedy boli.
Mimo iné od - Štúra, Vajanského, Hlinku, Šrobára či Hodžu a Rázusa...
O veciach, ktoré vtedy naozaj boli závažné a problematické. Úprimne sa moc nedivím, že boli vtedy potom ľudia antisemitskí. Na druhú stranu si vôbec nemyslím, že má táto publikácia nejakú šancu vyvolať dnes v Slovákoch,, antisemitizmus ".Dnes tu židov žije päť a pol a o nejakých problémoch s,,, židovskými krčmármi", úžerníkmi či nedajbože maďarizátormi nikde nepočuť. Takže kľud slniečka :).
Btw :zaujmavý bol ten Štúr a netušil som ze bol až tak radikálny v tomto. A zaujmavé bolo aj celkové vykreslenie doby.Doby odnárodňovania,provinčnosti, Multietnického impéria a represálii voči národnému hnutiu. Doby tak podobnej tej našej.

01.10.2021 4 z 5

Famózna a veľmi potrebná kniha o totálne tabuizovanej téme židovského rasizmu voči iným. Nie je to ďalšia kritika Izraela ktorú už znalí čítať nemusia, ale zdôvodnenie prečo a z čoho je vlastne sionizmus taký nenávistný. Kde má tá nenávisť korene. Dočítate sa o tom ako neskutočne bola židovská komunita celé stáročia uzavretá do seba. O rabínoch co okolo roku 1800 neverili v existenciu Ameriky a o tyranii ktorú rabíni voči svojim súkmeňovcom praktizovali. O tom ako im zakazovali čítať a učiť sa jazyky. A o nenávistných pasážach talmudu, opovrhnutí roľníkmi či o tom ako sionisti vítali v 33 Hitlerov triumf nad,, liberalizmom "-spoločným nepriateľom.
A o izraelských vojakoch ktorí dostávajú v listoch rady od svojich duchovných pastierov rabínov aby vraždili aj bez výnimky arabské ženy a deti - lebo je to tak podľa talmudu.
Desivé čítanie. A pravdivé bohužiaľ. Od Žida a liberála čo verí v porozumenie medzi ľuďmi.Inak by mu človek až ťažko veril :). A nie je to ani marxista :).

Průmysl holocaustu Průmysl holocaustu Norman Gary Finkelstein

Jednoznačne veľmi potrebná a pravdivá kniha. Typické je že ju napísal žid a syn preživších holokaustu. A že ju schvaľuje aj najväčší (židovský) historik holokaustu Raoul Hilberg. Väčšina sionistov o nej naopak radšej mlčí. Bolo by až príliš zjavné, že ich útoky by boli čisto účelové. A tí čo do nej prdia - no tak to si presne viete predstaviť prečo a za koho prachy (ech ech AIPAC) to robia..

Rozhovory s Putinom Rozhovory s Putinom Oliver Stone

Nojo a sranda je, že Putin má rád Busha :) a opisuje ho ako dobrého človeka čo len mal zlých radcov a tak:). A famózne je tiež aký nízky štátny dlh voči HDP má Rusko oproti USA (napriek tomu sa tam nežije o moc lepšie čiže dlh nie je všetko áno pan Sulík?). Alebo opisy vzťahov s Tureckom a Saudmi atď..

Rozhovory s Putinom Rozhovory s Putinom Oliver Stone

Sympatická a užitočná knižka. Občas je Stone k Putinovi viac milý ako by bolo treba ale neva. A pre prehľad v súčasnom dianí je to určite jeden z top zdrojov.
Asi najviac sa mi ale páči poznámková literatúra na konci ktorá odkazuje na konkrétne linky a články ktoré neraz uvádzajú úplne iný pohľad než aký nám ukazovali naše médiá..Najmä som vdačný za webstránku Counterpunch-ľavicovú a liberálnu ,ale nepodliehajúcu protiruskej štvanici .A na nej som sa dozvedel ešte veľa zaújmavých informácií.
Vedeli ste že Amerika odmietla Rusku vydať moslimského teroristu a nacistického vojnového zločinca? Že milióny ľudí z Ukrajiny po Majdane utekali DO RUSKA(!)? Že milión detí na Donbase bolo v ohrození hladom kvôli blokáde? Ja teda nie..

Fašizmus a komunizmus Fašizmus a komunizmus Ernst Nolte

Zaújmavá knižka, ktorú ale prečítate za deň a k tomu vás už v polke nič extra nové nečaká.
Nolte mal odvahu otvoriť možnosť novej interpretácie,ale nijak nepolemizoval s
akýmikoľvek faktami. Polemizoval iba s hmm ako to povedať interpretáciami a naratívmi ktoré sú tak zažité.Ako že bol holokaust niečo výnimočné a nacizmus jediné najväčšie zlo všetkých dôb. Nebolo to tak..
Furet má zas odvahu dať mu sčasti za pravdu ale (pre mňa absurdne) odmieta uznať AKÉKOĽVEK aspoň ako tak reálne,, racionálne jadro "antisemitizmu. Skade sa potom nabral ak nemal žiaden dôvod?

