Rusko-čečenský konflikt 1989–2007

nehodnoceno
Rusko-čečenský konflikt 1989–2007 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242511/rusko-cecensky-konflikt-1989-2007-242511.jpg 0 0 1

Chronológia, súvislosti, svedectvá. Kniha sa zaoberá vojenským konfliktom v Čečensku v rokoch 1989 – 2007, ktorý je svetovým unikátom v intenzite bojových akcií, prejavoch krutosti, ale aj počte zainteresovaných strán a miery konšpirácií. Autor chronologicky zoradil všetky udalosti, ktoré konflikt spustili aj ukončili. Venoval pozornosť názorom všetkých zúčastnených strán konfliktu, neobmedzujúc sa na reprodukciu oficiálnych vyhlásení a správ. Publikáciu obohatil o množstvo komentárov, interview a štatistických údajov, ktoré ocenia nielen analytici, novinári, študenti, ale aj široká verejnosť. Ide o ucelene spracované svedectvo o jednej z posledných vojensko-politických kríz na svete. Prvé vydanie... celý text

LordByron
08.01.2023

Ťažko ohodnotiť.
Na Čečensko nie som expert a ku knihe som vopred pristupoval zaujatý v neprospech Rusov ktorých som na Kaukaze bral ako kolonizátorov.
V knižke aj odoznie hneď v úvode ako brutálne Čečensko cári dobyli a ako vybili dve tretiny populácie (1milión z milióna a pol).
Potom nasleduje podrobný popis udalosti za udalosťou počas celej vojny poprekladaný úryvkami z tlače apod.
Akurát mi žial osobne prišiel selektívne trochu proruský. Možno sa mýlim.
Autor opakovane detailne popisoval rôzne čečenské teroristické útoky a potom hodil aj nejaký ten zločin ruský ale iba tak pomenej(a to sa mi nezdalo).
Ďalej konštatoval ako sa ukázali vo vojne neopodstatnené obavy, že by v Rusku nebola slobodná diskusia. Podľa autora sa vraj potvrdilo, že médiá tam sú skutočne slobodné a vraj vyložene nadržiavali rebelom a tak - no to mi znie ako trpká irónia.
Ale opskujem, že nie som expert a faktograficky bola kniha nabitá zaujmavými informáciami.
Ku koncu boli aj napr.úryvky z manifestov rôznych povstaleckých skupín.

Autorovy knížky

Richard Celder