LordByron LordByron komentáře u knih

Gendův meč Gendův meč Henry Sakaida

Jedna z mojich detských kníh. Veľmi podrobne a veľmi odborne sa zaberá špecifickou témou o ktorej u nás malokto vôbec počul - elitnou jednotkou najlepších japonských stihacov v poslednom roku vojny.
Čítal som ju na milionkrát, je krásne spracovaná a má krásne obrázky a Japoncom som zakaždým fandil a vždy mi bolo smutno ako ďalší a ďalší skvelí velitelia padli. Takaši Ošibuči, Kanejoši Muto atd..

19.02.2023 4 z 5

Japonská válka 1931–1945 Japonská válka 1931–1945 Aleš Skřivan

Pre mňa prvá podrobnejšia kniha o japonskej časti vojny. Doteraz som poznal skôr iba jednotlivé bitky, alebo epizódy.
A je hutná, výpravná a podrobná.
Veľmi ma bavili trebárs rokovania Macuoku s Hitlerom (celkovo bol neodhadnuteľný Macuoka fascinujúcou postavou) alebo začiatok prvej vojny s Čínou a tak.
Ako vacsina literatúry zasa dosť obchádza boje v rokoch 38 - 44 v Číne ale aspoň o nich niečo píše.
A musím povedať, že z nej cítim istú proamerickú zaujatosť čo ale prepáčim vzhľadom k tomu koľko mi dala informácií.

19.02.2023 4 z 5

Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 David Irving

Vlastne trošku prekvapivo a sklamane musím aj ako skalný Irvingovec povedať, že knižka ma bavila trošku menej ako ostatné Irvingove knihy.
Čítal som ich už veľa a viac ma držal Norimberk, Goebbels a možno aj Rommel.
Sčasti to bude aj tým, že som ju čítal naraz s Tajní spojenci Adolfa Hitlera a popis Hitlerových motivácií a konania tam mi prišiel presvedčivejší.
Skutočne je niečo pravdy na tom, že Irving má (v tejto jednej knihe) trochu až tendenciu Hitlera brániť a interpretovať veci v takom duchu.
Určite neklame ale s niektorými vecami nemôžem súhlasiť.
Predovšetkým sa osobne vôbec nezhodujem s tvrdením hneď v úvode, že by Hitler nebol až taký antisemita z presvedčenia a že antisemitizmus skôr používal aj pragmaticky a pre popularitu.
Absolútne s tým nesúhlasím. Hitler ako ho chapem ja bol naopak ideológ a časť svojich rasových názorov práveže tesne pred uchopením moci akože zmiernil a zamlciaval aby ho u verejnosti nepoškodili.
Irving spomína ako pokarhal hnedokošeliarov za zničenie židovského lahodkarstva - ale to podľa mojej mienky nijak neodporuje jeho antisemitizmu, skôr to dokazuje, že nemal rád neporiadky a veci čo strane robia zlú reklamu.
Vedel Hitler o vraždení židov za vojny? Knižka dáva ako je známe dosť kontroverznú odpoveď. Kto číta pozornejšie zistí, že zas až tak ďaleko Irving nezachádza(v podstate tvrdí, že Hitler iba prvé roky úplne nevedel ako ďaleko až veci došli a ako rozšírené boli incidenty a vraždy). Má pravdu? Podľa mojej mienky aspoň čiastočne aj hej. Určite je lepšie sa nad takou možnosťou aspoň trochu zamyslieť než ju hneď odbiť lebo sa nám politicky nehodí :).Tomu je ale v knižke venovaných aj tak len pár strán.
No a plne súhlasím s tým, že niektorí dôstojníci Hitlerovo meno neskôr poskrvnovali spätne naňho hádzali vinu za mnohé porážky za ktoré nie vždy nemohol.
Irving uvádza viacero dolozitelnych prípadov (menovite Stalingrad! a ako sa spätne upravovalo to kto si čo myslel a čo vravel) - a o tom sa dočítate málokde inde.
Súhlasím s tým, že mal vojvodcovský talent - na druhú stranu možno Irving skutočne občas hrotí a zveličuje ho.
Ostáva ale faktom, že Hitler správne odhadol ako poraziť Francúzko v 1940 roku, že (na rozdiel od Rommela) správne tušil, že sa Spojenci vylodia v Normandii, že správne odhadol (opäť na rozdiel od Rommela) že sa Itália dá stále dlho brániť atď..
Je tiež dobre, že v knižke odznie koľko ráz Hitler zmiernil svojich podriadených, zrušil rozsudok smrti a všeličo krotil. Je to dobre ani nie za to, že by som o ňom mal zvlášť idealistickú predstavu - tyrani takéto veci robia občas takmer vždy a vždy trochu aj pre popularitu. Ale je dobre, že o tom aspoň niekto niekde píše, lebo zaujatých autorov v opačnom smere je na stokrát viac.
Na druhú stranu sa nedá nijako opomíňať ani jeho krutosť - a práve v prístupe k napríklad Slovanom bol často medzi tými horšími.
A na koniec musím povedať, že áno knižka bola plná zaujímavých info a určite je dobré ju prečítať a to pozorne, ale mojimi favoritmi od Irvinga ostávajú Norimberk a Goebbels.

