lima123 lima123 komentáře u knih

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha písaná formou krátkych, či dlhších výpovedí sovietských žien, ktoré aktívne bojovali v 2. svetovej vojne. Pre mňa bolo najviac prekvapujúce vlastenecké nadšenie týchto dievčat, ktoré už veľmi mladé boli odhodlané obetovať i život pre vlasť. Odporúčam.

01.08.2019 4 z 5

Osem hôr Osem hôr Paolo Cognetti

Oddychový, pokojný príbeh dvoch chlapcov a ich láska k horám. Ich životné príbehy, rozdielne so spoločnými styčnými bodmi, vedie k zamysleniu nad životom, nad hodnotami, ktoré sú dôležité.

01.08.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Táto kniha je pre mňa zbierkou poviedok, ktoré sú na prvé prečítanie veľmi smutné až pesimistické. No vedú k zamysleniu sa nad určitými obdobiami života.

02.06.2019 3 z 5

Zastavte Dubčeka! Zastavte Dubčeka! Jozef Banáš

Zaujímavo napísaný životopis Alexandra Dubčeka. Mne sa zdala veľmi zvláštna no zároveň sympatická snaha Dubčeka o zmeny v komunistickej strane. Aj keď mu do cesty stavali prekážky a tušil, že cez Brežneva jeho zmeny neprejdú, aj tak stál za svojimi zásadami, ktoré vyústili do Pražskej jari 1968. Aj keď toto jeho obdobie bolo veľmi krátke, dalo nádej tisícom a stalo sa nezabudnuteľným.

26.05.2019 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Myslím, že vydať túto knihu bol veľmi dobrý nápad. Môže preventívne pôsobiť u tínedžerov. Opisuje život narkomanky v 70. rokoch minulého storočia v Berlíne. V podstate je to hrozné živorenie, lebo trinásťročné dievča sa stáva otrokom drogy. Celé svoje správanie podriaďuje len tomu,aby získala drogu.

02.05.2019 3 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

Kniha pre mňa nebola zaujímavá. Čítala som ju viacmenej len kvôli výzve. Myslím, že autor napísal viacej pútavejších kníh.

22.04.2019 2 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Skutočný príbeh mladých sestier, ktoré boli s matkou odvlečené do sovietského gulagu a tam prežili takmer 20 rokov. Pútavá, poučná, miestami náročná kniha, pri ktorej si poplačete, no na záver máte dôvod na úsmev. Určite odporúčam.

15.04.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Príbeh moravskej židovskej rodiny počas 2. svetovej vojny. Láska, vojna, tragédie,priateľstvá, choroby, rodinné vzťahy.Nemohla som sa od nej odtrhnúť, pútavo napísaná. Výborná kniha. Určite odporúčam.

12.03.2019 5 z 5

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonas Jonasson

Celkom zábavné čítanie. Sto rokov života jednoduchého
muža plného cestovania, náhodných stretnutí a udalostí, ktoré ovplyvnili svet. Môže byť.

10.03.2019 4 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Zaujímavý, pútavý povojnový i vojnový príbeh štyroch osôb, ktoré 2. sv. vojna na čas zavedie do starej horskej vily v Taliansku. Človek po prečítaní musí zase rozmýšľať nad nezmyselnosťou vojen. Nad tým, ako vojna vždy nenávratne zničí (fyzicky, či psychicky) životy zúčastnených. Odporúčam prečítať.

20.02.2019 4 z 5

Denník odvážneho bojka Denník odvážneho bojka Jeff Kinney (p)

Veselá, zábavná kniha pre deti asi 10 ročné. Zaujme aj chalanov.

16.02.2019 4 z 5

Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Pavol Rankov

Pútavý príbeh troch kamarátov a jedného dievčaťa, o ktoré všetci usilujú. Páčila sa mi forma rozprávania rozdelená do ročných kapitol. Kniha bola písaná dosť podrobne, preto ma zaskočil záver. Zdal sa mi useknutý. Knihu odporúčam.

10.02.2019 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Netušila som akú výbornú knihu som začala čítať. Skutočné majstrovstvo slova, výrazov, jazyka. Viacero rozvinutých tém, viacero životných osudov, núti k úvahám nad životom. Určite odporúčam.

08.02.2019 5 z 5

Budha z predmestia Budha z predmestia Hanif Kureishi

Nebola to "moja šálka kávy". Pre mňa veľa vulgarizmov, nadávok, drog, sexuálnych experimentov... No, asi tak svet vnímal dospievajúci hrdina knihy.

15.01.2019 2 z 5

Stálo to za to Stálo to za to Vojtech Kováčik

Skutočný príbeh muža, ktorý veľmi túžil po kňazstve. Musel si prejsť však rôznymi ťažkosťami, kým ho dosiahol.

28.12.2018 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Láskavá, milá , letná poviedka. Natrafila som na ňu náhodou vďaka výzve a trocha si spomínam na film. Celkom zaujímavé.

11.11.2018 4 z 5

Všetko, čo chcem Všetko, čo chcem kolektiv autorů

Slabé, nuda.

10.11.2018 1 z 5

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Detektívna klasika. Výborná kniha. Pre mňa prvá od Agathy Christie , ale určite nie posledná.

02.11.2018 5 z 5

Vianočná koleda Vianočná koleda Charles Dickens

Klasický príbeh či rozprávka o tom aké by mali byť Vianoce. Odporúčam.

06.10.2018 5 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Pre mňa víkendová oddychová knižka. No zanechala vo mne rôzne pocity, o ktorých človek musí zauvažovať. Kniha obsahuje príbehy spolužiakov z gymnázia, ktorí už ako štyridsiatnici hodnotia svoje životy a tiež spomínajú na stredoškolské časy. Knihu odporúčam.

01.10.2018 4 z 5