01.10.2021 3 z 5

Moje probuzení Moje probuzení David Duke

Na férovku a bez ohľadu na ideologiu autora :skvelá kniha. Asi najinteligentnejšie vysvetlenie,,rasistických "a bielo- nacionalistických a,,antisemitských"názorov vôbec. Určite nie brak ako Turnerove denníky. Oveľa kvalitnejšie a menej fanatické ako Mein Kampf ktorý presvedčí len presvedčeného. Lepšie než Bartoš.
Duke skutočne pristupuje k svojmu čitateľovi ako k človeku ktorý s ním nemusí hneď súhlasiť a chce len aby sme boli ochotní vypočuť si ARGUMENTY. Argumenty v prospech vecí ktoré pôsobia neuveriteľne..
Každý detail v knižke podkladá štatistikami, faktami.. Veľa som sa z nej dozvedel o dejinách a biológii. Veľa nových vecí človek objaví skoro na každom kroku. O tom ako,, víťazi písali dejiny "druhej svetovej a aj Konfederácie. O tom ako sa v 60 rokoch prekrucovali Jeffersonove citáty aby zneli antirasisticky(dnes to už zasa dokonca ani nestačí a jefferson začína byť tabu). O nenávistných výrokoch proti Ježišovi, kresťanom a nežidom v Talmude..
A neraz musí človek aj súhlasiť. Minimálne je zaújmavý,, druhý pohľad" na koniec rasovej segregácie ktorý zrejme vonkoncom nebol tak ružový ako si bežne myslíme.Na zákazy kníh a na dosť logické argumenty takého Carletona Putnama (ktorého Race and reason som si mimochodom potom tiež na nete našiel a prečítal ).Na černošskú kriminalitu a jej príčiny .
Je ťažké tiež neuznať ako rasistickí vedia byť židia a aký majú niektorí vplyv...
Problém je skôr aký si z toho urobiť záver a ako to posúdiť. Izraelská lobby v USA je obrovská a desivá - ale to aj iné lobby s inými záujmami (napr.Saudskoarabská a farmaceutická). A pri desegregácii boli aj špinavosti a v rasizme sú voči bielym neraz dvojité štandardy, ale svinstvá čo popáchal KKK a otrokári to určite neprebije.A Duke ich tiež ako inteligentný človek nepopiera (ale bagatelizuje alebo o nich mlčí). Nepochybne má istú schopnosť kriticky myslieť a je fascinujúce sledovať ako postupne k jednotlivým svojim názorom dospel. Ale to neznamená, že má vždy pravdu - a holt človek sa občas aj inteligentný nechá strhnúť jedným smerom a vidí iba jednu perspektívu.
Určite ale neľutujem, že som túto knihu čítal a veľa mi dala. Ak chcete počuť raz skutočne inteligentné zdôvodnenie extrémistickej pravice voľte toto.

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

Ako malý som mal tú knihu rád. Dnes mi sčasti už príde aj ako šarlatánstvo ale v mnohých veciach sa aj naplnila. Len nie doslova.
O tom že Amerika sa bude musieť zrieknuť impéria alebo demokracie som hovoril ešte skôr než som ju čítal a bohužiaľ sa to dosť naplňuje.
No a prístup k Putinovmu Rusku akoby Deep state skutočne prevzial stadeto.
Naopak nechápem ako mohol autor tak zhadzovať význam Číny a nie celkom podľa mňa docenil aj islam.
Celkovo mi príde ze chcel knihou dosť aj,, radiť "nejakému geniálnemu štátnikovi v USA a vyberal si pre Ameriku najoptimistickejšie scenáre, ale aj tak je to mega knižka a stojí za prečítanie.

12.09.2021 3 z 5

Nasledujúce desaťročie Nasledujúce desaťročie George Friedman

Knižka sa mi páčila aj viac než,, nasledujúce storočie "od toho istého autora.
A predsa sa príliš nenaplnila :) ale jestvujú predpoklady že sa sčasti začne v najbližšom období.
Oveľa viac ako prognóza je to však často akoby skôr rada :) a keby boli amíci inteligentní boli by sa ňou riadili.
No a geopolitické úvahy sú samozrejme vždy zaújmavé.