14.02.2023 4 z 5

Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Sergej Rudenko

Prekvapivo vcelku dobrá novinárčina. Knihy ktoré vyjdú takto skoro a za takýchto okolností keď je tak silná potreba propagandy sú obvykle humus a odpad.
V kníhkupectvách som už videl asi jednu či dve Zelenského biografie ktoré pôsobili na prvý dojem skôr na grc.
Toto je iné. Dozvedel som sa zopár zaujímavých info.
A je zaujmave ako často sa autor vracia k tomu ako úplne najnarodniarskejším a najviac promajdansko založeným ukrajincom Zelenskyj skôr vadil(vrátane myslím sčasti aj pána autora) .
Zaujmavé boli aj jeho rozhovory s Trumpom, spory s Porošenkom apod. A určite je Zelenskyj v mnohom šašo a demagóg čo knižka len potvrdzuje. Ale stále lepší ako Porošenko a určite lepší než okupanti.

14.02.2023 4 z 5

Zadné schody filozofie Zadné schody filozofie Wilhelm Weischedel

Pre mňa asi prvá kniha ktorou som ako asi 10 ročný načrel do filozofie - a bolo to famózne.
Nieje nijak zvlášť ťažká a zložitá a podnecuje fakt na to premýšľať

Zrod římského impéria Zrod římského impéria Appiános

Mne sa to ľúbilo. Je pravda menej podrobný ako niektorí iní kľučoví autori ale to nie je len na škodu.
A venuje sa podrobnejšie niektorým celkovo inak málo zmapovaným epizódam napríklad z Hispánie veľmi zaujmavou vojnou proti Viriathovi.

08.01.2023 4 z 5

Banderovci na Slovensku (1945 – 1947). Niektoré aspekty pôsobenia jednotiek Ukrajinskej povstaleckej armády na území krajiny Banderovci na Slovensku (1945 – 1947). Niektoré aspekty pôsobenia jednotiek Ukrajinskej povstaleckej armády na území krajiny Michal Šmigeľ

Iný pohľad na vec.
A menej známe fakty. Nevenuje sa to nejako banderovskej volynskej genocíde, ale za to sa dozviete o tom ako Poliaci vraždili rusínov a spol.
Načo by sa tiež nemalo zabúdať.
A podľa tejto knihy bandery po vojne na Slovensku ani nič také neporobili a tak.
Známy incident keď v Kolbasovciach vraždili opisuje tak že vraj veľmi ani nevieme či to boli oni. Neviem posúdiť aká je pravda. Aj keby tak sú premňa členovia UPA morálne neprijateľní najmä kvôli genocíde na Volyni, ale je skutočne logické a isto to tak aj bolo, že z nich prvé dve tri roky po vojne režim na Slovensku cielene robil bubáka a v takej atmosfére sa dá očakávať, že sa im pripísala aj nejaká tá nepravda.

