Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945

Kniha je další podrobnou studií známého kontroverzního historika, jehož problematický pohled na historické události se stal předmětem nejednoho soudního sporu, ať už v Londýně či v posledních dnech v Rakousku. Přesto jeho knihy vycházejí dál, ovšem s komentářem erudovaných historiků. Kniha završuje analýzu životních osudů a ideologických charakteristik nacistických předáku portrétem jejich vůdce. Rozsáhlá práce, mnohde se opírající o soukromé prameny, sleduje Hitlera na "válečné stezce" a zároveň se snaží dopátrat obecnějších souvislostí a příčin tragických událostí 20. století. Sám autor ke své knize dodává: "Vzal jsem si za cíl popsat události z Führerovy perspektivy, pokoušel jsem se každou epizodu nahlížet jeho očima. Tato technika samozřejmě zužuje zorné pole, ale na druhé straně pomáhá vysvětlit rozhodnutí, která se jinak jeví jako nevysvětlitelná." Kniha rozhodně není oslavnou ódou na Hitlera, právě naopak: snaží se objektivně posoudit, z jakých příčin došlo k válce, která za sebou zanechala 50 miliónu mrtvých, vedla k obrovským válečným škodám v celé Evropě a polovině Asie, vnesla do světových záležitostí trvalý zmatek a v neposlední řadě způsobila posílení pozic komunismu v jednom světadíle na dlouhých 40 let a jeho rozšíření do druhého světadílu, kde přetrvává i dnes, téměř na konci "divného" 20. století. Vydání 3., (v Jotě 2.vydání)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170950/hitlerova-valka-a-valecna-stezka-le-7fO-170950.jpg 3.819
Válečné, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Jota

Hitler´s war and the war path 1933-1945, 1991

Kniha Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945

braunerova

Jak vypadal svět podle Adolfa Hitlera. Na jedné straně politický génius, vybavený charismatem a fenomenální pamětí. Na straně druhé člověka mrazí, když čte jeho výroky plné fanatismu a rasové nenávisti k Židům a Slovanům, jeho výzvy na euthanasii duševně nemocných, plány na zotročení Čechů, Poláků a Ukrajinců nebo na likvidaci Rusů.
Zajímavá byla jednání Hitlera s Chamberlainem a Daladierem o osudech Československa. Překvapilo mě, s jakou lehkostí nás spojenci hodili přes palubu. Ostatně stejné to bylo i v případě Polska.
Znalosti pana Irvinga jsou úžasné a biografie je mimořádně čtivá, některé jeho názory jsou ale sporné. Že Hitler nevěděl o masové likvidaci Židů v pracovních táborech vyvrací v předmluvě Vladimír Nálevka. Legrační je snaha vykreslit Hitlera coby geniálního vojevůdce, což autor dokazuje často se opakující větou "přesně jak Hitler předpovídal". Jenže k čemu je geniální vrchní velitel, který velí 1000 km daleko od fronty, na poradách velení hodiny žvaní, nesnáší opačný názor, snaží se plánovat pohyb každého pluku a v kritických dnech stěhuje štáb nebo odpočívá na Berghofu. Z velení se pak stává fraška a Německo také podle toho dopadlo.

"Češi jsou národem cyklistů - od pasu nahoru jsou v předklonu, ale nohama neustále kopou!"
Adolf Hitler

Belbo
13.03.2018odpad!

Jeden z nejodpornějších vědomě manipulativních textů co jsem kdy četl. Irving byl a je nacista a Hitlerův apologet.

Lesní_chodec
17.08.2016

Jedna z nejlépe a nejčtivěji napsaných knih, kterou jsem o IIWW četl.

zahadum
03.06.2016

Dejiny píšu víťazi....ale históriu píše pravda ! Najucelenejšia a archívmi štátov podložená kniha o príčinách a dôsledkoch 2.svetovej vojny. Vhodná ako učebné osnovy pre študentov ale aj pre ľudí ktorí chcú poznať históriu neskreslenú, neupravenú a dobovo presnú.