12.09.2021 4 z 5

Vojenské omyly druhé světové války Vojenské omyly druhé světové války Kenneth Macksey

Autor dosť ignoruje Východnú frontu o ktorej je len jedna kapitolka a možno je občas stručnejší. Ináč výborná knižka. Nie je možno pre absolútnych diletantov čo ani nevedia kto s kým bojoval :) ale naozaj nie je nijak zvlášť odborná a ani podrobná. Kľudne jej porozumiete ak poznáte aspoň ako tak základné fakty.
Pre mňa to bola jedna z prvých kníh čo som v detstve o vojnových dejinách čítal.
Zaujmavé kapitoly :Francúzko, Afrika, bombardovanie..
Rommel nie je glorifikovaný, ale ani dehonestovaný. Atď...

Mikuláš Černák Mikuláš Černák Gustáv Murín

Polka knihy sú iba rozhovory (sČernákom, Lučanským, Lipsicom..) a polka chronológia hlavných udalostí.
Nie je to zlé, ale čakal som niečo iné..

12.09.2021

Dvojhra bez pravidiel: Pavol Rusko vs Marian Kočner Dvojhra bez pravidiel: Pavol Rusko vs Marian Kočner Gustáv Murín

Zatiaľ jednoznačne najlepšia kniha akú som od G. Murína čítal!S,, Mafiou v Bratislave "sa nedá ani porovnať - autor sa zlepšuje.
Ale je to aj témou a tá je veru zaujmavá..
Brilantný popis éry zločinu a Goríl.
O P. Ruskovi som si nič dobrého nemyslel od detstva nikdy. Ale že bol až taký zmrd..
Najprv komunista a potom hneď za revolucie zakladateľ VPN. Najprv Mečiarov protežant a potom ho zradil. Zneužíval moc, kradol, prekrucoval, mediálne pomáhal vrahom typu Černák,jazdil si dvestovkou ešte aj do Rakúska a uplácal úrady, blokoval protikorupčné zákony (Špeciálny súd)...
Že by bol schopný vrážd vôbec nepochybujem. A predsa ho Murín z toho vyviňuje, ale v tomto neviem či súhlasím.
No a zaujal ma aj Jozef Banáš.. Dnes hrdina konšpiračnej scény a vtedy (to som vôbec netušil) politik za liberálno mafiánsku ANO a za SDKÚ (!). A ešte predtým tabakový lobista. A toto sa hrá na národniara?
O Kočnerovi sa človek tiež kadečo dočíta a iný názor má autor aj na našu mytickú hrdinku Čaputovú a jej boj o skládku...S autorovými názormi a hodnoteniami často nesúhlasím,ale to nevadí .

O duchu zákonů O duchu zákonů Charles Louis Montesquieu

Fantastické dielo a jedno z prvých co som kedy o statovede ešte ako malý čítal.
Rozhodne doporucujem každému politológovi, filozofov, právnikovi co komukoľvek co jednoducho uvažuje nad tým aká by mohla byt ústava a aký štát.
Mňa samotného pritom zaujali často najmä pasáže menej známe. Napríklad ako veľmi zaujmavo teoretizuje ze tým co udrží demokraciu v chode je jedine občianska cnosť (pretože despocia môže fungovať len na strachu ale vláda ľudu len na súdržnom ľude ktory miluje slobodu).
Alebo všadeprítomný a pre osvietencov typický obdiv k Sparte (podobne ako u Machiavelliho a Rousseaua) ktorým autor nakazil aj mňa :).
A na záver dodám ze fakt už len čakám kedy niekto vytiahne ze bol Montesquieu homofob :) ako každý v tej dobe :) ale naši Progresivci knihy nečítajú takže si snáď môžem zatiaľ vydýchnuť.

01.08.2021 5 z 5

Logika liberalizmu Logika liberalizmu John Stuart Mill

Neskutočné, že tak veľké dielo tu nemá ešte ani komentár.. Nezaslúži si to.
Mill bol skutočne jeden z otcov liberalizmu. Skutočného liberalizmu a ti dnešní pseudoliberáli keby si ho prečítali tak by neboli takí tupí akí sú (ale Truban a Šimečka snáď ani čítať nevedia).
Najviac zo všetkého ma dostala asi prvá a najlepšia obhajoba SLOBODY SLOVA akú som kedy kde čítal a to skutočne bezchybná. Už len tá sama osebe by mala byť povinné čítanie a mala by sa o hlavu otrieskať každému na svete. Prekrásne a pokorné vysvetlenie toho ako o žiadnom názore nemôžete povedať, že je zlý bez dôvodu a ako o KAŽDOM aj najabsurdnejšom postoji treba vždy diskutovať a nie ho zakazovať. Ako aj tí najväčší z mudrcov ako Ježiš, Sokrates a Luther hlásali veci, ktoré dobovo boli kacirstvom a ako nik z nás nie je tak geniálny aby mohol posudzovať ktoré už názory sú už za hranou (a ako správne Mill poukazuje ani tak veľký a podnes uznávaný filozof na tróne ako Marcus Aurelius to nedokázal a prenasledoval kresťanov a pokladal to za správne). Wau.
Vtedy za Milla bolo nemiestne a úplne za čiarou debatovať o vražde tyrana a o neexistencii Boha. Dnes zasa o existencii holokaustu a o rasizme, ale princíp je rovnaký...
No a len na záver dodám, že perfektný je Mill aj tam kde opäť predbehol svoju dobu o polstoročie a hlásal rovnosť žien či v pasážach o socializme, ktorý zhodnocuje absolutne objektívne a uznáva mu dobré aj zlé stránky a za jediného definitívneho sudcu označuje prax.
Mill je skeptik a o všetkom pochybuje. Vo všetkom je opatrný. A za jediného sudcu uznáva prax. Dokonalý prístup. A inšpiratívny je aj pre dnešnú dobu. Nie je náhodou, že ideológ a dogmatik Hayek ho nakoniec odsúdil (za aspoň trochu priklonenie sa k objektivnejsiemu zhodnoteniu socializmu) ako socialistu a nie je náhodou, že tohto otca liberalizmu dnes popierajú v skutkoch sami naši samozvaní slovenskí,, liberáli ".