08.01.2023

Dejiny Ríma / Vojna s Jugurtom / Catilinovo sprisahanie Dejiny Ríma / Vojna s Jugurtom / Catilinovo sprisahanie Gaius Sallustius Crispus

Dodatočne dodám už len, že aj Vojna s Jugurtom bola ok.A Jugurta bol zaújmavou a mne aj sympatickou postavou. Nenal dedičný nárok na trón, ale podľa mňa si ho aj zaslúžil, lebo bol šikovnejší : )
Samozrejme Maria Sallustius uznáva.

08.01.2023 4 z 5

Zápisky o válce občanské, alexandrijské, africké a hispánské Zápisky o válce občanské, alexandrijské, africké a hispánské Gaius Iulius Caesar

Čítal som úplne iné vydanie takže nehodnotím kvalitu (v mojom bola dobrá) ale obsah : )
Kniha je tak neskutočne propagandistická až to bolí: )
Oproti galským vojnám je to okatejšie aj keď aj tam to bolo dosť.
Od prvej strany prekrucuje svoju zjavnú agresiu na obranu. Potom ako nasilu vpochoduje do mesta a zvoláva niekoľko senátotov ochotných ho legitimizova[ napíše, že ich zvolal,, aby ich oboznámil s krivdami spáchanými voči svojej osobe ".
A hneď za tým dodá, že potom ako všetkých prekonal činmi ich chcel prekonať aj spravodlivosťou a objektivitou (!).
Drzosť hodná súčasnej propagandy Putina : )
Mimochodom je zábavné ako sa obe strany v tomto konflikte oháňali Sullom tak ako sa dnes na Ukrajine obháňajú obe strany Hitlerom : ).
Inak je ale knižka famózna. Popis z prvej ruky. Vojensky veľmi zaujmavý.
Pompeius robí chybu za chybou (čomu až nemôžem uveriť pri niekom tak slávnom) - nepomôže Corfiniu, premárni rok na Balkáne a potom sa pripraví o výhodu blízkosti mora, nechá sa vlákať do vnútrozemia a do bitky a hlúpo nenariadi útok.
Jedinú dobrú akciu zrobí pri Brundisiu kde efektne ujde bez straty jedinej lode.
No a inak sú samozrejme zaujmavé rôzne drobnôstky a taktiky ku ktorým sa Caesar vracia znovu a znovu (nedať hliadku priamo k strážnym ohňom ale opodiaľ aby ju hneď nenašli a pod).
Je zaujmavé, že Pompeiovu smrť vôbec nekomentuje. A v Alexandrijskej vojne niet takmer ani slova o Kleopatre.
A zaujmavá je postava Labiena.
Určite skvelé knižky ale ak ste v Ríme ešte trochu zmätený najprv prečítajte Caesara od Luciana Canforu alebo tak. Ak neviete aničo je to tribún ľudu a podobne tak budete mať vo veciach zmätok.

08.01.2023 4 z 5

Rusko-čečenský konflikt 1989–2007 Rusko-čečenský konflikt 1989–2007 Richard Celder

