lennysek88 lennysek88 komentáře u knih

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Vynikající příběh - kraťoulinký, intimní, přesto velmi emotivní a výborně vypointovaný. I přes (nebo právě proto?) příšerně nesympatické hlavní postavy dávám 5*

09.12.2019 5 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Tak to byla jízda! Thilliez opět naservíroval originální thriller, v němž je znát, že se věnoval důkladné rešerši tématu. Pro milovníky thrillerů je to prostě povinná četba :)

04.03.2021 5 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

Výrazně lepší než "Saturnin se vrací" - text je plynulejší, provázanější. Mě to bavilo :)

22.10.2020 4 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Ačkoliv nejsem velkým fanouškem Bernarda Miniera, tohle mě bavilo hodně. Příběh má spád, v podstatě pořád se něco děje (což je oproti dost popisnému Mrazu příjemná změna) a téma týkající se moderních technologií je více než zajímavé. Člověk má fakt chuť ten smartphone zahodit :-)

03.01.2020 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Tohle bylo hodně silné. Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě takto zasáhla. Jedná se o výjimečnou sondu do myšlení dívky, která dle mého názoru trpí posttraumatickou stresovou poruchou a nejen, že si to neuvědomuje, ona dokonce odmítá připustit si, že nějaké trauma prožila. Na sugestivnosti vyprávění výrazně přidává to, že hlavní postava vše vypráví pouze ze svého úhlu pohledu. Člověk tak musí přemýšlet nad důvěryhodností toho, jak dění kolem sebe popisuje. Kniha je skvělou ukázkou toho, že zneužívání se někdy může odehrávat všem na očích a tvářit se nevinně - to ale nic nemění na děsivosti a šrámech, které si oběti těchto hrůz nesou celý život.

17.09.2020 5 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Knihy s tématem koncentračních táborů nevyhledávám téměř vůbec (asi na mě měla vliv vysokoškolská studia historie) - připadá mi, že celá řada jich to živoření dost romantizuje (čest výjimkám, jako je Jiskra života). Elizino tajemství nic neromantizuje. Hlavní hrdinka je sebestředná, zážitky z dětství traumatizovaná žena, kterou vlastně ani nelze za hrdinku označit. Vše co dělá, dělá především proto, aby přežila. A o tom to je. Ne všichni byli hrdinové. Většina vlastně jen chtěla přežít, což je zcela přirozené. Zatímco literárně je to spíše průměrná kniha, co do lidskosti (i přes trochu přehnanou povahu hlavní postavy) je to, myslím, víc než realita.

31.03.2020 4 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Ideální čtivo do lockdownu. Dobrých knih nabitých humorem, které zároveň mají ne úplně hloupou zápletku, je málo a tahle mezi ně rozhodně patří.

01.03.2021 5 z 5

Neviditelný život Eurídice Gusmãové Neviditelný život Eurídice Gusmãové Martha Batalha

Skvělá kniha na téma postavení ženy ve společnosti (té brazilské především) v naší nedávné historii. Je fascinující, že ještě poměrně nedávno byly ženy, toužící po seberealizaci opovrhované a dokonce vnímány jako nebezpečné.

03.01.2020 4 z 5

Myslím, že knize dost ublížil překlad. Jinak by to byla taková příjemná jednohubka plná vtipných fejetonů. Takhle je to těžkopádná nuda.

03.03.2021 2 z 5