01.08.2021 5 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Voltaire (p)

Vzdycky som sa do veľkej miery hlásil k osvietenectvu a racionalizmu a tak som mal túto knižku na zozname už dávno. A konečne som si ju požičal a stoji fakt za to :).
Ja osobne by som úryvky z nej dal do všetkých škôl ako povinné čítanie namiesto tých nezmyslov :).
Popravde si pritom ani veľmi nemyslím, že bol Voltaire filozof. Premňa bol skôr taký fakt dobrý žurnalista. A veľa z toho co píše je naozaj aktuálne a potrebné pripomínať aj dnes keď klerikáli zasa vystrkujú rožky. Už ma úprimne vytáča ako ľudia furt nevedia také dávno objavené veci ako ze Biblia sa nedá brať ako historický prameň (a súčasný školský systém s tou nevzdelanostou nič nerobí). Strašné.
A Voltaire na to ide jednoducho a cez najsilnejšiu zbraň - satiru.

01.08.2021 4 z 5

Churchill – Nepoddajný život Churchill – Nepoddajný život Norman Rose

Najmä sa mi páčilo ze autor neobchádza početné Churchillove chyby a nerobí z neho dokonalého hrdinu.
A tak sa dá aj lepšie pochopiť obraz vtedajšej politiky a aj prečo Churchillovi v čase Mníchova neverili...
Človek si musí uvedomiť, že Winston dvakrát zmenil stranu, že mal za sebou neúspechy pri Galipoli a vo financiách (aj keď ani jedno nebola len jeho chyba ale ľudia to tak vnímali) a kariéru dlhoročného vojnového štváča.A pritom napríklad jeho štváčstvo proti ZSSR sa už v 20 rokoch ukázalo ako dosť neopodstatnené (a unavená zadĺžená Británia radšej s Rusmi nadviazala normálne diplomatické vzťahy a svet sa nezrútil). Takže z tohto hľadiska skutočne nie je prekvapivé, že keď niekoľko rokov potom ako prakticky zmizol z aktívnej politiky začal varovať pred Hitlerom ľudia mu moc neverili a boli k nemu skeptický. Ostatne - nebol sám, ale medzi konzervatívcami bol v tom výnimkou. No a aj ten jeho antihitlerizmus nebol zďaleka tak principiálny...
Pre mňa osobne bolo zaújmavé, že Churchill (za prvej svetovej) dokonca chcel vstúpiť chvíľu ku Labouristom (!) a ako sa ku konzervatívcom a proti ľavici obrátil až vydesený hrozbou boľševizmu.
Zaujmavé aj bolo ako po celý život ostal v podstate síce liberálom ale zato zaťatým a presvedčeným imperialistom a kultúrnym vlastencom - a akýkoľvek ústupok v Írsku ci Indii vždy odmietal. A aj jeho prístup k,, ženskej otázke ":) keď sa obratne vykrútil.
Historické paralely vo mne vyvolalo keď mi akoby pripomenul (v dobrom!) neokonzervativcov oproti konzervatívcom bežným.
Celkovo mnohé Churchillove názory prekvapia neznalých. Napríklad ako v liberálnej mladosti chcel zrušiť snemovňu lordov a hlásil sa k ateizmu (už vás vidím vy jeho kultisti v radoch konzervatívcov ako sa desíte: ) alebo ako v svojom antikomunistickom období zasa spochybňoval všeobecné volebné právo a chválil Mussoliniho.
A zaujala ma aj podľa mňa neoprávnene málo známa postava Lloyda Georga.
Samozrejme Winstonovo detstvo a všetky príhody neposlušného decka sú už len perlička :) a už odmala som sa v tomto v ňom videl :).

01.08.2021 4 z 5