Ťažko ohodnotiť.
Na Čečensko nie som expert a ku knihe som vopred pristupoval zaujatý v neprospech Rusov ktorých som na Kaukaze bral ako kolonizátorov.
V knižke aj odoznie hneď v úvode ako brutálne Čečensko cári dobyli a ako vybili dve tretiny populácie (1milión z milióna a pol).
Potom nasleduje podrobný popis udalosti za udalosťou počas celej vojny poprekladaný úryvkami z tlače apod.
Akurát mi žial osobne prišiel selektívne trochu proruský. Možno sa mýlim.
Autor opakovane detailne popisoval rôzne čečenské teroristické útoky a potom hodil aj nejaký ten zločin ruský ale iba tak pomenej(a to sa mi nezdalo).
Ďalej konštatoval ako sa ukázali vo vojne neopodstatnené obavy, že by v Rusku nebola slobodná diskusia. Podľa autora sa vraj potvrdilo, že médiá tam sú skutočne slobodné a vraj vyložene nadržiavali rebelom a tak - no to mi znie ako trpká irónia.
Ale opskujem, že nie som expert a faktograficky bola kniha nabitá zaujmavými informáciami.
Ku koncu boli aj napr.úryvky z manifestov rôznych povstaleckých skupín.

08.01.2023

Gaius Iulius Caesar. Demokratický diktátor Gaius Iulius Caesar. Demokratický diktátor Luciano Canfora

Prekrásna knižka ktorú som dostal už jak decko a nedávno zasa čítal.
Canfora je skutočne podrobný, vychádza z desiatok a desiatok zdrojov čo som osobne mal rád a celkovo napísal perfektnú knihu.
Miloval som ako do nej zakomponoval mnohé komentáre z Napoleonovej knihy o Caesarovi (áno Napoleon nebol historik a predsa často veci rozumel ako málokto - lebo sám bol moderný Caesar).
Krásne je rozobratá politická situácia, zložité vzťahy rôznych osôb a ako rímska politika vôbec fungovala.K Caesarovi máte často sympatie napríklad pri jeho ranej politickej dráhe a inokedy ho oprávnene autor kritizuje za brutalitu galských vojen, za lži a podobne.
Rozhodne jedna z top kníh na danú tému. Jedine ak že galským vojnám sa venuje relatívne pomenej a celkovo komentuje častejšie politiku (ale nevyhýby sa vôbec ani analýzam bojov a najmä tým od Napoleona a pri občianskej vojne).

Je dovoleno bránit inkvizici? Je dovoleno bránit inkvizici? Radomír Malý

Chorá a fanatická apologetika zla. Autir celkom vazne pise ze aj ked inkviziciacodsudila aj nevinnych to bola vina tych vinnych ktori donutili chudinku cirkev pribat tvrdsie opatrenia.

08.01.2023 odpad!

Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 Stalinova komanda: Ukrajinské partyzánské jednotky 1941–1944 Alexander Gogun

Fantastická a neskutočne zaújmavá knižka - nechápem komu sa mohla čítať ťažko, alebo bola zložitá.
Prvá odborná kniha čo som zvlášť o patrizánoch čítal a berie veci pekne z každej možnej stránky (organizácia, národnostné zloženie, zločiny, typy akcií, výskyt antisemitizmu, osobnosti, propaganda..) a výchadza zo samých dobových dokumentov a archívov (čo je dobre).
Nemusím s každým záverom súhlasiť, ale veľmi sa mi ľúbila.
Gogun opisuje partizánske hnutie vo všetkých farbách - boli medzi nimi antisemiti, ale vedenie proti antisemitizmu bojovalo, boli medzi zločiny, ale boli menej krutí ako UPA a AK, bolo odhodlanie a fanatizmus, ale menej ako u nacistov a UPA a boli opilskejší a promiskuitnejší ako UPA a AK. Počtom ich bolo na Ukrajine pomenej ako v Bielorusku, ale boli efektívnejší. A boli to vôbec partizáni? Alebo,, komandá "ako tvrdí autor? Neviem- velenie (v Londýne) mala aj AK a aj nas odboj.

