Ve své nejpoučnější a nejvíce zneklidňující knize odhaluje profesor Shahak skryté praktiky a názory ortodoxních Židů. Z této víry podle něj vychází celý sionismus, jenž podstatně ovlivňuje politiku a činnost izraelské vlády. My všichni jsme si vědomi paradoxního stavu, kdy převážně sekulární stát zakládá svůj raison d’etre a budoucí směřování na biblickém textu. Hloubka antipatie ortodoxních Židů vůči „nevěřícím“, a zvláště vůči křesťanství (a Ježíšovi), připadne mnoha milionům lidí celého světa velmi překvapivá, a zvláště pak Američanům, kteří Izrael nekriticky obdivují. Ať už si o situaci v Izraeli myslíte cokoli, ať už vyznáváte jakékoli náboženství nebo filosofickou víru, ať je vaše přesvědčení jakkoli hluboké, tato kniha vás zcela jistě zaujme. O autorovi: Profesor Israel Shahak, emeritní profesor organické chemie na hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, je jednou z nejpozoruhodnějších osobností na současném Středním Východě. Poprvé jsem ho potkal před pětadvaceti lety, kdy se země vzpamatovávala z války v roce 1967 a poté v roce 1973, a začali jsme si pravidelně psát. Narodil se v Polsku, přežil koncentrační tábor, ze kterého se mu podařilo uprchnout. Okažitě po skončení druhé světové války odjel do Palestiny. Stejně jako všichni mladí Izraelci té doby sloužil každé léto krátkou dobu v ozbrojených službách, tak jak to vyžadoval izraelský zákon. Za pomocí pronikavého, neústupného, zvídavého a ke kořenům věci směřujícího intelektu budoval kariéru univerzitního lektora a výzkumníka v obasti organické chemie – studenti jej opakovaně zvolili nejlepším učitelem, a za své akademické výkony obdržel mnoho cen – a současně si začal uvědomovat, jak politika sionismu a praktiky státu Izrael vede k utrpení a ztrátám nejen pro Palestince, kteří přišli o Západní Břehy Jordánu a pásmo Gazy, ale také pro mnoho ne-židovských obyvatel (tj. palestinskou minoritu), kteří nechtěli opustit zemi po vyhnání v roce 1948, zůstali ve svých domovech a stali se občany Izraele. To ho přivedlo k systematickému studiu povahy státu Izrael a jeho historie, zapojil se do ideologické a politické debaty, která, jak zjistil, je velkou neznámou pro většinu neizraelitů, zejména židů žijících v diaspoře, pro které představoval Izrael vysněnou demokratickou a zázračnou zemi, jenž si zasluhuje bezpodmínečnou podporu a obranu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79662/historie-a-nabozenstvi-zidu-79662.jpg 4.65
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Votobia

Jewish History, Jewish Regilion (1997)

Kapis
09.02.2017

Komentář k této knize mi zabral dvě A4-ky a nevejde se zde, proto ho kopíruji do recenzí ke knize, viz:

Autor knihy

Israel Shahak
izraelská, 1933 - 2001

Kniha Historie a náboženství židů - Tíha tři tisíc let předsudků, pokrytectví a náboženské nesnášenlivosti je: