lentolog lentolog komentáře u knih

Otváracie hodiny (Básne 1964 - 2020) Otváracie hodiny (Básne 1964 - 2020) Ján Štrasser

Zobrané básnické spisy autora najlepšej básne o počasí v slovenčine (Tlaková níž; poznáte ako pieseň Richarda Müllera) a mnohých ďalších vynikajúcich textov. Vychádza k autorovej 75-ke.

09.03.2021 4 z 5

Kreslím koňo koňaté Kreslím koňo koňaté Ján Ondruš

,,Máme Žigulo Žiguláre!" Kniha roka 2020!

09.03.2021 5 z 5

Básník a čas Básník a čas Marina Ivanovna Cvetajeva

Inšpiratívne eseje o vlastnom písaní poézie od skvelej poetky.
,,Podmanit si viditelné proto, aby sloužilo neviditelnému - to je život básníka."

05.03.2021 5 z 5

Zbývá jen hluk Zbývá jen hluk Alex Ross

Jedna z najlepších kníh o hudbe, aké som dosiaľ čítal.

24.02.2021 5 z 5

Statistické obrazy verše Statistické obrazy verše Miroslav Červenka

O rytmickom impulze českého sylabotonického verša, premenách českého alexandrínu a epickom daktyle.

24.02.2021

Teória literatúry: Výbor z formálnej metódy Teória literatúry: Výbor z formálnej metódy Mikuláš Bakoš

Iniciácia do literárnej vedy.

24.02.2021 5 z 5

Oktávia ide stovkou Oktávia ide stovkou Rudo Moric

Úžasná rýchlosť môjho detstva (z obdobia sledovania, ,,koľko má na tachometri":-)

15.02.2021 5 z 5

Biblia v obrázkoch pre malé deti Biblia v obrázkoch pre malé deti Kenneth Nathaniel Taylor

Moje prvé stretnutie s biblickými mýtmi.

07.02.2021 5 z 5

Terenova písanka Terenova písanka Laco Teren

Šťavnaté stĺpčeky rozhľadeného bohéma a flanéra, ktorý rovnako dobre píše ako maľuje. Odkazy na výstavy, knihy, skladby a recepty.

07.02.2021 5 z 5

Flanérova košeľa: 8 a pol bratislavských ulíc Flanérova košeľa: 8 a pol bratislavských ulíc Jana Beňová

Kaleidoskop úvah, postrehov, rozhovorov a názorov (+fotografie a maľby) na zaujímavé lokality a zákutia bizarného mesta. Sprievodca pre nás, čo sa radi prechádzame a pri tom čítame, interpretujeme naše rodné mesto.

25.01.2021 5 z 5

Básne Básne Jim Harrison

Vynikajúce básne!

22.01.2021 5 z 5

Mliekar Mliekar Anna Burns

Časovaná bomba čitateľského zážitku nastražená v kníhkupectve/knižnici. Komunitná groteska z No-go Zone z čias ulsterských The Troubles. Výborne napísaná, výborne preložená. Drsná, mrazivá analýza kultúry sledovania, hierarchie utrpenia, infantilnej hry na vojakov a súťažného modlenia, kde je cintorín ,obvyklým miestom´.

20.01.2021 5 z 5

Československo: Stát, který zklamal Československo: Stát, který zklamal Mary Heimann

Potrebný kritický pohľad z odstupu. Napriek sporným pasážam množstvo užitočných podnetov na premýšľanie i do diskusie.

30.12.2020 4 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

V jednoduchosti a silnej atmosfére je krása.

23.12.2020 5 z 5

Tisovi poza chrbát: Príbehy odporu voči ľudáckemu režimu Tisovi poza chrbát: Príbehy odporu voči ľudáckemu režimu Monika Vrzgulová

V každej kapitole som sa dozvedel niečo nové a prekvapivé.

16.12.2020 5 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Keď ,nie je´ tak naliehavo, výrazne a významne ,je´.

13.11.2020 5 z 5

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Mark Twain (p)

Najlepšia kniha o cestovaní v čase.

04.11.2020 5 z 5

Rosamunda Rosamunda Bertrice Small

Jediná kniha žánru, ktorú som si prečítal (hneď trikrát, keďže to bola prvá kniha, ktorú som niekedy v roku 2003 redigoval pre slovenský Ikar). Bolo to až dojemne zábavné: úzka slovná zásoba, opakovanie formulácií (,jej jantárové vlasy´), schéma, banality...

28.08.2020 odpad!

Teorie lyriky Teorie lyriky Jonathan Culler

Dôležitá kniha pre všetkých znalcov i milovníkov poézie.

21.08.2020 5 z 5

Dům z papíru Dům z papíru Carlos María Domínguez

Zaujímavá kniha o Földváriho syndróme.

07.08.2020 4 z 5