20.11.2022

Kdo financoval nástup Hitlera k moci: 1919-1933 Kdo financoval nástup Hitlera k moci: 1919-1933 James Pool

Určite skvelá a veľmi podrobná kniha ktorú som od detstva čítal tak stokrát.
Kdo Hitlera financoval je skutočne dôležitý detail o ktorom málo počuť a ja teda(keďže už vidím ako ľudia začnú len o američanoch) dodám, že naoríklad aj ruská cárska rodina :)
A áno aj Henry Ford a anglický kráľ. Celkovo knižka je v štýle,, báli sa komunizmu tak vytvorili proti nemu Hitlera "a to jebdo veľkej miery pravda.

20.11.2022 5 z 5

Peter, Pavol a Mária Magdaléna Peter, Pavol a Mária Magdaléna Bart D. Ehrman

Úprimne som vzhľadom k povesti autora čakal výbušnejší materiál - ak nie ste fakt hlúpy kresťan tak sa vás to moc nedotkne.
Napríklad Dan Brownovské,, Mária Magdaléna bola Ježišova žena! "opisuje ako nepravdepodobné. A zdôvodňuje to v celku oukej s tým, že mne z toho vychádza že mária magdaléna bola skôr zakladateľka gnostizmu než manželka.
Určite sú zaújmavé niektoré veci z apokryfných evanjelií : ) najmä tá pošahanosť o orálnom sexe: ) ale to sú takmer s istotou kraviny čo nevychádzajú z reality.
Inak Pavla, Petra, Máriu a ich dobu celkom dobre približuje, občas možno až moc popularizuje (holt amík) a občas je moc feminista, občas moc hľadá čisto ultra spirituálne pohnútky, ale inak skvelá kniha.

20.11.2022

Problém nacistické právní filosofie Problém nacistické právní filosofie Viktor Knapp

Pre mňa osobne jak študenta práva a záujemca o nacizmus veľmi zaújmavé dielko.
Natrafil som naň v školskej študovni (inde ho ťažko nájdete) a je staré a zapadnuté, ale veľmi dobre zrobené a tie Knappove zdroje a informácie by dnes človek už našiel ťažko inde.
Je iste zaújmavé, že nacisti veľmi zásadne hlásali istú formu prirodzeného práva a neznášali rímske pravo (ostatne to mali aj v programe) ale Knapp to rozoberá blizsie - ako vychadzali z morálky a z duše ľudu a z toho že tá sa prejavuje vo Vodcovi a že sudca má len uhádnúť čo najpresnejšie Vodcovu vôľu (čo sú už fakt smiešne veci).

20.11.2022

Tajní spojenci Adolfa Hitlera (1933-1945) Tajní spojenci Adolfa Hitlera (1933-1945) James Pool

Jakože je to asi slabšie než Kdo financoval (kniha na ktorú to naväzuje) a je to senzáciechtivé (najmä kapitolky o drogách a hitlerovom majetku) ale inak veľmi zaujmavy iny pohlad.
Dopodrobna rozobrane ktoré firmy a ako z hitlera ťažili, ako sa dostávali k železnej rude a uhliu a chceli aj k rope. Veľmi podobné ako za britskej kolonizácie, alebo nedávno za invázie do Iraku : )
A trochu inak sú ponímaní aj sami nacisti a nemeckí,, konzervatívci "-podľa autora medzi nimi nebol taký rozdiel, nacisti boli hkavne novšia verzia a idealizovať by sme si,, dôstojnícku kamarilu" určite nemali.
Chcela vojnu, diktatúru, bola rasistická.. Je zaújmavé, že Hugenberg chcel demokraciu zrušiť ešte rýchlejšie akoHitler (to som napríklad tiež nevedel).
Autor stále zdôrazňuje kontinuitu s wilhelmovskou érou a dáva všeobecne známe veci typu antisemitizmu do kontextu a robí ich pochopiteľnejšími. Príde mi, že je to opis Hitlera dosť z ľavicovej strany.

Námorné bitky Námorné bitky Edmund Kosiarz

Absolútne a to naozaj absolútne famózna kniha. Strašne ľutujem, že ju mám len z knižnice a nie natrvalo.
Dopodrobna sa venuje každému typu vojenských operácii, taktike, výzbroji, stratégii. Najmä 19.a ešte viac 20.storočiu.Strašne veľa som sa z nej dozvedel - o taktike konvojov aj vlčích svoriek, námorných základniach a útokoch na ne, mínovaní...
Bavili ma tak dve bitjy z troch lebo doslova takmer každá mala niečo do seba, mala v sebe nejakú novú taktickú či technickú novinku, podnecovala k premýšľaniu a o kope vecí som si ešte dodatočne googlil.
Bitka pri Vise bola poslednou bitkou taranu ešte v 19 storočí (!) a to donedávna som ani nevedel, že vtedy tarany jestvovali, pri Sinópe poslednou bitkou plachetníc, v Koralovom mori zas prvá bitka lodí bez delostreleckej paľby a iba letectvom...
A pri každej bitke nejaké nové poučenie - pri Tarente Taliani nečakali, že lietadlá ich môžu obísť a útočiť z vnútrozemia, alebo zistili, že neradno ich kotviť blízko pri sebe, pri Žltom mori a Cušime sa potvrdilo, že taran je zbytočný.
V závere nádherné úvahy o budúcnosti námornej vojny a ako sa možno aj lietadlové lode prežijú a nahradia ich atómové a raketové tak ako oni sami kedysi nahradili bitevné...

30.06.2022 5 z 5

Ďábelská garda 2: Znovu v zeleném pekle Ďábelská garda 2: Znovu v zeleném pekle George Robert Elford

Vrhol som sa do toho, lebo kednotka ma bavila ako hovado a mal som taký ten dojem keď ani nechcete aby kniha skončila a chcete aby bola ešte ďalej. Málokedy ho mávam.
Toto bolo ppdobné a taktiež dobré čo sa týka taktiky, brutality a väčšiny vecí. Akurát to už fakt znelo nevierohodnejšie a vymyslene.
Napríklad si spomínam na pasáže o antisemitizme - esesáci podľa autori buď priamo židov masovo vraždili alebo ako vraj takmer všetci v Diablovej garde proti nim absolútne nič v najmenšom nemali.Prr autora existujú len tieto dve vyhranené typy a nič medzi.
To je absurdné. V reáli by nejaké menšie protižidovské predsudky mala tak tretina - polovica skupiny a nie len ten jeden zlý z einsatzgruppen čo je akože podaný ako úplný protiklad našich gerojov.
A na druhú stranu mal v reali malokto daco s priamym vyvrazdovanim.

30.06.2022

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

Ja nie som na fikciu a na romány, ale mám rád vojnu :)
A Ďábelskú gardu som prečítal takmer ba jeden šup. To pritom väčšinou fikcie odkladám po pár stranách. Táto ma bavila ako hovado, čítal som ju v niekoľkých jazykoch, kúpil som si ju v printe aj keď som ju už mal online a čítal som ju ešte aj v škole a takmer za dva-tri dni som ju dočítal.
Je famózna. A nepochybne kontroverzná jak hovado :) Do istej miery je to taká romantika pre chlapcov ako winetouovky :) ale tentoraz nie o hrdinoch bez bázne a hany, ale o,, drsných chlapcoch ".
Autor celkom evidentne hrá na preháňanie toho ako brutálmi jeho hrdinovia sú a akí sú brutál schopní, silní a odvážní - ale na mňa to pôsobilo.
Popisy taktiky boli perfektné a neskutočne ma bavili.
Bavil a bral ma aj ten neskutočne nenávistný antikomunizmus (som levičák ale viem sa odosobniť a vidieť veci z inej perspektívy).
Jednoducho toto je odo mňa doporučenie s viac ako plným počtom hviezdičiek - ak by to išlo.
A či sa to takto stalo? Neviem. Ale dúfam, že hej, lebo tak skvelý príbeh musí byť pravdivý!

30.06.2022 5 z 5